şükela:  tümü | bugün
  • en baştan not: yazacaklarım temenni içerir. transfer tek boyutlu bir süreç değil. gerçekleşip gerçekleşmemesini belirleyen bir çok parametre var. ben sadece elimden geldiğince takip ettiğim, sözleşmesi biten/bitmeyen oyunculardan bir liste yapmaya çalışacağım.

yaşlanan takımı gençleştirme hamlesinin gelmesini beklediğimiz, son gelen bilgilere göre sattığın kadar harca kuralının kalkacağı lakin ffp anlaşmasının yine de devam edeceği sezon üzerinden şekillenecek politikadır. benim önerilerime geçelim;

gidecekler

alvaro negredo: teklif gelmesi halinde gönderilmesi gerekiyor. beşiktaş'la doku uyuşmazlığı var. iyi veya kötü diyemem zira şu ana kadar kendini gösterecek süreler alamadı. bu entryi girdiğim tarih itibari ile 2 kez 11 başladı, gol atamadı.

jeremain lens: uyum sağlayamayan ikinci oyuncu. zaten oynadığı bölge oldukça kalabalık. yerine kimse alınmasa bile orkan, gökhan töre gibi oyuncular kendisinin yerini rahatlıkla doldurabilir.

ryan babel: beşiktaş'a maksimum katkı vermiş enfes oyuncu. ben misyonunu tamamladığını düşünüyorum. değerini bulduğu anda satılmasını isterim. son zamanlardaki form durumunu doymuşluğa bağlıyorum. olası bir dünya kupası kadrosu yapması durumunda yazın takımdan ayrılabilir.

dusko toşiç: devre arasında gidebilirdi takımda kaldı. sezon sonunda yaşı da düşünüldüğünde elden çıkarılması mantıklı bir hamle olur. şu aşamada yerinde vida'nın oynayabileceğini düşünüyorum. vida şenol güneş uyumu yakalandığında toşiç'i kesinlikle aramayız.

matej mitroviç: belçika'da kalacak gibi duruyor. ben türkiye serüvenini kafasında bitirdiğini düşünüyorum. olası bir dünya kupası kadrosu yapmasında durumunda belçika'da kalmasa bile kendisine çok rahat alıcı bulabileceğini düşünüyorum.

boyko, aras, veli: fazla söze gerek yok.

arada kaldıklarım

ricardo quaresma: misyonunu tamamladı. taraftarla arasında gerginlik başlıyor ufak ufak. kendisini bazen çok sevip, bazen de çok kızıyorum. gitmesi gereken zaman geldi. ayrılık her iki taraf için de hayırlı olur.

anderson talisca: bonservisi alınsın isterim ama yüksek meblağ olduğu için gidecek kategorisinde değerlendiriyorum.

atiba: kalırsa rotasyonda tutulmalı, giderse de kimseye kızmam. futbolu bırakma durumu olursa altyapıda veya kulüpte değerlendirilmesi beşikaş için güzel bir hamle olur. karakterli ve disiplinli bi adam. her hali faydalı.

gelelim alınmasını istediklerime;

bernard anicio caldeira duarte: isviçre çakısı bir arkadaş. sağ, sol kanat ve 10 numara pozisyonlarını oynayabiliyor. zaman zaman talisca gibi gizli forvet golleri atıyor. ayağı temiz, teknik. yaşı 26, bonservis bedeli entry tarihi itibari ile yok. sene sonu sözleşmesi bitiyor.

orbelin pineda: orta sahanın her bölgesinde oynayabilen meksikalı top tepici. oldukça teknik. zayıf yanı olarak fiziği ve bonservisi öne çıkıyor. orta saha dışında temiz bilekleri ve kıvraklığı ile kanat rotasyonunda da kullanılabilir. yaşı 22.

görkem sağlam: bochum takımında oynayan türk asıllı alman top tepici. yaşı 20. ikinci tolgay arslan vakası olabilir beşiktaş kendisini alırsa. merkez orta sahada türk pasaportlu oyuncu olarak tolgay ve oğuzhan'ı yedekleyebilir. bu ikiliden birinin satılması durumunda kendine kadroda yer bulabilir. milli takımımızı da seçerse ballı kaymak olur.

