şükela:  tümü | bugün
  • teknolojinin kişiyi esir almasına direnen bir grup güzel insan içerir.

https://twitter.com/…ovic/status/937081232281792517

açamayanlar için: https://vgy.me/wh78ru.jpg
  • taş tabletten okusalar “mağara adamı”, elektronik cihazdan okusalar “teknolojinin esiri” olarak nitelendirilecek insanların işlenmiş ağaç ölülerinden içerik okumalarını betimleyen fotoğraftır.

okunan şeyde içerik önemli araç değil.
  • matbaanın 300 yıl sonra geldiği bir topluma hiçbir şey ifade etmeyecek fotağraftır.

edit: matbaacı arkadaşlar uyardı sağolsun. gelen "geldği" gibi gitti.
  • elektronik cihaza bakan her insanın kitap okuduğunu varsayan ve o nedenle bu fotoya yeteri kadar önem vermeyen suser'ları gözler önüne sermiştir..

tanım: harika foto
  • utanıyorum böyle fotoğraflar görünce.malesef okumuyoruz, okumadığımız gibi okutmuyoruzda. genede toplu taşıma araçlarıyla seyahat ederken dikkat ediyorum insanlar hiçbirşey yapmasalar bile birbirlerine bakarak ,çevreyi izleyerek seyahat ediyor.buna benzer bir fotoğrafı tokyo metrosunda görmüştüm,bundan sonra seyahat ederken kesinlikle bir şekilde birşeyler (süreli yayınlar,kitap,dergi gibi gazete okumamayı tercih ediyorum) okumaya karar verdim.
    şişliden sirkeciye kadar gidilen hatta taksim/finiküler/tramway ile gidersen tahmini iniş süresi 45 dakika. eğer trenleri beklerken, uzun yürüyen merdivenlerden çıkarken okumaya devam edersen sayfa sayısı tahmini 15 ile 25 sayfa arasında değişiyor. ortalama bir kitap 250-300 sayfa arası 10 günde bir kitap okumuş oluyoruz. ayda ortalama 2 kitap eder. bir seferinde bir kitabı büyükçemeceye gidip gelme mesafesinde bitirdim. bu bende güzel bir alışkanlık yarattı.eğer yolculuk edeceksem ve yanımda kitap yoksa metro girişlerindeki büfelerden ya süreli yayın yada bulabildiğim ucuz kitapları alıyorum. böyle yaparak sherlock holmes serisinden 2 kitap okudum. eğer bulamadıysam okuyacak bişey,çok dalgınsam ,yanımda kitap yoksa,bir şekilde acele edip unuttuysam o yol bitmiyor. daha uzun mesafeler giden arkadaşlarada tavsiye ederim, hele keyifli ,sürükleyici bir roman okuyorsanız zaman çok hızlı geçiyor.
  • internet yerine dergide paylaşsalarmış o zaman dedirten...

iyi günler
  • (bkz: otobüste kitap okuyan artist tip)

dijital bir ekrana bakan insan da kitap okuyor olabilir tabi ama onlar çoğunlukla facebook, ınstagram vs takılıyorlar.

takdir ettiğim bir grup insani gösteren fotoğraf. biz de okuyalım.

dünyayı okumak kurtaracak
  • moskova metrolarında wifi olmasına rağmen insanların kitap okuması güzel bir şey. gerçi ben de istanbul metrosunda kitap okuyorum ama wifi olsaydı telefonla takılırdım muhtemelen. youtube'a, drive'a ve wikipedia'ya erişimim olduğu sürece kitap okumaktan daha iyi şekillerde o zamanı değerlendirebilirdim. yine de hoş fotoğraf, beğendim.
  • bahsi geçen fotoğrafın teknolojiye esir olmamakla değil, okuma alışkanlığı ile ilgisi vardır.

zamanında bu metroyu çok sık kullanan biri olarak rusya’daki kitap okuma alışkanlığını yerinde görmüştüm. hatta moskova metro istasyonlarının hemen hepsinde ufak tefek kitapçılar vardı.

tabii ki okunan her kitap da edebi ya da bilimsel değeri yüksek yapıtlar değildi. rus toplumu bayağı muazzam miktarda sabun köpüğü kitap okuyan bir toplum. yukarıda bahsettiğim metro kitapçılarının vitrinleri ucuz aşk romanlarıyla, polisiye romanlarla filan doluydu. zaten o noktada rusça içerik sıkıntısı çeken e-okuyucular devre dışı kalıyor.

yine de güzel tabii...
  • 50 yaş üstü yurttaşlarının "artık gençler hiç kitap okumuyor, çok cahiller" diye serzenişte bulunduğu ülkede çekilmiş fotoğraftır! eskiden nasıl okurlarmış varın siz hesap edin.

sevindirici not: son zamanlarda kadıköy tavşantepe metrosunda kitap okuyan gençlerin sayısında bir artış gözlemekteyim. ha gayret gençler!

daha da sevindirici not: son gördüğüm genç kız isaac asimov'un vakıf romanını okuyordu. eskiden kızlar barbara cartland okurdu. büyük ilerlemedir.

en sevindirici not: kitap okuyan tesettürlü genç kız sayısı ciddi boyutta. öyle boktan püsür kitaplar da değil okudukları. bayağı ciddi felsefe vb kitaplar. aferin kızlar, islamı siz yücelteceksiniz.