şükela:  tümü | bugün
 • yaşlı dünyamızda sadece 10 sene hüküm sürebilecek yıllardır.
 • bu dönem, insanların üç ekran arasında sıkışıp kaldıkları bir yılla sıkıcı bir başlangıç yapmıştır.
  millet televizyon*, bilgisayar, cep telefonu** ekranına bakmaktan başka bir yaşam belirtisi göstermemektedir.
 • baska bir yuzyilin ilk on senesinden sonrasidir. baska bir deyisle, 1910'lu yillara esdegerdir. gecen yuzyil gibi olursa 2060* ve 2070'ler* cok acayip gecicek. bir onceki yuzyilin hala etkisinde, yeni yuzyilda olacaklara dair cok yavas ve hafif kiprasmalara ev sahipligi eden on yildir. baska bir dille, decade'dir.

  1910'lu yillarla ayrilan tek ozelligi, hakkinda daha fazla konusulabilmesi olacaktir. zira, baktim 1910'lu yillarla ilgili 5-6 baslik var. kimsenin umrunda degil 1910'larda ne oldugu, oyle sikiciymislar yani. 2010'lar iyi be, tam olmasi gerektigi hizda ilerliyo hersey, en azindan oyle gorunuyor.*

  bi de 10'lu yillar lafi cok acayip bi laf. (bkz: 10'larin sonunda 20'lerin basinda cocuk olmak)
  *
 • şimdilik
  4 galatasaray şampiyonluğu
  2 fenerbahçe şampiyonluğu
  2 beşiktaş şampiyonluğu
  yaşanmış yıllar.

  2010 - bursaspor
  2011 - fenerbahçe
  2012 - galatasaray
  2013 - galatasaray
  2014 - fenerbahçe
  2015 - galatasaray
  2016 - beşiktaş
  2017 - beşiktaş
  2018 - galatasaray
 • zaman makinasıyla gelecek olanların gelmemesi gereken yıllardandır. yaşıyoruz evladım işte ; pek bir numarası yok , justin bieber , gangnam style , harlem shake falan işte. 80'li yıllara gitmen daha güzel , daha hoş olur.
 • angry birds, twitter, flappy bird adindaki programlarla kuslarin baskin oldugu bir donem olmustur.
 • türkiye için sosyal olarak tarihinin en kötü, en bilgisiz, en birikimsiz, en özensiz, en yaratıcılıktan uzak ve tüketimin en çok olduğu yıllar. düzelir mi bilinmez...

  aklıma şu geldi; eskiden bir müzik veya sanatın herhangi bir dalında bir eser yaratıldığı zaman, etkisi senelerce sürerdi. üstüne konuşulurdu, herkes söylemeye çalışırdı, herkesin hoşuna giderdi, hafızalara kazınırdı.

  şimdi, mevsimlik şarkı yapılıyor. yaz için ayrı, kışa girerken ayrı, baharın şarkısı ayrı... böyle saçmalık olur mu arkadaşlar? nasıl bu kadar çabuk tüketiliyor bu?

  anladığım kadarıyla kalitesiyle alakalı eserlerin. aynı ayakkabı gibi. ilkokul çocuğuna 10 liraya ayakkabı alabilirsin ama ilk vurduğu topta o ayakkabı patlar. 80 - 100 liraya alırsan, dayanabilir. maddi olarak kaliteyi ölçmek ne kadar doğru bilemiyorum ama en azından daha kolay anlaşılabileceğini ima etmeye çalıştım.

  kısacası, artık kimse özverili iş yapmıyor. sadece sanatta değil hiç bir şeyde özen yok. tecrübesini katan yok, fikrini yayan, yayılmaya çalışan yok.

  ortaya çıkardığımız hiç bir şeyde maalesef süreklilik yok. hoş ortaya pek bir şey çıkardığımız da yok ama...

  devletin kalitesizliği, yaşayan insanlara, sanata, spora ve her şeye yansıyor. kalitesiz bir toplum olma yolunda hızla ilerliyoruz. ilerleme payına göre bence dünyada birinci olabiliriz.

  kalite, çok önemli bir kavramdır. hayatın her yerinde. sadece üretilen eşyada veya ortaya sunulan sanat eserlerinde değil, insanın hareketlerinde dahi önemi yüksek bir olgudur kalite.

  hazır 2010'lu yılları tam yarılamışken, geri kalan yarısında da kendimizi toparlasak bari. eser miktarda kalan kalitemizi artırsak, kalıcı ve yapıcı olabilsek...
 • 1 ocak 2010 - 31 aralık 2019 arası olan zaman dilimidir.
 • yavaş yavaş sonu gelen yıllardır.
 • içinde bulunduğumuz boktan yıllar.