şükela:  tümü | bugün
  • erkekler 10000 metre altın madalya 28:32.86 ile ugandalı, 96'lı joshua kiprui cheptegei kazandı. gümüş madalya 28:35.20 ile kenya'dan 95'li elvis kipchoge cheboı'ye giderken, bronz madalya, 28:38.68 ile kenya'dan 96'lı nıcholas mboroto kosımbeı kazandı.

    100 metre erkeklerde altın madalya 10.21 saniyelik en iyi derecesi ile amerikalı 95'li kendal williams kazandı. gümüş madalya 10.28 sn ile, aslında altın madalyanın favori ismi olan amerikalı trayvon bromell'e giderken, bronz madalya yine favori isimlerden, 10.34 sn ile japon yoshıhıde kıryu'ya gitti.

    100 metre kadınlarda altın madalya 11.23 sn ile büyük britanyalı 95'li dina asher-smıth'e gitti. gümüş madalya 11.39 sn ile ekvatorlu 96'lı ángela tenorio kazanırken, bronz madalya, 11.45 sn ile 98'li amerikalı kaylin whitney'e gitti.

    http://www.atletizmdunyasi.com/…-2014-100m-kadinlar

    kadınlar uzun atlamada altın madalya, 6.34 m'lik derecesi ile 95'li barbadoslu akela jones'a gitti. gümüş, 6.31 m ile norveçli 95'li nadıa akpana assa'ya giderken, bronz, 6.24 m ile 95'li alman maryse luzolo'ya gitti.

    kadınlar cirit atmada altın madalya, 66.05 m ile ukraynalı 95'li al'ona shamotına'ya gitti. gümüş madalya, 64.60 m ile macar réka gyuratz'a giderken, bronz madalya 63.37 m ile yunanistan'dan ılıána korosıdou'ya gitti.

    kadınlar 5000 metrede altın madalya 15:10.08 ile etiyopyalı 95'li alemıtu heroye kazandı. gümüş madalya, 15:10.46'lık en iyi derecesiyle etiyopyalı 95'li alemıtu hawı kazanırken, bronz madalya, 15:43.12 ile kenyalı agnes jebet tırop kazandı.

    kadınlar 10 km yürüyüşte altın madalya, 42:47.14 ile gençler dünya rekorunu da kıran çek, 95'li anezka drahotova kazanırken, gümüş madalya 44:02.64'lük en iyi derecesi ile çin'den 95'li wang na'ya giderken, bronz madalya, 44:16.72'lik en iyi derecesi ile yine çin'den ni yuanyuan kazandı.

    heptathlon'da altın madalya büyük britanya 6148 puan ile en iyi derecesini yapan büyük britanyalı, 97'li morgan lake kazandı. gümüş madalya, 6006 puan ile 95'li kübalı yorgelis rodríguez kazanırken, bronz madalya, 5948 puan ile 95'li hollandalı nadine vısser kazandı.
  • şampiyonanın 3. gününde 9 final yapıldı.

    http://www.atletizmdunyasi.com/…ellide-dunya-rekoru

    fransız atlet wilhem belocian, yarı finalinde 13.23 koştuğu bu dalın finalini 12.99 ile kazanarak xiang liu'ya ait 12 yıllık gençler dünya rekorunu kırdı. belocian, liu'nun 13.12 olan rekorunu 0.13 gibi ciddi bir farkla aşağı çekti. yarışta ikinci olan jamaikalı tyler mason da eski rekordan daha iyi bir koşu yapıp amerika rekoruna imza attı.

    110 metre engelli

    1. wilhem belocian, fransa - 12.99
    2. tyler mason, jamaika - 13.05
    3. david omoreghie, britanya - 13.35

    400 metre erkekler

    1. machel cedenio, trinidad-tobago, 45.13
    2. nobuya kato, japonya - 46.17
    3. abbas ebubekir abbas, bahreyn - 46.20

    800 metre kadınlar

    1. margaret nyairera wambui, kenya - 2:00.49
    2. sahily diago, küba - 2:02.11
    3. georgia wassall, avustralya - 2:02.71

    3000 metre kadınlar

    1. mary cain, abd - 8:58.48
    2. lilian kasait rengeruk, kenya - 9:00.53
    3. valentina chepkwemoi mateiko, kenya - 9:00.79

