şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: 2015 düğün maliyetleri)

  başlığını referans vermek isterim.

  yaz geliyor sevdicekler evlenecek bir ton para dökecekler borçlanacaklar sonrada o borçları ödeyecekler. neden? oynamak için- ankaranın bağlarında- oynamak için hayatını -10 dan başlatıyorsun.

  neyse biraz piyasaya baktım da çok pahalı olan çok yüksek olan maliyetlerdir. düğün salonları 10-15 bin düşün artık.
 • hesaplarken boşanma maliyeti de ihtimali icerir belirli bir çarpanla işin içine katılmali.

  30bin*0.9 boşanma için yaklaşık alınabilir. evliliğin ilk bir iki yılı ortak mal mülk edinmediğinizi varsayıyorum.
 • ben hep elli liralık evlendiğim için beni etkilemeyecek maliyettir.
 • çoktur. ancak çözümü vardır.

  (bkz: günün iddaa kuponu)
 • sadece nikah yapacağım için beni etkilenmeyen maliyettir. oda nikahı denen nikahın ücreti 180tl. gidiyorsun belediyede evleniyorsun bitti gitti.
 • yaz sezonu için beni heyecanlandıran maliyetlerdir.
  çiçeği burnunda çiftlerimize de belirtmek isterim ki bir düğünde en önemli ve kalıcı olan şey fotoğraf ve video çekimidir, harcamaların büyük bir kalemini buna ayırmanızı en içten dileklerimle diliyorum.
 • gençlik zamanlarından beri takip ettiğim bir veri vardır: o günün iyi bilgisayarı yaklaşık 1000 dolardır.bu halen daha devam ediyor. yaklaşık 10 yıl önce evlenmiş birisi olarak diyebilirim ki nominal düğün 10bin dolardır.
 • damat adayları için epey fazla olan maliyet. her gün yeni bir ihtiyacın belirdiği bu dönemde temizinden bir 35 bin lira harcayacaksın sevgili kardeşim, bundan kaçışın yok.
 • adam sadece düğün yeri tutmuş düğün için.

  kına malzemeleri, kına yeri, düğün malzemeleri, düğün yeri, davetiye, gelinlik, damatlık, kuaför, fotoğrafçı, berber, kına kıyafeti, gelin çiçeği, kına da verilecek hediyelikler, düğünde verilecek hediyelikler ve bu liste uzar gider.

  bakın daha takısı tokasına girmedim. evine eşyasına yan gözle bile bakmadım.

  evleneceğim dedikten sonra tüm ülke arkana geçip bekliyor. daha sonra sırasıyla üstünden geçiyor. evlendikten sonra da bitmiyor balayı malayı derken iki posta da oradan yiyorsun.

  ne yiğitler bu uğurda yok oldu gitti. ne aşklar bu sürede kül oldu bitti. işin maddi boyutu en son sıkıntı verecektir emin olun. evleneceğim dedikten sonra size en az girecek sorun düğün masraflarıdır.

  düğünüme 1,5 hafta kaldı. son 1 ay içerisinde 3 kere akrabaları aradık "düğün iptal hacı gelmenize gerek yok" dedik. lan ne düğünmüş ne dernekmiş amını yurdunu sikeyim. en iyisi sizi gerçekten seven birini bulursanız kaçırın. ciddi söylüyorum bak kaçırın. yoksa aklınızı kaçırmamanız elde değil.

  1,5 hafta kaldı düğünüme. en son dün ayrıldık bugün gelinlikçi provasına gittik. yarın yine ayrılırız sanırım. insanlar "düğün olacaksa düğün günü sabah alo de gelelim emmoğlu" diyor artık...
 • nişan'dan başlayalım

