şükela:  tümü | bugün
  • hürriyet gazetesi denen şeyin sitesi de "muhteşem geri dönüş" diye başlık atıp rusların geri döndüğünden bahsetmiş.
    ama gel gör ki toplam turist sayısında 2016 ya göre %6 küsür düşüş olduğunu da yazmış haberin içine.

götümle güldüm.
  • "türkiye'ye rusya'dan gelen ziyaretçi sayısı geçen yılın şubat ayına göre yüzde 95,58 oranında arttı.."

sanırım 20 den 38 e falan çıktı.. bravo...

peki daha önceki yıllara göre?

bunların embesil ak koyunlara yutturduğu bir terimle açıklayalım: (bkz: negatif büyüme)
  • dün kuşadası'nda yaşayan ve çalışan arkadaşımla konuştum. şakasına "oğlum şaka maka turizm bu sene rekor kırmış, hadi yine iyisin döndün köşeyi." dedim ve suratıma kapattı.

sanırım bu olay durumu açıklayacaktır.
  • başbakan yardımcısı numan kurtulmuş "geçen yılın mayıs ayı ile bu yılın mayıs ayını kıyasladığımızda %16’lık bir iyileşmenin olduğunu görüyoruz" beyanında bulundu.

bu sene, turizmde yüksek sezonun başladığı mayıs ayında türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı 2,9 milyona ulaşmıştı. bu sayı 2016’daki 2,5 milyonluk ziyaretçi sayısının %16 fazlası. yani kurtulmuş'un iddiasında doğruluk payı var. ancak bu sene yaşanan artışa rağmen, ziyaretçi sayısı 2010 senesinin dahi gerisinde kaldı.

2002-2017 arası gelen turist sayılarına ya da turizm gelirlerine şuradan ulaşabilirsiniz.