şükela:  tümü | bugün
 • sınav bilgilerinin 2 yılda bir yenilenmesi zorunluluğu başlı başına bir skandaldır. şu elimizdeki aygıtlardan artık parmak izi tanıma, yüz tanıma sistemi bile kolayca senkronize edilebiliyor. bunu bilmelerine rağmen, o iki dk'lık fotoğraf ekleme işini bir web browser aracılığıyla yapabilmek mümkünken, sırf o 3 tl için, yani milyonlarca olunca milyonlar, eski adıyla trilyonlar eden o "3 tl" için insanların geleceğiyle oynayabiliyorlar. akademiymiş, peh.
 • eğer ortada bir "son gün" krizi varsa bunun ceremesini işini son güne bırakan değil son gün çalışmayan (hoş diğer günlerdeki çalışmaları da ortada) kurum çekmelidir. bunun sorumlusu son gün çalışmayan sistemin sorumlularıdır. ben ister son gün başvururum ister son dakika ister başvuru süresinin ortasında. bu hiç kimseyi ilgilendirmez. kimse kimsenin olanaklarını bilmez. isteyen itediği gün başvurur. eğer benim böyle bir hakkım varsa bu kurum bana bu hakkımı sonuna kadar "en sağlıklı şekilde" kullandırmak zorundadır.

  insan hayatıyla dalga geçmek çocuk oyuncağı değil. insanların ömürleri heba oluyor.

  bir gün büyüyüp ösym hizmetlerine(!) maruz bırakılmak mecburiyetinde kalma yaşına geldiğiniz zaman, bugün cahilce övdüğünüz sistemi bozuk bu kurum sizin de canınızı yakacak. o vakit gelip siz de ekşi sözlük'te sıkıntısını belirten kişi olacaksınız. ama bir fark olacak. siz yine kendi gerizekalıca üslubunuzu kullanacaksınız ve kimse sizi siklemeyecek.
 • son 2 sene içerisinde herhangi bir ösym sınavına girmiş olmanız yeterli değildir internet üzerinden başvuru yapabilmek için; önce bunu bir öğrenelim. kimsenin üstüne de suç atmayalım.

  sonbahar dönemindeki üds için başvurumu sınav merkezi aracılığıyla yapmışken ales için de sınav merkezine gitmem gerektiği söylendi bu dandik sistem tarafından. adamların sistemi düzgün değil ki, kendi içinde bile çelişiyor. her ayrı isimli sınav için ayrı ayrı başvru merkezine gitmeniz gerekiyor.

  o yüzden ösym sitesinde yazanların hiçbirine inanmamalısınız, güvenmemelisiniz. güvendiyseniz bu sizin hatanız değildir elbette; ama bu kadar iyi niyetli olmamalısınız bu sistem karşısında. her an kazık yemeye hazır olmalısınız ki bu gibi skandallara maruz kalmayın, hayatınızla oynatmayın.
 • kpss 2010 kopya skandalının yanında hiç de skandal gibi durmayan şey. olsa olsa rezalet, rezillik.

  ben de bir şey var sandım lan, gece gece.
 • ösym'yle yaşanan ilk problem değildir, son da olmayacaktır. ama hala bu olayları bile görmezden gelip ösym'yi savunabilen yavşaaakları görmek insanları şaşırtıyor. 2012 kpss tercihlerini sitenin son tercih tarihine 4 gün kala çökmesi ve süre bitimine kadar düzelmemesi nedeniyle tercih yapamamıştım. ama dangalağın biri çıkıp diyor ki ''eee son dört güne tercih mi bırakılır amuuğğaaagoyiiimm''

  siktimminin salaklarınınm ülkesine çoktur bile bu ösym.
 • üzücü bir durum olmasının yanında ales'e 6 ay çalışmış bir bireyi görmek, 45 iq skoruna sahip, tetriste 20 sn dayanamayan ve zaman zaman iki ayakla denge kuramayıp ellerini kullanan şahsımı, durumu "benden de kötüler de varmış" diyerek şükrettirmiştir.

  6 ay ales çalışmak ne lan ? 3 yıl kpss, 6 yıl össye çalışmaya denk.
 • ösym merkezindeki elemanlar bile sorunun ne olduğunu, neden olduğunu bilmezken (tecrübe ettim de söylüyorum) yeterli bilgilendirmenin hiçbir zaman yapılmadığı türkiye'den bahsederken, insanları suçlamak cahilce. her sene sistemin değiştiği türkiye'den bahsediyoruz yahu...
 • ösym'ye bu kadar güvenirsen başına gelecek skandaldır.

  50 lirayı (!) zor bulup buluşturan birinin sigara içebilmesi ise ayrı bir tuhaflık zaten.

  edit: göstermiştir ki geleceği ile ilgili bu kadar önemli bir sınavı yeterince ciddiye almayıp başvuruyu son güne bırakan*, ardından da sigara gibi 50 lirayı zor bulan birine göre son derece pahalı ve gereksiz bir şeyi alan birini eleştirmemiz bazı margarin beyinli sığırlarda "maddi durum tahlili" falan algısı uyandırmış. yardım olmadan evinin yolunu bulamayacak tipler gelmiş burda hava mava diyor. köyde olsan öküzün yanında koşturursun böylelerini..
 • göstermiştir ki dedikoducu teyze kıvamında insanın sigarasından maddi durum tahlili yapan yağvshaklarla aynı havayı soluyoruz
 • sistemi düzeltmeden, işi son güne bırakmayı doğru bulan insanları da gördük ya, daha ne diyim. adama diyoruz "abicim sistem boktan, sen işini garantiye al."

  ordan iki akıllı çıkıyor diyor: "sıkıntı bu şekilde düzelmez." konuyla alakası? sıfır.

  biz adama sistemi düzeltme mi dedik? biz toplanıp taksimde ösym karşıtı eylem yapmayalım mı dedik? biz yazılarımızla, eylemlerimizle hükümeti eleştirmeyelim mi dedik? kimse bu kötü sistemden bu mağdur arkadaşı sorumlu tutmadı. bunu nerden çıkardınız çok merak ediyorum. anayasayı kendisi mi hazırladı acaba..

  ilkokul çocuğuna anlatır gibi yazmak hoşuma gitmiyor ama söylediğim şu:

  "sistem boktan. değiştirmemiz lazım. herkes elinden geleni yapmalı bu konuda. ama bak senin 2 hafta sonra sınavın var, sen şu işini garantiye al erkenden hallet, sınava gir, ondan sonra gel elimizden ne geliyorsa yapalım."

  sistem kötü diye grev yapıp açlıktan ölecek halimiz yok. ha, faydası olsa düşünülür belki, ama sizce senin benim açlık grevime takar mı bu hükümet?