2017 dünya yol bisikleti şampiyonası
-
ülkemizde, dünkü futbol maçından sonra bir topçunun beyanı kadar ilgi çekemeyen yarış. dünya şampiyonası oluyor bizim bütün "spor kanalları"nda konuşulan tek şey futbol.
yarışın başından sonuna kadar pek heyecan yaşanmadı. geçilen bütün yarış son 5 km içindi. son kilometrelerde tek başına ciddi fark yaratan julian alaphilippe son anlarda yakalandı. son iki dünya şampiyonu peter sagan ev sahibi alexander kristoff'un yarım teker önünde kalarak üçüncü kez dünya şampiyonu oldu. 1927'den beri yapılan dünya şampiyonasında, ilk defa bir sporcu üst üste üç kez dünya şampiyonluğunu kazandı.
sagan, yarışın hemen ardından verdiği beyanda galibiyeti, bu yıl kaybettiğimiz michele scarponi'ye adadığını söyleyerek duygulandırmıştır.
helikopter kamerasından, canlı göremediğimiz son 4 km:
https://twitter.com/…ubtv/status/912018053927489539
(bkz: bisiklet /@lonelycowboy) -
42.5 km'lik ravnanger-bergen erkekler takım zamana karşı mücadelesinde altın madalyayı team sunweb kazandı. harika bir yarış çıkardılar, çok güçlü rakiplerine karşı altını kapmayı başardılar. 3. ara zaman ölçüsünde bmc'nin 4 sn gerisinde girdiler ama son teknik kısımda bmc'den çok daha iyi iş çıkardılar ve şampiyon oldular. kadınlardan sonra erkeklerde de şampiyon team sunweb.
froome'lu team sky, bronz madalyada kaldı. 2. ara ölçüm noktasında 2 adamlarını kaybederek altın madalyanın uzağında kaldılar. tom dumoulin, froome'a gözdağı veriyor.
https://pbs.twimg.com/…ia/dj78eemxkaaddei.jpg:large
https://pbs.twimg.com/media/dj73ifbuqaa0v0b.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dj75sgzx0aa0z6r.jpg
https://twitter.com/…tats/status/909436160421908480
https://twitter.com/…huez/status/909435465631191040
https://pbs.twimg.com/…ia/dj787fbuiaatr2x.jpg:large
https://pbs.twimg.com/…ia/dj7-1a2xuaaccdh.jpg:large
altın madalya:
team sunweb: tom dumoulin (ned) , lennard kämna (ger), wilco kelderman (ned), soren kragh andersen (den), michael matthews (aus), sam oomen (ned)
https://pbs.twimg.com/media/dj78txuvaaa6fbe.jpg
gümüş madalya:
bmc racing team: rohan dennis (aus), silvan dillier (swi), stefan küng (swi), daniel oss (ita), miles scotson (aus), tejay van garderen (usa)
https://pbs.twimg.com/media/dj78vuovoaaocgn.jpg
bronz madalya:
team sky: owain doull (gbr), chris froome (gbr), vasil kiryienka (blr), michal kwiatkowski (pol), gianni moscon (ita), geraint thomas (gbr)
https://pbs.twimg.com/media/dj78ecivoae9t4b.jpg
genel klasman
1. team sunweb - 47:50.42
2. bmc racing team - 47:58.71
3. team sky - 48:12.77
4. quick-step floors - 48:25.62
5. orica-scott - 48:53.63
6. movistar team - 49:09.65
7. team lottonl-jumbo - 49:10.00
8. ccc sprandi polkowice - 49:34.47
9. katusha-alpecin - 49:36.00
10. bora-hansgrohe - 49:45.52
11. astana pro team - 50:06.21
12. trek-segafredo - 50:40.03
13. joker ıcopal - 50:58.51
14. sangemini - mg. k vis - 52:52.48
15. uno - x hydrogen development team - 53:00.16
16. team fixit.no - 53:11.91
17. team sparebanken sør - 53:20.89
************************************************************************************
ilk ara ölçüm noktası
team sky 11:36.26
quick-step floors +1.34
bmc racing team +9.47
team sunweb +10.46
orica-scott +13.50
team lottonl-jumbo +16.24
movistar team +20.48
team katusha-alpecin +29.39
ccc sprandi polkowice +29.90
bora-hansgrohe +33.54
trek-segafredo +36.03
astana pro team +38.59
joker icopal +56.21
uno - x hydrogen development team +1:10.14
team sparebanken sør +1:15.35
sangemini - mg. k vis +1:16.35
team fixit.no +1:35.54
2. ara zaman ölçüm noktası
bmc racing team 36:22.04
team sunweb +3.05
team sky +8.67
quick-step floors +16.67
orica-scott +35.88
movistar team +58.27
team lottonl-jumbo +1:01.73
ccc sprandi polkowice +1:10.38
team katusha-alpecin +1:22.13
bora-hansgrohe +1:27.81
astana pro team +1:35.33
trek-segafredo +2:10.68
joker icopal +2:30.20
sangemini - mg. k vis +3:47.43
uno - x hydrogen development team +4:05.69
team fixit.no +4:19.13
team sparebanken sør +4:25.23
3. ara zaman ölçüm noktası (38.1 km)
bmc racing team 42:42.29
team sunweb +4.32
team sky +13.06
quick-step floors +25.81
orica-scott +47.56
movistar team +1:05.33
team lottonl-jumbo +1:06.36
ccc sprandi polkowice +1:28.85
team katusha-alpecin +1:30.54
bora-hansgrohe +1:41.15
astana pro team +1:56.09
trek-segafredo +2:28.54
joker icopal +2:47.14
sangemini - mg. k vis +4:31.75
uno - x hydrogen development team +4:35.70
team fixit.no +4:49.88
team sparebanken sør +4:56.33
************************************************************************************
yarışan tüm isimler:
world tour teams
astana pro team: dario cataldo, sergey chernetskiy, oscar gatto, andriy hrivko, truls korsæth, alexey lutsenko
bmc racing team: rohan dennis, silvan dillier, stefan küng, daniel oss, tejay van garderen, miles scotson
bora – hansgrohe: jan bárta, maciej bodnar, marcus burghardt, patrick konrad, gregor mühlberger, christoph pfingsten, lukas pöstlberger, peter sagan, aleksejs saramotins
lottonl-jumbo: lars boom, victor campenaerts, stef clement, jos van emden, primoz roglic, gijs van hoecke
movistar team: andrey amador, jonathan castroviejo, alex dowsett, ımanol erviti, gorka ızagirre, jasha sütterlin
orica-scott: luke durbridge, alex edmondson, michael hepburn, damien howson, daryl ımpey, svein tuft
quick-step floors: niki terpstra, bob jungels, yves lampaert, julien vermote, philippe gilbert, jack bauer
team katusha – alpecin: reto hollenstein, alexander kristoff, tiago machado, tony martin, michael mørkøv, nils politt
team sky: owain doull, chris froome, vasil kiryienka, michal kwiatkowski, gianni moscon, geraint thomas
team sunweb: tom dumoulin, lennard kämna, wilco kelderman, søren kragh andersen, michael matthews, sam oomen
trek – segafredo: julien bernard, matthias brändle, marco coledan, koen de kort, markel ırizar, jarlinson pantano, edward theuns
lotto soudal, bahrain merida, cannondale-drapac and ag2r la mondiale have been invited, but are not participating.
