şükela:  tümü | bugün
  • rejimi değiştirme amacıyla kullanılan sert yöntemlerin oluşturacağı siyasi krizdir.

rejim değişikliği yukarıdan aşağıya doğru yapıldığında, halk tarafından kabul ettirilmesi çalışılacak.

kabul ettirilme sürecinde karşı çıkanların pasivize edilmesi, çok ağır yaptırımlar altında kalması, halkın siyasi ve kaba kuvvet altında ezilmesi olarak sonuçlanabilir.

bu krizin kaynağı anlaşıldığı gibi (bkz: başkanlık sistemi) dir.

(bkz: başkanlık sistemi erdoğan'ın sonunu getirecek) konusunda diğer yazarlar tarafından hissedilmeye başlandığının göstergesidir. aynı başlık altında (bkz: #65322183) sayılı yazımda 2017 siyaset krizi yazımı genişletmeme fırsat verilmiştir.
  • ilk devre tamamlanıyor. ikinci devre bakanlar kurulu.
  • valla ben siyasi krizleri çok partili dönemlerde görmüştüm. yıllardır ülkece ekranda al gülüm ver gülümcülük izliyoruz. yok istifaymış da yok şantajlar kasetler...
    medyaya yansıyan her şeylerin düzmece olduğu bir devirde erdoğan ve yaşayacağı sözde krizin analizi ne yazık ki sana bana düşmez güzel kardeşim.

başkanlık gelecek, tarikatler cemaatler büyükşehirlere çökmeye devam edecek, kralın adamlığını üstlenen yeni yeni gruplar türeyecek, sağda solda millete ahlak dersi vermeye çalışanlar artacak. millet isyan edecek, bastırılacak. sonra? afganistan ya da iran'da siyasi kriz yaşandığını sanmıyorum...

ekonomi bir şekilde hala patlamıyorsa, baş partinin oy artırmak için edindiği dostları tek tek düşman oluyorsa, bu düşman sayılan mağdur-hapse girip çıkan adamlar ekranda rol keserken iyi ama arka planda ne işler döndüğünü biliyor ve kuralına göre oynuyorsa kusura bakmayın bizden ancak lale olur.

elbet bir gün itirafçılar çıkar, kayda değer bilgiler mutlaka 50 sene sonra da olsa birleşir, neler olup bittiğini, bu değirmenin suyunun nerden geldiğini görür anlarız. ama şimdilik bu analiz paraliz hikayesi bize goygoy