şükela:  tümü | bugün
 • nato sonrası döneme hazırlık çalışmalarıdır. bu haberler zamanla artarak çeşitlenecektir.
 • 2 sene bekleyip s450 geçilmesi gereken durum.
 • hali hazırda nato üyesi yunanistanın s-300 sistemleri varken nato üyeliği bahane olamaz. biraz dik duruşla hızlıca envantere sokulmalıdır.
 • çin konusunda o füzelerin de know-how transferi yapılacaksa alınmasını destekliyordum, nato "o füzeleri alırsanız bizim radarlarımızla onlara bilgi vermeyiz" dedi ve bu "bizim radalarımız" ifadesi kürecik'te bulunan radarı da kapsıyor.

  ancak suriye konusunda gördük ki nato ciddi olmayan bir füze tehdidi olduğunda dahi türkiye ile dalga geçiyor, 10-15 batarya ve sayılı personel gönderip resmen bir an önce de geri çekiyor. zira hollanda ve almanya o patriotlar olmasa ne yaparlar değil mi?

  sanıyorum sözlükteki arkadaşların pek çoğunun doğduğu yıllara denk geliyor ama bazı yazar arkadaşların da belirttiği üzere güney kıbrıs tarafından alınıp türkiye itiraz edince (o yıllarda sözü dinlenen bir ülkeydik) girit adasına yerleştirilen s-300 sistemleri nato üyesi yunanistan tarafından kullanılıyor.

  bununla birlikte önümüzdeki 10-15 yılda türkiye'ye füze saldırısı ya da f-16/f-35 karması bir hava filosunun karşılayamayacağı güçte bir topyekün saldırı beklenmiyorsa s-300'lerin her şey dahil alınıp geliştirilmesi bence hazır s-400 almaktan daha mantıklı bir durum. yıldırım füzelerinin ilk nesli çin'den alınan 70'li yılların sonunda geliştirilmiş bir füzeye dayanıyordu ve 150 km menzil ile 1998 yılında hizmete girmişti. bugün bir icbm olmasa da ciddi menzil kazandı.

  abd, doğu avrupa'da bulunan zırhlı araçlarını roket saldırılarına karşı lazer ile donatıp "günün birinde füzeleri de bununla vuracağız" derken bir yerden başlamak lazım artık.

  lazer konusunda hem de rus havuz medyasından bir kaynak: https://sputniknews.com/…2038-stryker-laser-weapon/
 • ülkemizin uluslararası zaferlerinden birisidir.

  hayret bir kişi çıkıp dememiş. bu ruslar değil miydi 7-8 ay önce istanbul'u bombalayalım işgal edelim falan diyenler?

  reisin gücü böyledir işte. süt dökmüş kedi gibi barışırsın üstelik ortadoğu daki en önemli ortağı iran'ın bile sahip olmadığı s-400 e türkiye sahip olacak.
 • türkiye ordusunun yüzde kaç oranla abd'den ve diğer nato müttefekiklerinden ithal edilen silah ve mühimmata bağlı olduğunu bilmeyen şuursuz aktroller tarafından gerçekleşebileceği düşünülen hadise.

  aynen çin'den alamadığımız füzeler gibi (nato'dan çıkmayı ve bütün ordu yapımızı değiştirmeyi göze almazsak) alamayacağımız füzelerdir s-400'ler. rusya'nın satmaya karar vermiş olması alabileceğimiz anlamına gelmiyor.
 • türkiye'nin s-400 füzesi satın alması nato'dan çıkması için bir neden oluşturmaz. bu füzeler nato sistemlerine entegre edilemez o kadar.

  ama işin aslı, rusya bu sistemi paket halinde bir nato ülkesine satmaz. çünkü, bu s-400'lerin atlatılması için gereken bilgilerin herhangi bir nato ülkesinin eline geçebileceği anlamına gelir. zamanında israil'in sırf bu yüzden* yunanistan'la ortak tatbikat düzenlediğini hatırlatmak isterim.

  yani kısacası, nato'dan çıkmadıkça s-400'leri hiçbir şekilde kullanamayacağımızı, s-300'leri ise ancak kendi sistemlerimize entegre etmeden kullanabileceğimizi tahmin ediyorum.
 • almaktan ziyade kullanmak ve batılı sistemlere uyarlamanın asıl şaşırtması gereken durumdur.

  siz bir sistemi alırsınız fakat hava savunma şemsiyenizi oluşturan yerli veya nato ürünü diğer kısa ve orta menzilli sistemleri ile birlikte tek bir merkezden çalıştırmanız çok karışık yazılımlar ve mühendislik ürünü çalışmalarla mümkün olur.

  evet girit te bildiğim kadarıyla s-300 ler var. fakat sistemin istenildiği gibi çalışıp çalışmadığının dışında ana yunan merkezi hava savunma sistemine tam entegre edildiği meçhul.