şükela:  tümü | bugün
  • maliye bakanı naci ağbal tarafından resmen açıklanmış tarihi henüz belli olmamakla birlikte tahminimce çok kısa süre içerisinde uygulamaya konacaktır.

2016 vergi affı
  • gss borçlarını da kapsaması dileğiyle...
  • vergisini zamanında ve tam ödeyen vatandaşın bir kez daha enayi yerine konulduğunu bize gösteren af.
  • ticaretle uğraştım bütün vergilerimi zamanında ödedim, çalışanlarımın sigorta primlerini bir kez bile geciktirmedim. kendi bağ-kur primim de hiçbir zaman borca düşmedi; en sıkışık zamanlarımda bile günü gününe ödedim.

araçlarımın mtv'lerini süresinde ödedim, aman borcum olmasın diye.

devlete ödemem gereken ve bildiğim tek bir borcum olmadı, ta ki birkaç ay önce gelen gss borcuna kadar. onu da bilmediğimden ödemedim. tebliğ edilir edilmez ödedim.

şimdi ben ve bütün zamanında ödeme yapanlar mal mı oluyor, gerizekalı mı oluyor?
  • vergi affı değil, vergi yapılandırmasıdır. verginin ana parası aynen ödenmekte olup, verginin zamanında ödenememesi nedeniyle katlanan vergi faizinin enflasyon oranına indirilip, biriken vergi borcunun bir kerede değil, taksitlere bağlanarak ödenmesidir.

kazancını beyan edip, sonra kazanca karşılık gelen vergiyi ödemeyerek vergi kaçırmak olmuyor. vergi dairesi işyerine haciz uygulayıp, faiziyle biriken miktarı zaten alıyor.

senin vergi kaçırmak dediğin şey bambaşka birşey.
  • vergi yapılandırmasıdır. çok büyük aman aman bir kazanç sağlamaz. ama avantajlar yaratır. normal şartlarda taksitlendirilemeyen bazı vergi borcu tipleri bu yapılandırmayla takside bölünebiliyor. ayrıca yapılandırılan borç, günü gününe ödediğiniz zaman sizi borçlu görünmekten kurtarıyor. yani diyelim şirket olarak 10 bin tl kurumlar vergisi borcunuz var. 1000 tl de gecikme faizi eklendi. bu 1000 tl'nin tamamı hop diye silinmiyor öncelikle. geçen zaman kadar enflasyon farklı vs. bir karışık hesaplar yapılıyor ve atıyorum 200 tl'ye düşüyor. 10 bin 200 tl için yapılandırma yapıp 12 eşit takside böldünüz diyelim. o ana kadar vergi borçlusu görünürken, yapılandırma başlayınca borcunuz ortadan kalkıyor. birçok firma için en kritik konu bu çünkü devletten ihale almak ya da bankalara ürün ve hizmet satabilmek için düzenli olarak vergi borcu yoktur, sgk borcu yoktur belgeleri almak gerekiyor. yapılandırmayla bu borçluluk durumu ortadan kalkıyor.
  • bal gibi de vergi affıdır.

stok affı: stokta görüldüğü halde fiziki olarak bulunmayan malları temizlemek.

kasa affı: patronun kasadan çektiği paralar sıfırlanıyor, yani %15 stopaj ve adat faizi ödemekten kurtuluyor.

ortaklardan alacaklar affı : bir üst maddeye bakınız.

ve gelelim en önemlisine, matrah artırımı: geriye dönük beş yıl boyunca pis işlere mi bulaştın? naylon fatura mı soktun? giderini mi şişirdin? kayıt dışı mal mı sattın? eksik beyanda mı bulundun ve bu şekilde 100binlerce tl haksız kazanç mı elde ettin? hiç sorun yok dostum, yap hemen bir matrah artırımı tertemiz ol.

dur daha bitmedi, varlık barışı: artık yurt içi varlıkları da kapsadığına göre yeme de yanında yat.
  • doğrusunu söylemek gerekirse vergi kaçıranlara gelen afdır.

yani vergi kaçıran biriysen, geriye dönük beş yıl boyunca yediğin tüm haltlar yanında kâr kalıyor.

ancak vergini eksiksiz beyan edip düzenli olarak ödemişsen maliye bizzat gelip sana eşeklik madalyası takıyor.