şükela:  tümü | bugün soru sor
 • http://www.trthaber.com/…istatistikleri-353356.html

  sebeplerinden biri de erkeklerin uyanışı olan şey. %4,2 bu boru değil!

  2016 yılında da evlenen çift sayısı 2015'e göre azalmıştı. önceki yıl verilerini bilmiyorum ama üst üste 2 yıl azalma göstermesi sanırım sık rastlanan bir şey değil.

  bu arada evliliklerin azalmasının yanında boşanmalar da artmış.

  bu durumla ilgili çok kaliteli ama kaba bir espiri yazmıştım ama sildim. bu haberle depresyona girecek bir sürü kadın varken komiklik yapmam hiç hoş olmazdı.
 • türkiye'de ne yazık ki sabaha neyle, nasıl uyanacağımızın bile garantisi yokken artık evlenip çoluk çocuğa karışmak eskisinden daha da ürkütücü hale gelmiş durumda.

  her gün bin tane sapık haberi duyarken güvenle büyütemeyeceğimiz çocukları neden acı dolu bir hayata getirelim? ülkenin hali böyle gittiği sürece devam edeceğini düşündüğüm durum.
 • bütün sebep bayanlardaki bayma ve kapris oranının önceki yıllara göre artması. yaşımız var biraz. kadınlar eskisinden iyice şımarık. başka sebepler için mikrofonu diğer yazarları uzatıyorum.
 • sadece türkiye'de değil, dünyada da bu şekilde olan durum.

  eskiden kadınlar çalışmazdı, şimdi çalışan kadınlardaki ciddi artışın bu duruma katkısının olduğu aşikar!
 • türkiye dahil; ingiltere, almanya, italya, fransa, macaristan, çek cumhuriyeti, yunanistan, japonya, finlandiya, abd ve diğerleri gibi, gelişen ve şehirleşen her ülkede:

  1) eğitim süresi uzar ve insanların iş hayatına atıldığı yaş büyür.
  bundan 15-20 yıl öncesine kadar türkiye'de lise eğitimi ebeveynler tarafından yeterli görülürken, şu anda üniversite eğitimi almamış olmak yetersizlik olarak görülüyor. dolayısıyla, gençlerin hayata atılıp çalışmaya başlamaları en erken 24-25 yaş aralığında oluyor.

  2) evlilik yaşı ortalaması hem kadın, hem de erkeklerde artar.
  şu anda hayata atılma yaş ortalaması 24-25 civarı olduğu için, ilk evlilik yaş ortalaması da 30'lara yaklaşmış durumda. bundan 15-20 yıl önce ilk evlilik yaş ortalaması 20'li yaşların başıydı.

  3) evliliklerde yapılan çift başına çocuk sayısı ortalaması 2'nin altına düşer.
  türkiye'de 20 yıl öncesine kadar çift başına yapılan çocuk sayısı 3 ve üzeri iken, şu anda özellikle şehirleşmiş eğitimli nüfusta çift başına yapılan çocuk sayısı 2'nin altında ve çoğunlukla 1 çocuk civarında.

  4) nüfusun yaş ortalaması yükselir.
  türkiye'de 20-30 yıl öncesine kadar yaş ortalaması 25'in altında ve genç bir nüfus varken, şu anda yaş ortalaması 30'un üzerine çıkmış durumda ve orta yaşlı bir nüfusa sahibiz.

  buna halk arasında olmasa da, bilimsel literatürde "demografik geçiş" adı verilir. siyasi, politik vs gibi durumlarla ilgisi yoktur. şehirleşen her ülke bunu yaşar. finlandiya'da da olsanız, türkiye'de de olsanız bu böyledir.
 • sonunda insanımızın türkiye'de yaşadığını fark edip akıllandığı durum.

  türkiye sınırları içerisinde evlenip mutlu bir yaşam sürebilmek için büyük şehirlerde minimum 6 bin, diğer şehirlerde 4 bin lira gelir gerekir. aksi halde çiftler birbirini ne kadar severse sevsin sonuç kaçınılmazdır. aşk, sevgi bir yere kadar.

  her gün ay sonunu nasıl getireceğiz tartışması yapılan bir evde mutluluk olamaz.

  daha evlilik sürecinde harcanan paralara hiç girmiyorum.
 • bağzı ortamlarda sebeplerinden biri olarak kadınların yemek yapmaması ve/veya yemek yapmayı bilmemesi gösteriliyor çünkü erkekler evlenmek için bir "eş" değil, annelerinin kendilerine yaptığı gibi "hizmet" arıyorlar. evliliğin anne evinde yaşamaktan tek farkı seks oluyor dolayısıyla.

  böyle düşünenlere üstelik bu yüzyılda yapabileceğimiz tek şey "teallaaaam" deyip geçmek.
 • tek evleniyorlardır.
 • mgtow'un başarısıdır.

  teşekküre gerek yok dostlar.
 • kendimi bayrak tutan olarak gördüğüm gururlandığım olay. gizliden gizliye erkekler cinsdaşlarım beni dinlemeye başlamış. bu ülkede evlilik erkeğe zulümdür ey dostlar. canınız, işiniz, gücünüz, paranız pulunuz her şeyiniz kadının iki dudağının arasında kalıyor. o yüzden kadınları şımartma bu ülkenin kanunlarıyla evlenme.