şükela:  tümü | bugün
 • anand bu yıl bu turnuvayı da carlsen'i de götürür.
 • anand artık bıraksa, olur.
 • geçen sene satranç turnuvalarını çok takip edememiş olsam da ufak yorumlarla katkıda bulunalım;

  vishwanathan anand iki kez magnus carlsen ile dünya şampiyonluğu maçı oynadı. ikisini de kaybetti. bu turnuvada carlsen'ın karşısına başka birinin çıkacağını düşünüyorum. yine de belli olmaz tabi. adam king. en son adaylar turnuvasında da, anand çöktü, bitti falan deniyordu ama ortalığı silip süpürmüştü. şampiyonluk maçında da carlsen'a karşı ilk seferkinden daha iyi bir maç çıkartmıştı. kim bilir ola ki kazanırsa belki üçüncü şansında carlsen'ı yenebilir. her zaman cebinde sürpriz hamleler, yenilikler, şaşırtıcı oyunlar taşıdığını biliyoruz.

  levon aronian, bulunduğu seviyeye göre başarısız bir dönem geçirdikten sonra adaylar turnuvasının ana sponsorunun da ermeni bir şirket olmasının faydasını görerek wild card ile tekrar buraya geldi. daha önceki adaylar turnuvalarında hep çok şey bekleyip hüsran yaratan isimlerden olmuştu. son dönemini iyi takip edemediğim için ne kadar toparladığı hakkında yorumum olmayacak tabi ama geleneksel olarak, yakaladığı ufacık avantajları galibiyete dönüştürmekte ne kadar usta bir isim olduğunu bliyoruz.

  veselin topalov, adaylar turnuvasının yine rusya da düzenleniyor olmasına tepki göstermişti ama katılacak tabi ki. rating olarak en yüksek rating kontenjanından geliyor. hayırlısı be abi demek lazım.

  grand prix kontenjanından gelen hikaru nakamura ve fabiano caruana bence hem gönlümün kazanmasını istediği hem de favori olarak gördüğüm isimler. fabiano 2014 sinqufield kupasında ortalığı toz duman ettikten sonra hakikaten satranç takipçilerinin gözünde de seviye atladı diye düşünüyorum. caruana - carlsen finali tadından yenmez. tıpkı nakamura carlsen finalinin tadından yenmeyeceği gibi. hikaru'nun dezavantajı olarak gördüğüm durum, her ne kadar üst seviye satranç oyuncularından olsa da adaylar turnuvasına pek alışkanlığının olmaması ve carlsen ile oynarken aklını mantığını kaybetmiş gibi hamleler yaparak kazandığı partileri bile kaybedebilmeyi başarması.

  sergey karjakin ve peter svidler için konuşmak gerekirse, karjakin bir kaç yıl önceye kadar benim gözümde önümüzdeki beş on yılı carlsen karjakin rekabetine çevirecek bir umuttu ama beklediğim başarıyı yakalayamadı. bu turnuva, yine kendini gösterme zamanlarından biri. neler yapacak merakla bekliyorum. svidler, çok iyi bir ezberci ve teorisyen. güzel şeyler hazırlamışsa bazı partiler çok tad verebilir ama genel olarak pek şansının olduğunu düşünmüyorum. dünya şampiyonluğu maçındaki gibi yorumculuk yapaydı daha keyifli olurdu sanki*

  anish giri için de bir kaç şey söylemek gerekirse daha erken demek geçiyor içimden. zaten gencecik yumurta gibi bi çocuk. bence anish giri 45 yaşına da gelse 20 yaşında gösterecek bir görünüşü var. o yüzden her gördüğümde kardeş daha erken demek geçiyor olabilir içimden.

  valalhi benim gönlümden geçen öncelikle fabiano caruana, akabinde de hikaru nakamura. ikisinden biri kazanırsa, final maçının da amerika'da olacağını ve muhtemelen espn ve sky sports'tan yayınlanmasıyla ilgili anlaşmaların tamamlanmak üzere olduğunu düşünürsek güzel bir medya ilgisiyle, keyifli ve bir çok hikayesi olan bir şampiyonluk maçı geçireceğimizi düşünüyorum. gerçi iş medya ve pazarlamaya gelince ev sahibi amerika'nın, kim kazanırsa kazansın şampiyonluk maçını güzel bir hikayeyle satabileceğini düşünüyorum.
 • çok büyük kapışma olacak, çok...

  bu turnuva için o kadar heyecanlıyım ki entry orucumu bozup, naçizane görüşlerimi paylaşmadan edemedim.

