şükela:  tümü | bugün
 • broker felan değilim ama imkb 100 'ün balon gibi son 1 (hadi en fazla 2) yılda 20 bin puan artışına şait olduktan sonra tahmin edebildiğim olası kriz.
 • (bkz: cari açık)
  (bkz: dış ticaret açığı)
  (bkz: yoksullaştıran büyüme)
  (bkz: körfez ülkelerinden gelen kayıt dışı sermaye)
  (bkz: ihracatın ithalatı karşılama oranı)
  (bkz: işsizlik)
  (bkz: kriz olsa ne yazar yeter ki istikrar sürsün)
  (bkz: teğet ile kiriş arasındaki fark)
  yunanistan'da başlayan krizin, ispanya, portekiz'den sonra italya'ya da sıçraması durumu krizin yaklaştığının habercisidir.
  ayrıyeten amerika'daki borç tavanı krizi de halen çözülmüş değildir.
  en ufak bir hareketlenmede ilk tepetaklak gidecek ülke türkiye'dir. çünkü halen türkiye küresel sermayenin elini kolunu sallayarak cirit atabildiği, kısa dönemli sermaye hareketlerinin bir günde girip çıkabildiği, yeterince piyasaların kontrol edilemediği, son derece sığ yapıya sahip bir ülkedir. ekonomik büyüme, tamamen yüksek seviyede ithal hammadde ,ara malı ve olabildiğince akışkan kısa vadeli dış sermayeye bağlıdır. eğer bu musluklarda bir arıza çıkarsa kriz potansiyeli çok yüksektir. benden uyarması...
  umarım gerçekleşmez ya da çok zarar görmeden atlatırız ancak; bu da biraz ekonomi yönetiminin takip edeceği politikalara bağlı, son aylarda alınmış çok kayda değer bir önlem gözlemleyebilmiş değilim...
 • sadece türkiye'ye değil, avrupa, a.b.d. ve çin'e gümbür gümbür gelen krizdir.

  türkiye'deki nedenleri biliyoruz.

  avrupa'daki en büyük neden ise euro'dan kaynaklanmaktadır. şu anda resmi olarak euro'yu kullanan 26 ülke var ve bu ülkelerden hiçbiri birbirleriyle tam bir entegrasyon içinde değil. tek bir para birimi ve 26 ayrı ekonomi olmaz. zayıflar batmaya yüz tutarken, güçlülerin zayıflara yardım ederek zayıflatılması düşünülemez. zayıflar doğal seçim süreciyle birlikte elenmek zorunda. almanya ve fransa bütün avrupa'ya bakmak zorunda değil. zayıflar birleşmedikçe (ekonomik olarak tek bir ülke gibi hareket etmek) avrupa hep sallantıda olacaktır. a.b.d.'deki eyaletlerin kafalarına göre hareket ettiğini ve ortak olarak dolar kullanmaya devam ettiğini düşünün, işte size avrupa.

  a.b.d.'de borç tavanı nereye kadar yükselecek merak içindeyim. sınır gökyüzü galiba. a.b.d.'de bir kontrollü bir deflasyon yaratılması ve mal ve hizmet fiyatlarının düşürülmesi gerekiyor. böylelikle işçilerin ücret beklentisinde bir düşme meydana gelecek. pahalı iş gücünden kaçan amerikan sanayisi amerika'ya geri dönerek tekrar iş yaratmaya başlayacaktır. iş yaratıldığı vakit, mortgage ve diğer kredi ödemeleri de düzene girer. yaratılan bu deflasyon amerikan tüketicisinin doğası gereği japonya'da olduğu gibi kalıcı olmayacaktır. japonlar tutumu, amerikalılar harcamayı sever. 2012'deki seçim harcamaları da ekonomiye belirli bir olumlu etki yapmayacak, seçim eşantiyonları çin'de üretiliyor zaten.

  çin'de iş gücü maliyetleri refah seviyesiyle birlikte hızla artıyor. şimdiye kadar çin'in sahip olduğu tek avantaj ucuz iş gücü idi. ayrıca çin'de büyük bir enflasyon baskısı da var. çin'in süper güç olduğu bir dünyayı unutun. öyle bir şey olmayacak.

  brezilya gibi aşırı ısınan ekonomiler de önümüzdeki sene lavlar fışkırtarak patlayacaktır.
 • yüksek sesle konuşulmaya başlanmış olasılık.
 • ihtimal seviyesini ufak ufak aşmaktadır son 1 ayda gerçekleşen gelişmelerle.
 • asla ve asla akpye mal edilmeyecektir. görürsünüz.
 • bu yil basindan beri, piyasalari paraya bogma ve ufak ulkeleri kurtarma paketleriydi diye alinan onlemlerle global olarak tam hatlariyla hissettirmemis fakat son haftalarda, italya ve ispanyaninda boka sarmasiyla, dunya borsalarinda ki sert dususlerle iyiden iyiye kendini gostermeye baslayan krizdir. 2008 resesyonundan daha beter olacak bu. 2008de en azindan piigs'in borc krizi yoktu, simdi qe2 bitti, qe3 dahi baslamak uzere. acik konusalim cumleten yaragi yedik yemek uzereyiz. super zeki her boktan anlayan hocamin israrla turkiyenin bu krizden fazla etkilenmeyip ustune krizden en guclu ulke olarak cikacagini surekli soylemesi beni artik yavas yavas kesin donus yapma hazirliklarini itmeye basladi, ki kendisi seneye kesin donusu yapmis olacak. *
 • (bkz: #25602759)
 • küresel olarak başlayıp, cari açıkla beraber bir tarafımıza kaçması muhtemel kriz.
  %8-%9'luk ithalata dayalı, hayvan gibi cari açık veren büyümeler bir güzel tırmalayacak.