şükela:  tümü | bugün
2209 entry daha
  • iktidara geldiğinden beri tüm rakamları çarpıtarak veren bir partinin sitesini kaynak göstererek milli gelir karşılaştırması yaparken beyinden bahsedebilen malum partililerle gülümseten çöküş. 2016'nın ortalama dolar kurundan kişi başına düşen milli geliri yedirmeye çalışmaya ne isim verileceğine siz karar verin. 2017 kişi başına milli gelir şu anki kurun düşmüş haliyle bile aşağı yukarı 7000 dolar civarlarındadır. ve akp iktidarı boyunca sürekli milli gelir hesaplama yöntemleri değişmiştir. özellikle 2006-2007 arasında hem nüfüs hem de hesaplama değişikliğiyle birden 5000 dolardan 9000 dolarlara çıkardılar kişi başına milli geliri. ancak bu rakamlar mitinglerde vatandaşa yedirme rakamlardır.

2002 yılı kişi başına milli gelir ise 4000 dolar'dır. bizzat kalkınma bakanlığı'nın verilerine göre gerçek milli gelir akp döneminde gerçekte 4000 dolardan 7000 dolara bile çıkamamıştır. bu oran, cumhuriyet tarihinin büyüme ortalamasının altında olan akp dönemi ortalama büyümesinden de aşağı yukarı benzer şekilde çıkarılabilir. 2 katına bile çıkamayan milli gelir karşısında 100 katına çıkmış olan inşaatçı kafasıyla kapanması asla mümkün olmayan cari açığın kuru nereye sürüklediği ortada olmakla birlikte bu cari açık, vatandaşın 64 katına çıkmış banka borcu ile birlikte akp döneminde büyüme diye yedirilen şeyin ne olduğunu göstermektedir. bunu zaten herhangi bir avm'ye girip görebilirsiniz, yabancı markalardır büyüyen, bize de kol gibi giren cari açık ve banka borçlarıdır büyüyen. akp dönemi ortalama büyümesi cumhuriyet tarihi ortalamasının altındadır, ve bu bile sadece ithalat ve borca dayalı büyümedir, özetle akp dönemi bu yüzden aslında büyüme anlamında cumhuriyet tarihinin en berbat dönemidir.
  • sizin için artık yolun sonuna gelmiş krizdir, bir kere dikkat ederseniz kaynaklarım hükümet'in kaynakları değil tam tersine ya tarafsız yada muhalifet'in kaynakları, 2001 kişi başı milli geliri doğru rakam olan 3 800 dolar olarak aldığım da bas baya ortada iken hala 2002 geliri aslında 4 bin dolar şu anda ise milli gelir 7 000 dolar bile yok demek büyük bir çarpıtmadır.

ayrıca tamamen belli çıkar odaklarının hizmetini yapmak için rakam çarpıtan dünyanın kaynağını açıp okursanız her ne hikmetse 10 000 dolar civarı olan milli geliri ki eski tarihli bir yazı olduğunu belirtmeme gerek yok. 1998'kuruna göre hesaplama ihtiyaçları duyduklarını da görürsünüz.

artık sizin durumunuz iyice sanrıya dönmüş durumda, yazık kaldı ki isterse milli gelir 4000 dolardan 1000 dolar seviyelerine düşsün, bu benim anlatmak istediğimi anlamayı kolaylaştırması lazımken sizin için zorlaştırıyor.

bakın ne demişim:

--- spoiler ---

ayrıca bir asgari ücretli 1 ayda; 344 türk ekmeği alabilirken, 1124 türk ekmeği alabiliyor. gene aynı asgari ücretli 2001'de yaklaşık 86 adet abd ekmeği alırken şu anda; 177 abd ekmeği alabiliyor.

yani asgari ücretli 2 kat daha fazla abd ekmeği alırken,

ortalama bir türk %30 daha fazla abd ekmeği alabiliyor.

hepinizi abd' ye karşı alım gücümüz arttırdığımıza inandırmaya çalışıyormuş gibi algılansam da aslında asgari ücretlinin pastadan aldığı payı arttırdığını anlatmaya çalışıyorum.

anlayanın bu veri bile devrimci sosyalist yönünü kabartması lazım ama nerde...
    --- spoiler ---

geri zekalıya anlatır gibi bir daha anlatmak için; tekrar ediyorum, benim burada demek istediğim tam olarak artan milli gelirimize oranla artan asgari ücretin alım gücü arasında dağlar kadar fark var. asgari ücretli hem türk lirası bazında hem de dolar bazında pastadan daha fazla pay almaya başlamış. aksini iddia eden ispat etmekle yükümlüdür.

