şükela:  tümü | bugün
 • 22 nisan 2017’de tıpta uzmanlık sınavı açılan davalarla ilgili rezalettir. ösym’nin de bu rezalette etkisi yok demiyorum; ama ösym’nin 6 soruyu iptal ederek iyi niyetini gösterdiğine inanıyorum.
  şimdi efendim hemen özet geçeyim. elimden geldiğince bilal’e indirgemeye çalışıcam. tus senede 2 kere yapılır . nisan ve eylül aylarında. (şimdi değişti gerçi ; ama önemi yok.) eskiden tıp fakültesi mezunları sınava girebilirken, ilk defa 2016 nisan tus’uyla tıp fakültesi okuyan herkes sınava girebilmeye başladı. tercih yapabilmek için ise mezun olma şartı var.
  normalde ösym’nin programı bellidir. mesela bu sınav için 22 nisan sınav tarihi, 17 mayıs sonuçların açıklanması ; ama olası dava durumunda davaların sonuçlanmasını bekliyor.
  ösym sınavın olduğu akşam sınava giren adaylara işletim sisteminden cevap anahtarını gösteriyor. adaylar yanlış buldukları sorulara itiraz ediyor, dilekçelerini yolluyor.
  sınavdan sonra 10 gün içinde de dava açılabiliyor.
  ösym bağımsız bir kurum. eskiden sorulara gelen itirazları soruyu hazırlayana gönderirlerdi ve yanlış sorular çoğunlukla iptal olmazdı. evet , saçma. e hekimler de dava açardı haliyle. 10 iş günü içinde profilaktik dava- artık hukuk jargonuna da girmesi lazım- açalır, sorulara da itiraz edilir. iptal edilmeyen yanlış sorular bilirkişilere gider, değerlendirilir, hakim karar verir ve sınav sonuçları açıklanır. davaların birleştirilmesi, bilirkişi onayı, mahkemelerdeki sistemsizlik ve ösym’nin her aşamada itiraz etmesi sebebiyle süre baya bir uzar. zaten 6 ayda bir yapılan sınav. e haliyle sıralamasını göremeyen aday diğer sınav çalışmakla dava sonucunu beklemek arasında stres yaşar. tus çalışmak iğrenç ötesi birşey. bunu da belirtmek lazım.
  buraya kadar olan kısmı da rezalet; ama anlatacağım kısım burası değil. burası sadece intro.
  peki bu sene ne oldu?
  bu sene ilk defa ve muhtemelen son defa olucak şey oldu ve olmakta. 6. sınıf intern hekim adayları, nisan sınavına 300 tl’ yi verip girdiler. normal programda tercih yapamayacakken dava açılması sonucu tercih yapabilir hale geliyorlar ve kadrolar internlerin de tercih yapabileceği şekilde açılmıyor. tabiki iyi yapanın hakkını vermek lazım; ama dava açılmadığı iptaller yeterli olduğu zaman giremiyorlar. sevgili suserlar tus’ta kadro öss gibi değil.
  bazı bölümler 2 senede bir kadro açıyor mesela. çok kısıtlı ve çok değerli. 10.000 kişinin girdiği sınav için 3000 kadro var.
  ama 25 dermatoloji kadrosu var mesela ve 6 tanesi istanbul’da. ilk 20’ye giremeyince istanbul’da dermatoloji imkansız gibi. neyse çok dağıttım. toplaması zor olucak.
  bu kurum ve bu kurumun sponsor olduğu site bundan önceki davalarda olduğu gibi bu davaya da öncülük ediyor.
  ösym’ye toplamda 50 soru iptal ettirdik diye reklam yapıyorlar. tusiyerleri hakkını savunuyorlar falan...
  peki bu sene ne oldu?
  internler dava açma sırasında tercih hakkı olmadığı için dava açamıyor. sponsor olduğu sitedeki- ki bilen bilir, bilmeyip merak edene de söyleyebilirim- yönetici, admin, moderatörleriyle bize aktardıkları bilgilere göre 3 meslektaşımız dava açmış. data’nın anlaşmalı olduğu avukat aracılığıyla. kurum dava açamaz. sınava giren birileri açmak zorunda.
  bu 3 kişinin itiraz ettiği 10 sorudan 5’ini muhtemelen tıpta uzmanlık kurulu bilirkişileri iptal etti. zaten kurumun sahibi big boss video çekerek bilgilendirme yapıyor-ki her sınavda milletin gazını almak için yapar, iletişim tekniklerine de çok iyi hakimdir- 10 sorudan 7-8 tanesinin iptal olursa dava açan arkadaşları ikna edip (!) davayı geri çektirebileceğini söyledi.
  bu 10 soru sitelerinde büyük puntolarla başlık halinde yazılı.
