şükela:  tümü | bugün soru sor
 • seçimlere dair en ilginç sonuç putin' in birleşik rusya' sının, bir dönem ayrılıkçıların merkezi haline dönüşen çeçenistan' da %99 oy almasıdır. rus nüfusun oldukça azaldığı kuzey kafkasya' da birleşik rusya oy patlaması yaparken, rusların nüfusunun neredeyse tamamını oluşturduğu büyük kentlerde oyları oldukça azalmıştır. birleşik rusya çeçenistan’da %99,47 , dağıstan’da %91,84, inguşetya’da %90,96 ve kuzey osetya’da %70 oy almış.
 • yapilan usulsuzlugun medya organlarinin meydanlarda yayin yapmasi engellenerek surdugu, hakkinda cok az sey bildigimiz ama aslinda islerin bi hayli karisik oldugu secim.
 • oyların toplamının %140 olduğu seçimdir. neden çünkü rus kadınlarının %80i birer aysun kayacı olduğundan onların oyuyla dağdaki çobanın oyu bir değil. şaka bi yana putinin minareyi çalıp kılıfını uyduramadığı seçim olmuştur.
 • tek adam diktasinin ne derece tehlikeli oldugunu gozumuze sokan secim. turkiyede yasama yurutme yarginin tek elde toplanmasindan rahatsiz olmayan herkesin orada olan bitenleri dikkatle izlemesi gerekir.

  ha putin iyi bir lider ulkesini oncesine gore topladi guzel de idare ediyor, rusya tekrar onemli bir guc oldu diye dusunen bir saltanat sevici iseniz de saygi sevgi; ne diyeyim.
 • artık 9gag montelerine ve memelerine konu olmaktadır.

  anlaşılan işin cılkı o kadar çıkmış ki gazeteceileri bile ablukaya almışlar. hükümetin foyasını ortaya çıkan sonucu basın-yayına verenin kellesi fena uçacak gibi görünüyor...

  http://9gag.com/gag/955091

  http://9gag.com/gag/958820

  http://9gag.com/gag/958568
 • 9gag vasıtasıyla haberdar olabildim bu durumdan. rus halkının ayaklandığı, olayların dış basından gizlendiği söyleniyor. insanların bu gibi durumlarda isyan ettiği, hakkını aradığını görmek türk halkı olarak hiç alışık olduğumuz şeyler değil. demek oluyormuş böyle şeyler. çok ilginç.

  (bkz: 52 milyon seçmene 69 milyon oy pusulası basılması)
 • rusyadaki arkadaşıma durumu sordum, olay cidden çok vahim, halimize şükür edicek noktaya geliyordum az kalsin.

  caktim cakmagi optum yapragi
  hey
  alex i have read some terrible things about russian elections, the votes are much more than russian population. and the goverment has hidden those things from media. and the russia have prepared big protest.is this true? what is the level actually?
  02:23:22

  alex
  yeah unfortunately thats true... there were a lot of fake votes. for example, i asked a lot of people (my friends, parents, teachers etc) and only 1 of all of them was going to vote for our ruling political party. but this party got almost 50% of votes. thats just impossible
  today it's gonna be a lot of protest actions all over the country
  actually im gonna take some pictures of that. but im a little bit scared because it's a big risk to be arrested by the police. couple years ago there was big protest action against huge taxes on used cars, high prices on gas, electricity, etc. and our police arrested a lot of people who even was not protesting but just walked around. they arrested photographers and cameramen, though it's prohibited by law. but they just doesn't care

  özet: alex birçok kişiye sormasina rağmen putine oy veren sadece 1 insan bulabilmiş. sokaklara fotoğraf çekenleri hatta yürüyenleri bile bu tip eylemlerde polis tutukluyormuş. bugün büyük bir protesto olacakmış ve çoğu insan tutuklanmayı göze almış.