other teams
ccc–sprandi–polkowice: marcin bialoblocki, jonas koch, lukasz owsian, maciej paterski, mateusz taciak, jan tratnik
joker icopal: ole forfang, carl fredrik hagen, kristoffer halvorsen, markus hoelgaard, bjørn tore hoem, kristoffer skjerping
sangemini–mg.k vis: simone bernardini, nicola gaffurini, michele gazzara, niccolò salvietti, michele scartezzini, paolo totò
team fixıt.no: marius blålid, ken-levi eikeland, åsmund løvik, kristoffer madsen, bjørnar øverland, elias angell spikseth
team sparebanken sør: kristian aasvold, herman dahl, fridtjof røinås, mathias skjold, trond trondsen, andreas vangstad
uno-x hydrogen development team: audun fløtten, erik resell, hans kristian rudland, torjus sleen, torstein træen, syver wærsted -
17-24 eylül tarihleri arasında, 90. edisyonuna norveç'in bergen şehrinin ev sahipliği yapacağı şampiyona.
-
eurosport, tüm yarışları yayınlayacağını açıkladı.
saatler konusunda bir hata yapmadıysam yarış programı:
17 eylül 2017 pazar
13:05-14:55- 42.5 km'lik ravnanger-bergen kadınlar takım zamana karşı
16:35-18:25 42.5 km'lik ravnanger-bergen erkekler takım zamana karşı
************************************************************************************
18 eylül 2017 pazartesi
11:35-12:50 - 16.1 km'lik bergen-bergen genç kadınlar bireysel zamana karşı
14:05-18:35 - 37.2 km'lik bergen-bergen erkekler 23 yaş altı bireysel zamana karşı
************************************************************************************
19 eylül 2017 salı
12:35-14:30 - 21.1 km'lik bergen-bergen genç erkekler bireysel zamana karşı
16:35-18:15 - 21.1 km'lik bergen-bergen elit kadınlar bireysel zamana karşı
************************************************************************************
20 eylül 2017 çarşamba
14:05-18:25 - 31 km'lik bergen-mount floyen elit erkekler bireysel zamana karşı
https://www.la-flamme-rouge.eu/…load/file.php?id=99
************************************************************************************
22 eylül 2017 cuma
11:05-13:15 - 76.4 km'lik genç kadınlar yol yarışı
14:15-18:35 - 191 km'lik erkekler 23 yaş altı yol yarışı
************************************************************************************
23 eylül 2017 cumartesi
10:30-13:45 - 133.8 km'lik rong - bergen genç erkekler yol yarışı
14:30-18:30 - 152.8 km'lik bergen - bergen elit kadınlar yol yarışı
************************************************************************************
24 eylül 2017 pazar
11:05-17:45 - 267.5 km'lik rong - bergen elit erkekler yol yarışı -
31 km'lik bergen-mount floyen elit erkekler bireysel zamana karşıda dünya şampiyonluğunu tom dumoulin kazandı. diğer favoriler ile birlikte yağmura yakalandı ama çok iyi bir zamana karşı çıkardı. 2. ara zaman ölçüm noktasında aldığı liderliği vermedi ve oradan gidip rahat bir şampiyonluk kazandı. erkekler takım zamana karşı mücadelesinde aldığı altın madalyaya bir madalya daha ekledi. vuelta'ya katılmamak ile ne kadar doğru bir karar verdiğini 2 altın madalya ile kanıtladı.
https://twitter.com/…eels/status/910532020262064128
https://pbs.twimg.com/media/dkld-gvxoaakfks.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dkleq6iw4aahoj4.jpg
https://twitter.com/…ling/status/910534471090425857
gümüş madalya, primoz roglic'e, bronz madalya, chris froome'a gitti. tom dumoulin, froome'a çok büyük fark attı. biraz daha mesafe olsa froome'u yakalayıp geçecekti. froome'a gelecek seneki fransa turu için büyük mesaj verdi.
https://pbs.twimg.com/media/dkln_rsuqainpn1.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dklnt5kuqaa5sbp.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dklnulrv4aemknv.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dkln-qtwkaa3lkf.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dklnufqvyamgfr8.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dkloiwwueaangoz.jpg
genel klasman 1
genel klasman 2
genel klasman 3
1 tom dumoulin (netherlands) 0:44:41
2 primoz roglic (slovenia) 0:00:58
3 chris froome (great britain) 0:01:21
4 nelson oliveira (portugal) 0:01:29
5 vasil kiryienka (belarus) 0:01:29
6 gianni moscon (ıtaly) 0:01:29
7 wilco kelderman (netherlands) 0:01:34
8 rohan dennis (australia) 0:01:37
9 tony martin (germany) 0:01:40
10 jan tratnik (slovenia) 0:01:43
daha başlarda bodnar, düştü.
https://twitter.com/…eels/status/910518441030930432
geçen senenin şampiyonu tony martin, 9. oldu. kendisine hiç uymayan yollarda fena iş çıkarmadı.