  iptal olmayan davalık olan sorulardan ikisi kendi kaynaklarında ösym’nin cevabı doğru olarak verdiği şekilde.
  https://hizliresim.com/qbl0pd
  bu caps kamp sonu tekrar soru kitabından. sınavdaki soruyla neredeyse birebir aynı. hatta daha önce genel cerrahi yan dal uzmanlık sınavında çıkmış ve yanlış olarak değerlendirilmemiş bir soru.
  https://hizliresim.com/3705a9
  bu caps ise 2015 yılında nisan sınavı için hazırladıkları denemenin çözümünde gösterildiği bilgi. bu bilgiyle iptal etmek için başvurdukları soru birbiriyle çelişiyor.
  yani kendi kaynaklarında yazmasına rağmen dava açmışlar.
  bundan sonra açmışlar diyerek devam edeceğim; zaten sponsor oldukları sitedeki yetkili abiler bu ağızdan konuştukları, bizimle pazarlık yaptıkları, davayı ahlaksız bir şekilde sahiplendikleri, gerekirse bunun için geri zekalı durumuna düşmeyi göze aldıkları, hakaret ettikleri, özel mesajları ifşa ettikleri için çok sorun olarak görmüyorum.
  bu capsleri paylaşan arkadaş herhangi bir şekilde küfür, hakaret etmemesine rağmen banlandı. birkaç arkadaş da arkasından paylaşınca onlar da banladı. mesajlar silindi.
  ha kendi sitesi, istediğini atar. top benim değil mi, oynatmıyorum der; ama sürekli bahsetmekten ödün vermedikleri yüce ahlak, adalet gibi duygularla ters düşer.
  sitedeki bu despotizm devam etti ve etmekte. şu an kendi istedikleri dışında yazan yok zaten. heralde bu kadar kısa sürede bu kadar ban daha önce yaşanmamıştır.
  hakaret olmayan yorumları banlamadıklarını her fırsatta vurguluyorlar; ama ben nedense göremedim.
  17 mayıs’ta gelen tepkilerin şiddeti ve haklılığı korkutmuş olucak ki bence gaz alma çalışması olan bir teklif sundular.
  düşünün devletin bir kurumu sınav yapıyor. birileri dava açıyor ve şöyle bir teklif sunuyor. teklif sundu da doğru bir kavram değil. dayatıp haklı sebep arıyorlar diyelim.
  mahkeme , bilirkişi, sonuçlar, yerleşme zamanlarının oldukça optimistik olarak hesaplıyor. sanki bu ülkede yaşamıyormuş gibi. internlerin yerleşmelerinin adaletsiz olduğunun farkındalar en azından. internlerin mezuniyet tarihini 30 haziran olarak hesaplayıp- ki öncesinde baya bir fakülte var-
  7 haziran’a kadar dava sonuçlanmazsa davayı geri çektireceklerini söylediler.
  sonrasında sitenin yöneticisi üyelere okullarının mezuniyet tarihlerini sordu. (hatta öncesinde çapa, 23 mayıs’ta kapanıyormuş, her şekilde tercih yapabiliyorlarmış falan diye yanlış olan şeyler saçmaladı; ama bu diğer noktalar düşünüldüğünde gayet masumca.)
  düşünün, 10.000 kişinin geleceğiyle hesaplamalar yaparak nasıl bu kadar kolay oynanıyor- ki ortada büyük bir emek varken.
  neyse devam edelim.
  7 haziran için hesapladıkları tarih üzerine ne yaptılar peki?
  son zamanlarda ülkece çok benzerlerini yaşadığımız şeyler.
  sitelerine üye alımını durdurdular ve anket açtılar.
  anket dava istemeyenleri sürekli banlamalarına rağmen, ezici bir şekilde davanın geri çekilmesini istiyordu; sonra toplam oy sayısı 400 civarındayken ‘7 haziran seçeneği’ birden artmaya başladı. hile olduğu net bir şekilde anlaşılıyordu.
  hatta bu işi ayarlayan arkadaş bir hata yaptı ve açık verdi.
  caps’i koyuyorum.
  https://hizliresim.com/qbl0dq
  yarım saat öncesinde dava geri çekilsin %90 civarındayken bu hale geldi.
  sonra düzelttiler haliyle. bugün en son baktığımda başa baş olmuşlardı. bu aralar geçmiştirler heralde.
  bir kurum düşünün ki sponsor olduğu siteye anket yaptırıp, ankette hile yaptırıp insanları kendi yapacaklarına razı etmek istiyor.
  sınav sonucu çok da sikinde olmayan, hatta sürecin uzaması işine gelen bir arkadaşım bile yaptıklarına şahit olduktan sonra sinirlerine hakim olamadı, hala olamıyor.

