1. başıma gelen ve ne yazık ki 6 ayımı kaybetmeme yol açan skandaldır.

ilgililerin bildiği gibi 2013 ilkbahar ales'e başvuru tarihleri 11-20 mart 2013 tarihleri arasındaydı. bu süre içerisinde bankaya 50 tl sınav harcı yatırılacak, internet şifresi olan adaylar başvurularını internetten yapabilecek, olmayanlar sınav merkezlerine giderek 3 tl işlem ücretiyle başvurularını yapabilecek ve internet şifresi edinebileceklerdi. zira; ösym'nin beyan ettiği şu görselde bu açıkça ilan edilmişti.

memur çocuğuyum, doğal olarak ay sonuna denk geldiği için sınav harcını ayın 11, 12, 13 ve 14'ünde yatıramadım. her neyse, buralar hikaye. parayı güç bela bulup buluşturdum ve ayın 18'inde yatırabildim. ayın 18'i akşamı ve 19'u tüm gün iss kaynaklı internet bağlantım yoktu, bu yüzden başvurum ayın 20'sine yani önceden beyan edilen tarihlerin son gününe kaldı.

gün içerisinde sisteme defalarca giriş yapmaya çabalamama rağmen bir türlü online olamadım. sonradan öğrendiğime göre şifre çok karmaşık olduğunda ösym sitesi sapıtabiliyormuş. şifre yenilemek için uğraştım vs... nihayet mesai saatini biraz geçerken online olabildim. 2013 ilkbahar ales'i seçtikten sonra bireysel başvuru linkine tıkladım ve şöyle bir yazıyla karşılaştım:

--- spoiler ---

internetten başvuru yapamazsınız. sınav merkezine gitmeniz gerekmektedir.

--- spoiler ---

herhalde bir yanlışlık var diye birkaç kez denedim ama olmadı. ne yapacağımı şaşırdım, başvurusunu internetten yapan diğer arkadaşlarımı aradım sordum, onlar sorunsuz hallettiklerini söylediler.

ösym çağrı merkezinin telefon numarasını buldum ve aradım. ses kaydından sonra gerçek kişiye bağlandım ve sorunu anlattım. ösym görevlisiyle aramda geçen diyalog aşağıdaki gibidir:

ösym gör: ösym çağrı merkezi, ben bilmem kim, nasıl yardımcı olabilirim?

ben: merhaba, iyi akşamlar. 2013 ilkbahar ales'e internetten başvuramıyorum. neden?

ösym gör: her 2 yılda bir kayıtların yenilenmesi gerekiyor. bu yüzden sınav merkezine giderek kayıt olmanız gerekmekteydi.

ben: ben sınav merkezine giderek kaydoldum ve daha 1 ay bile olmadı.

ösym gör: anlıyorum. nasıl bir hata alıyorsunuz?

ben: giriş yaptıktan sonra "başvuruya devam et" linkinin çıkması gereken yerde "internetten başvuru yapamıyorsunuz, sınav merkezine gitmelisiniz." diye bir hata mesajı çıkıyor.

ösym gör: hımm yapabileceğimiz bir şey yok gibi görünüyor.

ben: ama internet şifrem var ve neden başvuramıyorum?

ösym gör: sanırım yds'ye başvurmuşsunuz, daha önce herhangi bir sınava başvurmamışsınız. yds henüz yapılmadığı için bilgileri onaylayamıyoruz.

ben: ben bu bilgileri zaten sınav merkezine kimliğimle giderek üstüne de 3 tl işlem ücreti vererek onaylattım. bilginin doğru olması için sınavın yapılmış veya yapılmamış olmasının bir önemi yok. sınava bilgilerimizin doğru olduğunu onaylatmak için girmiyoruz, bilgilerimizin doğru olduğunu taahhüt ettiğimiz için sınav hakkı kazanıyoruz.

ösym gör: fakat kılavuzda başvuru koşulları yazıyordu.

ben: hayır, yazmıyordu. adayların başvuru için izleyebileceği yollar diye bir grafik hazırlamışsınız. burada sizin söylediğiniz saçma kuraldan bahsetmiyor. sınav kılavuzunda çük kadar 8 puntoyla mı yazdınız bunu?

ösym gör: hayır, söylediğim gibi kılavuzda var. maalesef bu şartlar altında yapabileceğimiz herhangi bir şey yok.

ben: ne demek yok? peki bundan sonra ne olacak?

