şükela:  tümü | bugün soru sor
  • üzerinden on yıllar değil, sadece 5 sene geçmiş alışveriş. 30 parça ürün alınmış. o gün 185 lira ödenmiş. bugün yapılsa kaç lira ödenirdi, tek tek hesaplandı. https://listelist.com/…013-alisveris-fiyat-listesi/
  • sadece nescafe gold 200 gr 33 tl olarak dun aldım. ceyrek altindan hızlı buyumus.

edit: afedersiniz ama gelen mesajlara istinaden bazı “sikikler” hakaret içerikli mesaj atmış nescafe gold 200 gr şu anda 30 tl civarında en uygun fiyata. fiş içeriğinde yazan nescafe classic’se eğer kusura bakmasınlar sütlü kahve içecek kadar ezilirsem kendilerine cevap verebilirim.

edit 2: classic ile gold arasında farkı anlamayan arkadaşlar için önerim bol köpüklü latte. pardon arkadaş dedim.
  • ülkemizin ve ekonomimizin ne kadar gelişmiş olduğunu göstermesi açısından önemli bir kıyaslama.

susun almanlar kıskanacak!, kıskan alman.
  • market alışverişi yaparken zaten moral bozuluyordu fiyatları görünce şimdi bu başlıktaki listeyi görünce insanın eli gitmez hiç bir şeye.sorsan enflasyon yok,halk zenginleşti.
  • çok temiz fakirleştiğimizi gösteren listedir.

fakirleşirken s*kilen dünyadaki sayılı topluluklardan biri olmamız ise ayrı bir gurur kaynağı.
  • peki devletin rakamlarına göre hesaplarsak?

sonuç: 2013 yılının aralık ayında 185,00 tl olan mal sepeti 2018 yılının kasım ayında 319,48 tl olmaktadır.

tarihler: aralık 2013-aralık 2018
  • güncel fiyatlar oldukça düşük hesaplanmış. şu listeyi bugün 400'den aşağıya alabilen şanslıdır.

2013 - 185
    2018 - 400
  • 2018’deki rakamı görünce sadece “yazıklar olsun” diyebiliyorum.
  • 2018 yili icin 356 tl hesap edilmis. yani yari yariya bi hesap cikiyor.

2013 yili asgari ucret: 800 tl
    2018 yili asgari ucret: 1600 tl

bu hesaba gore alim gucu cok degismemis. nasi oldu ben de bilmiyorum ama giren cikan ayni. vereyim mi mehteri?
  • ama yol yaptılar.

ben söylemek istedim.