şükela:  tümü | bugün
 • usenmeyip hesabi yaptım, 2'li 3'lu 4'lu ne oluyor merak eden olursa diye yazıyorum. tabii henüz bugunun tarihi itibari ile (16 nisan 2018) galatasaray-besiktas maçı oynanmadigi icin o maçın sonucunu spekule ederek değerlendireceğiz. bu arada degerlendirmelerde bugunun puan durumu sıralaması ile yazdım (gs-bjk-bs-fb).

  2'li averaj
  gs-bjk: belli olmayan tek 2'li averaj, çünkü bir mac henuz yapilmadi. galatasaray besiktas'i 4-0 ya da daha yüksek 4+ farklı yenerse ikili averajı alacak; yoksa besiktas'ta olacak.
  gs-bs: ilk maci 5-1 kazanan basaksehir burada ustun.
  gs-fb: iki mac da 0-0 bittigi icin ikili averajda ustun olan bir taraf yok.
  bjk-bs: basaksehir besiktas'i evinde yendiği, diger mac berabere bittigi icin basaksehir burada da ustun.
  bjk-fb: ikili gol averajı ile besiktas fb'ye ustun.
  bs-fb: fenerbahce ikili gol averajı ile tek çoklu averaj üstünlüğünü (ve basaksehir'in ustun olmadıgı tek çoklu averajı) elde ediyor.

  3'lu averaj
  gs-bjk-bs: basaksehir su anda 7 puan ve +3 averaj ile onde. besiktas'in su anda 4 puan ve +2 averajı var. gs ise 3 puana sahip. yani besiktas gs macindan +2 averaj daha yaparsa one gecebilir. onun disinda 3-2 yenerse basaksehir ile 3'lu averajı hem puan hem averaj hem de atilan-yenen gol olarak eşitliyor; bu durumda ne yapiliyor inanin ben de bilmiyorum. umuyoruz ki oraya kalmasın yoksa karakolda biter. 4-3 ve uzeri tek farklı gs galibiyetlerinde de besiktas uclu averajı eline gecirecek. gs-bjk maçı berabere biterse bs-bjk-gs sıralaması, gs kazanırsa bs-gs-bjk sıralaması olacak.

  gs-bjk-fb: besiktas su andaki 6 puanıyla her turlu bu üçlü averajı onde bitirmeyi garantilemiş durumda. fenerbahce'nin 5 puani ve -1 averajı var. galatasaray'in ise 2 puani ve -3 averajı var. yani galatasaray besiktas'a 3 fark ve uzeri atarsa fenerbahce'nin uzerine cikiyor ve bjk-gs-fb sıralaması oluşuyor. 1 farkla kazanırsa bjk-fb-gs sıralaması oluşuyor. 2 farkla kazanırsa, gol averajları esitlendigi icin atilan / yenen gollere bakılacak. fb bu üçlü averajda 3-4 durumunda. gs su anda 0-3. yani gs 2-0 yenerse yine fb onde kalacak. 3-1 yenerse yine karakolluk bir durum. 4-2 ve uzeri 2 farklı galibiyetlerde bjk-gs-fb sıralaması oluşuyor.

  gs-bs-fb: basaksehir 6 puan ile onde. ikinci sirada 5 puan ve +1 averajıyla fb, son sirada ise 5 puan ve -2 averajıyla gs var.

  bjk-bs-fb: basaksehir 7 puan ile onde. fenerbahce'nin 6 puanla ikinci sirada oldugunu goruyoruz. besiktas'in ise 4 puani var; yani bs-fb-bjk sıralaması soz konusu.

  4'lu averaj
  basaksehir 10 puan ve +2 averaj ile, fenerbahce de 8 puan ve 0 averaj ile tamamladı. su anda besiktas'in 7 puani ve +3 averajı var. galatasaray'in ise 5 puani ve -5 averajı var. yani besiktas son maçta galatasaray'i yenerse 4'lu averajda one geciyor ve bjk-bs-fb-gs sıralaması olusuyor. berabere kalirlarsa besiktas fb'nin onune geciyor ve bs-bjk-fb-gs sıralaması oluşuyor. gs kazanırsa 8 puana ulaşıp bjk'yi geciyor. fenerbahce'yi gecmek icin ise en az 5 fark atması lazım besiktas'a. boyle bir durumda gol averajına bakılacak olduguna gore: gs su anda 3-8 durumunda, fb ise 7-7. bu durumda gs herhangi bir 5 farklı galibiyetinde 2. saraya cikiyor dortlu averajda ve bs-gs-fb-bjk sıralaması oluşuyor. yok eger 4 farklı veya daha az kazanırsa bu sefer bs-fb-gs-bjk sıralaması oluşuyor.