  neyse işin bir de başka bir boyutu var.
  tabi biz hakkımızı aramak , sesimizi duyurmak, durumumuzu anlatmak için başka mecralara geçtik. doktorlarsitesi.net sağolsun bir anket açtı. anketler de davayı geri çekelim diyenler çok çok fazla; ama ben anketler çok kolay yanılabilir.
  internler de o ankete katılıp haliyle sürecin uzamasını isteyecek.
  sadece tercih yapmak için değil, aynı zamanda 3 ay sonraki tus’a çalışabilecek kişileri de ekarte edebiliyorsunuz.
  doktorlarsitesi.net’in kurucusu sağolsun . bu yapılanları sitesinde manşet yaptı. başlıklara taşıdı.
  (kendisi ile bir alakam yok; hayatımda hiç iletişim kurmadım.)
  ve ne oldu?
  rezaletin önemli bir payını da bu oluşturuyor. bu kurumun çeşitli il temsilcilerinin konuşmalarının sansürlü bir şekilde capslarini atıcam.
  https://hizliresim.com/nrndwb
  https://hizliresim.com/zz469g
  https://hizliresim.com/r3r43p
  https://hizliresim.com/4p4apq
  https://hizliresim.com/yeqwnn

  evet, capsleri gördüyseniz anlayacağınız üzere doktorlarsitesi.net’e incisözlük style saldırı yapmışlar.
  sonra malum site bu saldırıların capslerini aldı ve isim saklama ihtiyacı duymadan- çünkü zaten kendilerinin istediği bir saldırı- ‘’ o habere hekimlerden tepki yağıyor’’ diye manşet attılar.
  bu konuda başka sözüm yok hakim bey.
  malum sitenin forumundaki muhabbetler falan çok rahatsız edici. özellikle gerçekleri bilerek uygulanan tutum çok adice.
  10.000 kişinin hayatıyla bu kadar kolay oynanabilir mi?
  tamam, dava açmak için tıp fakültesini bitirmek gerekiyor. dava açmak en doğal hak. kimseyi hakkını arıyor diyerek suçlayamam.
  açanlarının savunuculuğunu,kurumun sponsor olduğu sitenin yöneticisi, adminleri, moderatörlerinin şiddetli bir şekilde savunması başka niyetler olduğunu gösteriyor.
  ve davayı çekmemek.
  ösym hiç 6 soru iptal etmiş mi bu zamana kadar? etmedi.
  ve kalan sorular bence yanlış olmayan sorular.
  bence bu sefer işini düzgün bir şekilde yaptı.
  big boss da 7-8 soru iptal olursa dava açanları davayı çekmeye ikna edeceğini söylemişti.(!)
  kendi itirazları olan 5 soru, bunun dışında 1 soru daha iptal oldu.
  1 soru için bu kadar insanın hayatından çalmak doğru mu?
  bu neyin inadı?
  bu 3 tıp mezunu olan davacılar kendi önlerine de internlerin geçeceğinin hesabını yapabiliyorlardır. dava açmalarında kendilerine ait herhangi bir yarar yok.
  sizleri tanımak istiyorum yiğitlerim.
  bu benim şahsi fikrimdir. açıkçası dava açanların tus dersanesi hocası ya da ne bileyim bu tusla bir yeri hedeflemeyen insanlar olduğunu düşünüyorum.
  ha kurumun bundan ne kazancı var?
  reklamından, derecesine, parasına, ösym’yi alt etme çabasına dair birçok şey sunulabilir; ama iyi niyetli olmadıkları açık.
  bizler elimizden geldiğince sesimizi duyurmaya çalışıyoruz; ama hukuktaki açıklıklardan faydalanıp hayatımızdaki büyük değişikliklerle alakalı kumar oynuyorlar.
  acındırmak için söylemiyorum ; ama bir bölümümüz istifalı, kimimiz evlenecek, askerlik sorunu olanlar ... olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
  sadece biz değil ailelerimiz de etkileniyor. bu noktadan sonrası ajitasyona girer. burda bitiriyorum. başka sözüm yok hakim bey.