  1. 3500 tl tek taş - altınbaş
  2 .1100 tl alyans- altınbaş
  3. 2000 tl nişan mekanı parası - yaklaşık 60 65 kişilik yemekli :ev küçük olduğu için sığmadık`
  4. nişan kıyafeti (fatihten alınma) + kuaför parası 700 tl
  5. eşinizin size aldığı saat hediyesi genelde seiko vb 800 ila 1200 tl civarı oluyor
  6. kızın memleketine git gel ve misafirlerin otel masrafları 1000 tl
  7.istemeye giderken alınan çiçek 100 tl
  8.istemeye giderken alınan çikolata + tepsi(paket halinde satılıyor) 150 tl

  düğün masrafları

  1. yaklaşık 20.000 tl civarı altın( bilezik + takı seti)(standart kuyumcu)
  2. 5500 tl + 3750 tl (hafta içi- haftasonu 5500) çift düğün(malum akrabalar), (düğün salonu, organizasyon ve kuruyemiş, pastalı bir şekilde 300 kişilik) ( standart düğün salonu)
  3. 14.000 tl mobilya (istikbal; oturma grubu, yemek masası, yatak odası + tv sephası)
  4. 3.000 tl televizyon ( lg)
  5. 2.000 tl halı ( orta ayar merinos tarzı bişey)
  6. 3.300 tl aysira gelinlik( bir de bunun için 2 -3 defa istanbula provaya gitmek için yakılan benzin parası var)(peşin-nakit fiyat)
  7. damatlık ve ayakkabı 700 tl(ben takım aldım ve smokine çevirttim, ücretsiz bu işlem)
  8. 100 tl ayakkabı ( gelin ayakkabısı)
  9. 2.000 tl kuaför için anlaşılan miktar ( 2 taraf - kardeşler ve yakın arkadaşlar)
  10. 400 tl nikah başvuru parası (tekirdağ belediyesi mesai dışı tarifesi, edirne belediyesi 400 + 95 tl, mesai içi 95 diğer belediyedelerde benzer masraflar)
  11. düğün günü 150 tl araba süsleme ve bilumum bahşişlerle birlikte yaklaşık 700- 1000 tl masraf.
  12. çamaşır makinası 1100 tl (arçelik)
  13. bulaşık makinası 1100 tl (arçelik)
  14. buzdolabı - ben almadım evimizde vardı zaten( o da beklentiye göre 1000 ila 2500 arası birşey tutar diye düşünüyorum)
  15. süpürge 600 tl (philips) ( hepa filtreli, torbalı olan en iyi modeli, fiyat aralığına malum sitelerden bakabilirsiniz.)
  16. çatal kaşık bıçak takımı 1500 tl pierre cardin
  17. 500 ila 1000 tl arası tencere tava parası( fissler)
  18. bindallı kiralama 250 tl
  19. gelin çiçeği + nikah şekeri ve kına ıvır zıvırları 500 tl
  20. dış mekan fotoğraf çekimi 1100 tl*
  21. davetiyeler 560 tl*
  22. perde masrafı 300 tl* civarı(fakat evinizi 0'dan diziyorsanız ve sabit kalacaksanız muhtemelen iyi perde isteyecek o da 1000 ila 1500 arası çıkıyor en aşşağı)
  23. yeni ev tutma ve burası için avize mavize boya badana masrafları 700 tl(tekzen)
  24. luxell fırın 200 tl.
  25. 180 tl elektrik abonelik + 30 tl su abonelik + doğalgaz abonelik ücreti
  26. yeni bir ev tutacağınız için depozito + emlakçı olursa emlakçı parası ve kira parası, o da yaşadığınız yere göre değişir(edirne için ort 3+1 ler 900 1000 tl civarı, yani depozito ve emlakçı de girerse 3000 tl de ordan)
  27. en önemli detayı unutmuşum; balayı bu da sizin zevkine kalıyor, maldivler masrafı 18 milyar civarı tutar iken , antalya da 5 yıldızlı otel tatili yaklaşık 5000 ila 6000 arası tutuyor.

  yani anlayacağınız çok basit, olması gereken dedikleri düğün masrafı total olarak en aşşağı 85 - 90 kağıt olmaktadır. kız tarafı , erkek tarafı demeyin , o para ikinizin de götüne giriyor.