  öncelikle şunu belirteyim; değil satranç, hiçbir spor dalında meydanın bu kadar eşit olduğu bir turnuva daha hatırlamıyorum. genelde sekiz katılımcının olduğu bir turnuvada bir veya birkaç favori olur, turnuva onlar arasında gidip gelir. ancak bu kez sekiz oyuncudan hiçbirini diğerinden ayıramıyorum.

  ben bu turnuvayı biraz da "yaşlı kurtlar" vs "genç yetenekler" kapışması olarak görüyorum. bir yanda eski kulağı kesikler: anand (46), peter svidler (40), veselin topalov (40); diğer yanda bilgisayar çağının altın çocukları: karjakin (26), caruana (23), anish giri (21) ve nakamura (28). bir de arada derede kalmış 33'lük levon aronian var (aslında wild card kramnik'e verilseydi bu metafor cuk oturacaktı da... neyse levon'u da severiz.)

  oyuncular hakkında kısa kısa:

  1) fabiano caruana (2794)

  italyan asıllı amerikan beyefendiliğiyle sevilen bi figür. adaylar turnuvasına ilk kez geliyor ancak son birkaç senedir büyük turnuvalarda kendisini epeyce gösterdi. son olarak tata steel'de magnus carlsen'in arkasından ikinci olarak 2016'ya da iyi bir başlangıç yapmış oldu.

  caruana muhtemelen tüm zamanların en çalışkan oyuncularından biri. her oyuna özenle hazırlanıp sürpriz fikirler getirmesiyle biliniyor. pozisyonel oyunda bir deha. özellikle oyun ortasında yakaladığı çok küçük avantajları koruyarak yavaş yavaş üstünlüğünü kabul ettirmesi en büyük kuvveti. bununla beraber ciddi bir taktiksel görüşü de var. fakat oyun sonlarında o kadar da iyi olmayabilir. yukarıda bahsettiğim tata steel turnuvasında anish giri ile oynadığı maçta - turnuvanın kader maçıydı - oyun sonuna üstün girmesine rağmen giri'nin illallah dedirten savunmasını aşamayarak beraberliğe razı olmuştu. gerçi o maçı kazanamamasında içine düştüğü zaman sıkıntısının da etkisi olmuştu. neticede kendisi blitzde o kadar da iddialı değil.

  kazanma ihtimali: 1/8

  2) anish giri (2793)

  her an ön sıradan parmak kaldırıp "öğretmenim ödev vermiştiniz" diyecekmiş gibi duran tipi kimseyi yanıltmasın. bu çocuk dünyada yenilmesi en zor oyuncu olabilir. gerçi 21 yaşında diye çocuk filan diyoruz da geçen sene evlendi. evli barklı adama çocuk diye hitap etmek olmadı farkındayım.

  kendisinin illallah dedirten savunmasından caruana bölümünde bahsetmiştim. giri'nin en büyük gücü de bu savunması. en büyük zaafı ise savunmaya o kadar bağlı ki asla risk almıyor. kesinlikle taktiksel bir oyuncu değil. rakibinin hata yapmasını beklemekle geçiyor oyunları. onun dışında beraberliğe razı bi görüntü çizer genelde.

  giri ortamlarda çok da sevilen birisi değil. nedenini anlayabiliyorum. trash talk'ı sever, çokça kendini beğenmiştir. örneğin magnus carlsen'e karşı hiç kaybetmemiştir ve bunu her yerde hatırlatmaktan çekinmez. (klasik oyunlarda magnus'u bir kez yenmiş ve 11 kez berabere kalmıştır. ne kadar savunmacı olduğu buradan da bellidir)

  kazanma ihtimali: 1/8

  3) hikaru nakamura (2790)

  bir diğer amerikan olmayan amerikan önce cebelitarık sonra da zürih turnuvalarını kazanarak 2016'ya çok iddialı bi giriş yaptı. agresif bir oyun tarzı var. bu da epeyce taraftar kazanmasını sağladı. kazanması en çok istenen kişi bu olabilir.