  özet editi: #68253153
 • (bkz: up)
  ama arkadasım amma uzun yazmışsın. bende girdim bu tusa ona rağmen zor okudum sonuna kadar.

  gerçekten rezalet bir durum. ha bu kurumun aynı sekilde ilk rezaleti değil son da olmayacak büyük ihtimal.
 • rezalet puanım: 10/10

  her sınavda olduğu gibi bu sınavda da doktorların temsilcisi gibi davranan tusdata adlı kurumun son rezaletlerinden birisidir.

  türkiye'nin en zeki ve akıllı insanlarının çoğunluk oluşturduğu bir sınavda, kendini onların temsilcisi gibi göstererek doğrudan maddi olmasa bile, psikolojik bir savaşta gibi, kendine rant sağladığını düşünen bu kurum, aslında on binlerce hekimi aylarca bekleterek mağdur etmektedir. bu hekimlerin temsilciye ihtiyacı yoktur. isteyen kendi hakkını da hukuki yollarla sağlayabilir.

  evet, kimsenin dava açma hakkını elinden alamazsınız ama burda üç kişinin açtığı dava yüzünden on binlerce hekimin yaşadığı mağduriyetin haklılığını kimse savunamaz artık. bu hekimlerin geleceği üç beş kişinin keyfine kalmamalıdır.

  gereği en kısa zamanda yapılır umarım. şahsım adına konuşacak olursam, bundan sonra alt dönemimden kimseyi, etik kurallardan yoksun olan o dersaneye yönlendirmeyerek üzerime düşen boykotu yapacağım.
 • sadece hekimleri ilgilendirmesi sebebiyle hatta hatta sadece nisan 2017 tusuna giren ve mezun olan hekimleri ilgilendirmesi sebebiyle pek fazla kimsenin ilgisini çekmeyen rezalet.

  bu olayda bir iş dönüyor, tam olarak ne olduğunu anlayamıyorum. neden; bu tus sürecini uzatarak zaten amaan zaten bi sonraki tus geldi diyerek ilgili dershanenin 3000 liralardan başlayan tus kampını kursiyerlerlerine satmak istemesi mi, sınava sadece deneme amaçlı girme hakkı olan internlerin zorunlu hizmete gitmeden direk tercih yapabilme hakkı kazanarak hayatlarında belki istanbuldan çıkmadan uzman olabilme yetisini kazanabilmesi mi, yoksa hiçbiri değil de sadece bir tus dershanesinin kendini nimetten saydırma çabası mı. veya bu yazdıklarımın hepsi birer nedendir.

  açıkçası bu iş uzarsa benim işime gelir. çünkü eylül ayında kadro dolduracak olanlar nisan ayında yerleşir ve çok iyi geçmeyen bu sınavımla onları pas geçmiş olurum. ama hak? adalet??

  ayrıca ösymnin kendini düzeltmeye başladığı, kendi kendine yanlış soruları iptal ettiği sınavda desteklenmesi ve saçma sorulara davalar açılarak uğraştırılmaması kanaatindeyim.

  bu kadar yazılan yazıların amacı aslında biraz da davaların geri çekilmesi için kamuoyu baskısı oluşturmaktır, bundan dolayı sevgili duyarlı ekşicilerin entrylerine ihtiyaç vardır.
 • tus dersanelerinin rant peşinde neler yaptığını gösteren olay.
 • anlatım çok bayık olsa da belli noktaları rezalet gibi gösteren rezalet.

  insanın bir yanı internlerden kötü olmayın lan sizde işte dese de bir yanı kurallar esnetilmemeli diyor.
 • para para paraa
 • doktorun hakkini savunuyorum deyip , doktora eziyet eden kurum
 • birilerine dava actirtip davayi biz acmadik diyen, ama davayi cekme tarihini de verebilen bir ozel dersane var. bir de bu ozel dersane sahibinin iki lafina bakmak zorunda birakilan 10bin hekim...