şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2017 yılında dünya çapında gösterime giren en iyi filmlerin listesidir.

  benim izleme fırsatı bulduklarım arasında seçtiğim 25 filmin tam listesi şuradadır:
  https://rateyourmusic.com/…avourite-movies-of-2017/

  sadece ilk 5'i okumak isteyenler için de buraya kopyalayayım:

  5-ıt
  tüm zamanların en yüksek gişe yapan korku filmi olarak ıt, sıfır beklenti ile izlemeye oturup hayranlıkla çıktığım filmlerden biri oldu. çünkü bu tür filmler, hele stephen king uyarlamaları olanları, genelde eğlencelik seyirler olarak unutulur gider benim için. ıt, muschetti'nin korku filmlerine olan aşkının ve yeteneğinin de sayesinde, sıradan bir korku filminden çok daha ötesi. ıt'in ruhunu özümsemiş olan senaryosu, basit korku sahnelerinden öteye, travmatik olaylara ulaşmayı başarıyor. ebeveynleri tarafından yalnız bırakılan, travmatize edilen ya da travmalarına seyirci kalınan çocukların kabus dolu dünyası, son yarım saatinde aynı başarıyı sürdüremese de uzun yıllardır en akılda kalıcı korku deneyimlerinden biri olmayı başarıyordu.

  4-good time
  safdie kardeşlerin daha önce adını duymamıştım, ama bu film ile genç yaşlarında yönetmenlik dersi vermeyi başarıyorlar. derin karakterlere ya da büyük dramatik anlara sahip olmayan bu film, aslında saf bir hikaye anlatımı üzerine kurulu. insanların yüzüne sabitlenmiş hissi veren kameralar, insanı boğan ve gittikçe daha kötüye giden felaketler dizisini anlatması ile değişik bir deneyim yaşatıyor. bir gece boyunca tanıştığımız her karakter hakkında çok az şey biliyoruz, ama yine de safdie kardeşler onları önemsememizi sağlamayı başarıyor. final sahnesi ise, filmin basit bir aksiyon filminden fazlasını anlatmak istediğini bizi gösteriyor. kesinlikle bundan sonra yakından takip edeceğim isimler kendileri.

  3-the florida project
  tangerine gibi sürpriz bir filmden sonra, the florida project için biraz hazırlıklıydım. sean baker toplumdan dışlanmış ve kimsenin umursamadığı insanlar üzerine güzel filmler çeken bir adam. florida project, "çocuk gözünden anlatım" klişesine kapılmıyor ve çok çok iyi bir iş başarıyor. çocuklardan, oscar hak eden williem dafoe'ye kadar herkesin harika oynadığı film, yarattığı neredeyse fantastik atmosferi ile insanın kalbini ele geçiriyor. senin en büyük sürprizi benim için bu film oldu.

  2-blade runner 2049
  benim gözümde villeneuve kariyeri boyunca kendini geliştiren bir yönetmen. en sevmediğim filmi prisoners bile, çoğunlukla senaryodan kaybediyordu. geçen yılın muhteşem arrival'ından sonra, en sevdiğim filmlerden biri olan blade runner'ın devamını bu kadar iyi kotarmış olması takdir edilesi. abartısız ve derin senaryosu, güçlü atmosferi ve tek kelime ile mükemmel olan görüntü yönetimine rağmen gişede istediğini elde edemeyen film, blade runner gibi büyük bir filmin hayranlarını tatmin etmeyi fazlası ile başardı.

  1-call me by your name
  yılın en iyi filmi, aynı zamandır yıllardır izlediğim en iyi film olan cmbyn, baştan sona bütün queer sinema klişelerini yıktığı gibi her karesi sinema aşkı ile dolu, kusursuz bir eser. müziklerinden, yönetmenliğine, senaryodan diyaloglara ve en önemlisi de oyunculuklarına kusur bulmakta zorlanıyorum. izledikten sonra uzun süre aklınızda kalacak filmlerden.
  daha ayrıntılı inceleme için: (bkz: #73432192)
 • milyonlarca sinefilden oluşan hayran kitlem tarafından çılgınca beklenen listedir.siz sevgili dostlarımı daha fazla bekletmek istemiyorum.

  7-three bilboards outside ebbing,missouri

  6-loveless

  5-coco

  4-the shape of water

  3-i,daniel blake

  2-blade runner 2049

  1-mother!

  bu filmlerin bazıları 2016'da çekildi fakat türkiye'de 2017'de vizyona girdi, bazıları da 2017'de çekildi ve türkiye'de 2018'de vizyona girdi ya da girecek. bundan bağımsız olarak, 2017 yılının başından şu güne kadar izlediğim güncel filmler arasından bir seçki yaptım. şunun şurasında bir kaç ay için birbirimizi rencide etmeyelim şimdi.

  evet sevgili dostlar, şimdi sıra sizde. "ulan o filmi nasıl onun üstüne koyarsın" "ulan şu filmi nasıl listene almazsın" nidalarıyla mesaj kutumu yeşillendireceğiniz güzel günleri heyecanla bekliyorum. evet, çok yalnızım ve günde dört film izliyorum.
 • bir liste de benden:

  1. the square - ruben östlund
  2. the florida project - sean baker
  3. a ghost story - david lowery
  4. blade runner 2049 - denis villeneuve
  5. call me by your name - luca guadagnino
  6. good time - josh & benny safdie
  7. phantom thread - paul thomas anderson
  8. toivon tuolla puolen - aki kaurismaki
  9. the party - sally potter
  10. you were never really here - lynne ramsay
  11. the nile hilton incident - tarik saleh
  12. twin peaks: the return - david lynch
  13. i don't feel at home in this worl anymore - macon blair
  14. the killing of a sacred deer - yorgos lanthimos
  15. işe yarar bir şey - pelin esmer
  16. testrol és lélekrol - ildikó enyedi
  17. loving vincent - dorota kobiela
  18. song to song - terrence malick
  19. western - valeska grisebach
  20. chemi bednieri ojakhi - nana ekvtimishvili