şükela:  tümü | bugün
  • az önce rastladığım acı haber.
    haber linki

bu haberi okuduktan sonra ekşisözlük okumaya başlıyorum.

tehdit edilen, darp edilen, tecavüze uğrayan, iki çocuğu öldürülen, kaçırılan kadınların başlıklarının arasında hep yetersiz emniyet güçlerini anlatan ve kadınları suçlayıcı entrylere rastlıyorum. üzülmemek elde değil.

bu arada bu rakam benim kulaklarımda yankılanırken redditte soyunan kadınlar başlığında takılan yazar sayısının oldukça fazla olması da içler acısı.

türkiye’de bir yıl içerisinde 409 kadın cinayeti, 387 çocuk istismarı gerçekleşmiş.

boğazıma düğümlendi. dörtyüzdokuz.
  • terör olayları ve iş kazaları gibi ölüm sebepleri cinayet istatistiklerine katılmıyor. bu katılmayan grupta ölenlerin %99'a yakını erkek. ve hala buna rağmen bu yıl 1.200 üzerinde erkek öldürüldü.

ama öldürenlerin çoğu da erkek olduğu için bu ölümlerin "bir önemi olmadığı" konusunda sanırım hemfikiriz!! bu ölümler itibar edilebilir ölümler değil çünkü ölenlerin cinsiyeti kusurlu.

yoksa öldürülenler, kendi hallerinde "iyi vatandaş"mış, cefakar babaymış bir önemi elbette yok. bunlara "boğazlar düğümlenmez", ne de olsa kadınları öldürenler erkek "klan"ından. ne de olsa erkeklerin ortaklaşa oluşturduğu ataerkil sistem erkekleri mutlu etmek üzere kurulmuş. gelip feminist olsunlar, bak dünya çok güzel bir yer olacak!

bakın bu hastalıklı kimlik politikası bakış açısı, toplumu doğuştan gelen özelliklerine göre kamplara ayırır, birbirine saldırtır. sonra birden kendinizi, kendi babanız-oğlunuzla, anneniz-kızınızla zıt kutuplarda bulup şaşakalırsınız.

cinayet sorununun nasıl engellenebileceğine ilişkin;
    (bkz: kadın cinayetlerinin engellenememesi/@toroslardir benim yurdum)
    (bkz: feministlerin ikiyüzlülüğü)
    (bkz: erkekleri öldürenler de erkek feminizmi)

şüpheye düşenler için bir de tavsiyem var: eski bir feminist olan cassie jaye'in çektiği belgeseli (the red pill) izleyin. boko haram'ın kaçırdığı kızların yarattığı sansasyonu, erkek çocuklar diri diri yakılırken göstermeyen politika, medya ve akademide egemen feminist tarikatların farkına varın. bir kısmı sansürlenerek size sunulan bilgi "dürüst bilgi" değildir, kendinizi bu sarmalın dışına çekin.
  • bu cinayetlerin çoğu gerekli koruma ve engelleme tedbirleri alınsa idi önlenebilirdi .

malesesef hukuk sistemimiz yetersiz ,tutuklama sadece cinayet sonrası oluyor ve dolayısı ile iş işten çoktan geçmiş oluyor.
    en son iki çocuğunu öldüren baba ile ilgili anne savcılığa ve polise defalarca şikayette bulunduğunu ancak yanıt alamadığını ağlayarak belirtmişti.
  • yasal boşluklar, takip sistemi yetersizliği, ilgisiz insanlar oldukça gayet doğal bir şekilde devam edecek bir sistem.

gelecek yıl artacak olan sistemin bu yılki sonuçlarıdır.
  • kadincinayetleri.org tarafından bianet'e ait erkek şiddeti çetelesi cinayet verileri temel alınarak oluşturulan sonuçlara göre; 2017 yılında 285 kadın öldürüldü. bu kadınların 28'i 0-18 yaş aralığında; 18-30 yaş aralığında olanların sayısı ise 89. 285 kadın cinayeti içinde faillerin yakalanması 171 vaka için gerçekleşti; teslim olan fail sayısı ise sadece 20.

detay: 2018 kadın istatistikleri