şükela:  tümü | bugün
 • usenmeyip hesabi yaptım, 2'li 3'lu 4'lu ne oluyor merak eden olursa diye yazıyorum. tabii henüz bugunun tarihi itibari ile (16 nisan 2018) galatasaray-besiktas maçı oynanmadigi icin o maçın sonucunu spekule ederek değerlendireceğiz. bu arada degerlendirmelerde bugunun puan durumu sıralaması ile yazdım (gs-bjk-bs-fb).

  2'li averaj
  gs-bjk: belli olmayan tek 2'li averaj, çünkü bir mac henuz yapilmadi. galatasaray besiktas'i 4-0 ya da daha yüksek 4+ farklı yenerse ikili averajı alacak; yoksa besiktas'ta olacak.
  gs-bs: ilk maci 5-1 kazanan basaksehir burada ustun.
  gs-fb: iki mac da 0-0 bittigi icin ikili averajda ustun olan bir taraf yok.
  bjk-bs: basaksehir besiktas'i evinde yendiği, diger mac berabere bittigi icin basaksehir burada da ustun.
  bjk-fb: ikili gol averajı ile besiktas fb'ye ustun.
  bs-fb: fenerbahce ikili gol averajı ile tek çoklu averaj üstünlüğünü (ve basaksehir'in ustun olmadıgı tek çoklu averajı) elde ediyor.

  3'lu averaj
  gs-bjk-bs: basaksehir su anda 7 puan ve +3 averaj ile onde. besiktas'in su anda 4 puan ve +2 averajı var. gs ise 3 puana sahip. yani besiktas gs macindan +2 averaj daha yaparsa one gecebilir. onun disinda 3-2 yenerse basaksehir ile 3'lu averajı hem puan hem averaj hem de atilan-yenen gol olarak eşitliyor; bu durumda ne yapiliyor inanin ben de bilmiyorum. umuyoruz ki oraya kalmasın yoksa karakolda biter. 4-3 ve uzeri tek farklı gs galibiyetlerinde de besiktas uclu averajı eline gecirecek. gs-bjk maçı berabere biterse bs-bjk-gs sıralaması, gs kazanırsa bs-gs-bjk sıralaması olacak.

  gs-bjk-fb: besiktas su andaki 6 puanıyla her turlu bu üçlü averajı onde bitirmeyi garantilemiş durumda. fenerbahce'nin 5 puani ve -1 averajı var. galatasaray'in ise 2 puani ve -3 averajı var. yani galatasaray besiktas'a 3 fark ve uzeri atarsa fenerbahce'nin uzerine cikiyor ve bjk-gs-fb sıralaması oluşuyor. 1 farkla kazanırsa bjk-fb-gs sıralaması oluşuyor. 2 farkla kazanırsa, gol averajları esitlendigi icin atilan / yenen gollere bakılacak. fb bu üçlü averajda 3-4 durumunda. gs su anda 0-3. yani gs 2-0 yenerse yine fb onde kalacak. 3-1 yenerse yine karakolluk bir durum. 4-2 ve uzeri 2 farklı galibiyetlerde bjk-gs-fb sıralaması oluşuyor.

  gs-bs-fb: basaksehir 6 puan ile onde. ikinci sirada 5 puan ve +1 averajıyla fb, son sirada ise 5 puan ve -2 averajıyla gs var.

  bjk-bs-fb: basaksehir 7 puan ile onde. fenerbahce'nin 6 puanla ikinci sirada oldugunu goruyoruz. besiktas'in ise 4 puani var; yani bs-fb-bjk sıralaması soz konusu.