ösym gör: ösym olarak ücret iadesi yapmıyoruz.

ben: ticarethane mi işletiyorsunuz? kurum olarak sizin için önemli olan tek şey yatırdığım ücret mi? kaybolan 6 ayım ne olacak?

tam kalayı basıyordum ki, cep telefonumun şarjı bitti. 45 gündür sigara içmiyordum, yeniden başlattı allahın belaları aşağılık insanlar.

sinirim yatışsın diye dışarı çıktım. 1-2 saat içerisinde paketi bitirdim. eve döndüğümde sınav kılavuzuna baktım. telefonda görevlinin bahane ettiği herhangi bir madde bulamadım ya da sinirden gözüme çarpmadı.

1-) trilyonlarca para verip yandaş bilişim şirketlerine yaptırdığınız siteye neden t.c kimlik numarası ve kendimize özel şifreyle girerken sıkıntı çıkıyor?

dipnot: şifre alırken zaten ösym kendisi büyük/küçük harf duyarlı, içinde rakam olan ve ascii karakterler kullanılan, en az 8 haneli bir şifre alınmasını talep ediyor.

2-) sınav merkezine başvurup internet şifresini aldığımızda neden her 2 yılda 1 fotoğraf yenilemek zorunda kalıyoruz?

dipnot: süresi dolan insanlara pop-up içerisinde bir uyarı mesajı yayınlanır ve öğrenci ösym çatısı altındaki profiline yeni bir fotoğraf eklemek zorunda kalır. 15-20 gün içerisinde yeni bir fotoğraf tanımlamazsa; profili kapatılır ve sınav merkezine ancak o zaman davet edilir. kayıt yenilemesi talep edilir.

3-) öyle veya böyle internet şifresi alabilmiş biri neden yeniden sınav merkezine gitmek zorunda? o internet şifresi alınmışsa ne sikime alınmış?

dipnot: sınav merkezine her gidişinizde sizden 2 tl ile 5 tl arasında haraç alıyorlar.

4-) bir ösym görevlisinin öğrenciye yardım ve hizmet için orada olması gerekirken; neden "biz kurumsalız yææ" ayağına yatarak müşterisinin karşısına çıkamayan bir şirketin çalışanı gibi diyalog kurduğu nasıl izah edilebilir?

5-) bunca kopya, şifre, intihal skandalına rağmen hiçbir şey olmamış bir kuruma ve kurum yetkililerine benim gibi hakkı yenen insanların bedduaları bir şey yapabilir mi?

6-) ösym'nin açılımı ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi değil de; öğrenciyi sikip yamultma merkezi mi? benim koskoca 6 ayım kaybolmuş. bu yüzden belki askerliğim kaçacak, belki evliliğim gecikecek, adamların düşündüğü ilk şey yatırdığım 50 lirayı iade etmemek.

yapabileceğim hiçbir şey yok şu an beddua etmek ve ekşi sözlük'e içimi dökmekten başka. bunları yazarken hiçbir beklentim yoktu, yazıp içimi soğutmaktan başka. hoş, o sosyal medya dediğiniz güya güçlü kavram işler güçler'i, behzat ç.'yi hala vizyonda tutmaktan başka hangi sikime yaradı, bilemiyorum.

lanet olsun, lanet olsun, lanet olsun. bu sisteme, bizi bu sistemin aktörü yapan, reaksiyonlarımızı pasifize eden, biat kültürünü dikta eden yetkililere, o yetkilileri hala her şeye rağmen görevde tutan devlet insancıklarına. yenilen hakkım, kaybolan zamanım burnunuzdan gelsin.

edit: işini son güne bırakmayacaksın diyen dalyarraklar, heralde keyfimizden son güne bıraktığımızı zannediyorlar. he amk, 6 aydır bu sınava çalışıyoruz başvuru sürecinde 10 gündür taşşak kebabı yaptık da son güne bıraktık.
  2. sınav bilgilerinin 2 yılda bir yenilenmesi zorunluluğu başlı başına bir skandaldır. şu elimizdeki aygıtlardan artık parmak izi tanıma, yüz tanıma sistemi bile kolayca senkronize edilebiliyor. bunu bilmelerine rağmen, o iki dk'lık fotoğraf ekleme işini bir web browser aracılığıyla yapabilmek mümkünken, sırf o 3 tl için, yani milyonlarca olunca milyonlar, eski adıyla trilyonlar eden o "3 tl" için insanların geleceğiyle oynayabiliyorlar. akademiymiş, peh.
  3. türk tipi skandaldır. 8 paragraf yazı yazana kadar işi son güne bırakmamayı öğreten ders niteliğinde bir skandal.
  4. işini son güne bırakan insanlara her şey müstahaktır diye düşünen insanların olduğunu görmemizi sağlayan skandaldır. enteresan.
  5. eğer ortada bir "son gün" krizi varsa bunun ceremesini işini son güne bırakan değil son gün çalışmayan (hoş diğer günlerdeki çalışmaları da ortada) kurum çekmelidir. bunun sorumlusu son gün çalışmayan sistemin sorumlularıdır. ben ister son gün başvururum ister son dakika ister başvuru süresinin ortasında. bu hiç kimseyi ilgilendirmez. kimse kimsenin olanaklarını bilmez. isteyen itediği gün başvurur. eğer benim böyle bir hakkım varsa bu kurum bana bu hakkımı sonuna kadar "en sağlıklı şekilde" kullandırmak zorundadır.