  nakamura bulletda dünyanın en iyisi. blitzde ise tek rakibi magnus carlsen. yani kendisi kısıtlı zamanlarda harikalar yaratmaya alışık birisi.

  en güçlü yönü ise taktiksel kabiliyeti. bu, o'nu zamanının pozisyonel oyuncularından ayırıyor.

  son olarak magnus'la aralarında bir nemesislik durumu var. ara ara twitter'dan laf atmalar vs. (bkz: #54793469). ikilinin aralarındaki klasik oyunlarda magnus'un ezici bi üstünlüğü var. (12 galibiyet, 18 beraberlik, 0 mağlubiyet)

  kazanma ihtimali: 1/8

  4) levon aronian (2786)

  ermeni oyuncu, ermeni organizasyon komitesinden wild card'ı alarak geliyor. bundan 2 yıl öncesine kadar zirvelerde geziyordu. 2013 ve 2014 adaylar turnuvalarında hep favori gösterildi. ancak her iki turnuvada da beklentiyi karşılamaktan uzak kaldı ve ardından serbest düşüşe geçti. ancak neyse ki bu düşüş çok uzun sürmedi. 2015 sinquefield kupasını kazanarak geri döndü.

  aronian bir diğer taktiksel deha. feda yapmayı çok seviyor. bu özelliği onu herkese sevdirdi zaten. turnuvaya katılabilmek için wild card'a ihtiyaç duyduysa da, kazanmak için gereken her şey onda var.

  kazanma ihtimali: 1/8

  5) veselin topalov (2780)

  adeta yukarıda feda dediğimi duymuşçasına beliriverdi bulgar usta. topalov da fedalarıyla bilinir. kaderin bir cilvesi olarak; tarihteki en büyük fedalardan biri (bkz: kasparov's immortal) o'na karşı yapılmıştır.

  o da tıpkı aronian gibi bir süre zirvenin gerisinde kaldı. ancak doğuştan gelen yeteneği onu tekrar zirveye taşıdı. turnuvanın en iyi oyunlarını çıkarmaya aday. yeniden doğuşunu tamamlamak için kazanmaya ihtiyacı var.

  bu arada "acaba kramnik gelmiyor diye üzülmüş müdür?" diye sormaktan kendimi alamıyorum.

  kazanma ihtimali: 1/8

  6) viswanathan anand (2762)

  anand hakkında ne desem boş, ne yazsam kifayetsiz, ne kadar övsem yetersiz. trash talk'ın gırla gittiği satranç aleminde, kimsenin adını destursuz ağzına almadığı adamdır anand. (şu adreste kısa bir video var. londra klasik 2015 öncesi, katılan oyuncular birbirleri hakkında görüşlerini tek kelimeyle özetliyor. anand'a duyulan saygı inanılmaz. grischuk'un kafasının güzel olduğunu da atlamayalım:)

  yukarıda dilim döndüğünce oyuncuların güçlü ve zayıf yönlerini özet geçmeye çalıştım. anand için yapamayacağım çünkü o komple bi oyuncu. yalnız sanırım yaşlandıkça hassaslaştı. 2016 cebelitarık açık'ta aldığı beklenmedik yenilginin ardından alabora olmasının başka açıklaması yok.