max meyer: alman top tepici. kendisini anlatmaya gerek yok. sözleşmesi entry tarihi itibari ile sezon sonu sonra eriyor. schalke'de kalıp kalmayacağı belli değil. bitik milan kendisini takip ediyor. şampiyonlar ligi hedefi tutturulursa ikna etmek olası bir hale gelebilir. atiba'nın en sağlam alternatifi. genç ve potansiyelli.

umut bozok: fransa alt liglerinin tozunu atan genç forvet. bu sene sonunda transfer yapacağı kesin. fransa'da kendisinden ikinci lacazette diye bahsediyorlar. negredo'nun yerini doldurabilecek potansiyeli var. zamanlamasını iyi ayarlarsak almamamız için bir neden yok.

facundo ferreyra: takımdaşı bernard gibi sezon sonu sözleşmesi bitecek olan 27 yaşındaki arjantinli forvet oyuncusu. iki sezon önce bu adamı alalım deseniz bir soru işareti koyardım. her geçen sezon üzerine koyarak gidiyor. özellikle bu yıl çok iyi performans sergiliyor. bernard ile birlikte alınması durumunda ivmesinin düşmeden beşiktaş'ta da devam edeceğini düşünüyorum. ceza sahası içinde oldukça etkili ve güçlü bir forvet. beşiktaş'a çok katkı verir.

david hancko: zilina takımında oynayan 21 yaşındaki defans oyuncusu. pepe ve vida'nın yanında gelişimine devam ederse muhteşem bir defans oyuncusuna evrilebilir. tam yatırımlık transfer. bonservisine 2 civarı verilirse alınabilir. fakat önümüzdeki mitroviç örneği beni bu transferin ilerideki gelişimi hakkında endişelendiriyor.

salih özcan: yine alman altyapılı köln takımında oynayan oyuncu. ileride muhteşem bir oyuncu olabilir. türk milli takımını da seçerse efsane olur.

gökhan gül: yine alman altyapılı genç top tepici. stoper pozisyonunda oynuyor. böyle gençleri istiyorum çünkü pepe gibi bir dünya starı takımda. hırvat milli takımının stoperi bizde. gelişimlerine katkı verebilirsek uçar bu çocuk da.

fedor chalov: rusların yeni yıldız adayı. ruslar kendisinden çok şey bekliyor. gelişimini sürdürürse zaten önü açık çocuğun. inanılmaz bir fiziği var yaşına göre. ceza sahası içinde bitiriciliği fena değil. genç olması sebebiyle bazen tecrübesizlik yaşıyor ama yine de yaşına göre çok soğukkanlı.

kerim alıcı: altınordu takımında oynayan genç sağ bek. gökhan gönül'ün yerine düşünülebilecek bir oyuncu. altınordu ekolünün önde gelen oyuncularından birisi.

yusuf acer: yine altınordu, yine kanat bek. altınordu'nun sol bekinde forma mücadelesi veren genç oyuncu oldukça potansiyelli bir kardeşimiz. altınordu takımında dikkat çeken oyunculardan birisi. beşiktaş sol bek rotasyonunda adrianonun satılma ihtimaline karşın caner erkin'le forma mücadelesi verebilir.
    daha var ama şimdilik bu kadarı kafi. ileride belki başka bir transfer önerisi daha yaparım. evet.
  • iflasın eşiğindeki beşiktaş'tan fazla da birşey beklememek gerekir. elinizdeki utanmasa bastonla sahaya çıkacak bunakları göndermenize pek olasılık vermiyorum. elin çinlisi bile sizden daha zeki. kimse negredo'ya, lens'e, adriano'ya, pepe'ye sizin saçtığınız paraları saçmaz. yazar arkadaşın temenni ettiği listede dikkatimi çeken tek isim umut bozok. umut'u muhtemelen bizim takımlara yedirmezler.
  • hoşgeldin fmci kardeş
  • genç oyuncu stratejisi üzerine yoğunlaşması gerektiği gibi, umut güner/ahmet bulut denkleminden de kurtulup alternatifler üretmesi gerekiyor. bakın her ne kadar kendisini sevmesem de ibrahim altınsay bir seçenek, serkan reçber bir seçenek. alternatifler çoğaltılabilir. gelelim benim ikinci öneri listeme.

