şükela:  tümü | bugün
 • ilkay akkaya, sevim gozay, gun zileli, zulal kalkandelen, zilan duru, unsal arik gibi unlu isimlerin imzacisi oldugu, hulya yalcin gibi hayvan haklari konusunda mucadele veren bir avukatin da destekledigi, aktivistlerin elinden cikan, turculuge inat yazilmis bir bildiri.

  esasinda yillardir suruncemede olan ve bu sene korkunc bir halde sekillendirilmis 5199'da değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı'na yonelik bircok madde yer almakta.

  imzaci listesi icin:

  https://yesilgazete.org/…ma-kanununa-karsi-bildiri/

  bildiri tam metni icin:

  https://katliamyasasinahayir.blogspot.com/…sam.html
 • tam metni soyledir:

  tr - katliam yasası istemiyoruz, yaşam hakkını savunuyoruz!

  2004 yılında avrupa uyum yasaları çerçevesinde yürürlüğe giren 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu üzerinde yapılan çalışmalar ve tartışmaların hızlandığı süreçte 1 temmuz 2017 günü türkiye hayvan hakkı savunucuları eş zamanlı bir eylem gerçekleştirdi.
  bu eylem ve bildirimin amacı, mevcut yasadaki eksiklerin giderilmesi için çıkılan yolda, madde manevraları ile koruma kapsamının daraltılması ve ihlallerin zımni olarak artmasına sebep olacak hükümlerin yer aldığı tasarıların geri çekilmesiydi.
  nedir bunlar kısaca açıklamak gerekirse;
  yasa kapsamında korunması gerektiği halde deneylerde, avlanarak, gıda yapılmak için öldürülen hayvanlar “koruma” yasasında sadece refah kapsamında yer alıyor. refah, son derece tehlikeli bir kelime. çünkü insan hizmetine sunulacak hayvanların mental kalitesini ifade eden kavrama “refah” diyoruz.
  mevcut kanuna göre kısırlaştırma ve aşılama için yerel yönetimce alınan hayvanlar, bu işlemleri takiben alındıkları yaşam alanına bırakılır. tasarıda sözde bu maddeye dokunulmamış; ancak ibadethane, eğitim kurumu, sağlık kurumu, okul, park yakınında olmamak koşuluyla alındıkları yaşam alanlarına bırakılırlar, diyor. bu, hayvanlar toplanacak ve bu kurumların olmadığı tek yer olan dağ başlarına bırakılacak demektir.
  nüfusu 100.000 üzerinde olan yerlerde kısırlaştırma merkezi ve bakımevi yapılacağı hükmü ise tersten okunduğunda nüfusu 90.000 bile olsa, orada hayvanlar için bir çalışma yapılmayacağını ilandır. yaşadıklarımız gösteriyor ki binlerce hayvan ölecek.
  bir cinse mensup köpeklerin mesnetsizce “tehlikeli ve yasak ırk” olarak etiketlenmesi ve hayvanı mağdur etmeye giden uygulama konusunda da olumlu bir gelişme yok.
  keza kedi ve köpek çiplenmesi planını da totalde “hayvanlara yaklaşım ve koruma kuralları” konusunda kötü olan resmi bakış açısı yönünden uygulanabilir bulmuyoruz.
  petshoplarda hayvan satışı yasaklanıyor başlığıyla sunulan kanun tasarısındaki bu madde de yanıltıcıdır. çünkü katalog üzerinden satış sürecek. hiçbir zaman durdurulmayan merdiven altı üretim devam edecek. üstelik satılan diğer hayvanlar; kuş, balık, tavşan vb. konusunda hiçbir düzenleme yok. canlı satışı hayvan yaşam hakkı ilkelerine kesinlikle aykırıdır.
  belediyelerin hayvan konusuna yaklaşımının yıllardır “gizlice topla, öldür, zehirle, zehirlet ve yok et” olduğunu bilmeyen yoktur. tasarılarda yerel yönetimlerin ihlalleri konusunda doğrudan bir düzenleme mevcut değil.
  hayvan terkine ceza geliyor denmesi de ilginç; hayvan terkine ceza zaten mevcut kanunda var.
  yasada bazı noktaların atiye bırakılarak “yönetmelikle düzenleneceği” konusu da endişe vericidir. çünkü yönetmelikler, uygulama esaslarını düzenlemekte ve genellikle ihlaller de yönetmeliklerden kaynaklanmaktadır.
  sonuç olarak geçtiğimiz dönem kadük kalan yasanın, yeni bir metin olarak karşımıza gelen şekli de diğerlerinden farklı değildir. tüm hayvanları koruma kapsamına almayan bir koruma kanunu olamaz. bir koruma kanununda “ineğin kuzunun nasıl kesilip parçalanacağı ve kokuşmadan yemeğe dönüştürüleceği” konusu geçemez; bir tavşanın ya da farenin saatlerce metal bir masa üzerinde ölüme giden süreçte ne gerekçeyle olursa olsun deneye tabi tutulmasını oradaki insanın vicdanına terk eden bir koruma yasası olamaz. bir geyiğin, tilkinin hangi uygun zamanda ve nasıl öldürüleceğini düzenleyen av kanunu’nu karşısında sus pus etkisiz bir hayvan koruma kanunu olamaz.
  özetle gerçek bir koruma kanunundan söz edebilmek için net bir şekilde taleplerimizi belirttiğimiz bu süreçte yetkililerin de aynı netlikte ve doğrultuda hareket etmelerini sağlamaya çalışacağız. bu da kamuoyunun yüksek desteğine bağlıdır.
 • av. hülya yalçın tarafından kaleme alınmış metindir. bu metin esasen çıkması muhtemel hayvan koruma kanunu ile ilgili çekincelerimizi açıklamak için yazılmış olsa da yazının sosyal medyada paylaşılmasının ardından vegan türkiye tarafından imzaya açılmıştır.

