2015 dünya atletizm şampiyonası
-
15. dünya atletizm şampiyonası'dır aynı zamanda.
şampiyonanın başlamasına sayılı günler kala, takip ettiğim disiplinlerdeki son durum hakkında bir şeyler paylaşayım:
100 metre
malum herkesin ilgisi bu kategoride. bir dönem neredeyse her sene rekor kırılan bu kategoride halen usain bolt'un 2009*'daki 9.58'lik derecesi geçilemedi. şampiyonadaki katılımcılara baktığımızda; son şampiyonanın altın madalyalı ismi usain bolt ve gümüş madalyalı ismi justin gatlin bu turnuvada da pistte yer alacak. gatlin'in, bu sene doha'da 9.74 ile yılın en iyi derecesini yaptığını da belirtmeden geçmeyelim. diğer dikkat çeken isimlerse; asafa powell, trayvon bromell, nickel ashmeade ve 9.69 ile tarihin en iyi ikinci derecesine sahip olan tyson gay. christophe lemaitre'in 10 saniyenin altında bir performans yapıp yapamayacağı da merak konusu. richard thompson'ın, son şampiyonanın bronz madalyalı ismi nesta carter'ın ve 9.69 ile tarihin en iyi ikinci derecesini paylaşan johan blake'in bu şampiyonada olmaması ise seyir zevki açısından üzücü. bu isimler de olsaydı tarihin en iyi 100 metre rekabetini izleyebilirdik.
jamaika ve amerika birleşik devletleri rekabetini izleyeceğimiz bu kategoride yeni bir rekor gelmesi zor. altın madalyanın en önemli favorisi ise tahmin edebileceğiniz gibi usain bolt. justin gatlin, tyson gay ve asafa powell madalya alabilecek diğer isimler olarak dikkat çekiyor.
200 metre
2009*'daki 19.19'luk derecesi ile usain bolt'un dünya rekorunu elinde bulundurduğu bu kategoride rekabet bir nebze daha hafif. bu disiplinin önemli isimlerinden olan johan blake, walter dix, tyson gay, curtis mitchell ve trayvon bromell bu şampiyonada 200 metre'de yer almıyor. bolt dışında dikkat çeken diğer katılımcılar ise; nickel ashmeade, justin gatlin, wallace spearmon, christophe lemaitre ve son şampiyonanın* gümüş madalyalı ismi warren weir.
bolt'un en önemli dezavantajının yarış başlangıcındaki çıkışlar olduğu düşünüldüğünde, mesafenin daha uzun olduğu 200 metre disiplininde, koşu stilinden kaynaklanan avantajı ile bu dezavantajını telafi etme şansı çok daha yüksek. bu nedenle 200 metre'de, 100 metre'de olduğundan daha da favori diyebiliriz. madalya alabilecek diğer isimlere bakıldığında ise warren weir ve 19.57 ile yılın en iyi derecesine sahip olan justin gatlin dikkat çekiyor. rekor gelmesi ise zor.
400 metre
favori kategorilerimden biri olan 400 metre'de, uzun zamandır amerika birleşik devletleri'nin üstünlüğü bulunuyordu. öyle ki, 400 metre'de michael johnson'ın ve 4x400 metre bayrak yarışında da amerika birleşik devletleri takımının rekorunu egale edip edemeyecekleri dışında, altın madalya için soru işareti bile olmuyordu. ancak son zamanlarda bu tablo değişti. kategorinin önemli isimlerinden jeremy wariner, otis harris ve angelo taylor bu şampiyonada yer almıyor.
kategorinin favori isimlerine bakıldığında ise, olimpiyat şampiyonu kirani james, yılın en iyi derecesine sahip isaac makwala, universiade şampiyonu luguelin santos, son şampiyonanın altın madalyalı ismi lashawn merritt ve yılın en iyi ikinci derecesine sahip olan wayde van niekerk dikkat çekiyor. favori isimlerin çok olması nedeniyle bu kategoride madalya tahmini yapmak epey zor.