kaleci

fabri: hakkında sözleşmesini uzatmayacak haberleri çıkıyor. yerine yerli ve tecrübeli bir kaleci bulmak zor. yabancı alternatifleri üzerine düşünülecekse sözleşmesi biten lukas hradecky güzel bir transfer olabilir. ben kısa vadede çağlar şahin akbaba gibi süper lig tecrübesi olan ama aynı zamanda genç bir kalecinin alınıp utku'nun oynayabileceği bir takıma kiraya verilmesi gerektiğini düşünüyorum. şu aşamada berke özer veya erce kardeşler gibi genç kalecilerinin beşiktaş'a doğrudan katkı vereceğini düşünmüyorum. altınorduyla olan durum da cabası.

sağ bek:

gökhan gönül performansında iniş çıkışları olan ama beşiktaş'ın oyun stiline nokta atışı uyum sağlayacak özelliklere sahip bir oyuncu. gel gelelim yaşı geçiyor ve sakatlık riski artıyor. yerine leo dubois alınsın istiyordum eleman sene sonu sözleşmesi biteceği için lyon'a imza attı bile. kaçan balık oldukça büyük oldu bana göre. yerine yerli alternatiflere bakıyorum fakat kara bir tablo karşımda duruyor. bu bölgede altınordu'dan genç bir oyuncu var. bana göre potansiyeli yüksek. yalnız artık altınorduyla aramızda yaşanan gerginlikten dolayı ismini sildiğim için en iyi alternatif zeki çelik gibi görünüyor.

yabancı oyuncu yazmayı unutmuşum onu da ekleyeyim. daha önce sözlükte başlığını da açmıştım. hırvat genç karlo bartolec bence bu bölge için değerlendirilebilecek en güçlü yabancı alternatif. oynadığı lig itibariyle ucuza alınabilir. katkı verip yüksek bedelle satılabilir. ben olsam direkt alırım bu gencoyu.

sol bek
    burası sağlam görünüyor aslında. olası bir adriano satışının sol bek bölgemizi oyun zekası anlamında geri götüreceği aşikar. burada sözleşmesi bitecek olan rus oyuncu georgi schennikov düşünülebilir. yalnız rus futbolcular çok sefa pezevengi olduğundan ülkeleri dışında genellikle tutunamıyorlar. riske girilir mi bilemem. ben olsam almam. aynı risk oranına sahip bir adam daha var o da luke shaw. bu şerefsiz de sakatlıktan kafasını kaldıramıyor. mustafa pektemek'e rahmet okutur. zaten sakatlık riski olmasa bugün sözleşmesi biten oyuncu statüsünde diye konuşamazdık bile. altınordu'da bir oyuncu var ama onlara kıl olduğum için yazmıyorum.

buraya en iyi alternatif yabancı genç oyuncu mads pedersen. genç viking potansiyeli ile resmen heyecan yaratıyor. ileride büyük paralara transfer yapabilecek kalibrede. en büyük eksiği tecrübe. adriano satılmazsa bu genç viking ondan edineceği tecrübe ile efsane bir oyuncuya dönüşebilir. parası neyse verin alın. üçe beşe bakmayın.

stoper

güçlü bir bölge gibi görülse de ben toşiç satışı bekliyorum sezon sonu. ayrıca mitroviç de büyük ihtimalle belçikadan dönmez. kaldı mı sana vida ve pepe. buranın alternatifi sözleşmesi biten stefan de vrij. şaka lan şaka :)

daha önce önerdim yine önereceğim david hancko bu bölgenin genç alternatifi. sol ayaklı bu stoper kardeşimiz kendi liginde zaman zaman gol de buluyor. geleceği parlak görünüyor ki şu aşamada üzerine atlamazsak zaten bir daha alamayız gibi. buraya ayrıca bir alaman önermek istiyorum. sezon sonu sözleşmesi bitecek olan marc-oliver kempf kağıt üzerinde risksiz bir transfer gibi duruyor. burada soru işareti doğuran şey bu sezon kendi takımında çok süre alamaması. iyi süreler almaya başlarsa kapı gibi olur bu çocuk.