2015'in şampiyonu, 2016'nın gümüş madalyalı ismi vasil kiryienka, 6. oldu.
2. ara zaman ölçüm noktasından 2. sırada geçen rohan dennis, düşerek kürsü şansını kaybetti.
https://twitter.com/…ubtv/status/910524858643226624
iyi giden alexis gougeard, tırmanışta, bitime az kala teknik sorun yaşadı ve geride kaldı.
https://twitter.com/…tico/status/910519212711530501
https://twitter.com/…eels/status/910519803122724864
froome'un arkasından koşan seyirciyi güzel indirdiler*
https://twitter.com/…yp_2/status/910534164172165120
https://twitter.com/…ubtv/status/910531362414907393
***********************************************************************************
ilk ara zaman ölçüm noktası
1° roglic 4'49"
2° lampaert +2"
3° dumoulin +2"
4° zakarin +3"
5° gougeard +6"
2. ara zaman ölçüm noktası
1° doumoulin 14'22"
2° dennis +10"
3° moscon +11"
4° gougeard +15"
5° t.martin +18"
3. ara zaman ölçüm noktası
1° doumoulin 19'56"
2° dennis +9"
3° moscon +22"
4° gougeard +23"
5° kiryienka +24"
4. ara zaman ölçüm noktası
1° doumoulin 24'42"
2° t.martin +32"
3° moscon +34"
4° gougeard +36"
5° kiryienka +37"
5. ara zaman ölçüm noktası
1° doumoulin 34'29"
2° kiryienka +40"
3° moscon +40"
4° gougeard +46"
5° oliveira +49"
zirve finişi ile bitecek olan mount floyen (3.4 km uzunluk, %9.1 ortalama, %10.2 max. eğim) tırmanışa başlamadan önce bazı bisikletçiler bisikletini değiştirirken, bazıları değiştirmedi. ilk değiştiren lutsenko, problem yaşadı. nazir jaser, problem yaşayan isimlerden.
https://twitter.com/…nrng/status/910473354364235776
https://twitter.com/…ling/status/910500489720147969
froome ve dumoulin, bisiklet değiştirmedi.
seyirciler şahaneydi.
https://twitter.com/…trom/status/910472586437566465
https://twitter.com/…nada/status/910496430573400065
https://pbs.twimg.com/media/dkkmaygwkaafnom.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dkkmx2jwaaenphu.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dkkmx3pxkaax2p8.jpg
https://pbs.twimg.com/…ia/dkko4z1wsaaeb8t.jpg:large
https://pbs.twimg.com/media/dkkpjo7wkaeknsn.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dkk75jswaaasgwp.jpg -
42.5 km'lik ravnanger-bergen kadınlar takım zamana karşı mücadelesinde altın madalyayı team sunweb takımı kazandı. geçen senenin şampiyonu, bir diğer hollanda takımı boels dolmans'ı geride bıraktılar. 3. zaman ölçüm noktasına kadar gerideydiler. tırmanışı (1.4 km uzunluk, %7.2 ortalama eğim) iyi çıktılar, 3. zaman ölçüm noktasında öne geçtiler ve oradan gidip yarışı kazandılar. önemli rakiplerini geride bırakıp güzel bir sürpriz yaptılar.
https://pbs.twimg.com/media/dj7qoh8xcaacw36.jpg
https://twitter.com/…huez/status/909379222778580992
https://pbs.twimg.com/media/dj7uk_jw4aasmty.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dj7rwdzxkae7hfu.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dj7rbqywsaad3-u.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dj7uk_yw0aeyz8j.jpg
https://pbs.twimg.com/…ia/dj7kkprxkailmoy.jpg:large
https://pbs.twimg.com/media/dj7olzaxkaaz3so.jpg
altın madalya:
team sunweb: lucinda brand (ned), leah kirchmann (can), floortje mackaij (ned), coryn rivera (usa), sabrina stultiens (ned), ellen van dijk (ned)
gümüş madalya:
boels dolmans cyclingteam: chantal blaak (ned), karol-ann canuel (can), megan guarnier (usa), christine majerus (lux), amy pieters (ned), anna van der breggen (ned)
bronz madalya:
cervelo - bigla pro cycling team: stephanie gaumnitz (ger), lisa klein (ger), clara koppenburg (ger), lotta lepistö (fin), cecilie uttrup ludwig (den), ashleigh moolman-pasio (rsa)
genel klasman
team sunweb 55:41.63
boels dolmans cyclingteam +12.43
cervelo - bigla pro cycling team 28:03
canyon sram racing +1:04.79
team virtu cycling +2:51.52
fdj nouvelle aquitaine futuroscope + 3:23.04
btc city ljubljana + 3:46.58
bepink cogeas + 4:07.29
hitec products + 4:58:84
**********************************************************************************
ilk ara ölçüm noktası (10.5 km)
cervelo bigla 13:20
boels dolmans +4
canyon-sram +6
sunweb +15
virtu +39
btc city ljubljana +57
bepink coegeas +58
fdj +59
hitec products +1:23
2. ara ölçüm noktası (31 km)
boels dolmans 42:47
cervelo bigla +12.73
sunweb +15.36
canyon-sram +19.08
virtu +2:04.87
fdj +2:46.64
btc city ljubljana +2:47.84
bepink coegeas +3:03.53
hitec products +3:42.07
3. ara ölçüm noktası (38.1 km)
sunweb 49:53.83
boels dolmans +0.22
cervelo bigla +16.73
canyon-sram +30.65
virtu +2:26.17
fdj +3:04.35 -
16.1 km'lik bergen-bergen genç kadınlar bireysel zamana karşıda dünya şampiyonluğunu 18 yaşındaki italyan elena pirrone kazandı.