  av. yalçın, hayvanat bahçeleri gibi birkaç konuya metinde yer vermemiş olması nedeniyle bazı aktivistlerin eleştirilerine maruz kalmıştır. gerek ülkemizde gerekse dünyada hayvanlara uygulanan sistematik işkence ve sömürü öyle korkunç boyutlarda ve o kadar çeşitli şekillerde zuhur etmektedir ki, av. yalçın'ı bu noktada eleştirmek kanımca çok haksız ve yanlıştır. her türlü hayvan kullanımı ve istismarını tek bir metinde dile getirmeye çalışmak, okunması imkansız uzunlukta bir metin oluşturmak anlamına geldiğinden, bu tür mantık dışı eleştirileri ben şahsen yapıcı bulmuyorum. içinde mezbahalarda katledilen hayvanların hakkını savunmamız gerekliliğine vurgu yapan bir metnin, hayvanat bahçeleri ya da kürk vahşetinden bahsedilmediği gerekçesiyle eleştirilmesi saçmadır. av. yalçın, av, deney, mezbaha gibi; çoğu hayvan hakları savunuculuğu yaptığı iddiasındaki zatın dile getirmeye cesaret edemediği konuları, her fırsat ve platformda, üstelik de hukukçu kimliğini öne alarak topluma anlatmaktadır.

  türcülük karşıtı bu bildiriye imzacı olmak isterseniz ad/şehir/meslek bilgilerinizi yazarak veganturkiye@gmail.com'a mail atabilirsiniz.
 • imzaci listesi alfabetik olarak duzenlenmis. ancak iclerinde benim icin piril piril parlayan bir adet ilkay akkaya var! <3 kalpler aksin!

  guncel imzaci listesi su sekildedir:

  ali uçarman – istanbul – tıp hekimi
  animal liberation press office – istanbul – aktivist grup
  ayşe mergenci – istanbul – biyolog
  barış gün – mardin – araştırmacı / tasarımcı
  begüm taktak – istanbul – mali müşavir
  birhan erkutlu – antalya/alakır vadisi – aktivist
  boğaziçi üniversitesi hayvan hakları topluluğu – istanbul – aktivist grup
  canan apari – istanbul
  cansu eylül yapıcı
  cihan canbolat – kayseri – öğrenci
  çiğdem özge güner karaca – tekirdağ – kurumsal iletişim müdürü
  ebru arıman – istanbul – tvd yönetim kurulu başkanı
  esin erben – istanbul – araştırmacı / aktivist
  esra erben – istanbul – editör / aktivist
  filiz mungan – bursa – iç mimar
  gün zileli – istanbul – yazar
  güzide erden – istanbul – mühendis
  harzem yalçınkaya – aydın – mühendis
  hazal acar – istanbul – sivil toplumcu
  hülya yalçın – istanbul – avukat
  ılgın istenç yalçınkaya – aydın – avukat
  ilkay akkaya – istanbul – sanatçı
  imren usta – artvin – öğrenci
  kerem başkaya – istanbul – öğrenci
  mehtap tüysüz – istanbul – işletmeci
  naz şefik – istanbul – öğrenci
  pınar dağ – istanbul – veri gazetecisi
  sarah pavia – malta – aktivist
  seda arığ – istanbul – yönetici asistanı
  selin kale – bursa – inşaat mühendisi
  selver sezen kutup – istanbul – öğrenci
  serhat yurtgüzel – istanbul – çiftçi
  sevim gözay – istanbul – gazeteci
  tolga öztorun – istanbul – aktivist / gazeteci
  tuğba pınar günal – antalya/alakır vadisi – aktivist
  ünsal arık – berlin – sporcu
  yasemin avdan – istanbul – aktivist
  yeşil öfke – istanbul – aktivist grup
  yunuslara özgürlük platformu – istanbul – aktivist grup
  zeynep gizem haspolat – istanbul – araştırma görevlisi
  zilan duru – istanbul – oyuncu
  zülal kalkandelen – istanbul – gazeteci / yazar
 • imzaci listesi artmaktadir ve cidden change.org merkezi bir yayilim kanali kullanilmadigi icin e-posta ile ulasanlar clicktivistler degildir.

  http://katliamyasasinahayir.blogspot.com.mt/…m.html
 • nihayet kamuoyunda duyulmaya baslanmis ve imzaci sayisi da artmistir:

  http://www.birgun.net/…kini-savunuyoruz-174488.html