şükela:  tümü | bugün
  • düşündüğüm şey.
    doların 3.45 olması petrol fiyatlarının yükselmesi, maaş zammının olmaması falan akp'ye olumsuz etki yapmaz. çünkü akp, üst, orta ve orta alt sınıftan oy almıyor. oy topladığı kesim, en düşük ekonomik seviyede ki topluluk. bu dediğim topluluk, ekonominin en güçlü olduğu zaman bile kötü şartlarda yaşayan bir topluluk ve ne yazık ki ülkenin geniş bir nüfusunu oluşturmakta.

    kaldı ki sözünü ettiğim güruh, rte ne derse hemen tekrara giren bir reflekse sahip. dünya düz dese hemen düz der, bir saniye sonra dünya üçgen dese evet üçgen der. öyle yani. akp'yi bitirecek tek şey rte'nin ölmesi. o da imkansız, çünkü çok genç ve türkiye'nin bütün parası onun sağlık harcamalarına gidiyor.
  • sosyo ekonomik piramitin en altında olduğu düşünülen akp'nin taban seçmeni evet, zaten kötü şartlarda yaşıyor. doların artması (tl'nin değer kaybetmesi) petrol fiyatlarındaki yükselme doğrudan bu kitleyi ilgilendirmiyor olabilir. fakat söz konusu kitlenin oldukça kırılgan bir aile içi ekonomisi olduğundan, temel gıdalarda olan küçücük artışlar bile onları etkileyip durumu sorgulamaya itecektir.

    ikinci faktör ise krize bağlı olarak sermaye tarafında yaşanacak daralmalar, iflaslar, işten çıkarmalar yine bu kitleyi etkileyecektir. tayyip'e körü körüne inanan seçmenler yatağa aç girince muhakkak bir şeylerin yanlış gittiğini sorgulamaya başlayacaklardır.
  • tespit. duyduğumuza göre, gurbetçilerden döviz devşireceklermiş, akp'li esnaf, müteahhit, tüccar da avcundakini verir, cuma namazında camilerden üç beş hayır parası toplanır, katar ve suudi'lerden sadaka toplanır, ortada satılacak, sabiha gökçen hava alanı, kapalı çarşı, topkapı sarayı da var ve bütün bu paralar toplumun en altında en ucuza satın alınabilen kesime iyilik mahiyetinde dağıtılır böylelikle akp mevcut oy oranını korur ve yaşamına devam eder. hiç bir kriz bunları yere indirmez.