şükela:  tümü | bugün
  • yurt dışındaki kendi paralarını getirecekler herhalde
  • türkçesi 2017'de halka daha çok girecek olan açıklama.

banane kardeşim girecek sermayeden. yine zengin kazanacak, hem de bu sefer yabancı zengin kazanacak. fakir halka iş imkanı doğdu diye orta sınıf ve düşük gelir grubu kendini tatmin edecek. zengin daha da zenginleşirken, orta sınıfla fark açılacak.

ben ne anladım bu işten. sizce safça sevinmeli miyim?
  • "türkiye doğalgazı çok farklı yerlerden alabilir" gibi bir açıklamadır. nereden alır misal türkiye doğalgazı. alsa alsa rusya'dan alır o hesap.

bize para ancak araptan gelir onlarda gayrimenkulden başka bir şeye yatırım yapmaz bu demek ki önümüzdeki günlerde iyi bir gayrimenkul satış ihalesi işi var.
  • yalan beyandir. dunyada gelismekte olan ulkelerin ekonomisi dolar endesklidir. buna baglidir her seyleri. cin de bu yoldan gecti, kore de. ama bir fark var.

"fragile five".
    (turkiye ekonomistleri "kırılgan beşli" der.)

dolara muhtac olan bu gelismekte olan bes ulkenin para birimlerine soylenen bir soz. turkiye, brezilya, guney afrika, endonezya ve hindistan icin kullanilir bu kalip ve sorunlu/guvenilmez degeri gorur buyuk piyasalarda.

simdi durum bu iken, hangi geri zekali yatirimci, buyuk para girisleri yapar turkiye'ye? son zamanlarda kim cok buyuk para sokmustur ulkeye veya? her gun ayri bir yalanla, durumu gecistirip duruyorlar. 2017 gelince ne olacak? 2018'le ilgili vaatler mi siralanacak bu defa da?
  • 2017'de bir giriş olacak da... ne, kime girecek daha tam teşhisi koyamadım.
  • giren girdi ,alacak yer kalmadı.
  • "`benim kız da orospu oldu ama senin kadar güzel anlatamıyorum`" hikayesine döndü iş. borcun adını sermaye girişi koyunca ne kadar güzel görünüyor di mi? o gelen para hibe olarak gelmiyor, yatırım olarak da gelmiyor; borsaya, faize falan geliyor. adamlar 1 koyup 2 alacak ve ülkenin kaymağını yiyecekler. biz gelen parayı yine inşaata gömüp gelecekten borçlanmaya devam edeceğiz. 100 dolar alıp onu ilerde 200 dolar olarak ödemeye çalışacağız, peki aldığımız bu 100 dolarla bize 200 dolar kazandıracak eylemler yapabilecek miyiz? pek ümit verici görünmüyor. sermaye girişi sermayeyi iyi kullanabilen ülkeler için faydalı olabilir ama bizim gibi geri dönüşü olmayan yerlere yatıranlar için iflasa daha çok yaklaşmak anlamına geliyor.