sırıkla atlama
sergey bubka'nın rekoru kırılabilecek mi sorusuyla yıllardır gündeme gelen sırıkla atlamada, renaud lavillenie bu soruyu 2014'te 6.16 atlayarak cevaplamıştı hatırlayacağınız gibi. açıkçası ben bu rekoru kırabilecek tek kişinin danny ecker olabileceğini düşünmüştüm ve kendisinin de bu dereceden uzak sonuçlar elde etmesi nedeniyle epey hayal kırıklığı yaşamıştım. hal böyle olunca bu kategoriyi çok yakından takip etmemeye başlamıştım.
yine de genel bir değerlendirme yapmak gerekirse; yevgeny lukyanenko ve bir öncek şampiyonanın bronz madalyalı ismi björn otto'nun olmadığı bir sırıkla atlama mücadelesi izleyeceğiz. katılan isimlere baktığımızda son şampiyonanın altın madalyalı ismi raphael marcel holzdeppe favoriler arasında. brad walker da yine madalya mücadelesinde görebileceğimiz isimlerden biri. renaud lavillenie ise bu sene prag'taki şampiyonada* 6.04 atladı. altın madalyanın en önemli favorisi diyebiliriz kendisi için. dünya rekoru gelmesi zor ama şampiyona rekoru gelebilir. zira mevcut şampiyona rekorunu, 2001 yılında 6.05'lik derecesi ile dmitri markov elde etmişti.
gülle atma
son yıllarda amerika birleşik devletleri'nin önemli başarıları bulunan bir diğer kategori de gülle atma. abd takımında dikkat çeken isimler; christian cantwell, reese hoffa ve yılın en iyi derecesine sahip olan joe kovacs.
son şampiyonanın altın madalyalı ismi david storl ve iki olimpiyat altın madalyası bulunan tomasz majewski de bu kategorinin favorileri arasında. son şampiyonanın gümüş madalyalı ismi ryan whiting ve bronz madalyalı ismi dylan armstrong ise bu şampiyonada yer almıyor. dünya rekoru gelmesi zor gibi gözükse de, yine de son yılların en iyi gülle atma mücadelelerinden birini izleyeceğiz gibi gözüküyor.
4x100 metre bayrak yarışı
amerika birleşik devletleri ve jamaika mücadelesini izleyebileceğimiz bu kategoride usain bolt nedeniyle jamaika bir adım daha önde gibi görünüyor ancak sezon içinde abd takımının gerisinde kaldılar. nesta carter, nickel ashmeade ve asafa powell'ın da jamaika takımında yer alması bekleniyor. abd takımında ise tyson gay ve trayvon bromell gibi isimler yer alıyor.
kadın atletlerin yer aldığı disiplinlerde takip edebildiklerim ise aşağıdaki şekilde:
100 metre
carmelita jeter ve marion jones gibi önemli isimlerin olmadığı bu şampiyonada, jamaika'lı sprinterler dikkat çekiyor. veronica campbell-brown ve yılın en iyi derecesine sahip olan shelly-ann fraser-pryce altın madalyanın en önemli favorileri. sherone simpson ise madalya mücadelesinde görebileceğimiz bir diğer jamaikalı sprinter.
son şampiyonada gümüş madalya kazanan murielle ahoure ve uzun atlama disiplininde olimpiyat ve dünya şampiyonası madalyası olan blessing okagbare de madalya kazanması muhtemel isimlerden. tori bowie, english gardner, ivet lalova-collio ise dikkat çeken diğer isimler.
