şükela:  tümü | bugün
 • sınav bilgilerinin 2 yılda bir yenilenmesi zorunluluğu başlı başına bir skandaldır. şu elimizdeki aygıtlardan artık parmak izi tanıma, yüz tanıma sistemi bile kolayca senkronize edilebiliyor. bunu bilmelerine rağmen, o iki dk'lık fotoğraf ekleme işini bir web browser aracılığıyla yapabilmek mümkünken, sırf o 3 tl için, yani milyonlarca olunca milyonlar, eski adıyla trilyonlar eden o "3 tl" için insanların geleceğiyle oynayabiliyorlar. akademiymiş, peh.
 • eğer ortada bir "son gün" krizi varsa bunun ceremesini işini son güne bırakan değil son gün çalışmayan (hoş diğer günlerdeki çalışmaları da ortada) kurum çekmelidir. bunun sorumlusu son gün çalışmayan sistemin sorumlularıdır. ben ister son gün başvururum ister son dakika ister başvuru süresinin ortasında. bu hiç kimseyi ilgilendirmez. kimse kimsenin olanaklarını bilmez. isteyen itediği gün başvurur. eğer benim böyle bir hakkım varsa bu kurum bana bu hakkımı sonuna kadar "en sağlıklı şekilde" kullandırmak zorundadır.

  insan hayatıyla dalga geçmek çocuk oyuncağı değil. insanların ömürleri heba oluyor.

  bir gün büyüyüp ösym hizmetlerine(!) maruz bırakılmak mecburiyetinde kalma yaşına geldiğiniz zaman, bugün cahilce övdüğünüz sistemi bozuk bu kurum sizin de canınızı yakacak. o vakit gelip siz de ekşi sözlük'te sıkıntısını belirten kişi olacaksınız. ama bir fark olacak. siz yine kendi gerizekalıca üslubunuzu kullanacaksınız ve kimse sizi siklemeyecek.
 • son 2 sene içerisinde herhangi bir ösym sınavına girmiş olmanız yeterli değildir internet üzerinden başvuru yapabilmek için; önce bunu bir öğrenelim. kimsenin üstüne de suç atmayalım.

  sonbahar dönemindeki üds için başvurumu sınav merkezi aracılığıyla yapmışken ales için de sınav merkezine gitmem gerektiği söylendi bu dandik sistem tarafından. adamların sistemi düzgün değil ki, kendi içinde bile çelişiyor. her ayrı isimli sınav için ayrı ayrı başvru merkezine gitmeniz gerekiyor.

  o yüzden ösym sitesinde yazanların hiçbirine inanmamalısınız, güvenmemelisiniz. güvendiyseniz bu sizin hatanız değildir elbette; ama bu kadar iyi niyetli olmamalısınız bu sistem karşısında. her an kazık yemeye hazır olmalısınız ki bu gibi skandallara maruz kalmayın, hayatınızla oynatmayın.
 • 2013 ilkbahar ales'le doğrudan ilgisini kurmanın çok da olası görünmediği skandal. deprem olduğunu hissettiğinde "xx.yy.zzzz falanköy depremi" diye kendisi depremi nerede hissettiyse oranın ismiyle başlık açan yazarların başına gelmiş sanırım.

  "skandal" kelimesinin de boku çıktı. "flaş gelişme", "şok şok şok" vb. ifadeler gibi.
 • kpss 2010 kopya skandalının yanında hiç de skandal gibi durmayan şey. olsa olsa rezalet, rezillik.