  sonuclar:
  1) fb-bs ikili averaj durumu disinda basaksehir su anda butun çoklu averajlarda birinci sirada ve besiktas'in galatasaray'i deplasmanda yenmemesi durumunda öyle de kalacak. yani aslinda basaksehir'in rakibi besiktas.
  2) galatasaray çoklu averaja kalirsa baya gümleyecek gibi duruyor - neredeyse hepsinde son sirada ve zaten sonda kalmasa da ancak azıcık ilerleyebiliyor, liderliğe cikamiyor pek. bu durumda besiktas'i yenmesi şart gibi bir sey. ayrıca puan olarak herkesi gecmek zorunda asagi yukarı.
  3) besiktas ve fenerbahce: ikili averajda besiktas ustun, üçlülerde ve dörtlüde ortalık çok karisik ama cogunlukla yakin durumdalar. besiktas biraz daha avantajlı durumda olsa da ikisi de basaksehir kadar avantajlı degiller. komik bir durum besiktas'in hem puan durumu hem de çoklu averajlar ile ilgili olarak gs'i yenmesi gerekse de, eger gs hesaptan cikartilirsa uclu averajda basaksehir ve fenerbahce'nin, ikili averajda da basaksehir'in gerisinde kalıyor. yani besiktas kendisi galatasaray'i yenip, mümkünse yarışta kalmasını bekleyecek.
  4) fenerbahce'nin liderlik icin dezavantajı büyük - basaksehir ile ikili averaj disinda hiçbir çoklu averajda lider olamıyor. yalnız neredeyse hiçbir çoklu averaj kombinasyonunda da (bjk ile ikili disinda) sonuncu olmaması enteresan.

  genel sonuc:
  eger is averaja ve hatta çoklu averaja kalirsa kimin orada olacağı çok kritik olacak. bu nedenle son hafta maçları enteresan hesaplar içerebilir. yine de basaksehir'in liderlik icin bu anlamda avantajı var, bjk fena durumda degil, fb'nin geride kalmayacağı, gs'nin ise besiktas'i yenemezse 4. duruma düşebileceği gözüküyor. tabii ki butun bunlar bu takimlar ayni puanda bitirirse geçerli sadece. bir tanesi alır basini gider ya da geriye düşerse her sey basa sarar.

  edit: @nuktedan sagolsun uyardı, 4'lu averajda gs'ye 4+? puan yazmisiz oysa ki 5+? puan olacak. bu durumda 4'lu averaj hesabinin gs kazanması durumunda alacağı sekil değiştiği icin o kismi bastan yazdım.
 • bunu elbet birisi koyacaktı.
  (bkz: allah kahretsin böyle futbolu)
 • al bu yaziyi bastir; igor tudor ile ayhan akman'in kapilarina as.

  ayhan efendi gencler yenilgisi sonrasi ''basariliydik yaa'' diyordu. alsin da okusun.
 • aykut kocaman denen hayallerimizin katili bir hoca fenerbahçenin başında olmasaydı şuan açık ara farkla fener şampiyondu aykut istifa
 • boşuna hesap yapmayın, tutmaz.
 • evet son mac (29 nisan galatasaray besiktas maci) da tamamlandigina gore artik kesin hesabi paylasabiliriz. oncesi icin bu basligin birinci entry'sini okuyabilirsiniz.

  2'li averaj
  gs-bjk: besiktas ikinci maci 2-0 kaybetmesine ragmen ilk maçtaki 3-0'lik skorla ustun.
  gs-bs: ilk maci 5-1 kazanan basaksehir burada ustun.
  gs-fb: iki mac da 0-0 bittigi icin ikili averajda ustun olan bir taraf yok.
  bjk-bs: basaksehir besiktas'i evinde yendiği, diger mac berabere bittigi icin basaksehir burada da ustun.
  bjk-fb: ikili gol averajı ile besiktas fb'ye ustun.
  bs-fb: fenerbahce ikili gol averajı ile tek çoklu averaj üstünlüğünü (ve basaksehir'in ustun olmadıgı tek çoklu averajı) elde ediyor.

  3'lu averaj
  gs-bjk-bs: basaksehir 7 puan ile lider. galatasaray son maci kazanarak 6 puana ulaştı ve ikinci. besiktas 4 puan ile sonuncu: bs-gs-bjk.

  gs-bjk-fb: besiktas 6 puan ile lider. fenerbahce'nin 5 puani ve -1 averajı var ve ikinci. galatasaray ise son maci kazanmış olmasina ragmen 5 puan ve -1 averaj ile sonuncu. cunku atilan/yenen gollere bakildiginda fb bu üçlü averajda 3-4 durumunda. gs ise 2-3. yani sonuc bjk-fb-gs.

  gs-bs-fb: basaksehir 6 puan ile onde. ikinci sirada 5 puan ve +1 averajıyla fb, son sirada ise 5 puan ve -2 averajıyla gs var. yani bs-fb-gs.

  bjk-bs-fb: basaksehir 7 puan ile onde. fenerbahce'nin 6 puanla ikinci sirada oldugunu goruyoruz. besiktas'in ise 4 puani var; yani bs-fb-bjk sıralaması soz konusu.