200 metre
100 metrede yer alan shelly-ann fraser-pryce, veronica campbell-brown ve sherone simpson'ın burada da favori isimler arasında yer aldığını belirtmekte fayda var. fakat altın madalyanın en önemli favorisi, yılın en iyi derecesine sahip olan allyson felix. dikkat çeken diğer isimler ise; ivet lalova-collio, blessing okagbare ve murielle ahoure olarak belirtilebilir.
yüksek atlama
son şampiyonanın altın madalyalı ismi svetlana shkolina ve gümüş madalyalı ismi brigetta barrett bu şampiyonada yer almıyor. bu disiplinin önemli isimlerinden ariane friedrich de bu şampiyonada yok. favori isimlere bakarsak; blanka vlasic ve anna chicherova altın madalya için favori isimler. ruth beitia da madalya mücadelesinde yer alması muhtemel isimlerden biri.
sırıkla atlama
bu kategoride, disiplinin önde gelen pek çok ismini maalesef göremeyeceğiz. yelena isinbayeva, anna ragowska, monika pyrek ve chelsea johnson şampiyonada yer almıyorlar. katılan isimlere baktığımızda ise en önemli favori jennifer suhr. madalya mücadelesinde görebileceğimiz diğer isimlere baktığımızda ise; yarisley silva, fabiano murer ve martina strutz isimleri öne çıkıyor.
son olarak eklemeden geçmek istemiyorum. tatyana lebedeva olmadan uzun atlama ve üç adım atlama, lolo jones olmadan 100 metre engelli müsabakalarını izler miyim bilemiyorum. -
sanırım türk dil kurumu sponsorluğunda gerçekleşen şampiyona. sporcuların formalarında, arka plandaki reklamlarda hep tdk yazıyor.
-
gatlin bolt'u geçerse, ki kalbim böyle istemese de beynim böyle söylüyor, atletizmden beni iyice soğutacak şampiyona. gatlin iki kere doping yapıp geri dönüyor, bu seneki dereceler sıra dışı, kaç yarıştır geçilmemiş, iaaf'in üzerinde doping bulutları dağılmıyor. şu durumdan şüphelenmeyecek adamın aklına şaşarım.
ama şöyle bir ortamda bolt gatlin'i tokatlarsa bas bas bağıracam sevinçten evin içinde. run bolt run! -
usain bolt'un çocuğu koyduğu bütün dopingçileri bakkala balon almaya yolladığı bir 100 m finali olmuştur.
yerimden zıplattın beni çılgın adam, günümü gün ettin. -
şampiyona güzel geçti. bizi yarışmalar hakkında bilgilendirdiği için zeddicus zu l zorander'e teşekkür ederiz.
-
erkekler 100 m'de finale kalan isimler:
justin gatlin united states, 9.77
mike rodgers united states, 9.86 (sb)
usain bolt jamaica, 9.96
andre de grasse canada, 9.96
tyson gay united states, 9.96
asafa powell jamaica, 9.97
jimmy vicaut france, 9.99
trayvon bromell united states, 9.99
bingtian su china, 9.99 (nr)
yarı final
https://www.youtube.com/…jtmlw6b9u&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/…xr-2lmkbq&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/…pvmt0kijm&feature=youtu.be -
kadınlar 400 m'de finale kalan isimler:
1 allyson felix, amerika birleşik devletleri, 49.91 (wl)
2 shericka jackson, jamaika, 50.03
3 shaunae miller, bahamalar, 50.12
4 christine ohuruogu, büyük britanya, 50.16 (sb)
5 stephenie ann mcpherson, jamaika, 50.32 (sb)
6 novlene williams-mills, jamaika, 50.47 (sb)
7 phyllis francis, amerika birleşik devletleri, 50.50 (sb)
8 christine day, jamaika, 50.82 -
renaud lavillenie'in bir kez daha dünya şampiyonluğu altın madalyasını alamadığı erkekler sırıkla atmada altın madalya, 5.90 m'lik derecesi ile 21 yaşındaki kanadalı shawnacy barber'a gitti.
son şampiyon alman raphael holzdeppe, 5.90 m'lik derecesi ile gümüş madalyada kaldı.
