şükela:  tümü | bugün
1477 entry daha
  • bauhaustan bildiriyorum.

kriz falan yok arkadaşlar. insanlar kendilerini deli gibi hırdavat alışverişine vermiş durumdalar. 10 dakika kasa sırası bekledim.
  • adam ciddi ciddi 1950'de o kadar şimdi bu kadar istatistik değil rakam önemli demiş, beni kafası basmamakla suçlayıp, facebook'tan almıştır falan demiş, şaka değil ciddi ciddi. adımın önüne de tc koyayım mı, ister misin? bu adamlar olduğu sürece başbakanın teki 2000'lerin teknolojisiyle açtığı metroyla 10. yıl marşı'na laf sokar, öbürü de yabancının yaptığı hızlı internet ülkesine geldi diye övünür, güçlerini aldıkları kitle bu çünkü.

şimdi bu adam 1950'de dünyadaki tüm ülkelerin bugünkü gelir düzeylerinde sadece türkiye'nin düşük gelir düzeyinde olduğunu falan düşünüyor muhtemelen. son 15 senede herkes olduğu yerde dururken sadece türkiye büyüdü zannediyor. ya da bizi çok fena trollüyor, başka açıklaması olamaz. hayır bunun gibi milli gelir üzerinden gelene parasal genişleme politikası, özelleştirmeler, nüfus oranı falan deyince de kıskanç falan der muhtemelen. çünkü adam ciddi ciddi dolar üzerinden yapılan bir kıyaslamaya (bak tl demiyorum), orana, toplanan vergi oranları/miktarları falan da yazılmasına rağmen ve dünyadaki yeri değişmemişken (17) 20'nin nasıl 22 yapılacağını falan anlatmış. ha bir de 2009'da dünyada çok büyük kriz olmuş.

biz onu teğet geçti sanıyorduk ama refere ettiğim 1950-2002 arasında 27 mayıs, 12 mart, 12 eylül, 1974 kıbrıs çıkarması, 1984 kıbrıs'ın bağımsızlık ilanı, körfez savaşı, 94-2001 krizleri ve 99 depremi yaşanmasına rağmen büyüme oranını küçümseyen arkadaş 2009 krizinden bahsediyor. (2002-2014 arası dediğim için darbe falan da diyemiyor garibim)

mesela 1950 hükümetimiz özel iletişim vergisiyle gsm firmalarından inanılmaz paralar kırmıştır, hiç değinmedim bak ben buna. ecevit hükemeti zamanında milyonlarca ıphone, note 5 satılmış, devlet vergilerle apple'dan, samsung'dan daha fazla kar etmesine rağmen batmıştır. onun dışında internet biliyorsunuz özal döneminde çok iyi vergi bırakıyordu devlete. çiller de sağolsun tüm dünyada 4g olan bizde 4,5g olup 2,750 milyon euro para sokmuştu kasaya en zor dönemde. %27'lik ötv'yi %45'e çıkarıp, sigara, alkol vs her şeye inanılmaz zamlar yapan da hep eski hükümetler. bir de 2002'ye kadar telekomdu, tüpraştı, tekeldi ne varsa özelleştirdiği için eski hükümetler akp'ye hiçbir şey kalmamıştı. fed de sağolsun bu zamana kadar hep yüksek faizle dolar sıkılaştırdığı için 230'a 23 ekleyen akp'yi anlayamamışım ben kusura bakmayın.

daha çok yazarım da güzelim pazar günümü zehir etmeye gerek yok, zaten bu entry iki başlık için de geçerli olmalı. arkadaşın ülkenin en iyi üniversitesinden mezun olduğunu düşünürsek türkiye'de eğitim düzeyiyle ilgili başlık varsa ona da katkı olsun bu entry...

not: bu arkadaştan emin değilim ama genel olarak konuşmak gerekirse sümeyye hanım'ı uyarmak istiyorum. troller gece vardiyalarını çok boşluyor efendim, en boş adamları tek başına nöbete dikiyorlar ekşi'ye, arz ederim...
  • bu arada şu avm'ler üzerinden kriz kıyaslaması konusunda sadece gözlem yazılıyor. daha bugün benim de gördüğüm avm'nin tıklım tıklım olduğu ama kimsenin elinde poşet vs olmaması. restoranlar, cafeler, lcw dışında çok rahat iş yapılamıyor bence de ama gözlemle olmaz.

