şükela:  tümü | bugün
 • turkiye'ye teğet geçecek olan krizdir. (bkz: yersen)
 • bankacılık sistemine müdahale yoluyla kredi hacmi daraltılarak tüketim, dolayısıyla cari açık kısılmaya çalışılacağından; tüketicilerin mümkün mertebe kredilere bulaşmamasını gerektiren kriz.

  zaten munzam karşılıklarının arttırılması ve bireysel kredilerde maksimum %25 büyüme regülasyonu yoluyla ket vurulan bankacılık sektöründen uzak durmakta fayda var.

  bunun yanında, mümkün mertebe konut alımlarından uzak durulması da önemli. zira faiz dalgalanmaları yüzünden konut talebi daralacak ve fiyatları düşecek. ayrıca bu ortamda, konut kredisi gibi uzun vadeli kredilere girmek, konut fiyatlarının düşmesi durumunda büyük zarar sokabilir.

  özellikle, munzam karşılıklarının arttırılması nedeniyle bankaların kredi yaratma olanakları daraldı.
  bu nedenle de mevduata yükleniyor. elinizde paranız varsa, eve vs bağlamaktansa, piyasadaki hoşgeldin faizlerini takip edip nakitten kar etmek en iyisi.

  gerçi euro dolar ne olur bilemiyorum. belki işin kurtları yabancı para cinslerine yatırımları da önerebilirler.
  bilemiyorum.

  2011 krizi değilse de, alınabilecek önlemler konusunda eyyorlamam bu kadar
 • başbakana dokunarak kazanacağımız sevaplarımızla atlatabileceğimiz krizdir. düşünüp konuşup ortalığı karıştırmaya kalkarsanız başbakan kızabilir ve kendisine dokunmanıza izin vermeyebilir. çok sıkışırsanız taşı kaynatıp suyunu için.
 • ben azicik gormus gecirmissen
  ben azicik "biseyler" biliyorsam

  semsiyeyi acmak icin zorlanmamasi gereken kriz.
  hazir girmis orda kalsin.ugrasma. acma. acmayin semsiyeyi.
 • (bkz: tam siper)
 • kıbleye doğru alabilir çoğumuzu..
 • büyük ihtimalle bunu idrak edemeyen tek ülke türkiye olabilir. dünya futbolunda son yılların en az konuşulan transfer sezonlarından biri yaşanmakta ve muhtemelen bu sezon 30 milyon euro üzeri bonservis ödenecek sadece iki oyuncu olacak ki bunlardan birisi fc barcelona'ya (bkz: alexis sanchez) diğeri real madrid'e (bkz: fábio coentrão) transfer oldu. bu sezon avrupa kupalarında oynayamayacak olan galatasaray yaklaşık 13 milyon euro değerinde bir kaleci (bkz: fernando muslera) aldı. beşiktaş sadece altı aydır futbol piyasasında tanınan ersan gülüm'e yıllık 1.7 milyon euro ödeyecek ve fenerbahçe gervinho gibi bir oyuncunun 12 milyon euro ettiği yerde 9 milyon euro'ya emmanuel emenike'yi transfer etti.

  ayrıca basketbolda maddi yetersizliklerden kıvranan beşiktaş deron williams'la anlaştığı yetmiyormuş gibi kobe bryantla bile adı anılır oldu ki normalde türkiye'den daha iyi şartlar sağlayabilecek birçok avrupa ülkesi varken şu ana kadar hiçbir transfer haberi duymamamız şaşırtıcı.

  aslında şaşırtıcı gibi gibi gözükse de pek şaşırtıcı değil. şu cümle biraz açıklayıcı olacaktır: türkiye büyümede çinle, cari açıkta iflas etmek üzere olan yunanistanla yarışıyor.