şükela:  tümü | bugün
 • 11 - 30 kasım 2016' da new york' da yapılacaktır.
  hali hazırdaki dünya şampiyonu magnus carlsen, elemelerden gelen sergey karjakin i bir güzel dövecektir. son zamanların en cacık finali bence, carlsen çok ağır favori. hatta şu anda göbeğini felan kaşıyordur. en az 4 galibiyet alıp işi bitirir.
 • carlsen bu maça menajerini trolleyerek hazırlanıyor.

  ilgili troll
 • 11-30 kasım 2016 tarihleri arasında new york'ta düzenlenecek olan en kıdemli satranç turnuvası. turnuva öncesinde norveçli dünya satranç şampiyonu magnus carlsen, rus sergey karjakin karşısında herkesin favorisi durumunda. karjakin, ocak 1990 doğumlu ve ağustos 2002'de büyük usta normlarını tamamladı. karjakin, şu an için en genç yaşta büyük usta olabilen oyuncu. satranç canavarı carlsen ise kasım 1990 doğumlu ve nisan 2004'te büyük usta ünvanını kazandı. turnuvayı kazanan 1 milyon avronun da sahibi olacak. oyunları takip etmek için;

  web sitesi - https://worldchess.com/nyc2016/

  facebook - https://www.facebook.com/theworldchess/
 • new yorke'ta oynanması sebebiyle türkiyeden ancak gecenin köründe takip edilebilecek olan şampiyona.

  yerel saatle 13.00 ile 21.00 arası olarak gözüküyor. bizim saatimizle 21.00 ile 05.00 arası oluyor. yani maçlar uzayıp giderse biz de anca yatağa uzanıp gidicez.

  edit: idare ediyor yine. maçlar 10'da başlıyor.
 • 2 yıl aradan sonra dünya şampiyonası heyecanı yaşatacak eşleşme. tarafları değerlendirerek tahminimi yazayım.

  son şampiyon carlsen ile başlayalım. artık klasik oldu ama yine de yazmış olalım, dünya üzerinde yaşayan en dominant oyuncu. partileri sonsuza kadar ufak kazançlar kovalayıp bu kazançları galibiyete çevirmeye çalışması ile biliniyor. çok sabırlı ve çok dengeli. hatasız bilgisayar satrancına en yakın insan. zayıf olarak nitelendirilebilecek tek yanı açılışlar. bu yüzden saçma sapan açılış deneyerek rakibini comfort zone'dan çıkarmayı sever. oynadığı oyun çok renkli olmasa da renkli bir kişilik, bu yönüyle de klasik oyunculardan ayrılıyor. ilk defa şampiyona döngüsünde tecrübe avantajı kendisinde, burası da dikkate değer bir mesele.

  karjakin ise ukrayna'dan devşirme olmasına rağmen putin hayranı, rus milliyetçisi özetle saçma sapan bir kişilik. doğma büyüme rus olsa yine eyvallah da sana ne oluyor abi yani. onun dışında ben kendisini 90 jenerasyonunun en abartılan oyuncusu olduğunu düşünürüm ama bir şekilde adaylar turnuvasını kazanıp buraya geldi. bana kalırsa çok da gerekli olmayan vezir hint savunması'nı en iyi bilen oyuncu. hazırlandığı oyunlarda doğru hamleleri bulabiliyor ama comfort zone'dan çıkınca çok kolayca dağılıyor. bu yüzden bence şansı yok denecek kadar az.

  yarınki ilk maçtan sonuç olarak beklentim elbette beraberlik. uzun vadede carlsen en az +2 ile kazanır. enteresan açılışlar görme ihtimalimiz de yüksek.
 • 12 maç standart ,
  (eşitlik bozulmazsa)
  4 maç rapid,
  (eşitlik bozulmazsa)
  2 maç blitz
  (halen eşitlik bozulmadıysa)
  beyaz için 5 dakika, siyah için 4 dakika olacak ve beraberlik halinde siyahın şampiyon olacağı tek maçlık armageddon

  şeklinde organize edilen dünya şampiyonluğu unvan maçı olacaktır.

  unvanı standart maçlar sonunda alan oyuncu 1 milyon euro para ödülünün %60'ını, şayet tiebreak sonunda alırsa da %55'ini kazanacaktır.
 • yaş avantajı olmayan nadir finallerden biri. başlamasına 2 saat kaldı, merakla bekliyoruz.
 • carlsen'in net favori olduğu maç. 2014'deki gibi yine şampiyon olması kaçınılmaz olacak
 • (bkz: tostumu yedim bekliyorum)

  karjakinspor
 • new york'ta fulton market building'te yapılacak olan turnuva. iki sene önce, satranç sporu izleyici kazansın diye her yerde bedava yayın yapan organizatörler ilgi artınca hemen online yayını paralı yapmışlar. 15 dolardan da satıyorlar. şuradan satın alınabiliyor.
  https://worldchess.com/nyc2016/

  ben kalsın diyeceğim. sizin iki üç yıl önceki izleyici için yalvaran zamanlarınızı da biliyoruz. elinize geçen ilk fırsatta dayamışsınız paralı yayını.

  edit ve ekleme: chess24'un şöyle bir yayını olacak. salondan canlı görüntü olacak mı bilmiyorum. haydi hayırlısı

  https://www.youtube.com/watch?v=qxbvnjrbdbu