şükela:  tümü | bugün
 • 2016 yılında türkiye'de satılan araba sayıları incelendiğinde ortaya çıkan durum. 2016 yılında honda, türkiye'de 11.298 araç satarken, mercedes 21.308 araç satmış. mercedes honda'ya 2 katı fark atmakla kalmayıp, orta sınıf olarak değerlendirebileceğimiz ve türkiye'deki servis ağları gayet geniş olan citröen, peugeot, skoda, nissan, seat gibi markaları da sollamış.

  malumunuz mercedes ve bmw dünyanın her yerinde premium sınıf olarak kabul görürler ve kullanan insanlara zengin gözüyle bakılır. bizimle aynı kişi başı milli gelir düzeyinde olan bir ülkede bu kadar çok premium sınıf araba satılması mümkün değil. (kaldıki bizdeki araba fiyatları, motar hacmi 1,6'nın üstündeyse, dünya sıralamasında başa oynar.) hadi satıldı diyelim, kesinlikle toplam satış rakamlarına bakıldığında orta sınıf araba markalarının altında kalırlar.

  peki biz bu kadar az kazanırken, neden bu kadar çok harcıyoruz?

  sormak istediğim soru buydu sevgili sözlük yazarları. saygılar sunarım.

  kaynak

  bu arada; durum sadece başlıktaki iki markadan ibaret değil. liste incelendiğinde bmw'nin de orta sınıf bir çok markayı geçtiği görülüyor. başlık haricinde, entry'de bu durumu açıklamaya çalıştım ama ne yaparsın. cahil turnusolü diyor ama 2 paragraf yazıyı okumadan hüküm veriyor. halbuki cehalet okumayarak baki kalır.

  edit; evet arkadaşlar madem başlık biraz ilgi çekti ve atıp tutarak konuşanlar var. türklerin az kazanmasına rağmen harcama endekslerinin fazla olduğunu biraz daha veri vererek kanıtlayalım. iki model ülke alalım kendimize; fransa ve türkiye. birinin kişi başına düşen milli geliri yaklaşık olarak 38.000 dolar, diğerininki ise 10.000 dolar. hangisininkinin daha az olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. gelişmişlik düzeyleri arasında da konuşmaya gerek olduğunu sanmıyorum.

  2016 yılının ilk üç çeyreğinde fransada satılan araba sayısı 2015'in aynı dönemine göre yüzde 5,7 artışla 1.502.457, buna karşılık türkiye'deki toplam rakam yüzde 4'lük bir azalışla 636.499. 2016 yılının bizim için ne kadar zor geçtiği de malumunuz. bu konuda da bir şeyer yazmaya gerek yok bence. yine iddia edilenin aksine dünyanın her yerinde german luxury cars olarak bilinen iki markamız üzerinden karşılaştırmayı sonlandıralım. bmw ve mercedes. fransa'da 44.385 adet bmw ve 41.737 adet mercedes satılmış. aynı dönemde türkiye'de 18.656 adet bmw ve 21.308 adet mercedes satılmış. oransal olarak fransa'da yüzde 2,95 bmw, yüzde 2,77 mercedes satılırken, türkiye'de yüzde 2,93 bmw, yüzde 3,34 mercedes satılmış. buna göre türkler oransal olarak bmw için fransızlarla hemen hemen aynı, mercedes içinse daha fazla para yatırmış. hesaplar ortada artık aksini savunurken iki kere düşünürsünüz herhalde.
 • ülkede aslında fakir olmamasından kaynaklı durumdur.
 • muhtemelen cla serisi yüzündendir.
 • bunun nedeni belli.

  mercedesin eskisi gibi diger araclara gore pahali olmamasi.

  eskiden bir mercedes e serisi almak icin 5 tane peugeot parasi odemek gerekirdi. hop simdi bakalim fiyatlara:

  http://fiyat.mercedes-benz.com.tr/yeni-e-serisi

  en ucuz e serisi 228.300 tl

  simdi bide giris seviyesi peugeot sedana bakalim:

  http://kampanya.peugeot.com.tr/fiyat-listesi/

  52.600 tl

  yani su anki oran 4.5 olmus durumda. burda problem yok.

  asil problem, eskiden bu iki arac arasinda baska bir aracin olmamasiydi. hem mercedes hemde peugeot bu araligi kapatmak istedi.

  ee ben kaliteli peugeot a binecem diyenler gidipte 301 almiyor, 508 aliyor. o da 102.500 tl den basliyor.

  ee enayimiyim ben, o kadar parayi peugeot a vereyim? ustune 8 bin tl daha koyar mercedese binerim diyenler:
  http://fiyat.mercedes-benz.com.tr/a-serisi

  bundan aliyor. e ayni sinif olsun bari diye birde ustune 30 bin tl daha koyuyor:
  http://fiyat.mercedes-benz.com.tr/c-serisi-sedan

  aliyor c sinifi bir mercedes.
 • pek de o kadar az kazanmadığımızdan böyle oluyor. daha doğrusu, ülkenin yarısı o kadar da az kazanmıyor. buna bir de bu araçların 8192 taksitle satılıyor olduğu gerçeği var. biz iphone'u konuşmayı bırakıp mercedes konuşmalıyız aslında.

  bu ülkede bir ekonomik kriz var bu doğru. hem de yıllardır var. hem de geçmişteki krizlerin aynısı yıllardır sürüyor. ama bu ülkenin sadece yarısı krizde. diğer yarısı değil. diğer yarısının keyfi yerinde ve geçim sıkıntısı yok. nasıl olduğunu bana sormayın.

  mercedes'in bu durumunun sonucu ise şu ki mercedes bugün artık "herkesin" satın "alabildiği" bir araba. bu nedenle de bir iki yıl içerisinde eski prestiji kalmayacak. belki de araba denen şeyin prestij unsuru olma hali azalır.

  bahsedilen rakamları sokaklarda görmek mümkün. bugün sokaklarda gerçekten de honda'dan çok mercedes var.
 • ülkedeki müteahhit sayısı artışıyla doğru orantılı olarak gerçekleşmiştir.
 • güzel söylüyonda kardeşim... honda'nın geçen sene ile farkı önemli orta halli adamda para kalmadığı yüksek gelirlinin hala harcama yaptığını da gösterebilir dediğin şey.

  tabbi daha fazla veri önemli.
 • honda'nın başarısızlığıdır.