hep deniliyor ya sektörden arkadaşlar yazsın diye, hatta inşaat konusunda faydalı bilgiler veren arkadaşlar da oluyor. avm'de çalışan arkadaşlar da yazsa neler olduğunu, ciro değişimlerini, işten çıkarmaları, kapanan/açılan dükkanları da bizim veriye dayanmayan olumlu/olumsuz gözlemler havada kalmasa...
  • biraz emlak fiyatlarıyla ilgileniyorsanız anlayacaksınızdır. internete girin bakın. daha önce ev bulmanın çok zor olduğu boğazın bazı yerlerinde evler satışta, hem de değerlerinin altında. insanların işleri iyi değil. sanırım mallarını satıp işlerini kurtarmaya çalışıyorlar.
  • aydınlatma sektöründeyim. 30 yıllık aile şirketidir. aile şirketi derken aklınıza öyle çok büyük çaplı bir operasyon gelmesin aktif ortak olarak bir tek ben varım babam uzun zaman önce emekli oldu, sadece şirket ortağı olarak gözüküyor.

ben piyasanın hiç bu kadar kötü olduğunu görmedim. fiyat verdiğim hiçbir otel , lokanta, cafe, vb. gibi projelerden dönüş olmuyor ki eğer istenen ürünler özellikle bizim kolleksiyonumuzdakilere yakın ise ve arada çok komisyoncu yoksa işi genelde alırız. 2016 haziran ayından beri işlerimiz artan bir ivme ile yavaşlıyor, ve özellikle ocak ayında ciromuz çok düştü, şubat ondan da kötü bitti. az sayıda çalışanım var, geçen yaz yetiştirmek üzere aldığım bir elemanı çıkardım sadece. mevcut çalışanlarımdan memnunum. hiçbirini mağdur etmek istemem. ayrıca istediğiniz gibi bir çalışanı bulup onu yetiştirmek de kolay değil. bu nedenle işçi çıkarmayı şimdilik düşünmüyorum ancak maaşları ve diğer sabit giderleri şu anda sermayeyi eriterek karşıladığımızı söylemem gerek.

çevremde benim gibi sipariş üzerine imalat yapmak yerine özellikle, yurt dışından (çinden) bitmiş ürün getirip toptan yurt içine satan firmaların durumu tek kelimeyle berbat. işler 2010-2014 arası iyi giderken bunlar gibi onlarca firma türedi.bir süre iyi para da kazandılar, hem de hiç imalatla uğraşmadan sadece kutusundaki ürünü ithal edip satarak. bizim sektörde kar marjı yüksektir genelde, ancak ürünler uzun sürede ve zor satılır, hatta bazı tutmayan seriler elde patlar. zaten satılan ürünlerde kar marjı da bu yüzden yüksektir, kimseyi ihya etmez, sadece diğer alanlardaki kayıpları karşılamak içindir. ama bu basit gerçeği görmezden gelip burada yazan bazı troll tiplerin tam da tavsiye ettiği gibi girişimci oldu sektörle ilgili hiçbir bilgisi ve tecrübesi olmayan pek çok insan. (benim bildiklerimden biri eski diş hekimi, diğeri de emekli banka şube müdürü örneğin). kendi birikimleri üzerine bankadan çektikleri kredileri koydular. sektördeki yüksek kar marjına güvendiler. sonra bunlar giderek çoğalınca piyasadaki rekabet daha da çetin hale geldi. çünkü çin'den iyi satan , genelde çok ucuz, birbirine benzer ürünler getirdiler. gün geçtikçe aslında olmayan karlarına güvenip fiyatları hem düşürdüler, hem de daha uzun vadelerle ödeme kabul etmeye başladılar.

şu aralar ise, her gün başka birinin battığını, çeklerinin döndüğünü, iş yerini kapattığını duyuyorum. dekoratif aydınlatma lüks tüketim sayıldığı için insanlar haliyle market alışverişlerine bile para yetiştiremez durumda iken aydınlatma ürünü almayı akıllarının ucundan bile geçirmiyorlar. aydınlatma işini aldığım bir otel vardı. geçtiğimiz yaz işi teslim ettim. iyi ki sıkı durup ödememi almışım. sahipleri hala oteli açamadıkları gibi( otel istanbul'da) duyduğuma göre oteli şu anki hali ile harcadıklarından çok daha azına devretmeye çalışıyorlarmış ancak tabii ki kimse almıyormuş.

sonuç olarak işlerin iyiye gideceğine dair pek umudum yok. bir gecede yarı yarıya fakirleşmeyeceğiz belki. ancak öngörülebilen gelecekte ekonominin düzeleceğini sanmıyorum.

edit: noktalama işaretleri
  • melih gökçek dinozorlarını satsa ekonomi rahatlar ama zor ikna etmek. vermez dinozorlarını.
  • 2017'nin ilk günlerinde buraya günde 50 ile 100 arası entry girilirdi şimdi bakıyorum günde 3-5 entry anca girilmiş.

