şükela:  tümü | bugün
 • 40% mtv oranını aklamaya çalışan maliye bakanı naci ağbal tarafından itiraf edilen orandır.

  tcmb, yakın zamanda yayınladığı beklenti anketi sonucunda enflasyon oranını 9,72% olmasının beklendiğini açıkladı. yıl sonunda tüik rakamlarının bundan çok farklı olacağını düşünmek komik olur. ancak bakan, mtv'nin normalde enflasyon oranında artacağını, bu oranın 15% olduğunu, yapılan zammın da 25%'e denk geldiğini açıkça beyan etti.

  memura verilen zam oranı 3,5% + 3,5%, 6 aylık dilimde olduğu için 7% dahi etmiyor. tüik, geçen sene de olduğu gibi, bu sefer de enflasyon oranını manipule edecek. verilen zammın üstüne sözde enflasyon farkı ödenecek. rakamsal olarak memurun reel alım gücü değişmezken, gerçekte, bakan naci ağbal'ın tahminiyle, piyasadaki fiyat artışının en az 5 puan altında zam yapılmış olunacak. yani, maaşınız zamlanmayacak, tam tersi, reel olarak bu yıl aldığınızdan daha az maaş almış olacaksınız.

  vergilere fahiş oranda zam yap, memur maaşlarını dalga geçer gibi artır, üstüne bir de enflasyon rakamları ile oynayarak insanları göz göre göre her yıl daha da fakirleştir. gerçi adamlara da hak vermemek elde değil. hayat memat meselesi olan bayburt havalimanı için gereken 300 milyonun sağlanması adına hepimizin biraz fedakarlık etmesi gerekmez mi?

  aynı küçülmeyi diyanet işleri gibi stratejik kurumların 2018 yılı bütçelerinde de görmek isteriz.
 • aslında eylül 2017 enflasyonu eylül 2016'ya göre %11,7 oldu.

  gözümüzde basit bir tablo çizmek istersek, 2003 yılında 100 tl ödediğimiz mal ve hizmetler paketine bugün tamı tamına 314 tl ödememiz gerektiğini düşünmemiz yeter.

  detay: dp 60 saniye videosu