  4'lu averaj
  basaksehir 10 puan ve +2 averaj ile, fenerbahce de 8 puan ve 0 averaj ile tamamladı. su anda besiktas'in 7 puani ve +3 averajı var. galatasaray'in ise 5 puani ve -5 averajı var. yani besiktas son maçta galatasaray'i yenerse 4'lu averajda one geciyor ve bjk-bs-fb-gs sıralaması olusuyor. berabere kalirlarsa besiktas fb'nin onune geciyor ve bs-bjk-fb-gs sıralaması oluşuyor. gs kazanırsa 8 puana ulaşıp bjk'yi geciyor. fenerbahce'yi gecmek icin ise en az 5 fark atması lazım besiktas'a. boyle bir durumda gol averajına bakılacak olduguna gore: gs su anda 3-8 durumunda, fb ise 7-7. bu durumda gs herhangi bir 5 farklı galibiyetinde 2. saraya cikiyor dortlu averajda ve bs-gs-fb-bjk sıralaması oluşuyor. yok eger 4 farklı veya daha az kazanırsa bu sefer bs-fb-gs-bjk sıralaması oluşuyor.

  sonuclar:
  1) fb-bs ikili averaj durumu disinda basaksehir su anda butun çoklu averajlarda birinci sirada ve besiktas'in galatasaray'i deplasmanda yenmemesi durumunda öyle de kalacak. yani aslinda basaksehir'in rakibi besiktas.
  2) galatasaray çoklu averaja kalirsa baya gümleyecek gibi duruyor - neredeyse hepsinde son sirada ve zaten sonda kalmasa da ancak azıcık ilerleyebiliyor, liderliğe cikamiyor pek. bu durumda besiktas'i yenmesi şart gibi bir sey. ayrıca puan olarak herkesi gecmek zorunda asagi yukarı.
  3) besiktas ve fenerbahce: ikili averajda besiktas ustun, üçlülerde ve dörtlüde ortalık çok karisik ama cogunlukla yakin durumdalar. besiktas biraz daha avantajlı durumda olsa da ikisi de basaksehir kadar avantajlı degiller. komik bir durum besiktas'in hem puan durumu hem de çoklu averajlar ile ilgili olarak gs'i yenmesi gerekse de, eger gs hesaptan cikartilirsa uclu averajda basaksehir ve fenerbahce'nin, ikili averajda da basaksehir'in gerisinde kalıyor. yani besiktas kendisi galatasaray'i yenip, mümkünse yarışta kalmasını bekleyecek.
  4) fenerbahce'nin liderlik icin dezavantajı büyük - basaksehir ile ikili averaj disinda hiçbir çoklu averajda lider olamıyor. yalnız neredeyse hiçbir çoklu averaj kombinasyonunda da (bjk ile ikili disinda) sonuncu olmaması enteresan.

  genel sonuc:
  eger is averaja ve hatta çoklu averaja kalirsa kimin orada olacağı çok kritik olacak. bu nedenle son hafta maçları enteresan hesaplar içerebilir. yine de basaksehir'in liderlik icin bu anlamda avantajı var, bjk fena durumda degil, fb'nin geride kalmayacağı, gs'nin ise besiktas'i yenemezse 4. duruma düşebileceği gözüküyor. tabii ki butun bunlar bu takimlar ayni puanda bitirirse geçerli sadece. bir tanesi alır basini gider ya da geriye düşerse her sey basa sarar.

  edit: @nuktedan sagolsun uyardı, 4'lu averajda gs'ye 4+? puan yazmisiz oysa ki 5+? puan olacak. bu durumda 4'lu averaj hesabinin gs kazanması durumunda alacağı sekil değiştiği icin o kismi bastan yazdım.
 • bunu elbet birisi koyacaktı.
  (bkz: allah kahretsin böyle futbolu)
 • al bu yaziyi bastir; igor tudor ile ayhan akman'in kapilarina as.

  ayhan efendi gencler yenilgisi sonrasi ''basariliydik yaa'' diyordu. alsin da okusun.
 • aykut kocaman denen hayallerimizin katili bir hoca fenerbahçenin başında olmasaydı şuan açık ara farkla fener şampiyondu aykut istifa
 • boşuna hesap yapmayın, tutmaz.
 • şu hesabı futbol federasyonu'nda yapabilecek adam yok. bir çıktısını yıldırım demirören'e göndermek lazım. iş averaja kalırsa yanlış takımı şampiyon diye tasdiklemesinler.