şükela:  tümü | bugün
 • dokunulmazlıkların kaldırılmasından sonra yapılacak yargılamalar sonucunda hdp'li vekillerin hüküm giymesi durumunda yapılması zaruri hale gelecek olası seçimlerdir. aynı zamanda erdoğan ve akp'ye başkanlık sisteminin de yolunu açacaktır.

  akp'nin çözüm süreci ile başından beri hedeflediği, hdp'yi baraj altında bırakarak bu bölgede ikinci parti olmanın avantajıyla meclisteki yaklaşık altmış koltuğu daha kendilerine kazandırmaktı. bu durumda 367 koltuk sayısına ulaşacak olan akp referanduma dahi gerek kalmadan başkanlık sistemi ile ilgili anayasa değişikliğini yapabilecekti.

  akp'nin çözüm süreci boyunca hdp'yi değil pkk'yı muhatap almasının altında yatan sebep de buydu. akp bir anlamda hdp'yi çözüm sürecinin baş rol oyuncusu yapmayarak bölge halkına "çözümü hdp değil ben sağladım" mesajı vermeye çalışıyordu. bu sayede hdp yüzde on barajının altında kalacak ve akp yaklaşık altmış milletvekilini daha meclise sokacaktı.

  ancak 7 haziran seçimlerinde gerek bölge halkı gerekse demirtaş'ın sosyalist söylemlerinin karşılık bulduğu büyük şehirler oldukça yüksek bir oy aranı ile hdp'yi barajın üzerinde tuttu ve akp'nin tüm planlarını altüst etti. bırakın başkanlık sistemini, akp tek başına iktidar dahi olamıyordu.

  7 haziran seçimlerine dair planları suya düşen akp, yeni bir yol haritası çizdi. dara düşen akp için artık öncelikli olan başkanlık sistemi değil tek başına iktidardı. hdp seçmeninden ümidini kesen akp, bu amaç için devşirmesi daha kolay olan mhp'nin elindeki milliyetçi oylara talip oldu. havuz medyası ile ülkenin kutsalları üzerinden halkı çok rahat manipüle edebilen akp için bunu gerçekleştirmek çok da zor olmayacaktı. bununla birlikte aldığı yüksek oy oranıyla bölge halkını temsil kabiliyetini artıran hdp, pkk'nın da işine gelmiyordu. bu durum pkk için önce silahsızlanma sonrasında ise bir yok olma süreci demekti. bu dönemde pkk yöneticilerinin demirtaş ve parti aleyhine yaptığı açıklamaları da gözden kaçırmamak lazım. ve nihayetinde erdoğan'ın kaçak saraydaki ve pkk'nın ise dağdaki saltanatının sürmesi için artık zaruri hale gelen terör-şehit sarmalına geri dönüldü.

  tırmanan terörle birlikte özellikle havuz medyası sayesinde milliyetçi bir söylem geliştirildi ve hedefe pkk veya onunla masaya oturan akp değil, hdp yerleştirildi. daha önce öcalan'la masaya oturan partisine alkış tutan akp seçmeni bu sefer erdoğan'ı reis ilan edip onun arkasında saf tuttu, tabi oylarına asıl talip olunan milliyetçi seçmen de. daha bir kaç ay önce öcalan'ı barış elçisi ilan edip masaya oturanlara alkış tutanlar sokaklarda teröre isyan edip kitabevlerini, parti binalarını yakıp yıkıyordu. kontrgerillanın darbe öncesi dönemlerde yaşattığı ortama benzer bir ortam vardı. türkiye'de adeta psikolojik bir harp yürütülmüş ve 1 kasım seçim sonuçlarıyla bu harp başarıya ulaşmıştı. bu sonuçlarla birlikte demirtaş'ın sosyalist söylemlerinden uzaklaşan ve parti tabanındaki kürt milliyetçiliği çizgisine geri dönen hdp oy kaybediyor; akp ise devşirilen milliyetçi oylar ile tek başına iktidar hedefine ulaşıyordu.

  ancak fiili olarak olmasa da anayasal olarak hükümetten uzak kalan erdoğan için asıl hedef başkanlık sistemi idi ve bundan vazgeçmesi mümkün değildi. bunun gerçekleşmesinin tek yolu ise mecliste hdp'nin oturduğu koltukların gasp edilmesi idi. terörle manipüle edilmiş 1 kasım seçimlerinde bunu gerçekleştiremeyen akp için tek yol kalmıştı kaldırılan dokunulmazlıklarla birlikte hdp vekillerini tasfiye etmek ve bir ara seçime gitmek.

  şu an geldiğimiz nokta bu.

  tüm bu yaşanan süreçte 7 haziran seçimleri en kritik nokta idi. ancak ne hdp halkın verdiği oya ve mesaja sahip çıkabildi, ne de diğer muhalefet partileri. o seçim sonuçlarıyla halk, meclise çok net bir mesaj vermişti; akp'den yolsuzlukların, erdoğan'dan ise tek adamlığın hesabını sorun ve kürt meselesinde dağdaki pkk'yı değil meclisteki hdp'yi muhatap alın.