    1500 metre erkekler

    1. jonathan kiplimo sawe, kenya - 3:40.02
    2. abdi waiss mouhyadin, cibuti - 3:41.38
    3. hillary cheruiyot ngetich, kenya - 3:41.61

    osman can iki kez rekor kırdı

    seansın ilk sonuçlanan finali gülle atma erkeklerde türkiye'den osman can özdeveci, iki kez türkiye rekoru kırıp beşinci oldu. şampiyonada şu ana kadar türkiye'nin en iyi sonucuna imza atan özdeveci, 19.21 ile 6 kiloluk güllede kendisine ait türkiye gençler rekorunu önce 19.30, ardından 19.58 yaptı. ancak bu derece, üç atletin 20 metreyi aştığı finalde osman can'a madalya getirmedi. finalin galibi konrad bukowecki, 22.06 ile tarihin en iyi üçüncü performansını çizdi.

    erkekler gülle

    1. konrad bukowiecki, polonya - 22.06m
    2. denzel comenentia, hollanda - 20.17m
    3. braheme days, abd - 20.01m

    erkekler uzun atlama finalinde ilk beş sıranın dördünü asyalı atletler alırken, çin altın ve gümüşü kapattı.

    erkekler uzun atlama

    1. jianan wang, çin - 8.08m
    2. qing lin, çin - 7.94m
    3. shotaro shiroyama, japonya - 7.83m

    kadınlar sırık finalinde 4.40'ın üzerinde dört sporcu yer alırken, zaferi kazanan rus alena lutkovskaya 4.50'lik şampiyona rekoruna ortak oldu.

    kadınlar sırıkla atlama

    1. alena lutkovskaya, rusya - 4.50m
    2. desiree freier, abd - 4.45m
    3. eliza mccartney, avustralya - 4.45m

    kadınlar cirit atma

    1. yekaterina starigina, rusya - 56.85m
    2. sofi flinck, isveç - 56.70m
    3. sara kolak, hırvatistan - 55.74m
  • şampiyonanın 4. günde 10 final yapıldı.

    http://www.atletizmdunyasi.com/…-200ler-abdnin-oldu

    kadınlar gülle atmada emel dereli 16.55'lik derecesi ile türkiye'ye ilk ve muhtemelen son madalyasını kazandırmış oldu. bu madalya ile dünya gençler şampiyonası tarihinde, türkiye adına madalya kazanan 5. atlet oldu.

    kadınlar gülle atma

    1. guo tianqian, çin - 17.71 m
    2. raven saunders, abd - 16.63 m
    3. emel dereli, türkiye - 16.55 m

    100 metre kadınlar finalinde bronz madalyada kalan 16 yaşındaki amerikalı kaylin whitney, 200 metre finalinde, yıldızlar dünya şampiyonu isveçli irene ekelund'u 0.15 saniye fark ile geçerek altın madalyayı kazandı. 100 metre finalinde gümüş madalya kazanan ekvadorlu tenorio, 200 metre finalinde bronz madalya kazandı.

    kadınlar 200 metre

    1. kaylin whitney, abd - 22.82
    2. irene ekelund, isveç - 22.97
    3. angela tenorio, ekvador - 23.15

    erkekler 200 metre

    1. trentavis friday, abd - 20.04
    2. ejowvokoghene oduduru, nijerya - 20.25
    3. michael o'hara, jamaika - 20.31

    kadınlar 400 metre

    1. kendall baisden, abd - 51.85
    2. gilda casanova, küba - 52.59
    3. olivia baker, abd - 53.00

    17 yaşında yomif kejelcha, 5000 metre erkeklerde altın madalyayı kazandı.

    erkekler 5000 metre

    1. yomif kejelcha, etiyopya - 13:25.19 (pb)
    2. yasin haji, etiyopya - 13:26.21 (pb)
    3. moses letoyie, kenya - 13:28.11

    çekiç atmada iki yıl önce barcelona'da dünya gençler rekoru kırarak birinciliği alan katarlı ashraf amgad elseify, eugene'de de rakipsizdi. tüm haklarında 81 metreyi aşan eş-seyfi, en yakın rakibinin 4.72 metre önünde zafere ulaştı.

    erkekler çekiç atma

    1. ashraf amgad elseify, katar - 84.71 m
    2. bence pasztor, macaristan - 79.99 m
    3. ilya terentyev, rusya - 76.31 m

    kadınlar disk atma

    1. izabela da silva, brezilya - 58.03 m (wjl)
    2. valarie allman, abd - 56.75 m
    3. navjeet kaur dhillon, hindistan - 56.36 m (pb)

    erkekler yüksek atlama

    1. mikhail akimenko, rusya - 2.24 m
    2. dzmitry nabokau, belarus - 2.24 m
    3. woo sang-hyeok, kore - 2.24 m

    jamaika ilk altın madalyasını 400 metre engellide erkekler finalinde kazandı. dünya yıldızlar şampiyonu jaheel hyde, 49.21 ile en iyi derecesini yapıp altını alırken, bahreynli ali khamis, 49.55 ile ülke gençler rekoru kırarark gümüş madalya kazandı.

