şükela:  tümü | bugün
  • toplanın istanbullular ve istanbullu olmayanlar.size dev bir hizmet yaptım. 2009, 2014 ve 2019 istanbul yerel seçimlerinin araştırmasını yapıp rakamlar halinde size sunmaya geldim.

uzunca bir yazı olacak ve ysk adresinden toplayıp, anlamlı hale getirmeye çalıştığım rakamların excel ekran görüntülerini link olarak da ekleyeceğim. geliştirmek isteyen olursa yeşillendirmesi yeterli.

ön yazı olarak: aşağıdaki rakamlara neden vakit ayırdım? öncelikle işsizim ve vaktim çok. ikinci olarak 2009 yerel seçimleri, 2008 krizi sonrasında yapılmıştı ve akp ciddi oranda oy kaybetmiş, katılım da düşük olmuştu. fakat 2014 seçimlerinde eski oy oranına dönmeyi başarmıştı. bu fikirden hareketle acaba 2018 krizi sonrasına denk gelen son yerel seçimde, aynı nedenlerle mi, akp son istanbul seçimini kaybetti? bunun rakamlarına bakmak istedim. benim kişisel görüşüm rte'nin seçimi tekrarlarsa küskün akp seçmenini sandığa çekerek kazanabileceğini umduğu için son seçimi iptal ettirdiği yönünde fakat rakamlar pek öyle görünmüyor.

konuyu 3 bölüme ayırdım. ilk bölüm 2009,2014 ve 2019 seçimlerinin resmi sonuçları, ikinci bölüm 2014 katılım oranlarının 2019 seçimlerine uyarlanması, üçüncü bölüm de götümü kaynak göstererek yaptığım yorumlar olacak.

1.bölüm

aşağıda 2009, 2014 ve 2019 seçimlerine dair birkaç rakam var. düzgün ve detaylı hali için buradan

--------------------------------------------------------2009---------------------------------------------------
    geçerli oy sayısı 6.946.435
    seçime katılma oranı %81.76
    akp 3.105.555 44,71%
    mhp 348.269 5,01%
    chp 2.568.710 36,98%
    diger 923.901 13,3%
    --------------------------------------------------------2014---------------------------------------------------
    geçerli oy sayısı 8.553.814
    seçime katılma oranı %89.44
    akp 4.101.906 47,95%
    mhp 339.785 3,97%
    chp 3.428.454 40,08%
    diger 683.669 8%
    --------------------------------------------------------2019---------------------------------------------------
    geçerli oy sayısı 8.549.822
    seçime katılma oranı %83.94
    akp 4.156.036 48,61%
    chp 4.169.765 48,77%
    diger 224.021 2,62%
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

tablodan anlaşılan çok net konular:

diğer diye sınıflandırdığım chp, akp ve mhp dışındaki tüm adayların 2019 seçimlerinde eridiği görünmektedir.

2019 seçimine katılım oranının 2014 yılına göre düşük fakat 2009 yılına göre yüksek olduğudur.

2009 yılından 2019 yılına kadar istanbul'a 1.765.876 yeni seçmen katılmıştır.

aşağıya detaylı rakamların olduğu excel ekran görüntüsünü de ekliyorum. ysk'dan indirdiğim excel dosyasını biraz göze güzel görünür hale getirdim sadece. isteyen direkt ysk'dan aynı bilgileri görebilir.

2019 sonuçlar
    2014 sonuçlar
    2009 sonuçları

2.bölüm

2014 yılında istanbul seçimine katılım oranı %90'na yakın bir oran olduğu için 2019 yılında da aynı katılım oranı olsaydı rakamlar ne olurdu sorusunun cevabını bulmaya çalıştım. kayıtlı seçmen üzerinden %90 oranını aldım ve öncelikle geçersiz oyları düştüm. çıkan sonucu 2019 oy oranları üzerinden yeniden dağıttım. burada önemli olan iki nokta var:

birincisi hiç yorum katmadan, diğer partilerin aldığı oranları da ekledim.
    ikinci olarak da toplam oy oranları üzerinden paylaştırma yapmak sonuca çok fark katmayacağı için chp ve akp'nin kaleleri olarak geçen ve ciddi oy aldıkları sekizer ilçe seçerek karşılaştırmasını yaptım.

