• sınav bilgilerinin 2 yılda bir yenilenmesi zorunluluğu başlı başına bir skandaldır. şu elimizdeki aygıtlardan artık parmak izi tanıma, yüz tanıma sistemi bile kolayca senkronize edilebiliyor. bunu bilmelerine rağmen, o iki dk'lık fotoğraf ekleme işini bir web browser aracılığıyla yapabilmek mümkünken, sırf o 3 tl için, yani milyonlarca olunca milyonlar, eski adıyla trilyonlar eden o "3 tl" için insanların geleceğiyle oynayabiliyorlar. akademiymiş, peh.
  • türk tipi skandaldır. 8 paragraf yazı yazana kadar işi son güne bırakmamayı öğreten ders niteliğinde bir skandal.
  • eğer ortada bir "son gün" krizi varsa bunun ceremesini işini son güne bırakan değil son gün çalışmayan (hoş diğer günlerdeki çalışmaları da ortada) kurum çekmelidir. bunun sorumlusu son gün çalışmayan sistemin sorumlularıdır. ben ister son gün başvururum ister son dakika ister başvuru süresinin ortasında. bu hiç kimseyi ilgilendirmez. kimse kimsenin olanaklarını bilmez. isteyen itediği gün başvurur. eğer benim böyle bir hakkım varsa bu kurum bana bu hakkımı sonuna kadar "en sağlıklı şekilde" kullandırmak zorundadır.

insan hayatıyla dalga geçmek çocuk oyuncağı değil. insanların ömürleri heba oluyor.

bir gün büyüyüp ösym hizmetlerine(!) maruz bırakılmak mecburiyetinde kalma yaşına geldiğiniz zaman, bugün cahilce övdüğünüz sistemi bozuk bu kurum sizin de canınızı yakacak. o vakit gelip siz de ekşi sözlük'te sıkıntısını belirten kişi olacaksınız. ama bir fark olacak. siz yine kendi gerizekalıca üslubunuzu kullanacaksınız ve kimse sizi siklemeyecek.
  • başvurunun son gün yapılmasıyla alakalı olmayan durum. verilen aralık da, tarafların yükümlülükleri de bellidir. irdeleme bu çerçevede yapılır.

alakalı görenlere ise bu kurum müstahaktır zaten.

ülkenin mottosu oldu zaten; alayı müstahak amk.
  • son 2 sene içerisinde herhangi bir ösym sınavına girmiş olmanız yeterli değildir internet üzerinden başvuru yapabilmek için; önce bunu bir öğrenelim. kimsenin üstüne de suç atmayalım.

sonbahar dönemindeki üds için başvurumu sınav merkezi aracılığıyla yapmışken ales için de sınav merkezine gitmem gerektiği söylendi bu dandik sistem tarafından. adamların sistemi düzgün değil ki, kendi içinde bile çelişiyor. her ayrı isimli sınav için ayrı ayrı başvru merkezine gitmeniz gerekiyor.

o yüzden ösym sitesinde yazanların hiçbirine inanmamalısınız, güvenmemelisiniz. güvendiyseniz bu sizin hatanız değildir elbette; ama bu kadar iyi niyetli olmamalısınız bu sistem karşısında. her an kazık yemeye hazır olmalısınız ki bu gibi skandallara maruz kalmayın, hayatınızla oynatmayın.
  • 2013 ilkbahar ales'le doğrudan ilgisini kurmanın çok da olası görünmediği skandal. deprem olduğunu hissettiğinde "xx.yy.zzzz falanköy depremi" diye kendisi depremi nerede hissettiyse oranın ismiyle başlık açan yazarların başına gelmiş sanırım.

"skandal" kelimesinin de boku çıktı. "flaş gelişme", "şok şok şok" vb. ifadeler gibi.
  • kpss 2010 kopya skandalının yanında hiç de skandal gibi durmayan şey. olsa olsa rezalet, rezillik.

ben de bir şey var sandım lan, gece gece.
  • daha böyle bir yazıyı görme ihtimalini bile hesaba katmayan insanların gözünde skandal olabilir ancak.

o gğn elektrikler kesilseydi
    2013 ilkbahar ales elektrik skandalı
    17 milyon insanın yaşadığı yerde tam sınav başvurusunun son günü elektrikler kesildi. telefonumun şarjı da yok. yahu ayın 20 si yazmıyor muydu elektrik bu tarihe kadar bana bir şekilde sağlanmalıydı. onca elektrik mühendisi ne işe yarıyor?

internet kesilseydi
    2013 ilkbahar ales internet skandalı
    ttnet yine yaptı yapacağını. tam onayla butonuna basarken internet kesildi. müşteri hizmetlerini aradım aynen diyalog şu.

ben-beyfendi sınava başvuruyorum.
    adam-hmm.