    erkekler 400 metre engelli

    1. jaheel hyde, jamaika - 49.21 (wjl)
    2. ali khamis khamis, bahreyn - 49.55 (njr)
    3. tim holmes, abd - 50.07

    10000 metre yürüyüşte altın madalya dünya kupası ikincisi japon daisuke matsunaga'ya gitti. matsunaga ayrıca, 39:29.17 ile şampiyona rekorunu da kırdı.

    erkekler 10000 metre yürüyüş

    1. daisuke matsunaga, japonya - 39:27.19 (cr)
    2. diego garcía, ispanya - 39:51.59 (njr)
    3. paolo yurivilca, peru - 40:02.07
  • şampiyonanın 5. günde 7 final yapıldı.

    http://www.atletizmdunyasi.com/…-rekoru-iskaladilar

    kadınlar ve erkekler 4x100 bayrak yarışını amerikan takımları kazandı. kadın takımının son bayrak taşıyıcısı 16 yaşındaki kaylin whitney, 2 altın, 1 bronz ile şampiyonayı noktaladı. erkek takımda, 100 metrenin gümüş madalyalı ismi trayvon bromell 2., altın madalyalı ismi kendal wıllıams 3. ve 200 metrenin altın madalyalı ismi trentavis frıday son adam olarak koştu. şampiyona rekorunu az farkla kaçırdılar. her iki takım da gençlerde yılın en iyi derecelerini yaptı.

    kadınlar 4x100 metre

    1. abd - 43.46 sn (wjl)
    2. jamaika - 43.97 sn (sb)
    3. almanya - 44.65 sn (sb)

    erkekler 4x100 metre

    1. abd - 38.70 sn (wjl)
    2. japonya - 39.02 sn (sb)
    3. jamaika - 39.12 sn (sb)

    beşinci günde öne çıkan diğer ülke fransa'ydı. yedi sporcunun 5.40'ı aştığı sırıkla atlama erkekler finalinde fransız axel chapelle, 5.55 ile en iyisini geliştirip altın kazanırken, 25 santim gelişim sağlayan rus daniil kotov ikinciliği aldı

    sırıkla atlama erkekler

    1. axel chapelle, fransa - 5.55 m (wjl)
    2. daniil kotov, rusya - 5.50 m (pb)
    3. oleg zernikel, almanya - 5.50 m (pb)

    üç adım kadınlarda ise yine fransa'dan rouguy diallo, 3.3 rüzgar desteğiyle 14.44'lük süper bir atlayış yaparak şampiyonluğu aldı. diallo rüzgarsız 14.20 de atlamayı başardı. bu dalda iki yıl öncenin şampiyonu ispanyol ana peleteiro altıncılıkta kaldı.

    üç adım kadınlar

    1. rouguy diallo, fransa - 14.44 m
    2. liadagmis povea, küba - 14.07 m
    3. li xiaohong, çin - 14.03 m

    kadınlar 400 metre engelli finalinde shamier little güldü. iki yıl önce barselona'da madalyaya giderken son engele takılıp düşen little, bu kez mükemmel bir koşu yaptı ve 55.66'lık performansla zirveye çıktı. britanya'dan shone richards ise 56.16 ile ülke rekoru kırıp ikinciliği elde etti.

    400 metre engelli

    1. shamier little, abd - 55.66 sn
    2. shona richards, britanya - 56.16 sn (njr)
    3. jade miller, abd - 56.22 sn (pb)

    3000 metre su engelli kadınlarda kenya kökenli ruth jebet, bahreyn'e dünya gençler'de ilk kez şampiyonluk getirdi.

