şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dış ticaret açığının hayvan gibi büyüdüğünü bize gösteren verilerdir.

  görüldüğü üzere dış ticaret açığımız eylül 2017'de %85 artmış! ithalat bir önceki senenin aynı ayına göre %30,6 artmış; mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise %26,3 artmış. ihracat ise bir önceki senenin aynı ayına göre %8,7 artarken bu oran mevsim ve takvim etkilerinden arındırıldığında %5,4 olarak gerçekleşmiş.

  işin kısası, ihracatımız yeterince büyümüyor; ama ithalatımız patlıyor gençler. süper ekonomi! bu gidişle çifte açıklı günlere geri döneceğiz gibi: hem cari açık hem de bütçe açığı vereceğiz. zira dış ticaret açığı cari açığı da besleyecek ve iyice yönetilemez bir hale getirecek. şanlı hükümetimiz, bu yolun sonuna vardığımızı anlıyor. o yüzden bütçe açığı ile büyüme yaratılan yılları yeniden yaşamaya başlayabiliriz. hele seçim dönemine girildiğini varsayarsak kesinlikle çifte açıklı günler bizi bekliyor.
 • --- spoiler ---

  eylül ayında dış ticaret açığı %85 artarak 8 milyar 135 milyon dolara yükseldi.

  --- spoiler ---

  8 milyar 135 milyon dolar tam olarak güncel dolar kuru ile 30.659.188.000 tl yapmaktadır.

  dış ticaret açığı: ihracat ve ithalat oranı arasındaki farktır. ihraç ettiğin üründen para kazanırsın. diyelim 8 milyar dolar ihracat yaptın. 8 milyar dolar kasana girdi demek bu. yani sen 8 milyar dolarlık ithalat yaparsan dış ticaretin 0 noktasına gelir. yani ikisi dengededir.

  fakat sen 10 milyar dolarlık ithalat yaparsan aradaki 2 milyar dolar senin dış ticaret açık miktarını verir. bu açığı kapatman için ithalatı kısman ve borçlanma yapman gerekir. neden? çünkü senin kasanda olmayan 2 milyar doları harcadın sen. ayrıca bu durum cari açığa sebebiyet verir. cari açığı kapatmak için ise döviz kurlarının yükselmesi ve dolayısıyla yüksek döviz kurunun ithalatı kısması beklenir.

  dış ticaret fazlası: 10 milyar dolar ihracat yaptın. 8 milyar dolar ithalat yaptın. kasanda 2 milyar doların kalır. bu miktarı (bkz: varlık fonu) yoluyla diğer ülkelere veya kurumlara borç verir veya 2 milyar dolarlık başka bir yatırımda kullanırsın. ülkenin zenginleşmesine katkıda bulunursun.
 • ehonominin çoğei olduğunun somut halidir.
 • tüik verilerine göre, 2002-17 yılları arasında hiçbir dönemde ihracat, ithalat miktarının üzerine çıkamamış. ancak her iki alanda da göreceli artış mevcut. aynı yıllar içerisinde ihracat ve ithalat miktarları arasındaki farkın miktarına baktığımızda ise dış ticaret açığı 2002’den 2008’e kadar artmış, 2009’da ani bir düşüşle karşılaşıp 2011’de zirveye ulaşmış. bu tarihten 2016’ya kadar bir azalma görülürken 2017’de dış ticaret açığı 2014 seviyesine ulaşmış. 2017’de dış ticaret açığı tam 76,8 milyar dolar olarak hesaplanmış durumda.

  detay: http://dogrulukpayi.com/…zararimiza-77-milyar-dolar