şükela:  tümü | bugün
  • birçok üniversitede derslerin iki sayısal değeri vardır: kredi ve akts. intibak yapılırken bu iki değerden birinin yeni gelinen üniversitedeki dersle ya aynı ya da bu değerden yüksek olması gerekir. bak şimdi:

ybdi 101 ingilizce kredi:2, akts: 2
    yd 101 ingilizce: kredi: 3, akts: 3.

dedim başlarım böyle işe ben kabul ediyorum, geri döndü.

o kadar saçma bir sistem ve çözümü de o kadar basit ki çıldırmamak elde değil. mesela adam fen-edebiyat mezunu, formasyon almış; daha sonra lys'ye yeniden girip eğitim fakültesinde bir bölüm kazanmış. yani formasyon derslerinin 4 yıl içinde alındığı fakültenin bir bölümünü. açıyorsun formasyonun transkriptini. mesela

sınıf yönetimi: 2 kredi.

kendi bölümüne bakıyorsun: 3 kredi.

kabul etmiyoruz? niye? "kredileri farklı çünkü?" peki bu krediyi kim belirliyor? nesnel bir kriter var mı? yok.

mesela formasyon alınmış. bir üniversite derslerin sayısal değeri olarak krediyi, diğer bir üniversite akts'yi belirlemiş. tamamen aynı içerikteki bir dersten, ki adları da aynı zaten, bir öğrenci muaf olacak, diğeri kredi ya da akts değeri tutmadığı için muaf olamayacak.

akts olayı hepten saçmalık. biliyorum ki bölüm açıldığında bir araştırma görevlisinin eline veriliyor dersler ve ona "her döneme 30 akts gelecek şekilde dağıt." deniyor. o da alıyor kafasına göre akts ağırlıkları belirliyor ve sisteme o araştırma görevlisinin belirlediği değerler işleniyor. başka bir üniversitede başka bir araştırma görevlisi başka değerler veriyor ve sonuçta intibak meselelerinde saçma sapan şeyler ortaya çıkıyor. insan kendi eliyle bir saçmalığa imza atması kadar sinir bozucu bir şey olamaz.

bugün anadolu üniversitesinin formasyon birimini birkaç dahili dolaşarak buldum. "sizin verdiğiniz belgede mesela öğretmenlik uygulamasının akts'si 5, bizde bu 7. ama bizde aynı dersin kredisi 5, acaba bir hata olabilir mi? burada kasıt kredi olabilir mi? çünkü diğer üniversitelerin formasyon belgelerinde hep "kredi" değeri var ve hepsi de öğretmenlik uygulamasına 5 kredi tayin etmişler. yani bazı öğrenciler bu dersten muaf olacaklar, sizden mezun olanlar olamayacaklar. kasıt acaba "kredi" olabilir mi?" çok ilgilendiler, sağolsunlar; ama onlar da çözüm bulamadılar.

ben de şimdi yanlış görmüşüm gibi deneyeceğim öğretmenlik uygulamasından muaf etmeyi.

diyeceksiniz ki "ulan her şey bitti didik didik bakıyorlar mı bu intibak belgelerine. senin takdir ettiğin dersler bunlarsa neden bu kadar inceleniyor. sen tamam dediysen tamamdır yani." niye değil biliyor musunuz? entry'nin başında ingilizce örneğini verdim ya hani. şimdi bazı bölümlerde bu meseleyle ilgilenen kişi bakıyor ve kredi/akts değerleri tutmadığı için intibak ettirmiyor dersi. öğrenci muaf olamıyor. sonra bir bakıyor, kendisiyle aynı durumda olup başka bir bölümde okuyan kişi aynı dersten muaf olmuş. gidip dekanlığa şikayet ediyor. öyle olunca da hadiii herkes düzeltsin.

yök'ün bunlara bir standart getirmesi bu kadar mı zor?

not: "ingilizce, inkılap tarihi ve bilgisayar gibi derslerde kredi/akts tutmasa bile muafiyet yapılır." gibi bir şey görmüştüm sanki yönetmelikte. henüz sonuçlandırmadım intibakları, araştıracağım bu hususu. "ingilizce"yi bir örnek olarak düşünün yani.