gümüş madalya, 18 yaşındaki italyan alessia vigilia, bronz madalya, 17 yaşındaki avustralyalı madeleine fasnacht'e gitti.
https://twitter.com/…ling/status/909721107770507265
https://pbs.twimg.com/media/dkabhofxcaa-36f.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dkabijpw0aa5eau.jpg
https://twitter.com/…ling/status/909721979632185344
https://twitter.com/…eels/status/909732864169783296
https://pbs.twimg.com/media/dj_-iqrwkaadszu.jpg
https://pbs.twimg.com/…ia/dkaaozyxcaadjbf.jpg:large
https://pbs.twimg.com/…ia/dkacshjwaaewyqb.jpg:large
genel klasman
https://pbs.twimg.com/…ia/dkaarpxw4aapp80.jpg:large
1 elena pirrone (ıtaly) 0:23:19.72
2 alessia vigilia (ıtaly) 0:00:06.38
3 madeleine fasnacht (australia) 0:00:42.32
4 hannah ludwig (germany) 0:00:45.45
5 maria novolodskaya (russian federation) 0:01:09.05
6 marit raaijmakers (netherlands) 0:01:20.94
7 pfeiffer georgi (great britain) 0:01:22.59
8 shari bossuyt (belgium) 0:01:23.46
9 letizia paternoster (ıtaly) 0:01:29.61
10 jade wiel (france) 0:01:30.63
************************************************************************************
37.2 km'lik bergen-bergen erkekler 23 yaş altı bireysel zamana karşıda dünya şampiyonluğunu 18 yaşındaki danimarkalı mikkel bjerg kazandı.
https://twitter.com/…eels/status/909806029575135233
https://twitter.com/…ling/status/909801178581671937
https://twitter.com/…tico/status/909802114632777735
https://twitter.com/…eels/status/909810454150643712
gümüş madalya 19 yaşındaki amerikalı brandon mcnulty'ye, bronz madalya, 21 yaşındaki fransız corentin ermenault'ya gitti.
https://pbs.twimg.com/media/dkbl12ixkaafgoe.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dkbkarjvoaazvjv.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dkbka7nvwaayinq.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dkbkbmbuqaaqbl1.jpg
lottonl-jumbo ile daha yeni iki senelik sözleşme imzalayan 21 yaşındaki amerikalı neilson powless, gümüş madalyaya giderken kaza yaparak podyum dışında kaldı. zinciri ile uğraşırken bariyere çarparak düşmüş.
https://twitter.com/…tico/status/909798639727448064
https://twitter.com/…eels/status/909797298833588224
genel klasman
https://pbs.twimg.com/media/dkbdr-ixkaay3xu.jpg
1 mikkel bjerg (denmark) 0:47:06.48
2 brandon mcnulty (united states of america) 0:48:12.40
3 corentin ermenault (france) 0:48:23.13
4 tom wirtgen (luxembourg) 0:48:24.85
5 callum scotson (australia) 0:48:27.73
6 senne leysen (belgium) 0:48:28.19
7 kasper asgreen (denmark) 0:48:37.19
8 edoardo affini (ıtaly) 0:48:41.71
9 neilson powless (united states of america) 0:48:43.61
10 scott davies (great britain) 0:48:49.50
11 pavel sivakov (russian federation) 0:48:53.72
12 remi cavagna (france) 0:49:00.21
13 jaime castrillo zapater (spain) 0:49:18.11
14 yuriy natarov (kazakhstan) 0:49:24.54
15 ızidor penko (slovenia) 0:49:28.09
16 mathias norsgaard jorgensen (denmark) 0:49:31.31
17 tobias s. foss (norway) 0:49:31.79
18 marc hirschi (switzerland) 0:49:34.94
19 julian braun (germany) 0:49:36.11
20 patrick haller (germany) 0:49:45.58 -
21.1 km'lik bergen-bergen elit kadınlar bireysel zamana karşıda dünya şampiyonluğu hollandalı annemiek van vleuten'a gitti. bu senenin hollanda zamana karşı şampiyonu, bu senenin la course şampiyonu, 34 yaşında dünya şampiyonu oldu. geçen sene rio olimpiyatlarında yol yarışında altına giderken korkunç bir kaza yapmıştı. şimdi ise mutluluk gözyaşları döküyor.
https://twitter.com/…tats/status/910162669960880134
https://pbs.twimg.com/media/dkgmyrmw4aiqojp.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dkgm3vywsaeyhmp.jpg
https://twitter.com/…eels/status/910165793861709824
https://twitter.com/…ling/status/910164188735115269
https://twitter.com/…eels/status/910163414445674496
https://twitter.com/…dmud/status/910163009326190592
https://twitter.com/…huez/status/910162888261799936
gümüş madalya hollandalı anna van der breggen'e gitti. 2015 dünya şampiyonasında zamana karşı ve yol yarışında yine gümüş madalya kazanmış, 2016 rio'da, yol yarışında altın, zamana karşıda bronz, bu sene yapılan avrupa yol şampiyonası'nda bronz madalya kazanmıştı. bu sene giro rosa, amstel gold race, la flèche wallonne, liège–bastogne–liège, tour of california, uci kadınlar dünya turunda şampiyonluklar kazandı. vatandaşını kutladı ama oldukça mutsuzdu.
bronz madalya, 35 yaşındaki avustralyalı katrin garfoot'a gitti. son anda, 2015 dünya yol şampiyonası genç kadınlar yol yarışı ve zamana karşıda altın madalya kazanan 20 yaşındaki amerikalı chloe dygert'ı kürsüden dışarı attı. geçen sene doha'da takım zamana karşıda bronz madalya kazanan takımdaydı. havanın biraz daha kötü olduğu zamanlarda çıkmasa belki altın bile alabilirdi. çok iyi iş çıkardı.