  özellikle devlet bahçeli'nin tüm bu süreçteki tutumu alparsalan türkeş'in daha önce bir mektubunda kendisiyle ilgili paylaştığı bilgileri doğrular nitelikteydi.

  not: hdp ve pkk'nın ayrı gruplar olmadığı ve birlikte hareket ettikleri düşüncesiyle itirazlar olacaktır. ülkeyi yönetenlerin dahi pkk'yı muhatap aldığı bir yerde hdp'nin bu konuda farklı bir tasarrufta bulunması mümkün değildir. tabii ki hdp demirtaş'ın sosyalist söylemlerinden bağımsız olarak, özellikle parti örgütü dikkate alındığında, kürt milliyetçiliği temelinde var olmuş bir parti. ancak burada önemli olan hdp ile ilgili bu tespitler değil, önemli olan bölge halkının dağdaki pkk yerine meclisteki hdp tercihidir; "ben terörle yaşamak istemiyorum, sorunlarımı mecliste beni temsil edeceğine inandığım hdp ile çözmek istiyorum" inisiyatifidir. üstelik terörle manipüle edilmemiş 7 haziran seçimlerinde ortaya çıkan sonuç, bunun sadece bölge halkının değil tüm türkiye'nin talebi olduğunu ortaya koymuştur. bu talebe isyan eden akp ve pkk'dır. 7 haziran sonrası yaşadığımız süreç de bu isyanın sonucudur; tırmanan terör, verilen şehitler ve nihayetinde kaldırılacak dokunulmazlıklarla hdp'li vekillerin meclisten tasfiyesi ve olası ara seçimle gelecek olan başkanlık sistemi.
 • başkanlık sistemine dair ülkenin kaderini belirleyecek seçimler. bölge halkı dayatılan savaş ortamına boyun eğmez inadına hdp derse akp'nin tüm planları yine altüst olur. ama bu ihtimalin gerçekleşmesi biraz zor görünüyor. akp özellikle seçim öncesi dönemde "tekrar hdp'yi seçerseniz bu savaş ortamı devam eder" mesajını çok net ve güçlü bir şekilde verecektir. bölge halkı bu mesaja boyun eğerse de kazanan akp ve başkanlık sistemi olacaktır. tabi güneydoğu'nun bugünkü durumu devam edecek olursa, öylesi bir ortamda ne kadar sağlıklı bir seçim yapılabilir o da büyük bir soru işareti. hele de geçmişte akp döneminde yapılan seçimlerle ilgili bir dolu şaibe söz konusu iken.

  bu arada bir diğer senaryo da ara seçim yerine erken seçim alternatifi. kanaatimce akp bu konuda anketlere göre karar verecektir.
 • tüm bu yaşanan önemli ve hayati süreçlerde akp nin daha doğrusu rte nin tek başına hareket ettiğini düşünmek en hafif tabirle saflıktır. eğer trump seçilirse tek tuşlar değişebilir; bu değişim rte nin tasfiyesine kadar gidebilir. yatırım tavsiyesi değildir.. aksi takdirde rte silah ve neoliberal faiz lobisini memnun etmeye devam edecek.. bizler, yani vatandaşı olmasak eğlenceli ülkenin şanslı yurttaşları içinse mokoko devam edecek..
 • https://bianet.org/…kunulmazlik-sonrasi-icin-6-soru

  ayrıca diyarbakır'da yapılan muhtarlık ara seçimi tam da akp'nin planladığı türden bir ara seçime örnek olmuş. daha önce seçimi kazanan muhtarın cezaevine girmesiyle yapılan muhtarlık ara seçiminde 14 bin kayıtlı seçmenden sadece 1734 seçmen oy kullanmış.

  akp'nin olası ara seçimde bölgede hedeflediği de bu; neredeyse seferberlik ortamında her türlü manipülasyonun yapılabileceği düşük katılımlı bir ara seçim.

  http://www.haberdiyarbakir.gen.tr/…-celik-oldu.html
 • dokunulmazlıkları kaldırılan ve yargılanacak olan milletvekillerinin olası hükümlerinin nihai olarak karara bağlanacağı yargıtay'la ilgili en kritik adım da atılmak üzere. yüksek yargı düzenlemesine dair yasa tasarısı komisyondan geçti.

  http://www.memurlar.net/haber/591317/

  erdoğan ve ekibi başkanlık konusunda herkesin gözü önünde gayet planlı programlı bir çalışma yürütüyor. önce dokunulmazlıklar kaldırıldı, şimdi de dokunulmazlıkları kaldırılan milletvekillerinin yargılamalarını nihai hükme bağlayacak olan yargıtay'da gerekli düzenlemeler yapılıyor. nihai hükümler açıklandıktan sonra da anketlere göre ara seçim veya erken seçime gidilecek. seçim sonrasında mecliste anayasayı değiştirecek sandalye sayısına ulaşıldığında da aslında fiili olarak uygulamada olan başkanlık sistemi, yapılan anayasa değişikliyle hukuki bir zemine de oturtulmuş olacak.
 • (bkz: chp hdp seçim ittifakı)

  beğenmeyen gitsin reise bassın.
 • 2017 yılının şubat ya da mart ayında gerçekleşecek durumdur.
 • güneydoğu anadolu belediyeler birliği bölgelerinde demografik yapının nasıl değiştiğini bir raporla ortaya koymuş.

  referandumda hayır çıkması durumunda b planı için her şey hazırlanmış durumda.

  https://www.evrensel.net/…lerde-secmen-sayisi-dustu