şükela:  tümü | bugün
 • gümbür gümbür gelendir.
 • 2015'te bu aylarda ekim için yaptığım rezervasyonda 2300 tl ödediğim otel,aynı tarih ve aynı oda için 3.300 tl istemektedir. buradan ruslardan şundan bundan kaçırdıklarını türklere yapıştıracaklar hissi vermiştir. özetle olduğunu sanmadığım krizdir.
 • tur şirketleri ve otellerin türklere verdiği fiyatlara bakılırsa olmayan krizdir...

  bu fiyatları bize veren firmalar,yabancı turistlere ise çok daha uygun rakamlar veriyor...

  bu nedenle tur şirketleri de oteller de batsın...

  umrumda değil...

  zaten çoğu yabancı kişilere ait.hatta çalışanlar bile yabancı... bu ülkeye hiç bir katkısı yok. kar da yabancı ülkelere gidiyor...

  yani kendi ülkemizde yabancı insanların otellerine gidip pahalı bir hizmet alıyoruz...

  o yüzden çıksın turizm krizi...

  batsın tur şirketleri ve oteller...

  belki çeker giderler kendi ülkelerine... sahillerimizden,doğal güzelliklerimizden ve tarihi eserlerimizden yararlanabiliriz bu sayede...
 • yurtdışı turlarının inanılmaz kesildiği, otel ve restorantların çalışanlarını ücretsiz izine çıkarttığı bir dönemde halen fiyatların düşmemesi, halen ülke para birimi aslen euroymuş gibi ''döviz kuru artışından dolayı'' fiyatı düşmeyen işletme mantığıyla pek tabi toparlanamayacaktır.

  domatesi tl, eti tl, maaşlar tl alırım öderim ama rezervasyona gelince euro dersen böyle bir dönemde siki tutarsın canım kardeşim.
 • 1300 otelin şimdiden satılığa çıktığı kriz. malum otelciler çekleri kış ayından alır bankalara kredi açtırırlar. bu sene kış aylarında yeteri kadar rezervasyon ve ön ödeme gelmediyse, zincirleme her sektör bundan etkilenir. antalyalı bir arkadaş antalya bitti diyordu. şimdi zincirleme o otellere et satan, domates satan, mal ve hizmet üretenler zincirleme sıkıntıya düşecek.
 • kriz mriz hikaye amk.
  her sene kriz olur bu sektörde, otellerde doluluk oranı yarı yarıya düşer.
  yine de, otel aramaya gelince hayvan gibi fiyatlarla karşılaşırsın.
  kafam hiç basmıyor bu işe.
 • oda fiyatı ile doluluk oranını karıştırıp, kriz yok odalar hala 3000 tl diyenlerin krızidir aslında.

  ortada bir üretim, üretim sermayesi yok. hizmet sektöründen bahsediyoruz.

  misal düşün benim büfem var ve x marka su satıyorum. benim suyum 1 tl. aynı şartlarda 100 mt. ileride bir büfe daha var o da x marka su satıyor ve fiyatı 3 tl. şimdi o adamın suyu benden daha mı lezzetli?

  ikame etkisi diyelim biz buna. şimdi canım kardeşim sen biraz araştırma yapmaya üşendiğinden, kabuğunu kırmaya korktuğundan ve de çevrenin baskısından kekoluk sınırlarını aşamadığından lara'da, belek'de, bodrum'da, dalaman'da, marmaris'de ve özellikle sonu "bükü" ile biten yerlerde tatil yapmayı bir şey sanıyorsun. sonra tatilden dönünce etrafındakilere; abi bizim emekliler ölmüş. kaldığım otelde bir çift vardı adam duvar boyacısıymış ama gelmişler (saydığım yerler) ailecek tatil yapıyorlar. diye anlatıyorsun.

  çünkü o aile örneğin bir rus ailesi olsun. burada bir türk firması ile anlaşmalı olan bir rus tur firmasına; ki bu firmalar öyle sizin adını sanını duyduğunuz etstur falan değil. çünkü ets falan da tuttuğunu siken turlar; ne diyorduk evet bu rus firmasına 10 günlük her şey dahil 4 kişilik tatile yaklaşık 300 - 350 dolar gibi bir para ödüyor. bak buna her şey dahil. doğa safarisi, havuz, kahvaltı, akşam yemeği, sınırsız yerli içki, animasyon cart curt.

  örneğin bu aile bir ingiliz ailesi olsaydı, bu tatil için kişi başı 60 sterlin para verecekti.

  ama sen big brother, big keko aynı tatile yaklaşık 4000 - 4500 tl para veriyorsun. ve şimdi o rus, o ingiliz aile gelmediği için sen 4 kişilik ailen ile aynı tatiline yaklaşık olarak 400 - 500 tl daha fazla vereceksin ki turcular ve oteller sübvanse olabilsin. ve sen hala bu fiyatı da arz talep zannedip ulan demek odalar doldu ki fiyatı yukarı kırdıkça kırıyorlar, aman kaçırmadan rezervasyon yapayım diyeceksin.

  hayırlısı olsun.
 • şimdi turizm hakkında bir şey bilmem. ama buradan okuduklarıma göre otelci abiler ruslar gelmediği için bu yaz geleni oturtma yapacaklar.

  yani tutabildiklerini sikecekler demek istemedim.

  evet değişik bir kriz ama işte bu da bir kriz.
 • rus turistler gerçekten iyi para bırakmıyor.
  turizm şirketleri ve taksiciler turistleri yeterince soyuyor zaten.
  tek kazanımları erken rezervasyon.
  o da olmasa ülkeye gelen olmaz zaten.
 • avrupalı, amerikan ve rus kalmamış ülkede. hala "yoh griz mriz! her şey ucuzlardı ohal! neye bahalı odalar!"
  şeklinde yorumlar var.

  otel odası rakamları aynı kalabilir. turistin eğitim seviyesi ve gelir seviyesi önemli olan. yaşanan kültürel etkileşim, yolda taciz, sahilde tecavüz, meydanda patlama.

  kriz 10 yıl önce geldi. türkiye önce şoka ardından komaya girecek.

  üzülmüyorum artık. seviniyorum hatta.