şükela:  tümü | bugün
 • 2016 teog'unda sorulmuş skandal türkçe sorusudur. soru şöyle;

  "halil, ülkesinin karanlık güçler tarafından işgal edilmek üzere olduğunu anladığında bunu engellemek için bir şeyler yapması gerektiğini düşündü. çünkü adaletin olmadığı topluluklar yok olmaya, zulme rıza gösteren halklar rezil olmaya mahkumdu. bu yüzden vatanını korumak için elinden geleni yapmaya karar verdi. duasını edip, ailesi ile helalleşip allah'a sığınarak evden ayrıldı.

  bu metinde aşağıdaki kavramlardan hangisine örnek bir durum yoktur?

  a) rızık
  b) tevekkül
  c) toplumsal yasa
  d)irade ve sorumluluk"

  sizin soracağınız sorunun alt metnine başlayayım, el kadar çocuklara empoze etmeye çalıştığınız kirli beyinlerinize çiçek ekeyim. türkçe dersinde tevekkül ve rızkı soran kafanıza şapka takayım. eğer türkçe değil de ders dinse zaten din dersi verdiğiniz için gelmişinizi geçmişinizi seveyim.

  dahası sorunun içinde bile bütünlük yok. işgalden adalete nasıl geçtin? neresinden tutsan elinde kalıyor.

  edit: din kültürü sorusu olması skandal olmasını değiştirmiyor, sorunun alt metni, soruluş biçimi, verdiği mesaj yeterince büyük skandal. öte yandan din kültürü dersinin hala veriliyor olması ve bunun merkezi bir sınavda soru olarak sorulması da yeterince sorunlu.
 • (bkz: laiklik)
 • din kültürü ve ahlak bilgisi sorusu olduğu için skandal olamayacak soru..

  eğer türkçe sorusunda tevekkül, rızık vs. sorulmuş olsaydı hep beraber küfür edebilirdik..
 • "din" kültürü ve "ahlak" bilgisi diye bir dersin var olması zaten skandal.
 • "çünkü adaletin olmadığı topluluklar yok olmaya, zulme rıza gösteren halklar rezil olmaya mahkumdu." cümlesi ile yarmış sorudur. güzel ironi kardeş.
 • dogru cevabi vereyim:
  halil adam olsa sadece ulkesi karanlik gucler tarafindan isgal edilirken degil, adaletsizlikler ve zulum, gundelik uygulamalar haline geldigi zaman da sokaga cikardi. halil'in derdi vatan millet degil, yuruyen tekerine comak sokulmasi tehlikesidir. bu nedenle halil'in durumunu ozetleyen durum
  e) münafıklık
 • soru yanlıştır. çünkü halil ülkesinin karanlık güçler tarafından ele geçirildiğini anlamamış, bir facetime görüşmesi sonucunda sahibinin komutuna uymuştur.
 • eğitim öğretim açılışında 15 temmuz goygoyu yapanlardan gelen, şaşırtmayan hareket. normal bir ülkede skandal üstü skandal bir soru olarak değerlendirilir, sınav iptal bile edilebilirdi. soruyu hazırlayan, yayınlayan, onaylayan herkes hakkında soruşturma açılırdı. ama muz cumhuriyetinde kesin prim falan almıştır bunu yapanlar.

  çocuklara sorulacak soru mu bu yahu? midesiz herifler.

  http://i.hizliresim.com/ovkjrz.jpg
  https://odsgm.meb.gov.tr/…2016_11/24014749_dina.pdf
 • atatürk empoze ediliyor diyenlerin kendi empozelerini yapmalarıdır. güç yüzüğünü takan karanlık tarafa geçiyor.
 • cevabını bulamadığım soru.