şükela:  tümü | bugün
  • hacettepe üniversitesinde okuyan bir arkadaşımın benimle paylaştığı rezaletler silsilesidir. özetle okul yönetimi geçen yıldan beri para kazanabileceği her şeyi ücretlendirmiş ya da hali hazırda ücretli olan her şeyi zamlandırmış. taşıt pulları, yemekhane, halı saha, yaz okulu ders ücretleri, kantinler...şimdi de okulun içinde öğrencilerin yemek yediği, sosyalleştiği iki yerden biri olan city’i kapatmayı planlıyorlarmış. diğerinin (bam) ise kapanış saatini 22.00'ye çekmişler.

"sizlere türkiyenin en köklü üniversitelerinden biri olan hacettepe üniversitesi’nin nasıl öğrencilerini sömürdüğünü, sosyal alanlarına müdahale ettiğini anlatmak istiyorum.

önce 25 lira olan taşıt pulu 100 liraya çıkartıldı. akademisyenlere 25 lirayken hem de.

ben okula girdiğimde 1 lira olan yemek önce 1 lira 85 kuruşa sonra da bu sene başında 2 lira 5 kuruş yapıldı.

bu da yetmezmiş gibi yurt ücretini vermemize rağmen yıkadığımız çamaşıra da göz diktiler. çamaşır ve kurutma makinelerinden 2 lira almaya başladılar. sonra öğrenciler yürüyüş düzenleyince 1 liraya indirdiler.

geçen yıl bütünlemeleri kaldırdılar -bu sene saçma sapan bir şekilde geri getirdiler neyse ki- öğrencilerin fikrini dahi almadan. neyse dedik yaz okulu var. bu sefer de yaz okulu ücretlerini 2 katına çıkardılar.

ücretsiz olan halı sahaları da ücretlendirmeye kalktılar ama öğrenci temsilcileri senatoda itiraz edince vazgeçmişler.

kantinlere yapılan zamlardan hiç bahsetmiyorum. otomatta 1 lira olan kahve kantinde 2 lira.

beytepe kampüsünü bilen bilir, bir city vardır herkesin öğle aralarını geçirdiği, tüm bölümlerin ortasında kalır. bölümden çıkıp 10-15 dakikaya city’de köz’den dürüm siparişinizi verebilirsiniz. 2-3 hafta önce öğrendik ki city kapatılacakmış. yemekhane sıraları dolup taşmışken, öğlenleri nerdeyse yarım saat sıra beklerken, bam tıklım tıkışken öğrencinin tek alternatifi olan city’i de kapatmaya çalışıyorlar. sömestra kadar tahliye edin demişler.

bitti mi sandınız? tabii ki hayır! beytepe kampüsünde yurtlara giriş saati gece 2’dir. gece 2’ye kadar da beytepe alışveriş merkezi nam-ı diğer bam açık olur. insanlar ders çalışır, sohbet eder, yemek yer, oyun oynar, maç izler… kısacası kampüsün en sosyal alanıdır. ve cidden gece 2’ye kadar da boşalmaz. birkaç gün önce kavga çıktı diye kapanış saatini 22.00’a çektiler. yurda giriş saati gece 2 ama okuldaki her yer gece saat 10’da kapanıyor. ama biz yine de terk etmiyoruz bam’ı. mekanlar kapansa da oturuyoruz, şarkılar söylüyoruz hep beraber. tüm hacettepelileri de bekleriz!

kusura bakmayın biraz uzun oldu ama büyük umutlarla çok severek geldiğim okulumun böyle yavaş yavaş öğrenci=para olarak gören yönetimler tarafından yok edilmesini içim kaldırmıyor. belki sesimiz duyulur diye yazmak istedim."
  • napacak acaba binlerce kişi okulda merak ediyorum. hepsi aç mı kalsın? city ve bam yetersizken, öğlenleri bitmeyen kuyruklar oluşurken, yemekhanede yemek yemenin ise neredeyse imkansıza yakın olduğu zamanda, bir saat öğle arası olan bir öğrenci acaba nasıl beslenecek?

herkes evden bir tencere yemek getirse kampüste herkes doyar, daha uygun ücretli olur, hem de daha düzenli bir şekilde gerçekleşir bu. her bölüm 10arlı 20şerli yemekli grup yapsa çözülür iş.

sonraki aşamada, yine toplanıp dolmuş kiralamak olabilir. malum okula geliş gidiş çilesi de bitmiyor.

vallahi yazık bu okula ya ciddiden yazık... yeminle çok çekti...
  • eski okulum hakkında şu yazılanları okuyunca orada okuyan arkadaşlar için üzüldüm. sanırım bu kampüsün kaymağını biz yemişiz, derdini çekmek onlara kalmış.

2008-2012 arası oralardaydım. ilk iki yıl kaldığım öğrenci evlerinde kadın-erkek karışık kalıyorduk. bahsedilen city-bam gibi yerler gece yarısına kadar açıktı. bir de beycafe vardı sanırım artık yok. oranın içerisinde sigara dahi içmek serbestti. çimenlerde alkol içmek isteyen içerdi, kimse karışmazdı diğerine. kızılay'dan son gelen servis gece 2'de kampüste olurdu.