    3000 metre engelli kadınlar

    1. ruth jebet, bahreyn - 9:36.74
    2. rosefline chepngetich, kenya - 9:40.28 (pb)
    3. daisy jepkemei, kenya - 9:47.65 (sb)

    96'lı hırvat diskçi martin markovic, 66.94'lük derecesiyle şampiyona tarihindeki en iyi ikinci dereceyi yapıp altın madalyayı aldı.

    disk atma erkekler

    1. martin markovic, hırvatistan - 66.94 m (wjl)
    2. henning prüfer, almanya - 64.18 m (pb)
    3. sven martin skagestad, norveç - 63.21 m

    erkekler 4x400 yarı finalinde türkiye 3:10.07 ile türkiye gençler rekorunu kırdı. bir an için finale bile çıkmıştık. serimizdeki güney afrika takımı diskalifiye edilmişti ve küçük q ile finale kalmıştık ama güney afrika takımının itirazının kabul edilmesi, final sevincimizin kısa sürmesine neden oldu.
  • şampiyonanın son gününde yapılan 9 final ile şampiyona sona erdi.

    kadınlar yüksek atlamada şampiyon, heptatlon'da da şampiyon olan büyük britanyalı 17 yaşındaki morgan lake oldu. gümüş madalya 16 yaşındaki çek michael hruba'ya gitti.

    kadınlar yüksek atlama

    1. morgan lake, büyük britanya - 1.93 m
    2. michaela hrubá, çek cumhuriyeti - 1.91 m (njr)
    3. irina ilieva, rusya - 1.88 m

    kadınlar 100 metre engellide yarışan kendell williams 12.89 sn ile en iyi derecesini tekrar ederken, 1988'den kalma şampiyona rekorunu yeniledi. eski rekor, 1988 sudbury'de ispanyol aliuska lopez'e tarafından yapılan 12.96'lık dereceydi. bir başka heptatlon madalyalısı nadine visser, hollanda gençler rekorunu 12.99'a çekerek bir bronz madalya daha kazandı.

    kadınlar 100m engelli

    1. kendell williams, abd - 12.89 (cr)
    2. dior hall, abd - 12.92 (pb)
    3. nadine visser, hollanda - 12.99 (njr)

    erkekler üç adım atlamada kübalı lazaro martinez, 22 yıllık şampiyona rekorunu önce 17.08'e, ardından 17.13'e yükseltti. yarım metre farkla altına uzanan martinez, bu dalda dünya gençler zaferi elde eden beşinci kübalı oldu.

    erkekler üç adım atlama

    1. lazaro martinez, küba - 17.13 m (cr)
    2. max hess, almanya - 16.55 m (pb)
    3. mateus de sa, brezilya - 16.47 m (njr)

    erkekler 800 metrede dünya yıldızlar şampiyonu alfred kipketer, 1:43.95 ile bu yaş grubunda yılın en iyi koşusunu yaparak altını kazandı.

    erkekler 800 metre

    1. alfred kipketer, kenya - 1:43.95 (wjl)
    2. joshua masikonde, kenya - 1:45.14 (pb)
    3. andreas almgren, isveç - 1:45.65 (njr)

    ciritte letonyalı atlet gatis cakss, son hakkında yaptığı kariyer derecesi olan 74.04 m ile altını kazandı.

    erkekler cirit atma

    1. gatis cakss, letonya - 74.04 m (pb)
    2. matija muhar, slovenya - 72.97 m
    3. andrian mardare, moldova - 72.81 m

    3000 metre su engellide kenyalılar, tarihte 10'uncu kez duble yapma başarısı gösterdi.

    erkekler 3000m su engelli

    1. barnabas kipyego, kenya - 8:25.57
    2. titus kipruto kibiego, kenya - 8:26.15
    3. evans chematot, bahreyn - 8:32.61 (pb)

    kadınlar 1500 metrede yılın çıkıştaki ismi dawit seyoum, etiyopya'ya altını kazandı.

    kadınlar 1500 metre

    1. dawit seyoum, etiyopya - 4:09.86
    2. gudaf tsegay, etiyopya - 4:10.83
    3. sheila keter, kenya - 4:11.21 (pb)

    eugene 2014'ün kapanışındaki 4x400 bayrak yarışlarında altın madalyalar, 4x100 bayrak yarışlarını da kazanmış olan amerikan takımlarına gitti. erkekler yarışında 3:03.31 ile yılın en iyisini koşan abd'nin arkasında japonlar, 400 ikincisi nobuya kato'nun esktra katkısıyla gümüş madalyayı kaptı.

    erkekler 4x400 metre

    1. abd - 3:03.31 (wjl)
    2. japonya - 3:04.11 (ajr)
    3. jamaika - 3:04.47 (sb)

    kadınlar 4x400 metre

    1. abd - 3:30.42 (wjl)
    2. britanya - 3:32.00 (sb)
    3. almanya - 3:33.02 (sb)