güneşi balçıkla sıvayamazsınız ekşici troller! çünkü insanlar yalanlarınızı yemedi.
    tek dişi kalmış bir kaç yorgun demokrat dışında krizin varlığını iddia eden kalmadı ki yakın zamanda onlar da vazgeçecekler bu saçma girişimden.

piyasada bir durgunluk olduğu doğrudur ama bunu kriz diye nitelendirmek tam anlamıyla aymazlık. bu dönemde çürük elmalar elenecek sağlam firmalar daha da güçlenerek çıkacak bu süreçten.
  • çürük elmaları değil kobileri eleyecek olan krizdir. ve evet hükümet destekli yandaş firmalar daha da güçlenecek. devletin neredeyse 10 milyar faizsiz kredi dağıtması ne demek biliyor musun sen? referanduma kadar parayı varlık fonundan dağıtalım, sonrası allah kerim. bundan sonra hani olur da başka bir hükümet gelirse bu enkaz ona ömür boyu yeter.
  • son 6 ayda bu devlet artık ne kadar vergi koyarsa koysun halkın ses çıkarmayacağını anladı. ancak olası bir kriz (troll deyimiyle durgunluk, minik bir çarptıntı, bujilerde hafif meme, hasarsız ama 10000 tl motor hasar kayıtlı çok temiz 2003 doblo) durumunda işlerin iyi gitmeyeceğinin farkındalar. referandumun aceleyle yapılmasının nedeni de bu. başkana karşı gelemezsiniz. referandumdan da evet çıkarsa kimse gözünüzün yaşına bakmaz. memurların vergileri artar. küçük işletmecinin vergileri artar. her şeye zam gelir. devlet kazandığı parayla yandaşların borcunu öder. satış düşerse onlara garantili iş verip senden fazla para alıp yine onlara öder. dolar 4 olursa yatırımcının değil senin problemin olur. piyasa durursa yatırımcının değil senin problemin olur. çünkü o parasını bir şekilde alır. yandaşlar sana daha fazla yüklenir. yandaş olmayan herkes elimine edilir. küçük yatırımcı eğer yandaş değilse devlet tarafından ezilir. devlet sadece güvenlik güçlerine daha iyi davranır ama onların da haklarını minimumda tutar.
    ucuz çalışan ve işsiz isyan edemez çünkü başkan bastırır. memur isyan edemez tutuklanır. azınlıkta kalan orta ve iyi halli çalışanın hakları yandaşlar tarafından yenirse o da sesini çıkaramaz çünkü bir daha iş bulamaz.
    tabi bu arada suriyelilerin ihtiyaçları minimum düzeyde karşılanır çünkü yabancı ülkeler bastırabilir. ücretlerini sen ödersin.
    bu arada kıbrıs kaybedilirse haberin olmaz veya doğu federalleşebilir vs ama konumuz ekonomi.

şu an bunların hepsi oluyor mu? evet çünkü ohaldeyiz ve kendisi yarı başkan sayılır. referandumun evet çıkarsa akpnin alt kısımları da ekonomik olarak ezilecek.
    özetle
    tek devlet
    tek adam
    tek şirket
  • hafifletilmesi için alınan tedbirler varlığına en güzel delil.

(bkz: 3 şubat 2017 beyaz eşya ötv indirimi)
    (bkz: 12 ocak 2017 bddk nın ııra kararı) not indirimi sonrası bankaların sermaye yeterlilik oranları düşmesin diye yapılmış bir numara
    (bkz: 10 ocak 2017 tcmb zorunlu karşılık indirimi)
    (bkz: 12 ocak tcmb haftalık repo ihaleleri kararı)
    (bkz: 16 şubat inşaat malzemeleri kdv indirimi)
    (bkz: 31 ocak 2017 20 yıl vadeli konut kredileri kararı)
    (bkz: 22 şubat 2017 yabancıya konut satışı kdv indirimi)
    (bkz: 2017 şubat büyükanne maaşı uygulaması)
    (bkz: 18 ocak 2017 kredi sicil affı)
    (bkz: 24 ocak 2017 devletin usd alacak kur sabitlemesi)
    (bkz: 9 şubat 2017 zimmet suçu kapsamının daraltılması) [by @vosvos ]

bunlar ilk akla gelen çuvala sığmayan mızrağı gizleme numaraları

daha da yapılacak olanlar var. tcmb'nin zorunlu karşılıklarla ilgili kararı var sırada.

bunlar devletin zaten vatandaşına yapması gereken iyilikler idiyse niye geçen sene yapılmadı da bu sene yapıldı diye de bir sormak lazım. devlet istihdamı artırmak konusunda gösterdiği baskıyı neden geçen sene yapmadı acaba bir düşünmek lazım.

muhakkak atladıklarım, tarihini yazmadıklarım falan vardır. aklıma geldikçe mesajlar geldikçe düzeltirim.
12 entry daha