çamaşır yıkamak için para vermek diye bir şey bilmezdik. yemekhaneye biraz zam yapılınca insanlar karşı çıkmıştı ve 1 liraya çekilmişti. kediler köpekler rahatça gezerdi. sağcısı solcusu yine kapışırdı ama okul yönetimi bu kadar karışmazdı.

hey gidi beytepe neydin ne oldun.
  • daha geniş kitlelere ulaşmasını umduğum rezaletlerdir. bir rezalette benden gelsin. okulun yemekhanesinin ikinci katı ve kütüphanesinin tuvaleti tadilat nedeniyle kapalı durumda. hayır madem tadilat gerekiyor neden yaz boyunca bu sorun halledilemiyor?

nacho denen yerde cityle beraber kapatılacakmış duyduğuma göre. nachonun kapatılmasını destekliyorum. derhal kilit vurulsun, 1.5 liraya acı pet bardak çaylarını da gitsin aşti de satsınlar.
  • çiğdem kapatılırken ses etmediniz şimdi ağlamayın.

şaka lan şaka. siz çiğdem'i falan bilmezsiniz.

halı sahadan ücret almaktan öğrenciler itiraz edince vazgeçmişler. vay ipneler. bizden çatır çatır aldılar zamanında.

ulan biz bam'a gidecek para bulamazdık pahalı diye millet kapanmasın diye eylem yapıyor. hakikaten fakirmişiz lan biz.

eylem yapın eylem!
  • türkiyede üniversite diye bir şeyin olmadığını gösterir. zaten ders dedikleri şey öğretmenlerin kitaptan copy paste ile kestiği yerleri slayta çevirip öğrenciye izletmesi olmuş, kampüs hayatını da bu hareketlerle bitiriyorlar. üniversite değil artık bunlar.

ben şahsen kendimi açıktan üniversite okuyormuş gibi hissediyorum. hoca dönem başı kitap ismini verip bunu alın diyor. kitabı alıyoruz bir de bakıyoruz derste hoca bize aldırdığı kitaptaki sayfaları slayt diye derste izletiyor. e kitap zaten bende var hoca, sana ne gerek var ki o zaman. çekil aradan kitaptan çalışıp geleyim birbirimizin zamanını yemeyelim. zaten bir şey de öğretemiyorsun yine dönüp dolaşıp o kitaptan kendi başıma ne öğrenebildiysem o olacak. sen bu sistemin neresindesin öğretmen olarak?

neyse konu saptı ama ders kalitesi ve kampüs hayatı kalitesi açısından sıçışları gördükçe üniversitenin anlamının bu kadar boşaltılması çok üzücü geliyor.
  • (bkz: 90'lar)
  • mezun olduğum canım üniversitemin ne hallere düstüğünü görmeme vesile olan başlık.

selam olsun bam'a. yürümeyen yürüyen merdivenlere.

selam olsun canım k bloğa, elektronik çimlerine.

selam olsun l bloğun arkasından camdan içeri adam sokanlara.

selam olsun beycafe günlerini hatırlayanlara.
  • (bkz: up)
  • aynı zamanda 3 senedir bahar şenliği de yapılmadığını da eklememiz gereken rezalet listesi.

yönetiminden kimseyi tanımadığım ancak mükemmel (!) icraatlarına baktığımda hiçbir vasfa sahip olmadığı açık olan bu ötk var oldukça, bu liste giderek kabaracak gibi duruyor ne yazık ki.

bütler geri geldi diye show yapıyorlar ama işin aslı tam bir komedi. ilk dönemden kaldığım bir dersin bütüne yaz aylarında giriyorum. 1. döneme ait birçok ders 2. dönemdeki bir başka dersi bağlıyor dolayısıyla bütün bana hiçbir katkısı yok. her türlü yıl uzatıyorum.

son olarak bamın 10’da kapanmasıyla ilgili duyduklarımdan bahsedeyim. birkaç gün önce bam’da bir kavga çıkıyor bilkent’ten gelen bir grupla kampüsten bir grup arasında. sanırım bir bıçaklanma olayı da var. kavgada hırpalananlardan biri de hacettepe’den arkası sağlam bir hocanın oğlu ve bu hoca ertesi gün vali ile görüşüp bam’ın alışveriş merkezi statüsüne alınıp 10’da kapatılması için karar aldırıyor. peki şimdi o hocaya sormak lazım: sence bu olaydaki sorun yılın tamamına yakınını olaysız kapatan bam’ın saat 10’dan sonra açık olması mı; yoksa sen ve senin gibi sıpasını eğitememiş ebeveynler mi ?

bu son olayı aldığım duyumlara göre yorumladım bir yanlışlık varsa yeşillendirin lütfen. ama kimsenin 3-5 embesil yüzünden koca üniversite kampüsünün huzurunu kaçırmaya hakkı yok !