https://twitter.com/…ling/status/910169231509086209
https://pbs.twimg.com/media/dkgstmfwaaujkbl.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dkgq_p5wsam7fqn.jpg
https://pbs.twimg.com/…ia/dkgryg3ueaamplc.jpg:large
https://pbs.twimg.com/media/dkgrjqgvoaa0mm2.jpg
genel klasman
1 annemiek van vleuten (netherlands) 0:28:50
2 anna van der breggen (netherlands) 0:00:12
3 katrin garfoot (australia) 0:00:19
4 chloe dygert (united states) 0:00:38
5 ellen van dijk (netherlands) 0:00:52
6 linda villumsen (new zealand) 0:00:56
7 ashleigh moolman-pasio (south africa) 0:01:19
8 lauren stephens (united states) 0:01:20
9 hannah barnes (great britain) 0:01:23
10 cecilie uttrup ludwig (denmark) 0:01:34
https://pbs.twimg.com/media/dkgpblyw0aadckr.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dkgoms6uiaa3ekd.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dkgotwwvaaisvcu.jpg
başlarda pek yağmayan ama sonradan biraz artan yağmur nedeniyle bazı favori isimler geride kaldı. önce çıkanlar daha şanslılardı.
son şampiyon, 42. yaşındaki amber neben, 11. oldu.
yarışın en büyük favorilerinden 2017 avrupa zamana karşı şampiyonu ellen van dijk, 6. sırada kaldı. erken çıksa şampiyonluğu alabilirdi. hayal kırıklığı büyük oldu.
https://twitter.com/…ling/status/910169526398078976
son avrupa 2.'si ann-sophie duyck, 16. sırada kaldı.
ilk ara zaman ölçüm noktası (3.2 km)
1° van der breggen 5'03"
2° van vleuten +0"
3° duyck +8"
4° dygert +9"
5° ludwig +10"
2. ara zaman ölçüm noktası (9.6 km)
1 van der breggen 15'27"
2 van vleuten +3"
3 garfoot +18"
4 stephens +30"
5 villumsen +38"
3. ara zaman ölçüm noktası (16.7 km)
1 van vleuten 22'49"
2 van der breggen +12"
3 garfoot +20"
4 dygert +37"
5 villumsen +48"
katılan tüm isimler:
amerika: amber neben, chloe dygert, lauren stephens, tayler wiles
hollanda: ellen van dijk, annemiek van vleuten, anna van der breggen
danimark: pernille mathiesen, cecilie uttup ludwig
etiyopya: tesfoam gebru eyeru, selam amha gerefiel
finlandiya: lotta lepistö, sari saarelainen
fransa: audrey cordon-ragot, juliette labous
almanya: lisa brennauer, trixi worrack
büyük britanya: hannah barnes, elinor barker
yunanistan: varvara fasoi, michali tsavari eleni
hong kong: yao pang, qianyu yang
israil: rotem gafinovitz, omer shapira
italya: elisa longo borghini, lisa morzenti
norveç: vita heine petersone, thea thorsen
rusya: ksenia tsymbaliuk, olga zabenlinskaya
ispanya: lourdes oyarbide jimenez
isviçre: marlen reusser, ramona forchini
avustralya: katrin garfoot
azerbaycan: olena pavlukhina
avusturya: martina ritter
belçika: ann-sophie duyck
kanada: karol-ann canuel
şili: aranza valentina villalon
kolombiya: ana christina sanabria
kıbrıs: antri christforou
irlanda: eileen burns
japonya: ymumi kajihara, eri yonamine
litvanya: justina jovaisyte, daiva tuslaite
mauritius: aurelie halbwachs
meksika: brenda andrea santoyo
polonya: aurela nerlo
singapur: serene lee
güney afrika: ashleigh moorman
************************************************************************************
21.1 km'lik bergen-bergen genç erkekler bireysel zamana karşıda dünya şampiyonluğunu britanyalı thomas pidcock kazandı. paris–roubaix gençlerde bu sene şampiyon olmuştu. britanya ulusal gençlerde 2. sırayı almıştı. bu sene ayrıca cyclocross dünya gençler şampiyonluğunu kazanmıştı.
https://twitter.com/…eels/status/910106051198013440
https://twitter.com/…eels/status/910111849936453634
gümüş madalya, italyan antonio puppio'ya, bronz madalya, çek filip maciejuk'a gitti.
https://pbs.twimg.com/…ia/dkfhr_kw4aeytxd.jpg:large
https://pbs.twimg.com/…ia/dkfjd3swaaaucpp.jpg:large
https://twitter.com/…eels/status/910137347227967488
bu seneki avrupa yol bisikleti şampiyonası bireysel zamana karşıda avrupa gençler şampiyonu olan norveçli andreas leknessund, iyi başladı ama sonunu getiremedi ve 8. sırada kaldı.
genel klasman
https://pbs.twimg.com/media/dkfdtyox0aeocn3.jpg
1 thomas pidcock (great britain) 0:28:02.15
2 antonio puppio (ıtaly) 0:00:11.92
3 filip maciejuk (poland) 0:00:13.29
4 juri hollmann (germany) 0:00:21.53
5 ıgor chzhan (kazakhstan) 0:00:23.66
6 julius johansen (denmark) 0:00:27.61
7 daan hoole (netherlands) 0:00:29.87
8 andreas leknessund (norway) 0:00:32.30
9 nik cemazar (slovenia) 0:00:35.49
10 sebastian berwick (australia) 0:00:35.93 -
152.8 km'lik bergen - bergen elit kadınlar yol yarışında dünya şampiyonluğu 27 yaşındaki chantal blaak'e gitti. 66.2 km kala yaşadığı kazaya rağmen, pelotonu yakaladı. 23 km kala birkaç isimler birlikte atak yapıp liderliğe yükseldi. 8.2 km kala lider gruptan kaçarak şampiyonluğu aldı. kariyerinin en büyük zaferi.
https://pbs.twimg.com/…ia/dka1x1bxcauwmlf.jpg:large
https://pbs.twimg.com/media/dka4y4bxoaayssf.jpg
https://twitter.com/…ling/status/911615934757994507
https://twitter.com/…eels/status/911616996877459456
https://twitter.com/…eels/status/911616148432670725
gümüş madalya, katrin garfoot'a (avustralya) giderken, bronz madalya, geçen senenin şampiyonu danimarkalı amalie dideriksen'e gitti. ortalıkta hiç gözükmediği bir yarışta bronzu kaptı.