yalnız gene gelip çeyrek altın hesabı yapmayın, altın abd 4.5 kat değerlenirken türkiye de yaklaşık 2 kat değerlenmiş durum da.

hala anlayabileceğinizi zannetmiyorum çünkü bir sanrı içerisindesiniz, sizin ihtiyacınız olan gerçekler değil sizin amacınıza hizmet edecek yalanlar. istiyorsanız deneyelim.
  • newyork yaşayıp keyif çatanlara göre kriz falan yoktur. kriz olmadığını ülkede herseyin dört dörtlük oldugunu iddia edenlerin orada ne işi var çok merak ediyorum. orda ekmek 2.5 dolara cıktıysa ülkene geri gel. burada gir bi işe seni engelleyen ne.
    ülkede kriz var ya da yok bilemem de yurt dışında yaşayıp ülkenin müthiş güzel oldugunu herseyin on numara olduğunu iddia eden iki yüzlülere de sinir oluyorum.
    orda keyif çatıp benden on kat daha iyi şartlarda yaşayıp, bana cok iyi sartlarda yaşıyorsun demeyeceksin!!
  • ulan ne uzatıyorsun, ülkenin büyümesi oranı nedir? önümüzdeki 5 yıl beklenti nedir?
    mevcut işsizlik oranı nedir? önümüzdeki 5 sene beklenti nedir?
    trump öncesi gelişmekte olan ülkelerin döviz sepeti değeri nedir? trump sonrası nedir?
    özel sektörün borç oranı 2001 de nedir? şuan nedir? beklenti nedir?
    en dandik 4 tekerli 19.yy motor teknolojili aracın fiyatı nedir? daha nereye çıkacaktır?
    siz ne kadar uzun uzun yazarsanız yazın, bu ülkenin gençlerinin gözlerinde bir gram geleceğe dair umut kalmamıştır.
    faiz haram, merkez bankası faizleri arttırmayacak diyip glp den piyasayı faize boğup doları düşüren insanların sahte başarılarını savunursunuz ancak. gerçekler acı ve korkak olduğunuz için üstünü örtmeye, görmezden gelmeye çalışıyorsunuz.
    bu ekonomik krizi aşmanın tek yolu iri, diri ve bir olmaktır ama nerde biz de o fıtrat.
  • piyasa kontrolleri de ufaktan başlamış.
    ilgili haber
    hükümet olarak ülkenin yapısal sorunlarını çözmeye çalışma, maliyetler uçup giderken umrunda olmasın, dolaylı vergilerin ve batık sgk'nın yükünü yığ insanlara... sonra seçim zamanı fiyat kontrolleri, tavan fiyat uygulamaları ile vatandaşa sempatiklik yapmaya kalk. o fiyatları uçuran aracıların da kimler olduğunu işin içindekiler çok iyi biliyor, et ithal izinlerinin kimlere verildiği vs.

ekonomik durgunluk ekonominin çarkları verimsiz çalıştığı için güç toplamaya devam ediyor. yıllarca verimsiz sektörlerin teşvik edilmesiyle oluşan dışlama etkileri dalga dalga tüm ekonomik yapıya yayıldı. her ekonomik konjonktür gibi bir yerden doğal olarak dönmesi gerekirken açgözlülükle, iktidar gücüyle, cehaletle beslenmeye de3vam etti. bu betondan yarattığınız duvar aslında ülkenin verimli sektörlerini, üretim gücünü sömürdü yıllardır. nihayetindeyse hepimizin üstüne yıkılacak.
    sonra müteahhitler bizi kandırdı, jöleli teröristler filan...
  • ben bu başlığı nedense ağustos böceği ve karınca hikayesine benzetiyorum.

efendim ağustos böceği sürekli şarkılar söylüyor, çalışmıyor, tasarruf etmiyor. gününü gün ediyor. bizim karınca ise sürekli ağustos bocegini uyarıyor. yapma etme bak kriz var. öleceksin. tasarruf yap. çalış. ağustos böceği ise bu gariban karınca ile dalga geçiyor, her şey güllük gulistanlik bak her taraf sıcacık gıda bol falan diyor.

oğlum siktir edin siz ağustos böceği denen orospu çocuğu hayvani. size ne lan. ne derse desin. nasıl yaşıyorsa öyle yaşasin.