burada sadece ekran görüntülerini paylaşıyor olacağım. rakamları yazarsam çok karışacaktır.

akp seçilmiş ilçeler
    chp seçilmiş ilçeler

2014 yılındaki gibi seçime katılım %90 oranına ulaşırsa toplam oy veren sayısı 9.504.867 rakamına ulaşıyor. 31 mart 2019'da oy kullan seçmen sayısı 8.865.072
    idi ve aradaki fark 955.045. yani neredeyse 1 milyon yeni kişi 23 haziran'da sandık başına gidebilir.

atlanmaması gereken diğer rakam da geçersiz oylar. 315.250 oy 31 mart seçimlerinde geçersiz olarak sayılmış. yani yaklaşık 1 milyon 250 bin potansiyel oy var demektir.

bu rakamlar aşağı yukarı tabii ki değişebilir.

tablolardaki örneklemeler üzerinden de görülebileceği gibi; eğer yorumsuz olarak rakamlar 31 mart seçimlerine göre dağıtılırsa yine imamoğlu'nun seçimi kazanması gerekir. fakat buradan sonra işin yorum kısmı başlıyor.

3.bölüm

öncelikle yorumlarımı bu tablo üzerinden yapacağım.

tabloya göre akp 2014 istanbul seçiminde 4.101.906 oy almış, 31 mart'ta ise mhp desteğini de alarak 4.156.036 oy almış görünüyor. kişisel olarak, hem akp'nin küskün seçmenin sandığa gitmediği hem de mhp'nin istanbul'da akp'ne tam olarak kaymadığı görülüyor. bu varsayım üzerinden sandığa gitmeyen akp seçmeni tekrar sandığa gitse bile, imamoğlu'na haksızlık edildiğini düşünen mhp seçmeni oyunu chp'ne kaydırabilir ya da sandığa gitmeyebilir. ayrıca yine imamoğlu'na yapılan haksızlık sebebiyle akp seçmeni 31 mart'ta oy vermiş olsun ya da olmasın sandığa gitmemeyi tercih edebilir. akp seçmeni olup da chp'ye oy verecek kişi sayısının kısıtlı kalacağını düşünüyorum. malum bir çok akp seçmeni için chp şeytanla eş değerdir.

bağımsızlar ve diğer partilerden bütün oyların chp'ne akmasını beklemek naiflik olur. 2019 sonuçları tablosundan da görüleceği üzere 209.364 olan diğer partilerin toplam oyunun, 130.451 adeti sp ve btp'ne ait. muhafazakar olan bu iki partinin yine "şeytanın partisine" oy vermesini beklememek gerekir. akp'ne de oy vereceklerini düşünmüyorum. akp'ne inat chp'ne oy verecek olanları da kısıtlı olacaktır. sanırım genel olarak oy kullanmayacaklar ya da yine kendi partilerine oy vereceklerdir.
    kalan 78.913 oyun için de vatan ve tkp olduğu düşünülürse oradan bile chp'ne kayacak oy kısıtlı olacaktır. dp ve dsp'nin toplam 53.136 olan oy oranının da sonuca ne kadar etki edeceği sandığa gidecek akp seçmeni ile alakalı olacaktır.

bağımsız adaylara oy vermiş 14.657 kişide bir zahmet artık chp'ne oy versin lütfen.

bunlar tabii ki sadece kişisel öngörülerim. daha rte sahaya çıkmadı ve henüz tam gaz vermiş gibi değiller. ayrıca sandıklarda hile yapılamayacağını fakat onun öncesinde 31 mart'ta oy kullanmamış seçmenlerle manipülasyon yapmaya çalışacaklarını düşünüyorum. her ne durumda olursa olsun, akp'nin 23 haziran'da kazanması zor gibi görülüyor.

okuyup fikir yürüten ve ekleme yapmak isteyen olursa entryi editleriz.