https://pbs.twimg.com/…ia/dka7tgawsaa0jmu.jpg:large
https://pbs.twimg.com/media/dka-dmcwaaew1ur.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dka94b9xcaalfks.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dka9wvqwsaabhxk.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dka85qnvoaex5qa.jpg
https://twitter.com/…ling/status/911624599250591744
https://twitter.com/…eels/status/911623635479212033
zamana karşının şampiyonu annemiek van vleuten, 4. sırayı alırken, olimpiyat şampiyonu anna van der breggen, 9. oldu. arkadaşları önde olunca atak yapmadılar ve altın madalyanın hollanda'da kalmasını sağladılar.
genel klasman
https://pbs.twimg.com/media/dka9jkcumaab_zw.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dka9myzvoaa08dm.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dka9p7lu8aeog0e.jpg
1 chantal blaak (netherlands) 4:06:30
2 katrin garfoot (australia) 0:00:28
3 amalie dideriksen (denmark)
4 annemiek van vleuten (netherlands)
5 katarzyna niewiadoma (poland)
6 christine majerus (luxembourg)
7 susanne andersen (norway)
8 anna van der breggen (netherlands)
9 emilia fahlin (sweden)
10 elena cecchini (italy)
************************************************************************************
153 bisikletçi mücadeleye başladı.
https://twitter.com/…ling/status/911553888750366721
başlar başlamaz tünelde ufak bir kaza oldu.
https://pbs.twimg.com/media/dkz9bvqw0aal7ds.jpg
145.8 km kala bugün toplamda 8 kez tırmanılacak olan salmon hill'in ilk tırmanışına başlandı.
https://pbs.twimg.com/media/dkab_lwu8aaadah.jpg
136 km kala pelotondan isveçli sara penton, atak yaparak kaçıyor.
https://pbs.twimg.com/media/dkadpmwuqae6qnm.jpg
133.7 km kala finiş çizgisinden ilk sırada sara penton geçiyor. 37 sn sonra peloton geçti. kaldı 7 tur.
https://pbs.twimg.com/media/dkaeyg5x0aapjz0.jpg
130.3 km kala salmon hill'in 2. tırmanışına isveçli penton başladı.
114.6 km kala sara panton, finiş çizgisinden geçti. pelotondan kaçan britanyalı melissa lowther, 18 sn, peloton, 56 sn sonra geçti. kaldı 6 tur.
https://pbs.twimg.com/media/dkaqgt7voaaa9gu.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dkamoljvaaetrbr.jpg
melissa lowther, sara panton'ı yakaladı.
110 km kala peloton 1 dk geriden geliyor.
https://pbs.twimg.com/media/dkan2w6vwaanlqi.jpg
108.6 km kala melissa lowther, yarışın liderliğini aldı.
107.7 km kala melissa lowther, 3. salmon hill tırmanışına başladı.
106.6 km kala, sara panton tırmanışta pelotona yakalandı. melissa lowther, 30 sn civarı farkla lider.
https://pbs.twimg.com/media/dkapfunueaayfia.jpg
100 km kala fark 14 sn.
99.7 km kala pelotondan ataklar geliyor.
hollandalı lucinda brand, atak ile lideri yakaladı. peloton, kaçmasına izin vermiyor, çok yakınlar.
https://pbs.twimg.com/media/dkar8tqwkae7rq8.jpg
97.7 km kala peloton, öndekileri yakaladı, herkes bir arada.
95.5 km kala finiş çizgisinden 3. kez geçildi. kaldı 5 tur.
https://pbs.twimg.com/media/dkatqz7ueaebg13.jpg
90 km kala jasinska, heine ve amerikalı neben, kaza yaptı.
https://pbs.twimg.com/media/dkavtepw4aarn6k.jpg
87.2 km kala salmon hill tırmanışının zirvesinden 4. kez geçildi. tırmanışta bir atak gelmedi.
81 km kala tempo çok arttı, peloton uzadı. chantal blaak, alice barnes, megan guarnier, önde zorluyor.
https://pbs.twimg.com/media/dkaywzqxoaapot1.jpg
78.7 km kala norveçli susanne andersen öne çıktı.
76.4 km kala susanne andersen, finiş çizgisinden geçti. 4 tur gitti, 4 tur kaldı.
https://pbs.twimg.com/media/dkaaiizvoaa-pr9.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dkaaqvdwsaam-qe.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dkaa326xcaanlf2.jpg
https://twitter.com/…ling/status/911585368163708929
aynı istanbul.
https://pbs.twimg.com/…ia/dkazsarueaarbjc.jpg:large
71.6 km kala ataklar geliyor.
71.1 km kala hollandalı amy pieters, öne çıkıyor.
https://pbs.twimg.com/media/dkaculevoaasl3g.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dkacvd0ueaejvdp.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dkacwy4vyaamvjo.jpg
avustralyalı rachel neylan ve britanyalı hannah barnes, ona katıldı.
https://pbs.twimg.com/media/dkact9zxoaajooq.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dkab9r2voaeh25n.jpg
5. salmon hill tırmanışı başladı.
peloton tempo yapınca elisa longo-borghini zorlanmaya başladı.
https://pbs.twimg.com/media/dkadpiww4aeq9le.jpg
67.9 km kala zirveden geçildi. peloton, 9 sn geride.