  edit 1: beyaz eşyalar, en düz standart ücretler, en iyisinden istiyorum derse (miele vb)eşiniz, bunları x2 olarak hesaplayabilirsiniz.
  edit 2: yok ben bu parayı vermem yeaa diyen arkadaşlara ithafen de, işin içine toplum ve aileler girince ne istediğinizin pek bir önemi kalmıyor.
  edit 3: biz düğün salonu konusunda en standart davrandık, yemekli ve alkollü yapmak isterseniz 30.000 ve 40.000 tl yi gözden çıkarın.
  edit 4: dış çekimler konusunda da bu da sizin hayal gücünüze kalmış, düğün filmi tarzı absürt şeyler için çekim ekibini maldivlere , yunanistan adalarına götüren arkadaşım da var, o da sizin tercihinize kalmış.
  edit 5: mobilya için ödediğimi fazla bulan arkadaşlar var, edirne'de ve çorlu'da bütün mobilya mağazalarını dolaştım, en pahalıları kelebek ve weltew'mine öyle bir marka iken, en ucuzları mahalle arası mobilya satan dükkanlar, fakat bu eşyaların kaliteleri çok düşük. ortalama fiyatlar bellona/istikbal/alfemo gibi markalarda var, 3 aşşağı 5 yukarı hepsi benzer fiyatlar.
  edit 6: altınbaş'ın reklamını mı yapıyorsun diyen arkadaşlara da, tek taştan zerre kadar anlamadığım için mahalle kuyumcusundan kusuru bulunan bir tektaş alıp kazık yemek istemediğim için bilindik bir markadan aldım.
  edit 7: iki taraflı düğün yapmazsanız diğer taraftan otobüs falan tutmanız gerekebiliyor. bu da tabi ki size giriyor.
  edit 8: buraya ağlamaya değil, yeni evlenecek veyahut evlenmeyi düşünen arkadaşlara yol göstersin diye yazdım
  edit 9: düğün sonu hiçbir kredi ve borcum olmayacak şekilde çıkacağım çünkü birikim yapmıştım.
  edit 10: son bir tavsiyem de, kesinlikle alışverişlerinize ailelerinizi eşlik ettirmeyin. gelinlikçiler çarşısında kavga edip duran aileleri görebilirsiniz.
  edit 11: kitaplığımız var zaten, kitaplarımızıda zaten mesleğimiz gereği süs amacıyla barındırmıyoruz.
  edit 12: istanbul dışı yaşayan arkadaşlar, mecbur olarak gelinlik almak zorunda kalacak çünkü gelinlik fiyatları istanbul dışında daha pahalı ve dikimi yapan çok adam yok, istanbul'da yaşayan arkadaşlar için kesinlikle kiralamalarını öneririm, seçenek çok. ama mesela bir edirne'de ortalama gelinlikler hem pahalı hem de kiralama imkanı mevcut değil.
  edit 13: bu süreçte beyaz eşyanızdan nikah şekerinize kadar herşeyi internetten alışveriş yapmaya çalışın ya da istanbulda yaşıyorsanız eminönünden satın alın. çarşı piyasası internete göre çok çok daha pahalı.
  edit 14: ben aileleri siklemiyorum, evlencem bakcam keyfine diyenler ev düzmek ve balayı için 50 kağıt harcayacaktır. yabancı gelin muhabetleri yapmayın, yurtdışında belli bir süre de yaşadım, oradada aynısını yapıyorsunuz.
  edit 15: ben buraya ağlamaya gelmedim, yuva kurduğum için çok mutluyum. sadece buraya ona göre hesabınızı kitabınızı yapın, yol göstermek amacıyla yazdım. tabi bekara karı boşamak kolay.
  anektot* bu süreçte çok zevk aldığım kısım çamaşır lekeli pijamalarımla gidip,mağazada siklenmeyip, nakit olarak tek taş aldığım gündür. bu da zaten şemsiyenin en başı olduğu için böyle bir yol tercih ettim, size de tavsiye ederim.