şükela:  tümü | bugün
75 entry daha
 • kaju bile paklamaz bu çiftçiyi.
 • kendisi giffen good tanımınındaki fiyatlama durumunun tam tersini oluşturan bir ekonomi teorisine konu olabilir.

  (bkz: giffen malı)
 • "bu fındık yahudi malı olsa, eczanede gram ile satılır" demiş necmettin erbakan zamanında.

  yahudi malı olmasından sebep, yabancı hayranlığından fazla değer bulur basitliğinde değilmiş anlatmak istediği.

  fındık ile ilgili aklı selim adamlar doğru bir ekonomik model kurardı. ancak biz bunu ne o sözün söylendiği zamanlar, ne de aradan geçen yıllar boyunca becerememişiz. istiyoruz ki, yılın çok kısa bir vaktinde emek harcanan bir ürün, fiyatı ile herkesi memnun etsin. yıl içinde 2-3 hafta, toplanması zamanında da en fazla 1 buçuk ay * * * çalıştığımız bir üründen, hem toplayan * * hem de toprak sahibi iyi paralar kazansın. kaldı ki arada, patozcu, eskinin katırcısı-şimdinin kamyoncusu, tüccar v.s. de var.

  hem de bu ürüne hiç bir katma değer eklemeden olsun istiyoruz bunu. ne zaman ki işlenmiş ürün ve/veya yarı mamul üretiriz fındıktan, ve fındıktan gelecek dolaysız parayı bekleyen nüfusun bir kısmı bu ürünleri ortaya çıkarmada istihdam olunur, o zaman fındığın ortaya çıkardığı ekonomik değer büyür, bu pastayı bölüşen paydaşlar da bugünden daha fazla memnun olur.

  tanım: mevcut fındık ekonomik modelimiz ile * geçmişte olduğu gibi gelecekte de üreticiyi memnun etmeyecek fiyat.

  not: uzaktan fındık bahçesi sahibisporluyum.
 • akp'ye %70 civarinda oy veren üreticiyi iyi sikiyorlar. 7-8 tl nedir ya? findik icinin kilosu marketlerde 65-70tl. bu düzeni destekleyen, bu da yetmez ithal edelim diyen adamlari basinda tutarsan, sonuc böyle olur. sizlere müstehak.
 • müstehaktır bunlara. orduda giresunda tablo hep aynıdır. akçakoca'da, kandıra'da, ağva'da da.

  hiç çalışmaz bu fındıkçılar. allah vergisi var çünkü. fındık bahçede kendi kendine yetişir. ekmezler, biçmezler, sulamazlar, bakım yapmazlar. fındık hakikaten kendi kendine yetişir çoğu köyde. bunlar ufak üreticilerdir. alayı istanbulda yaşar tarlası bahçesi de babasından dedesinden kalmadır.

  sonra ağustos ayı gelince köye giderler. önce bahçedeki otları biçerler sonra 10 gün fındık toplarlar.

  hani türkiye fındıkta dünya lideri filan diyoruz ya o süreç aha aynen böyle işliyor. sıfır emekle dünya lideriyiz çok şükür. dünyada başka kimse fındık yapmadığı için sorun yoktu. artık brezilya, çin ve avustralya da bu piyasaya giriyor. o zaman daha da düşecek fındığın kilosu. belki beş lira bile olacak.

  bir de zırıl zırıl ağlıyorlar devlet bizi kurtarsın diye. devlet niye sana para versin amk? senin fındığından daha ucuzu brezilyada varsa gider ordan alırım. sen de yedi liraya satmazsan at depoya çürüt. milliyetçilik de taslama boşuna. madem fındıktan para kazanmak istiyorsun kur bi depo, al iki tane fındık soyma-kurutma aleti yap atölyeni. iyi bi üretici bi senede kazandığı parayla çok rahat yapar bu dediklerimi.

  bana bak fındıkçı, bunlar senin son senelerin. 10 seneye fındık sana hiçbi şey kazandırmayacak. şimdi yine senede 10 15 bin lira tatlı geliyor ama 10 sene sonra kazandığın parayla bir aylık ev kirası anca verebileceksin. eğer fındık işi yapmak istiyosan o fındığı işlemeye bak. yok ben uğraşmak istemiyorum diyosan kusura bakma.
 • yıllardır, en az 3-4 er tonluk fındığını toplamayarak, fındıklıklarda çürümesini seyreden tanıdıkları olan birisi olarak, su veren itfaiyenin hortumunu üreten şirketin plastik hammadde sağlayıcısının satış temsilcisinin anasını sikeyim. cansız nesne sikmeyi sevmiyorum.
 • yurt dışında fındığın ne kadar kıymetli bir yiyecek olduğunu
  bilmeyen saf fındık üreticisinin emeğine, ürününe saygısızca
  bir taban fiyattır.
  türkiye'nin asıl gündemi aslında budur.

  fındık sanki öylece sıcakta yağmurda,
  yıl boyunca emek verilmeden
  havadan yağıyormuş gibi her sene
  dünyaya hibe ediliyor gibi üreticinin elinden
  kapılıyor.
  yurt dışında minicik paketlerde 'türk fındığı'
  'türk inciri ' yazan diğerlerinden çok pahalı olduğunu görüp
  milliyetçi duygularla paraya kıyıp aldığınız paketi açıp ağzınıza
  atıp fındığı dişlerinizin arasında kırdığınızda
  o mis gibi koku ağzınıza
  yayılınca gözlerinize çok özlediğiniz
  bir akrabanızı görünce dolan yaşla anlarsınız değerini...
 • katma değerle ilgili bir dünya verilmiş tekrara gerek yok onu da geçtim bir depo kurmak çok mu zor. hadi şehirleri geçtim köy bir araya gelse depo kursa bir kamyonetle şehir şehir kuruyemişçi dolaşsa en az 20 liradan satar malını yıl içinde ama fındık üreticisi malını illa kolayca elden çıkarmak istiyor.

  en önemlisi ise geçeceksin fiskobirlik'i falan ordu'ya kuracaksın gelişmiş fındık borsasını (dünya çapında ) o fındık 40 lira bile eder ama yok illa kira gibi eylül ayı nakit paramı alacağım kafasıyla o fındık gün gelecek 5 liraya da gidecek.
 • adamlar senden aldığı fındığı güney afrika'da ekmeye başladı (fındık ihracatının üçte birini yapan oltan gıda ferrero'ya satılalı 3 sene oldu), eğer tutarsa yakında kullandığı fındığın yüzde 80'ni senden alan ferrero artık kendi yetiştirdiği fındığı kullanmaya başlayacak. bir 10 sene sonra kanada'da az olduğu için verdiğimiz yeşil mercimek tohumunu nasıl artık mahsül olarak ithal ediyorsak (kullandığımız yeşil mercimek miktarının yüzde 25-30'u kanada'dan ithal), güney afrika'dan da fındık alabiliriz. siz hala taban-tavan tartışa durun, tekeli bizde olan bir ürünü daha kaybetmek üzereyiz. bence fiyattan ziyade buna karşı bir kamuoyu baskısı oluşmalı.
26 entry daha