şükela:  tümü | bugün
 • burada görülebilecek ülke bazındaki ortalama gelirlere göre.

  birinci 5225 euro ile monaco olurken sonuncu 190 euro ile ukrayna olmuştur.

  türkiye'nin ise aylık ortalama maaşı 528 euro olarak verilmiş, şu haliyle karadeniz havzasındaki en yüksek maaş bizdeymiş!

  geçmişte bizden kötü durumda olan pek çok doğu avrupa ülkesi ise arayı açıyor.
 • sıradan vatandaşa pek de bir şey ifade etmeyen ortalamalar. karadeniz havzasında yüksek, akdeniz havzasında alçak, sibirya da yer yer sağanak gibi betimlemeler anlamsızdır. ortalama maaşla yaşam koşulları ve alım gücü önemlidir. kıstas yaparken bunu ele almak gerekir. karadeniz havzasında orta gelirli bir vatandaş hangi ülke de ne kadar gıda, benzin yada temel yaşam maddesi alabiliyor.

  190 euro kazanan ukrayna'lı 528 euro kazanan türkiye'liden daha fazla et, süt, yumurta, ekmek, benzin, sinema bileti alabiliyor mu? maaşını ellemeden biriktirse bir evi yada bir arabayı kaç ayda alabiliyor. önemli olan bunun karşılaştırması olmalı. temel bir gider hesabı da yapılmalı. türkiye'de 190 euro ile alabileceklerin ile ukrayna'da alabileceklerine göre hesap yapmak gerek.

  ortalama maaş denmiş ama türkiye'de ortalama maaşın 2300-2500 bandında olması da mantıklı gelmiyor. kaynağını bilen yazabilir ama türkiye'de asgari ücretli çalışan sayısı, çalışan nüfusun neredeyse yarısı kadar. biraz tutarsız bir hesap gibi geldi bana. tabi ortalamayı arttıran milyon euro/dolar'lık rüşvetler yada vergisiz kazanç sağlayan iş adamları falan varsa bilemem.

  istatiksel olarak bize sadece boş bir ekonomik gösterge vermiş araştırma. bir ekonomist için çok anlam ifade edebilir ama sıradan bir vatandaş olarak bildiğim bizim yarımız kadar kazanan moldova'nın pahalılık olarak 4 te 1 imiz kadar olduğu. yani orada yaşayan biri miktar olarak yarımız kadar kazandığı halde 2 katımız daha zengin. önemli olan ne kadar para kazandığımız değil, o parayla ne satın alabildiğimiz. alım gücü. tabloda ki ülkelerde alım gücü en az olan ülke (kıbrıs hariç tutarsak, orada biraz farklı bir sistem var) türkiye. mesela yunanistan'da 917 euro alan adamın hayatını türkiye'de yaşamak istersen alman gereken para 2.000 euro olmalı.
 • onemli olan alim gucu oldugundan hicbir onemi olmayan maaslardir. neredeyse aylik kazanç olarak 150 euro fark attigimiz gurcistan'da etin kilosu 10 tl, 1 litre benzin ise 3 tl. bilmekte fayda var.
 • cok sik (3 ayda bir) almanya'ya ve cevresine i$ icin giderim...normal bir ya$am surmek icin 2000 kusur euro almanya'da cidden az... bazi avrupa ulkelerine nazaran ucuz (finlandiya-luksemburg-norvec vs) ama amerika'dan pahali.... (gida urunleri-giyecek-benzin-dogalgaz-elektrik vs)
 • krizden krize koşan güya kemer sıkan yunanistan'ın bile bize el salladığı grafik. ayrıca kazakistan'ın ortalama 346 euro net maaşı olduğunu pek tutarlı bulmadım. en vasıfsız göçmen biri bile dolar bazında 1000-1500 alıyor kazakistan'da. kısacası sallamasyon tutarlar olabilir.
 • satın alım gücü paritesi ile birlikte ele alındığında anlam ifade edebilecek maaşlardır.

  ülkemizin fakir olduğu, vatandaşın ağır vergilerle soyulduğu gerçeği değişmez tabii ki.

  başkasında olmayan bilgiyi üretemediğin sürece fakir olmaya mahkumsun.
 • nedense genel olarak monaco ve isviçre ve yakın zamanda bağımsız olmuş ülkeler dışında kuzeye, soğuk ülkelere doğru çıktıkça artan ortalamadır.

  soğuktan donan ekonomiyi sıkı tutmaya bakıyor anlaşılan :)
 • (bkz: monacoduk)
 • ab uyeleri bulgaristan ve romanya'dan daha iyi durumda oldugumuzu gormemi saglamis figur. bu arada gecen hafta itibariyle bulgaristan ve romanya pasaport sahiplerinin kanada'ya da vizesiz seyahate basladiklarini da yazalim.
 • ukraynada antrikotun kilosu 18, biranın litresi 2 lira. ppp önemlidir.