şükela:  tümü | bugün
 • 2015 temmuz - aralık döneminde 8277 tl olan sgk primi tavan ücretinin enflasyon oranının çok çok üzerinde arttırılarak 2016 ocak ayında 10705 tl'ye, yani %29 oranında yükseltilmesi. buyurun link:

  http://www.verginet.net/…tavan_taban_tutarlari.aspx

  peki bu ne demek oluyor? normalde enflasyon şartları göz önüne alındığında ennn fazla 9000 tl'ye kadar gelmesi gereken sgk primi tavan ücreti beklenmedik bir şekilde artırılarak 10705 tl'ye yükseldi. yani yüksek maaşlı kesimden her ay fazladan minimum 238 tl prim kesintisi olacak. yani devlet, iddia ettiği gibi asgari ücretinin sgk priminin bir miktarını kendi kaynaklarından karşılamak yerine, zaten yeterince yüksek vergi veren beyaz yakaya yüklüyor. oysa yapılması gereken, vergi sistemini düzenleyip, vergi toplayamadığı kodamanlardan vergi almaktı. en çok vergiyi veren ücretli kesime yüklenmeye devam. şu an kimsenin bu durumdan haberi yok gibi duruyor. 2015 toplamında aldığınız net ücret ve 2016'da alacağınız toplam net ücreti karşılaştırdığınızda vay emenike diyeceksiniz.

  (bkz: asgari ücretin 1.300 lira olması)
  (bkz: ekonomi çoh eyi)
  (bkz: göte giren şemsiye açılmaz)

  özet geç diyenlere gelsin
  normalde her altı ayda bir %4-5 civarında artırılan sgk primi tavan ücretinin 2016 başında %30'a yakın arttırılması.

  sorular üzerine açıklama

  normalde sgk primi brüt ücret üzerinden belirlenen bir rakam. bildiğim kadarıyla brüt ücretin %14'ü. ancak bir tavan ücret var. mesela bu ücret geçen sene 8277 tl idi. yani 20 bin tl maaşınız da olsa, 8277 tl'nin %14'ünü ödüyorsunuz prim olarak. böyle bir tavan konması mantıklı, zira emekli olduğunuzda alacağınız tavan bir maaş var. lütfen bu bahsettiğim konuyu gelir vergisiyle karıştırıp da burada eşitlik ve sosyal devlet çıkarımları yapmayın. bazı entrylerde belirtildiği gibi gelir vergisi hesabında zaten üst limit yoktur, ve olması gereken de budur.

  sgk tavan ücreti 6 ayda bir güncellenir. yukarıda verdiğim linkte de görebilirsiniz, her altı ayda bir %5 civarlarında artan sgk tavan ücreti bu sene başında %29 artmıştır. demokrasinin kökleşmiş olduğu gelişmiş bir ülkede kimse kafasına göre böyle bir artış yapamaz. böyle bir niyeti varsa da aylar öncesinden bunu kamuoyuyla paylaşır, neden böyle bir artışa ihtiyaç duyulduğunu anlatır ve kamuoyunu ikna etmeye çalışır. bizdeki durum ise ortada.

  ayrıca başlık altında kavga eden iki salak, siktirin gidin lan.

  mühim edit

  görünen o ki tavan ücret asgari ücretin 6,5 katı olarak belirleniyor. yani asgaride artış yapılınca otomatikman sgk tavanı da aynı oranda artıyor. kısacası adamlar sistemi kurmuş aga. asgari arttı mı illa ki ekstra yükü omuzlanıyorsun. konuyla ilgili resim: http://i.hizliresim.com/8d21or.jpg
 • boş ver b'olum. kadınların ne kadar orospu olduğundan, o ses'te kimin parladığından, futbolcunun o akşam ne yaptığından daha mı önemli?!

  bizim ülkemizin sorunu bu beybiler işte. gerçek konulara eğilmiyoruz. çoğu zaman korkaklıktan kaynaklanıyor bu. sorsan kimse mangalda kül bırakmıyor.

  hatırlarsınız cem yılmaz'ın filminde küfür geçiyor diye saygıdeğer bir akademisyenimiz ne kadar veryansın etmişti. dünyası başına yıkılmış gibi feveran ediyordu ekranlarda. ama bu ülkede hiçbir vasfı olmayan siyasi yeğenler direkt danışmanlıklar aldı; bunlar resmi gazetede bile yayımlandı. ama kimsede gık yok. kimse bu olanlara ses çıkarmadı. kamuoyu suspus oturdu. gidip sabun köpüğü işlere kızıyorlar. çünkü güçleri onlara yetiyor. vah vah sizin cesaretinize be.

  bu ülkenin insanları korkak. ya da hakkını aramayı kabadayılık zanneden zibidiler. medeni cesaret sıfır. o yüzden bu gelişmeden de bir kamuoyu sesi çıkmaz. boşuna beklemeyin. boşuna ümitlenmeyin. o yüzden ben derim ki, sonucunda hiçbir şeyin değiştirilemeyeceği, herkesin tıpış tıpış ödeyeceği kesintilerdir bunlar. hadi hayırlı traşlar.
 • göte giren şemsiye açıldı bu sefer.
  bu sene bize zam falan yok bildiğin gelir kaybı var.
  orta gelir tuzağına düşmeyelim diyorlardı.
  bildiğin orta gelir diye bir şey kalmadı.
  vergi alamadığın zenginler ve vergi yükünü sırtlamış yoksullar var ülkede
  edit: eğer benim maaşımdan alınıp asgari ücrete maaş olarak verilecekse. bunu bizzat ben yapmak istiyorum. istediğim adama veririm paramı.
  bu sayede bazıları gidip sağda solda asgari ücrete biz zam yaptık demez.
  ben yaptım o zammı.
 • vergi kaçır(a)mayan kesimin daha çok vergi kesintisine maruz kalması demektir. brüt maaşa gelecek zam üstünden yapılacak bu fazladan kesinti ile net maaşta herhangi bir zam gorulemeyecegi ortada.

  devlet bu yıl da vergi kaçıranlardan vergi alamamayi sürdürecek.. devlet bu yıl da emeği sömürecek..

  ama boş verin biz ülke olarak işte benim stilim'deki yeni jüri üyeleri hakkında konuşmayı sürdürebiliriz..
 • gelir dağılımının eşitlenmesi, zaten oran olarak en yüksek vergiyi veren ücretli kesime yeni bir maliyet dayatmak değildir. o yüzden güzel bir adım değildir.
 • her dönemde sgk primi tavan ücreti, taban ücretin 6,5 katı olduğundan aşırı artmayandır. geçen yılda böyleydi, 2013'te de.

  ayrıca yanlış vergi uygulamalarına ise katılmamak elde değildir.
 • 9-18 çalışan, vergi kaçıramayan orta direk ofis tayfası bu sene iyi bir zam almazsa geçen seneye göre gelir kaybı yaşayacak. her ay ortalama 300 tl fazladan sgk kesintisi var.

  aşağıda bir örnek veriyorum, geçmiş olsun.

  aylık 10000 tl brüt maaş ile yıllara göre ele geçen toplam net maaş. kaynak: verginet

  2012: 80.348,54
  2013: 80.239,55
  2014: 79.868,65
  2015: 79.830,84
  2016: 77.761,56
 • devletin, doğudaki savaş giderlerini, rusya politikasının ekonomik maliyetini, asgari ücretin artımını ve iki tane seçim atlatmış bir ülkenin ekonomik çöküntüyü vatandaştan cıkarttığı olay.

  daha durun bu başlangıç.hitler zamanındaki yokluk gelcek, diktatörlük gelecek, katliamlar gelecek.