  ps: ha dersen putinin ellerini sikan adam moskova meydaninda 5000 memeyi nasil elledi? o kadarina benim kafada basmadi afedersin.
 • bulunduğum bölgede*, burada ve rus medyası dışında takip ettiğim kaynaklardaki ayaklanma vs gibi olayları görmediğim seçimlerdir. hatta tam tersine birleşik rusya'nın genç kanadı molodaya gvardiya ve vladimir putin'in gençlik hareketi nashi sokaklardaydı. ben ve çevremdeki çoğu insan birleşik rusya partisine verdi oyunu. evet oy oranı düştü ama putinin kendi karizması zaten %50 gibi bir oyu alabilir. bu seçimde en büyük oy kaybı, birleşik rusya açısından bakarsak, orta sınıfta oldu. orta sınıftaki insanlar, vergilerin ağırlığından şikayet ediyorlar, ki haklılar, ve bu paranın kafkaslardaki stabilite için kullanılması daha da insanları kızdırıyor. aslında oyların hareketini incelersek, birleşik rusya'nın ana kitlesinin oyu olmadığı ortaya çıkıyor.

  bu arada entrymi yollamadan önce eklemeliyim, bugün*, facebook ve vkontakte üzerinden örgütlenen muhalifler, sayıları sanal olarak 35.000 kişi civarında gözüküyor, moskva'nın bolotnaya meydanında eylem yapmaya hazırlanıyor.
 • seçim protestolarına katılanlar, seçimlere dahil katılmamış olan ve soros' a yakın olduğu söylenen the other russia ve diğer liberal gruplar. (facebook' ta örgütlenenlerden bahsediyorum, siyasi partilerin mitinglerini demiyorum.) buraya dikkat etmek lazım, çünkü bu demokrasi havarisi grupların ağababaları 1990' larda parlamento bombalanırken ve siviller öldürülürken "demokrasinin zaferi" ve "liberalizm" çığlıkları atıyordu. bu gruplar rusya federasyonu komünist parti' sinin çalınan oyları için mi meydanlarda gerçekten? (ilk açıklanan seçim sonuçları kprf' nin birleşik rusya' ya çok yakın oylar aldığı yönündeydi, sandık başı anketleri de benzer sonuçlar veriyordu.)

  "mitingi, “öteki rusya” adı verilen örgütün liderliğinde, liberal muhalif gruplar organize etti. rusya yasalarına göre, miting öncesi, yaklaşık kaç kişinin de katılacağını beyan ederek resmi izin alınması gerekiyor. bu izin 300 kişilik küçük gösteriden 30 bin kişilik iddialı bir mitinge dönüştürüldü. yasal olarak sorun kalması.
  ancak komünist parti, liberal demokrasi partisi, adil rusya partisi, yani yüzde 7’lik barajı geçerek duma’ya giren partiler bugünkü mitingden uzak duruyor."
 • halk seçimleri protesto için bugün farklı şehirlerde toplanıyor. fakat dikkat etmemiz gereken bir şey var.

  seçimlerdeki "hileleri" videoya çekip youtube'a yüklemişlerdi.
  http://www.youtube.com/watch?v=ezefugcdshe#

  http://www.youtube.com/watch?v=kg1ey3qvc7y

  https://www.youtube.com/watch?v=hls8kv3u1hw

  o videolarda seçimlerde hile olduğunu açıkça göremiyorsunuz. şu ana kadar raporlanan hileleri golos adlı "bağımsız" seçim kuruluşunun hazırladığı haritada görebilirsiniz: http://kartanarusheniy.ru/ bu bilgiler doğrulanmıyor, golos'un bütçesinin %90'ı abd usaid'den geldiği için şüpheli bakanlar var.

  rusya'da eskiden beri seçimlerde yolsuzluk oluyor, ama abd her zaman bundan bahsetmiyor. 1996'daki seçimler bilerek "adil" gösterilmişti deniyor: http://exiledonline.com/…er-exposes-1996-whitewash/

  protestoları solidarnost düzenliyor. putin'i devirmek ve oluşacak siyasi boşlukta da yönetimi ele geçirme amaçları var. ab ve nato yanlısı.

  putin kasım 2011'de avrasya birliğini açıklamıştı: http://en.wikipedia.org/wiki/eurasian_union

  daha devrim olmadan devrimin adı kondu: kar devrimi, protestolardan bahseden http://belayalenta.com/ sitesi (beyazkurdele.com) ekim 2011'de alınmış. bugünkü protestolarda sembol beyaz kurdele.