  ben de bir şey var sandım lan, gece gece.
 • ösym'yle yaşanan ilk problem değildir, son da olmayacaktır. ama hala bu olayları bile görmezden gelip ösym'yi savunabilen yavşaaakları görmek insanları şaşırtıyor. 2012 kpss tercihlerini sitenin son tercih tarihine 4 gün kala çökmesi ve süre bitimine kadar düzelmemesi nedeniyle tercih yapamamıştım. ama dangalağın biri çıkıp diyor ki ''eee son dört güne tercih mi bırakılır amuuğğaaagoyiiimm''

  siktimminin salaklarınınm ülkesine çoktur bile bu ösym.
 • bana yıllar önce son sınıf öğrencisiyken girmeye çalıştığım bir alesi hatırlatmış skandaldır. o gün bu gündür alese girmiyorum. ki üzerinden yıllar geçti, belki o gün girmiş olsaydım şu an doktorasını tamamlamış biri olarak bambaşka bir yerden yazıyor olacaktım. hatta bu entryi yazmıyor olacaktım. .mına kodumun, neyse.
  senesini hatırlamıyorum, çünkü son sınıfta epeyce takıldım. o sene sınava girmiş olanlar mutlaka bilirler ama, sınava giriş belgeleri gelmemişti. postane çalışanları grev yapıyorlardı falan. e tabiiki ösym bu durumu bildiği için bir çözüm yolunu bulmuştur deyip biz de peşine düşmeden sınav sabahına kadar bekledik. hoş beklemesem ankaraya gidip evrak peşinde koşturacak halimiz de yoktu. ya da avrupa yakasından anadolu yakasındaki ösym merkezine gitmek bile büyük bir engeldi. o kısmı akıl edememek de cabası.
  neyse, sınav sabahı sınav yerine (iü avcılar kampüsü oluyor) gittiğimde görevli giremeyeceğimizi ama üsküdardaki sınav merkezine yetişip belgemizi alıp gelirsek sınava alabileceğini söyledi. bak bak sabahki sınava öğleden sonra girebilecekmişim. ösym bana bu kolaylığı sağlıyor da ben neden gitmeyeyim dedim atladım taksiye gittim desem elbetteki inanmazsınız. ne gidecem .mına koyim? mal mıyım? bilmiyor muyum pazar günü merkezin kapalı olacağını? adam resmen bizi başından siktiretmek için über bir yöntem bulmuştu. biz bissürü mal o gün sınava giremedik. çok zeki bir kısım ise işini sağlama almış belgelerini üsküdardan almış tabi vaktiyle.
  şimdi sorarım size biz mi salaktık, belgesini alanlar mı akıllıydı? haşa ösymye laf söylemiyorum. hep suç bizde.
  postacılar size ise lafım yok, siz hiç olmazsa hakkınızı aramaya çalışıyordunuz. biz de arayabilseydik belki bugün bu skandallar yaşanmazdı.
 • üzücü bir durum olmasının yanında ales'e 6 ay çalışmış bir bireyi görmek, 45 iq skoruna sahip, tetriste 20 sn dayanamayan ve zaman zaman iki ayakla denge kuramayıp ellerini kullanan şahsımı, durumu "benden de kötüler de varmış" diyerek şükrettirmiştir.

  6 ay ales çalışmak ne lan ? 3 yıl kpss, 6 yıl össye çalışmaya denk.
 • ösym merkezindeki elemanlar bile sorunun ne olduğunu, neden olduğunu bilmezken (tecrübe ettim de söylüyorum) yeterli bilgilendirmenin hiçbir zaman yapılmadığı türkiye'den bahsederken, insanları suçlamak cahilce. her sene sistemin değiştiği türkiye'den bahsediyoruz yahu...
 • ösym'ye bu kadar güvenirsen başına gelecek skandaldır.

  50 lirayı (!) zor bulup buluşturan birinin sigara içebilmesi ise ayrı bir tuhaflık zaten.

  edit: göstermiştir ki geleceği ile ilgili bu kadar önemli bir sınavı yeterince ciddiye almayıp başvuruyu son güne bırakan*, ardından da sigara gibi 50 lirayı zor bulan birine göre son derece pahalı ve gereksiz bir şeyi alan birini eleştirmemiz bazı margarin beyinli sığırlarda "maddi durum tahlili" falan algısı uyandırmış. yardım olmadan evinin yolunu bulamayacak tipler gelmiş burda hava mava diyor. köyde olsan öküzün yanında koşturursun böylelerini..