evet bunlar kadar yersiz ve en az bunlar kadar gülünesi bir iddia işte

ben neden ikinci gün başvurumu yaptım?
    a. çok zenginim.
    hayır parayı onca kavga gürültü sonrası dedemden aldım. bakın ilk denemede yanıldık. zengin değilmişiz.
    b. şu gerçeği biliyorum.
    ben ösym nin sınavlarına giren milyonlarca öğrenciden sadece biriyim. onlar benim işimi takip etmez. ben kendi işimi takip etmeliyim. bir sorun olursa onlar değil ben zarar görürüm.

sayın hocam ösym dediğiniz kurum her yıl on milyonlarca kişiye onlarca sınav yapıyor. tek öğrencisi siz değilsiniz bu kurumun. elbette belli sorunlar olabilir. bu sorunlara klarşı da önceden önlem almak gerekir ki burada sorun bile yok. adamlar daha girilmemiş sınavın kimlik bilgilerini nasıl onaylasın ki? sistem o şekilde. insan bir düşünür ya olmazsa ösym sınav merkezine gidecek zamanım var mı?

internetim son gün geldi
    internetim güvenli değil

bu bahane mi allah aşkına. üniversitelerin güvenli internet sistemleri ne güne duruyor. git üniversitene yap. yahu onu da geçtim üniversitenin sınav merkezi ne güne duruyor? 3 liradan kim ölmüş be kardeşim. şimdi daha mı iyi oldu o 3 lirayla huzurluca yaşarsın artık.

hırsızın hiç mi suçu yok
    hoca'ya demişler ya hocam kapın demir değil hocam penceren kötü o da demiş ya hırsızın hiç mi suçu yok?
    bu olayda ben ösym ye ilişkin doğrudan bir ihmal göremedim. varsa da ben göremedim. bakın ama ne diyorum "bu olayda" yani o internet başvuru prosedürleri falan tartışılır tabi.
  • ösym'yle yaşanan ilk problem değildir, son da olmayacaktır. ama hala bu olayları bile görmezden gelip ösym'yi savunabilen yavşaaakları görmek insanları şaşırtıyor. 2012 kpss tercihlerini sitenin son tercih tarihine 4 gün kala çökmesi ve süre bitimine kadar düzelmemesi nedeniyle tercih yapamamıştım. ama dangalağın biri çıkıp diyor ki ''eee son dört güne tercih mi bırakılır amuuğğaaagoyiiimm''

siktimminin salaklarınınm ülkesine çoktur bile bu ösym.
  • bana yıllar önce son sınıf öğrencisiyken girmeye çalıştığım bir alesi hatırlatmış skandaldır. o gün bu gündür alese girmiyorum. ki üzerinden yıllar geçti, belki o gün girmiş olsaydım şu an doktorasını tamamlamış biri olarak bambaşka bir yerden yazıyor olacaktım. hatta bu entryi yazmıyor olacaktım. .mına kodumun, neyse.
    senesini hatırlamıyorum, çünkü son sınıfta epeyce takıldım. o sene sınava girmiş olanlar mutlaka bilirler ama, sınava giriş belgeleri gelmemişti. postane çalışanları grev yapıyorlardı falan. e tabiiki ösym bu durumu bildiği için bir çözüm yolunu bulmuştur deyip biz de peşine düşmeden sınav sabahına kadar bekledik. hoş beklemesem ankaraya gidip evrak peşinde koşturacak halimiz de yoktu. ya da avrupa yakasından anadolu yakasındaki ösym merkezine gitmek bile büyük bir engeldi. o kısmı akıl edememek de cabası.
    neyse, sınav sabahı sınav yerine (iü avcılar kampüsü oluyor) gittiğimde görevli giremeyeceğimizi ama üsküdardaki sınav merkezine yetişip belgemizi alıp gelirsek sınava alabileceğini söyledi. bak bak sabahki sınava öğleden sonra girebilecekmişim. ösym bana bu kolaylığı sağlıyor da ben neden gitmeyeyim dedim atladım taksiye gittim desem elbetteki inanmazsınız. ne gidecem .mına koyim? mal mıyım? bilmiyor muyum pazar günü merkezin kapalı olacağını? adam resmen bizi başından siktiretmek için über bir yöntem bulmuştu. biz bissürü mal o gün sınava giremedik. çok zeki bir kısım ise işini sağlama almış belgelerini üsküdardan almış tabi vaktiyle.
    şimdi sorarım size biz mi salaktık, belgesini alanlar mı akıllıydı? haşa ösymye laf söylemiyorum. hep suç bizde.
    postacılar size ise lafım yok, siz hiç olmazsa hakkınızı aramaya çalışıyordunuz. biz de arayabilseydik belki bugün bu skandallar yaşanmazdı.