66.2 km kala büyük bir kaza meydana geldi. salmon hill. megan guarnier (usa), elisa balsamo, elena cecchini (italy), chantal blaak (netherlands) ve kirsti lay (canada) gibi isimler yerde. 2015'in bronz madalyalı ismi megan guarnier, iyi durumda değil, abandone oldu.
https://pbs.twimg.com/media/dkaetntwkaaggpw.jpg
https://twitter.com/…eels/status/911590619184865280
https://twitter.com/…eels/status/911591725579284480
https://pbs.twimg.com/media/dkafgbgu8aenj2b.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dkafgbqvaaa2pjf.jpg
https://twitter.com/…news/status/911602043197980675
blaak, kazadan sonra yetişmeye çalışıyor.
https://pbs.twimg.com/media/dkafky4w4ayjxjt.jpg
61 km kala fark 32 sn.
https://pbs.twimg.com/media/dkaf0ytxkaaknpq.jpg
57.3 km kala amy pieters, rachel neylan ve hannah barnes, 5. kez finiş çizgisinden geçti. 35 sn sonra peloton finişten geçti. kaldı 3 tur.
https://pbs.twimg.com/media/dkaibybwsaajqo0.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dkahjxmv4aezd0b.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dkahwndw4aeb1yb.jpg
amerikalı lauren stephens ve ruth winder, pelotonun önünde yüksek tempo yapıyorlar. fark oldukça azaldı.
50.4 km kala 6. kez salmon hill tırmanışına başlandı.
50 km kala peloton, lider 3'lünün dibine kadar geldi.
britanyalı elinor barker, 3'lüye katıldı. peloton, 5 sn kadar geride.
https://pbs.twimg.com/media/dkaku5hxkauv4x2.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dkakifouqae7w8e.jpg
48.9 km kala zirveden geçildi.
rachel neylan ve elinor barker, geride kaldı.
hollandalı lucinda brand ve avustralyalı gracie elvin, öndeki gruba katıldı. hollandalı amy pieters ve britanyalı hannah barnes ile birlikte lider 4'lüyü oluşturuyorlar.
https://pbs.twimg.com/media/dkalpx1w4aejkea.jpg
40 km kala fark 9 sn.
insanlar parkta oturmuş ekrandan yarışı izliyor.
https://pbs.twimg.com/media/dkamzinxkaeicaj.jpg
39.5 km kala peloton öndekileri yakaladı.
https://pbs.twimg.com/media/dkangoxxcauqv9l.jpg
38.2 km kala peloton 6. kez finiş çizgisinden geçti. kaldı 2 tur.
https://pbs.twimg.com/…ia/dkaob5ixoaeijdl.jpg:large
35.9 km kala öne atak geliyor ama peloton hemen yakalıyor.
https://pbs.twimg.com/media/dkao2e4xuaawebv.jpg
35.1 km kala bir kaçış daha başladı. danielle king, kaçmaya çalışıyor.
https://pbs.twimg.com/media/dkapo6bxoaanacz.jpg
arkada 4 bisikletçinin karıştığı bir kaza oldu.
3 bisikletçi, janneke ensing, amanda spratt, elise delzenne, danielle king'i takip ediyor.
https://pbs.twimg.com/media/dkapo4duqaymte0.jpg
danielle king, takip 3'lüsüne yakalandı.
https://pbs.twimg.com/media/dkaqhhnumaawmbt.jpg
isveçli hanna nilsson, lider 4'lüyü takip ediyor.
https://pbs.twimg.com/media/dkaqhhiumaagnli.jpg
31.2 km kala 7. kez salmon hill tırmanışına başlandı. buradan bir kez daha geçilecek.
hanna nilsson, öndekileri yakaladı.
anna van der breggen'in temposu ile birlikte, tırmanışta lider grubu yakaladılar. katarzyna niewiadoma (poland), prevot, annemiek van vleuten (netherlands), pauline ferrand-prevot (france), tatiana guderzo (italy) ve katrin garfoot (australia), öndeki isimlerden.
https://pbs.twimg.com/media/dkara9wxcae5vlm.jpg
12 kişilik lider bir grup oluştu.
29 km kala fark 22 sn.
van der breggen, van vleuten, nilsson, ensing, ferrand-prévot, king, niewiadoma, uttrup ludwig, guderzo, garfoot, spratt, elizabeth deignan'lı gruba fransız elise delzenne, katıldı.
https://pbs.twimg.com/media/dkasltvw4aaqatm.jpg
marianne vos, pelotonun arkasındaki grupta kalmış. çok büyük zaman farkları yok.
öndekiler yakalandı.
https://pbs.twimg.com/media/dkate43w0aa4otm.jpg
23.1 km kala atak geldi. chantal blaak (netherlands), audrey cordon (france), hannah barnes (great britain), atak yaparak liderliği aldı.
https://pbs.twimg.com/media/dkatle_wsaegkmf.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dkat_rbvoaiyraq.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dkauueaxcaemwjv.jpg
sarah roy, takipte.
19.1 km kala lider 3'lü finiş çizgisinden bir kez daha geçti. son tura girildi.
https://twitter.com/…ling/status/911608352068775937
https://pbs.twimg.com/media/dkavrtkuiaa2lmq.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dkavshrv4ae-inf.jpg
https://pbs.twimg.com/media/dkavse-ueaa8_dh.jpg
italyan rossella ratto, pelotondan kaçıp roy ve diğerlerini takibe başladı.
15 km kala peloton 35 sn geride. ilk takip 15 sn geride.
14 km kala hollandalılar önde çalışıyor. kazaya karışan chantal blaak'in etaba gidememe durumuna göre tedbir alıyorlar.
https://pbs.twimg.com/media/dkawsajw0aajnlk.jpg
13.6 km kala peloton bölünmeye başladı.
12.1 km kala 8. ve son kez salmon hill, tırmanışına başlandı.
12 km kala amy pieters gitmeye çalıştı ama bırakmadılar.
tırmanışla birlikte pelotonda ataklar başladı.
niewiadowa atak yapıyor ama van vleuten, arkasında.
https://pbs.twimg.com/media/dkaxzmyxoaeaqrx.jpg
11 km kala 4 kişilik takip grubu, öndeki lider grubu yakaladı. van der breggen, garfoot, orada.
https://pbs.twimg.com/media/dkaysqoxkaaezui.jpg
van vleuten, tempo yapıyor ama kopan yok:
zirveden geçildi.
lider grup;
van der breggen, blaak, van vleuten (hollanda)
cordon ragot (fransa)
niewiadoma (polonya)
barnes (britanya)
garfoot (avustralya)
8.2 km kala chantal blaak atak yapıp liderliği aldı.
https://pbs.twimg.com/media/dkazckow4aepjvv.jpg
6.2 km kala barnes, tempo veriyor. diğer hollandalılar arkadalar, arkadaşları en önde.