  4'lu averaj
  basaksehir 10 puan ile lider bitirdi. fenerbahce de 8 puan ve 0 averaj ile 2. tamamladı. galatasaray son maci kazanarak 8 puan ve -3 averaj ile 3. bitirdi. besiktas ise 7 puan ile sonuncu bitirdi. sonuc bs-fb-gs-bjk.
  bu arada 4'lu averaj ile ilgili enteresan bir durum da artik bunun ihtimalinin epey düşmüş olması. sebebi su: gs ile fb arasında 3 bjk arasında 4 puan fark var. gs ile bjk'nin ayni puana gelmeleri icin 4 puan fark oluşması gerekiyor. yani mesela gs 5 puan bjk 9 puan alırsa ayni puana geliyorlar. yalnız bu durumda fb'nin de ayni puana gelmek icin 8 puan alması gerekiyor ki bu imkansız. bu durumda gs 4 puan alırsa fb 7 puan alarak ayni noktaya gelebilir ancak bu durumda da bjk'nin 8 puan alması gerekiyor ki o da imkansız. geriye en makul cozum olarak gs'nin 3 puan, fb'nin 6 puan, bjk'nin 7 puan, basaksehir'in de doğal olarak 4 puan alması kaliyor. yani gs'nin iki mağlubiyet bir galibiyet alması, basaksehir'in bir mağlubiyet bir beraberlik alması, fenerbahce'nin bir mağlubiyet alması, besiktas'in ise bir beraberlik alması lazım ki 4'lu averaja kalsın. esegim olsun bence bu biraz zor.

  sonuclar:
  1) fb-bs ikili averaj durumu disinda basaksehir butun çoklu averajlari birinci sirada bitirdi. bu noktadan sonra fenerbahce illa puan eşitliği olacaksa basaksehir'le olmasını isteyecek ama başkası olmasın mümkünse diyecek. diger iki takimin (gs & bjk) ise basaksehir ile ayni puanda olma lüksü bulunmuyor.
  2) galatasaray çoklu averajda baya kotu durumdaydı ancak son maci kazanarak biraz ilerledi. yine bile çok muhtemel olmayan gs-bjk-bs üçlü averajı ve neredeyse imkansız olan 4'lu averajı saymazsak sonunculuk disinda bir noktaya gelemiyor. o nedenle puan olarak onde olmak durumunda yoksa çok hizla 1. durumdan 3.luge düşebilir.
  3) besiktas: basaksehir'i istemeyecegi bir gercek ancak diger iki takimi ikili ve üçlü averajda geciyor. gs ile zor olsa da fb ile ikili averaja girebilmek isteyebilir.
  4) fenerbahce: yine birincilik şansı sadece basaksehir ile ikili averajda olmasina ragmen onun disinda hiçbir eşleşmede lider degil. yine de besiktas ile ikili averaj disinda hiçbirinde sonuncu da degil. yani puan sıralamasında 3. sirada olan fenerbahce'nin ligi 2. ya da 3. bitirme olasiligi 1. ve 4. bitirmesine gore ciddi sekilde yüksek.

  genel sonuc:
  eger is averaja ve hatta çoklu averaja kalirsa kimin orada olacağı çok kritik olacak. bu nedenle son hafta maçları enteresan hesaplar içerebilir. yine de basaksehir'in liderlik icin bu anlamda avantajı var, fb ne akar ne kokar, bjk fena durumda degil, gs ise neyse ki puan avantajı var diye düşünecek durumda. tabii ki butun bunlar bu takimlar ayni puanda bitirirse geçerli sadece. bir tanesi alır basini gider ya da geriye düşerse her sey basa sarar.

  son not: fenerbahce evindeki galatasaray macini 0-0 yerine 1-0 baglayabilseydi su anda puan durumu eşit olacakti (fb 65 - gs 65 - bs 65, bjk 62). üstelik de ikili averajda bs'nin yani sıra gs'nin de önünde olacakti (genel gol averajına bakilmaksizin). ayrıca da uclu averajda 7-6-4 ile fb-bs-gs sıralaması oluşacaktı yani son uc macini kazanması durumunda fb kesin şampiyon olacakti. iste sezon içerisindeki bir golun nelere kadir olabileceğini goruyoruz buradan.
 • fb ile galatasaray puan puana gelirse fb fikstürü ile şampiyon oluyor.
  ancak başakşehir bu hesaba girerse başakşehir şampiyon oluyor.
  galatasaray 7 puanla şampiyon olması için başakşehirin puan kaybına ihtiyaç duyuyor.
  galatasaray 6 puanla şampiyon olması için fbnin puan kaybına başakşehirin yenilmesine ihtiyaç duyuyor.
  bu saatten sonra hesap kitaba ihtiyaç duymamak dileğiyle galatasaray'a bol şans diliyorum.