insan hayatıyla dalga geçmek çocuk oyuncağı değil. insanların ömürleri heba oluyor.

bir gün büyüyüp ösym hizmetlerine(!) maruz bırakılmak mecburiyetinde kalma yaşına geldiğiniz zaman, bugün cahilce övdüğünüz sistemi bozuk bu kurum sizin de canınızı yakacak. o vakit gelip siz de ekşi sözlük'te sıkıntısını belirten kişi olacaksınız. ama bir fark olacak. siz yine kendi gerizekalıca üslubunuzu kullanacaksınız ve kimse sizi siklemeyecek.
  6. başvurunun son gün yapılmasıyla alakalı olmayan durum. verilen aralık da, tarafların yükümlülükleri de bellidir. irdeleme bu çerçevede yapılır.

alakalı görenlere ise bu kurum müstahaktır zaten.

ülkenin mottosu oldu zaten; alayı müstahak amk.
  7. son 2 sene içerisinde herhangi bir ösym sınavına girmiş olmanız yeterli değildir internet üzerinden başvuru yapabilmek için; önce bunu bir öğrenelim. kimsenin üstüne de suç atmayalım.

sonbahar dönemindeki üds için başvurumu sınav merkezi aracılığıyla yapmışken ales için de sınav merkezine gitmem gerektiği söylendi bu dandik sistem tarafından. adamların sistemi düzgün değil ki, kendi içinde bile çelişiyor. her ayrı isimli sınav için ayrı ayrı başvru merkezine gitmeniz gerekiyor.

o yüzden ösym sitesinde yazanların hiçbirine inanmamalısınız, güvenmemelisiniz. güvendiyseniz bu sizin hatanız değildir elbette; ama bu kadar iyi niyetli olmamalısınız bu sistem karşısında. her an kazık yemeye hazır olmalısınız ki bu gibi skandallara maruz kalmayın, hayatınızla oynatmayın.
  8. 2013 ilkbahar ales'le doğrudan ilgisini kurmanın çok da olası görünmediği skandal. deprem olduğunu hissettiğinde "xx.yy.zzzz falanköy depremi" diye kendisi depremi nerede hissettiyse oranın ismiyle başlık açan yazarların başına gelmiş sanırım.

"skandal" kelimesinin de boku çıktı. "flaş gelişme", "şok şok şok" vb. ifadeler gibi.
  9. skandal olması şundan kaynaklıdır: ösym'nin hazırladığı "adayların başvuru için izleyebileceği yollar" görselinde başvuru yolları tarif edilmiştir. bu görsele göre; son 2 yıl içerisinde sınav merkezinde başvuru yapmış ve internet şifresi alanlar ais.osym.gov.tr adresinden başvuru yapabilir diyor.

ama yapılamıyor.

çağrı merkezindeki görevli, siz yaklaşık 1 ay önce yds'ye başvurmuşsunuz sınav merkezinden. yds henüz gerçekleşmediği için bilgileri doğrulayamıyoruz. bu yüzden internetten başvuramıyorsunuz. bu bilgi başvuru kılavuzunda yer alıyor, diyor. ama başvuru kılavuzunda böyle bir istisnai durum uyarısı yok.

olayın "ben başvuramadım, mecbur askere gideceğim ühü" gibi öznel bir durumu yok yani. bu durumda benim gibi birçok kişi olabilir.

bazı beyin fukaraları, ales'e sadece askerden kaçmak için başvurulduğunu zannediyor ama amaç tam tersi. dımdızlak kısa dönem gitmektense öyp'den kadro alınıp öyle askere gidilir. kadro almak, kafa rahat askere gitmek, en son da evlenmek. benim planım buydu ama sağolsunlar anasını siktiler.

2013 ilkbahar ales başvuru skandalı hakkında bilgi verin