  2014 adaylar turnuvasını hatırlıyorum da kimse o'na şans vermiyordu. neden artık bırakmıyor diyenler vardı. ama çıktı, babalar gibi alayını susturdu. aldı turnuvayı yürüdü gitti. aynısını yine yapabilir. göster onlara şampiyon!

  kazanma ihtimali: 1/8

  7) sergey karjakin (2760)

  dünya kupasını kazanarak geliyor. henüz 26 yaşında olması kimseyi yanıltmasın. o da bu ortamların gediklisi. 12 buçuk yaşında grandmaster olmuş birinden bahsediyoruz. ben şahsen çok severim kendisini. muhtemelen kekeme olduğu içindir. nedense kekeleyerek konuşan birinin içinde kötülük olmaz gibi geliyor bana. ama yok lan, hakikaten yoktur bu adamın içinde kötülük.

  oyun tarzı magnus carlsen'inkine epey benzer. tek farkı, magnus kadar katı olamıyor çoğunlukla. şimdi bakıyorum da, 2014'te adaylarda ikinci olmuşsun, 2015'te dünya kupasını almışsın. bunu da kazanmaman için hiçbir sebep görmüyorum. tüm zamanların en genç grandmaster'i şüphesiz kolay lokma değildir.

  kazanma ihtimali: 1/8

  8) peter svidler (2757)

  abi... abim... yaş geldi 40'a dayandı. yedi kez rusya şampiyonluğu, dünya kupası, olimpiyat, sayılmayacak kadar çok özel turnuva zaferi... 90'ların ortalarından beri büyük organizasyonların hepsinde var. ve hemen hemen hepsinde de gizli favori. artık bi tık ileri atlamak için son şansları olabilir.

  daha önceki turnuvalarda olduğu gibi yine pek kimse şans vermiyor svidler'a. anlaşılabilir. neticede en düşük ratinge sahip oyuncu. fakat uzun süredir bu turnuvaya hazırlandığını biliyorum. çok can yakacaktır. zira kendisinin maçları genelde kanlı geçer. yeri geldiğinde çok agresif olabilir.

  svidler ara ara chess24 sitesi için öğretici banter blitz videoları çekiyor. (örnek). bu videoları izleyip de dehasına hayran olmamak mümkün değil. sadece dehası değil beyefendiliği de taktir edilesi. ben kendisinin şansını yüksek görüyorum.

  kazanma ihtimali: 1/8

  ***

  tüm oyuncuların şanslarını eşit görme konusunda kesinlikle abarttığımı düşünmüyorum. her şeye hazırlıklı olmak lazım. ortalık epeyce arap saçına dönecek.

  tabi bu tarz turnuvalarda mental dayanıklılık çok önemli. daha önce iyi giderken beklenmedik yenilgilerin ardından darmadağın olan çok kişi gördük.

  hak eden kazansın.
 • anish giri ve fabiano caruana hariç magnus carlsen'e karşı koyabilecek biri olmayan turnuva.
  bu yüzden ikisinden birinin kazanmasını istiyorum.
 • ilk maçlar bugün tsi 14:00'de başlayacak olan turnuva.
 • bugün tsi 14:00'da 1.tur oynanacak.

  turnuvada 2016 dünya satranç şampiyonası maçında carlsen'in karşısına kimin çıkacağı belirlenecek.

  puana göre bakacak olursak caruana favori - svidler'ın şansı yok gibi görünse de 2757-2794 arası puanlardan bahsediyoruz. 2851 puanlı carlsen'in hükümranlığını sona erdirmek te o kadar kolay görünmüyor.

  sonuç olarak: sağlam bir 14 tur bizi bekliyor. 11 kasım 2016'da da dünya şampiyonası.

  iyi seyirler.
 • turnuvanın birinci maçları tsi 14:00'de başlamasına rağmen, turnuvanın resmi sayfasında "502 bad gateway" uyarısı alınmaktadır. şaka gibi...

  kısacası maçlar başlamasına rağmen yayındaki sıkıntıdan dolayı şu an için takip edilemiyor.
 • turnuvanın ikinci maçları 14:00 itibarıyla başlamış olup, eşlendirme aşağıdaki gibidir:

  peter svidler - veselin topalov
  levon aronian - viswanathan anand
  fabiano caruana - anish giri
  sergey karjakin - hikaru nakamura
 • sergey karjakin - hikaru nakamura maçında nakamura'nın 29... axg3 (??) hamlesinden sonra karjakin galibiyete yakın taraf...

  caruana ve giri maçı da şu an için eşit devam etmekte...

  svidler - topalov ve aronian - anand maçları beraberlikle sonuçlandı.