4 km kala fark 24 sn. peloton, takip grubu yakalamak üzere.
3.8 km kala polonyalı niewiadoma atak yapıyor. büyük tempo yaptı, fark azaldı ama diğerlerinden kopamadı. kimse çalışmıyor.
https://pbs.twimg.com/media/dka0ayhu8aamsn_.jpg
chantal blaak, şampiyon. sevinç gözyaşları döküyor.
gümüş ve bronz madalyalar, sprintte belirlendi.
https://twitter.com/…eels/status/911618151053496320 -
yaklaşık 11 saat sonra başlayacak olan elit erkekler yol yarışına katılacak isimler ve favoriler:
favoriler
***** peter sagan, michael matthews, michal kwiatkowski, greg van avermaet
**** matteo trentin, edvald boasson hagen, philippe gilbert, wout poels, rigoberto uran
*** bauke mollema, niki terpstra, julian alaphilippe, diego ulissi, gianni moscon
** rui costa, tom dumoulin, tim wellens, primoz roglic, fernando gaviria, lars boom
* alexander kristoff, daniel martin, jarlinson pantano, tony gallopin, michael albasini
9 entries
avustralya: michael matthews, simon clarke, mitchell docker, luke durbridge, jack haig, heinrich haussler, mathew hayman, jay mccarthy, rory sutherland
belçika: greg van avermaet, philippe gilbert, tiesj benoot, jens keukeleire, oliver naesen, jasper stuyven, dylan teuns, julien vermote, tim wellens
kolombiya: nairo quintana, rigoberto uran, fernando gaviria, jarlinson pantano, sergio henao, sebastián henao, juan sebastián molano, jhonathan restrepo, nelson soto
fransa: julian alaphilippe, warren barguil, lilian calmejane, olivier le gac, cyril gautier, tony gallopin, alexis gougeard, anthony roux, julien simon
almanya: nikias arndt, marcus burghardt, johannes fröhlinger, simon geschke, tony martin, paul martens, nils politt, jasha sütterlin, rick zabel
büyük britanya: ian stannard, adam blythe, mark christian, jonathan dibben, owain doull, tao geoghegan hart, peter kennaugh, ben swift, scott thwaites
italya: elia viviani, alberto bettiol, daniele bennati, sonny colbrelli, alessandro de marchi, gianni moscon, salvatore puccio, matteo trentin, diego ulissi
hollanda: tom dumoulin, bauke mollema, wout poels, niki terpstra, danny van poppel, lars boom, jos van emden, koen de kort, sebastian langeveld
norveç: alexander kristoff, edvald boasson hagen, sven erik bystrøm, odd christian eiking, daniel hoelgaard, amund grøndahl jansen, truls korsæth, vegard stake laengen, august jensen
ispanya: jonathan castroviejo, david de la cruz, ımanol erviti, jesús herrada, gorka izagirre, lluis mas, josé joaquín rojas, luis león sánchez, marc soler
6 entries
çek cumhuriyeti: roman kreuziger, zdenek stybar, jan barta, josef cerny, jiri polnicky, petr vakoc
danimarka: magnus cort nielsen, christopher juul-jensen, søren kragh andersen, michael mørkøv, mads pedersen, michael valgren andersen
irlanda: daniel martin, nicolas roche, connor dunne, sean mckenna, ryan mullen, damien shaw
polonya : michal kwiatkowski, maciej bodnar, michal golas, rafal majka, maciej paterski, lukasz wisniowski
portekiz: rui costa, josé gonçalves, ruben guerreiro, tiago machado, nelson oliveira, ricardo vilela
rusya: ilnur zakarin, maxim belkov, sergey chernetsky, vyacheslav kuznetsov, ıvan savitsky, alexander porsev
slovakya: peter sagan, erik baška, marek canecky, michael kolár, juraj sagan, patrik tybor
slovenya: luka mezgec, matej mohoric, luka pibernik, jan polanc, primoz roglic, jan tratnik
isviçre: michael albasini, stefan küng, fabian lienhard, gregory rast, michael schär, silvan dillier
amerika birleşik devletleri: nathan brown, alex howes, kiel reijnen, joey rosskopf, tejay van garderen, alexey vermeulen
3 entries
avusturya: marco haller, gregor mühlberger, lukas pöstlberger
belarus: stanislau bazkou, vasil kiryienka, yauheni sobal
kanada: hugo houle, antoine duchesne, guillaume boivin
eritre: natnael berhane, mekseb debesay, amanuel ghebreigzabhier werkilul
estonya: alo jakin, aksel nommela, mihkel räim
kazakistan: zhandos bizhigitov, dmitriy gruzdev, alexey lutsenko
lüksembug: bob jungels, jean-pierre drucker, alex kirsch
yeni zelanda: jack bauer, patrick bevin, dion smith
güney afrika cumhuriyeti: daryl impey, willie smit, reinard j. van rensburg
2 entries
arjantin: maximiliano richeze, maximiliano richeze
letonya: krists neilands, aleksejs saramotins
isveç: tobias ludvigsson, kim magnusson
ukrayna: andrei grivko, kostyantyn rybaruk
1 entry
azerbaycan: elchin asadov
kosta rika: andrey amador
finlandiya: matti mannien
yunanistan: charalampos kastrantas
hong kong: king lok cheung
japonya yukiya arashiro
litvanya: ignatas konovalovas
fas: soufiane haddi
romanya: serghei tvetcov
ruanda: valens ndayisenga
ekşi sözlük kullanıcılarıyla mesajlaşmak ve yazdıkları entry'leri
takip etmek için giriş yapmalısın.
hesabın var mı? giriş yap