siz kışın geleceğini biliyorsunuz. hazırlayın kendinizi en zor şartlara. tasarruf edin. lüks harcama yapmayın. işinize dört elle sarılın. daha çok çalışın. hep gelecek için bir yerlere birşeyler atın.

ne uyarıp duruyorsunuz amina koduğumun orospu çocuğu ağustos bocegini. ne diye onunla polemiğe giriyorsunuz. kış gelince yandım allah diyecek geberip gidecek orospu çocuğu.

kendinizi düşünün kimseye bir şeyi ispatlamaya çalışmayın. yaw he he deyip geçin ve dört elle işinize, aşınıza, tasarrufunuza sarılın.

ilerde bu orospu çocuğu ağustos böceği açım, ölüyorum derse geber lan yavşak deyip geçin.
  • resmen piyasa bana tepki vererek doları düşürmeye devam ediyor dedirten gelişme,

klasik bir ekşi sözlük yazarı neye inanır?

buradan yazarak ülkeyi algı altına alabildiğine inanır. bende aynısını yaparak. bu işten kendime pay çıkartmaya karar verdim;

şöyle ki yıllardır; "0" faizle idare eden abd'nin fazi arttırması, trumph'ın parayı çağıran şahin politikaları, moodys'in kredi notumuzu peşi sıra düşürmesi, fitch'in ve s&p'nin türkiye'nin kredi notunu düşürmeleri, avrupa birliği ile yaşanan sorunlar. 3 milyon mülteci alımı, 1 darbe kalkışması, fırat kalkanı operasyonu, turizm'i baltalamak için ülkenin her tarafında bombalar patlatılması ve turizm krizi başlığında su veren itfaiyenin hortumunun düdüklenmesi, kısacası 17 yıl önce olsa ülkeyi komple kapatıp gitmemizi sağlayacak olaylar bir bir yaşanırken, üstelik buna yerli işbirlikçilerle küresel baronların çok ciddi müdahil olduğu bir durumda doların bu seviyede tutulması benden başka hiç bir şekilde açıklanamıyor.

düşünsenize buradan bir şeyler yazıyorum ve hoop dolar düşüyor, korkutucu.

önemli not: tabi ki de sizle dalga geçiyorum.
  • milli gelirin bilimsel manada kabul edilecek tek yöntemi olan belli bir baz yılın döviz kuruna çevrilerek karşılaştırma olduğundan haberi olmayan çarpıtmanın dibine vurmuş bir akp'linin, direk desteklediği partinin elindeki kalkınma bakanlığının rakamlarını "çarpıtma" olarak nitelemesiyle yine gülümsetmiş çöküş. olm daha dün rte'nin yalan söylediğini yazdın bugün akp'li kalkınma bakanlığını çarpıtmayla suçluyorsun, ne ayaksın? akp'li adama kalkınma bakanlığı'nın sahtekarlık yapmadığına ikna etmeye çalışıyoruz, al buyur daha iyice anlama zorluğu çeken arkadaşlar için yazalım;

akp dönemi büyüme ortalamasından nüfus artışını çıkardığın zaman zaten kişi başına gelir için kuşa dönmüş bir artış görüyorsun. bu rakamla da zaten 15 yılda 4000 dolardan 7000 dolara gelemiyorsun. şu anki büyüme ise nüfus artışını bile zor karşılar durumda. akp döneminde bu kadar kötü durumdaki artış bile zaten inanılmaz boyutlarda artmış olan cari açıkla ve borçla oluşuyor. yani akp dönemi büyümesi zaten cumhuriyet tarihi ortalamasının altındayken, o altında olduğu hali bile ithalat ve borçla gerçekleşiyor, üretimde gram gelişme yok, sadece borçla tüketim var, her geçen gün batıyoruz. daha basit nasıl açıklayalım amk?

küresel baronlara gelince; cari açığın nasıl ve neden arttığından bihabersin onu anladık da gel bak küresel baronların işbirlikçileri kimmiş tanıştıralım bi sarılın öpüşün koklaşın. sonra da aranızda kararlaştırın sen git birazcık temel ekonomi bilgisi olan biri gelsin.
  • doların tüm olumsuzluklara rağmen düştüğünü söylen trollerin yorum yaptığı başlık.

koçero, 28 mart 2016'da dolar 2.86 iken şuan 3.59. yüzde kaç arttığını sen hesapla bir zahmet. üstelik aynı döneme göre faizler daha yüksek şuan.
9 entry daha