şükela:  tümü | bugün
 • fenerasyonun "bunlar sadece iddia" diyerek es geçeceği belge.
 • emenike'nin para sayarkenki görüntülerini,
  sezer'in videosunu,
  mehmet yıldız'ın ses kaydını,
  tüm türkiye'nin göreceği iddianamedir.
 • artık ivedilikle hazırlanması gereken iddanamedir. hatta bugün bu da yetmeyecektir. iş, önü alınamaz bir hızla içinden çıkılamaz bir hal almakta. bu durum göz önüne alındığında, yargılamanın da ivedilikle bitirilip suçu olan tüm takımlara gerekli cezalar verilmidir.

  bir beşiktaş taraftarı olarak inanmaktayım ki bu ligde her daim bu tür ilişkiler olmuştur. ancak bugün bu işilerin tamamının bedeli fenerbahçe'ye ödetilmek isteniyor. nedenini bilemem; ama bildiğim bir şey var ki bugün yargı iktidar eliyle yönlendiriliyor. öyle olmasa, bu iş seçim tarihini gözetmeksizin, lig biter bitmez, suç üstüler yapılarak bitirilirdi. hadi yaklaşan seçimlerde, afyon olarak verdiğiniz futbolla bağımlı hale getirdiğiniz kitlelerin, takımlarının arkasında duracağından korktunuz ve soruşturmayı üç ay ertelediniz. iyi de o zaman bir zahmet iddanemeyi oluştursaydınız ya, bu süre zarfında. madem elinizde bu kadar kesin deliller var - aziz yıldırım ve diğerlerinin hiç tereddütsüz tutuklanmaları bunu gösteriyor - oturup yazsanıza iddanamenin temelini. ifadeleri alır almaz da bir an evvel başlatır bitirirsiniz bu işi.

  ama anladığım kadarıyla birileri bu işin hemen bitmesini istemiyor. diğer malum davalar benzeri, sakız edilmek suretiyle ihtiyaç halinde gündem değiştirmek maksadıyla el atında tutuluyor. netice mi? türk futbolu olabilecek en üst seviyede ve hızda itibarsızlaşıyor. ne yapacağını bilmeyen federasyon işleri bir türlü neticelendiremiyor; elin oğlu işe burnunu sokuyor; sana, yapman gerekenleri tek tek anlatıyor; senin federasyonun daha önce verdiği kararlara ters de olsa uefa'nın aktarımlarını emir telaki ediyor ve futbolla beraber ülkenin de adı hızla kirleniyor. ne yazık ki bu böyle. "bu sadece futbol yea!" denecek kadar basit değil artık futbol. hem maddi anlamda hem de dünya nezdinde sağladığı itibar açısından.

  eğer, bu insanlar hakkında bu kadar kesin deliller varsa lütfen iddanameyi hazırlayın ve yargılamayı bitirin. topyekun, bu insanlar suçlu mu değil mi diye düşünmekten kurtulalım. suçlularsa cezalarını çeksin, suçsuzlarsa yollarına devam etsinler. bugün için başka çıkar yol kalmamıştır. artık bu iş, kişisel hırslar ve tatminler için fazlasıyla küreseldir. lütfen ülkenin itibarını - bakın futbolunun demiyorum - daha fazla ayaklar altına almayın.
 • global ekonomik krizin arap baharından sonra avrupanın hakkaten avrupa olan ülkelerine sıçramasını; hatta ve hatta ordan abdye göz kırpmasını ve işler tam böyle bir hal almışken; aniden yapılan kahpece terörist saldırısıyla hakkaride ciğerlerimizi yitirmemizle gündemin yoğunlaşmasını; bir anda ortaya çıkarak, tüm bu olanları balık hafızalarımıza unutturacağına inandığım iddaanamedir. hadi bakalım tam zamanı. hafif kafayı sağa ey ver malı gitsin. gündem değişsin çocuklar gülsün.
 • ekim sonu-kasım başı gibi açıklanması muhtemel.

  http://tr.eurosport.com/…yor_sto2985278/story.shtml
 • sızan bilgiler olduğu söyleniyor ama beklemek lazım tabii.
 • mahkeme tarafından kabul edildiği taktirde fenerbahçe'ye küme düşürülme cezası, beşiktaş'a ve trabzonspor'a puan silme cezasının uygulanacağı söylenen iddianame.

  ben mi bir noktayı kaçırıyorum bilmiyorum ama puan silme cezası tek başına uygulanamıyor diye bu zamana kadar konuşulmadı mı?

  bir takım şike ve/ve ya teşvik suçundan ceza alırsa, bu kulübe

  -küme düşürülme

  ya da

  -küme düşürülme+puan silme

  cezası uygulanmayacak mıydı?
 • "kısıtlama kararı" yerle bir edilmiş soruşturmanın cinsiyeti belli çocuğunun adının konması sürecidir. her organize şube operasyonunda olduğu gibi bir takım önemli şahsiyetler ilk gün alınıp haber patlatılmış, 2. ve 3. gün aleyhteki deliller basına sızdırılarak kamuoyu oluşturlmuş ve 4. gün bu insanların tutuklanması için uygun ortam oluşturulmuştur. esasında elle tutulur hiçbir delilin olmadığı, sadece kafalarda şüphe yaratacak görüntülerin aleyhe yorumlanarak halkın önüne suç işlenmiş ve ispat edilmiş gibi bir durum konmasından ibarettir. oysa tam şüphelilerin avukatları lehe olan delilleri ortaya koyacak duruma geldiğinde yayın yasağı konmuş ve bu durm engellenmiştir. ceza yargılamasında esas olan tutuksuz yargılanmak olduğuna ve bu dosyada adı geçen hiç kimsenin kaçabilecek bir hali olmadığı için "neden tutuklu yargılanırlar ki?" sorusunu sordurtur. iddianamenin lig sürerken bu kadar gecikmiş olması ise cabasıdır. adli yargıdaki olay ile federasyonun idari soruşturması ise birbirinden tamamen ayrı olaylardır. birbiri ile çelişen kararlar çıkması muhtemeldir.
 • bugün açıklanacak diyorlardı ama ses seda çıkmadı hala. gerçi bir şey değiştirmeyecek bu iddianame ama olsun.
 • her iddianame gibi, açıklandıktan sonra mahkemenin kabul etmemesi veya kabul edilirse yargı sonucunda şüphelilerin masum bulunma ihtimali bulunduğundan, içerdiği bilgilere göre federasyonun herhangi bir yaptırım uygulamasının beklenmemesi gereken iddianame.

  tabii bu normal şartlar altında, bir hukuk devletinde olması gereken. tff'nin yönetemediği bu süreçte birbiriyle çelişen söylemleri, kararları da hala akıllardayken, iddianame açıklandıktan sonra "kararı sezon sonu alacağız" açıklamalarından çark etmeyeceklerinin garantisi yok. *