2009 berlin ve 2011 daegu'da bronz, 2013 moskova'da gümüş madalyada kalmış olan son olimpiyat şampiyonu renaud lavillenie bir kez daha altın madalyadan uzakta kalarak, 5.80 m'lik derecesi ile bronz madalyayı, 2 polonyalı pawel wojciechowski ve piotr lisek ile paylaşmak durumunda kaldı. -
erkekler 400 m'de yarı finale kalan isimler:
1 yousef ahmed masrahi ksa 43.93 (ar)
1 rusheen mcdonald jamj 43.93 (nr)
3 isaac makwala bot 44.19
4 wayde van nıekerk rsa 44.42
5 david verburg usa 44.43
6 martyn rooney gbr 44.45 (pb)
7 lashawn merritt usa 44.51
8 machel cedenio tto 44.54
8 renny quow tto 44.54 (sb)
10 kirani james grn 44.56
11 luguelín santos dom 44.62
12 bryshon nellum usa 44.65 (pb)
13 jonathan borlée bel 44.67 (sb)
14 chris brown bah 44.68
15 peter matthews jam 44.69 (pb)
16 liemarvin bonevacıa ned 44.72 (nr)
17 javon francis jam 44.83
18 lalonde gordon tto 44.97
19 kévin borlée bel 45.01 (sb)
20 michael mathıeu bah 45.07
21 nery brenes crc 45.08
24 rabah yousif gbr 45.24
27 steven gardıner bah 45.26
33 vernon norwood usa 45.53 -
kadınlar disk atmada finale kalan isimler:
1 denia caballero cub 65.15
2 sandra perkovic cro 64.51
3 nadine müller ger 64.39
4 julia fischer ger 63.38
5 yaime pérez cub 62.93
6 shanice craft ger 62.73
7 gia lewis-smallwood usa 62.04
8 dani samuels aus 62.01
9 mélina robert-michon frafra 61.78
10 xinyue su chn 61.68
11 whitney ashley usa 60.88
12 natalia semenova ukr 60.72
kadınlar sırıkla yüksek atlamada finale kalan isimler:
1 martina strutz ger 4.55
1 nikoleta kiriakopoulou gre 4.55
1 fabiana murer bra 4.55
1 angelica bengtsson swe 4.55
1 holly bradshaw gbr 4.55 (sb)
6 lisa ryzih ger 4.55
6 minna nikkanen fin 4.55
6 michaela meijer swe 4.55 (pb)
9 yarisley silva cub 4.55
9 jennifer suhr usa 4.55
11 anzhelika sidorova rus 4.55
11 alana boyd aus 4.55
11 sandi morris usa 4.55
11 ling li chn 4.55
özlem kaya'nın finale kaldığı kadınlar 3000 m su engellinin sonuçları:
1 habiba ghribi tun 9:24.38
2 gesa felicitas krause ger 9:24.92
3 hiwot ayalew eth 9:25.55
4 rosefline chepngetich ken 9:25.91 (pb)
5 hyvin kiyeng jepkemoi ken 9:26.19
6 sofia assefa eth 9:26.47
7 emma coburn usa 9:27.19
8 lalita shivaji babar ind 9:27.86 (nr)
9 fadwa sidi madane mar 9:27.87 (pb)
10 ruth jebet brn 9:27.93
11 salima elouali alami marmar 9:28.18
12 virginia nyambura nganga ken 9:28.50
13 colleen quigley usa 9:29.09
14 stephanie garcia usa 9:29.34
15 özlem kaya tur 9:30.23 (pb)
tuğba güvenç, 9:58.07 ile serisini 11. sırada tamamladı. genel klasmanda ise 35. sırayı aldı.
final 26 ağustos'ta koşulacak.
ekşi sözlük kullanıcılarıyla mesajlaşmak ve yazdıkları entry'leri
takip etmek için giriş yapmalısın.
hesabın var mı? giriş yap