şükela:  tümü | bugün
  • tam olarak sanıyorum mayıs ayında vize başvuru sisteminin değiştirilmesiyle başlayan, ingiltere konsolosluğunun yanlış değerlendirmelerle vize red rezaletleri silsilesidir.

kendi hikayemle başlıyorum. geçtiğimiz temmuza kadar ingiltere'de gerçekleştirilecek bir bisiklet yarışına hazırlanıyordum: london edinburgh london. 4 yılda bir gerçekleştirilen, 1400+km'lik bir yarış bu.

bu yarışa kaydolmak baya zor, ocakta kayıtlar açıldığında yarım saatte bütün yerler kapıldı ve ben de türkiye'den katılacak ilk ve tek kişi olarak yerimi aldım.

aylarca antrenman yaptım, ekipman aldım, binlerce lira para harcadım ve süper bir şekilde bir sponsorluk sözleşmesi de imzaladım.

son aylarda daha uzun antrenman yapabilmek için biriktirdiğim parayı kenara ayırıp işten de çıktım ki son antrenmanlarımı uzun ve rahatça yapabileyim.

yarış kaydım ve ingiltere'ye davetiyem vardı, bankada param vardı, uçak bileti gidiş dönüş vardı, otel rezervasyonum vardı, vize geçmişimde çok sayıda ülke var ve hiçbirisiyle bir sorun da yaşamadım.

bütün bu belgelerle yarışa katılacağımı beyan ederek başvuru yaptım ve cevap: refusal of a visa.

sebebi neymiş peki? geri döneceğime inanmamışlar ve vize geçmişim şaibeliymiş.

kibar olmayacağım, öyle aptal bir sistem yapmışlar ki ne görüşmeye çağrılıyorsun, ne de amacını ve geçmişini anlatma fırsatın var. başvuru sitesinden seçenekleri işaretliyorsun, kendini açıklaman için iki satırlık bir kutu bırakılmış, belgelerini veriyorsun ve bam: gerisi tamamen konsolosluktaki görevlinin başvuruyu incelerkenki ruh haline kalmış.

sistemin daha büyük aptal yanı ise verilen cevaba hiçbir şekilde itiraz edemiyorsun. "şu kararı vermişsin ama bak durum öyle değil" diyemiyorsun. belgeleri ibraz etmiş olsan ve vize görevlisinin hatası olsa bile.

hem ingiltere'deki yarışa bir farklılık katmak, hem kendime yeni değerler katmak için uğruna bu kadar fedakarlık yaptığım nadir iş var. bu saçma sistem, benim ve benim gibi sayısız insanın hayalini yıkıyor gördüğüm kadarıyla.

bugün interrail türkiye'de de benzer bir rezalet görünce paylaşma istedim. konsolosluk, farklı bir insanın başvurusunu inceleyerek bir insanın vizesini reddedebilecek kadar aptallaşmış ve hiçbir şekilde itiraz edemiyorsun.

duy bunları, bir müdahale et, biz yandık başkaları yanmasın richard moore!