yine bu bölgeye kaan ayhan, gökhan gül gibi alman altyapılı türk oyuncular da düşünülebilir. kaan sözleşmesini 1 sene daha uzattı. maliyet sıkıntılı olabilir ama düşünülebilir.

orta saha:

atiba yaşlandı, oğuzhan veya tolgay ya da her ikisi birden takımdan ayrılabilir. tolgay ve oğuzhan yerine yine altyapı eğitimini ülke dışında almış ve sözleşmesinin son senesindeki görkem sağlam kuvvetli bir alternatif olarak görünüyor. yine alman altyapılı salih özcan bölgenin diğer alternatifi olabilir. bu iki oyuncu genç ve geleceği parlak çocuklar.

atiba'nın yerine yine almanların potansiyelli sarı pipisi max meyer düşünülebilir. bu sarı pipi merkez orta saha, ön libero ve on numara oynayabiliyor. zaten haberlere yavaş yavaş adı düşmeye başladı. gerçi kendisiyle ingiliz kulüpleri de artık ciddi olarak ilgilenmeye başladılar. bu adama çökün diye götümüzü yırttık burada. artık iş işten geçmiş olabilir. bekleyip görelim.

on numara pozisyonuna ise ferdi kadıoğlu hamlesi gençlik aşısı olarak düşünülebilir.

kanatlar

ısrarla yazmaya devam edeceğim buranın en büyük adayı sezon sonu sözleşmesi biten bernard anicio caldeira duarte. italyan liginden ciddi teklifler olduğu iddia ediliyor ama roma dışında ben başarılı olabileceği bir takım göremiyorum orada. belki biraz napoli. zaten bunun ikisinden birisi talip olursa almamız imkansıza yaklaşır. kanat dedik ama talisca'nın olası ayrılma durumunda on numara/gölge forvet rollerinde de değerlendirilebilir. meyer'le birlikte alınırsa büyük iş olur gerçekten.

bu eleman dışında iki alternafim var. birincisini daha önce bu başlıkta yazdım orbelin pineda. ikincisi ise sezon sonu sözleşmesi bitecek olan jonathan bamba. bu genco sağ/sol kanat oynayabiliyor. sözleşmesi yok, yaşı genç, risksiz transfer. bu tarz adamları en kötü üçe beşe bakmadan fransa ligine geri satabilirsiniz. ben olsam sözleşmeyi çoktan imzalamıştım bu gencoyla.

forvet:

bu bölgenin en güçlü adayı facundo ferreyra. bernard'la beraber şaktar'dan bu elemanı kaparsak çok şahane bir iş olur. bu başlıkta fikirlerimi yazdım kendisi hakkında. ekürisi olarak cenk tosun sonrası yerli forvet adayım elbette umut bozok. onu da bu başlıkta yazdım.

ekstra olarak bu bölgeye brezilyanın bağrından çıkarmaya hazırlandığı lincoln correa dos santos'u yazıyorum. bu transfer yukarıda yazdıklarımın belki hepsinden zor ve pahalı olabilir ama beşiktaş'ın verecek parası varsa sadece bu çocuğa verseler yeridir. ileride gabriel jesus gibi bir sıçrama yapması muhtemel.

gelelim kişisel bölüme. bu isimleri buraya yazınca fmcilik oynuyor zannedenler var ama şunu söyleyeyim bu sözlükte türk takımlarının tamamının scout ağını cebinden çıkaracak sözlükçüler var. keşke o scout gibi çalışan sözlükçüler taşın altına elini sokacak duruma gelebilseler beşiktaş içinde. benimkisi amatör bir heves. bunların hepsinin alınamayacağını da biliyorum ama izlediğim, sözleşmesiz/sözleşmeli oyuncuları yazıyorum. alınsın alınmasın. ben bildiğimi, güvendiğimi yazar geçerim.

son kertede sözlüğü ben keyif alma aracı olarak kullanıyorum ve bu oyuncuları buraya yazarken bundan zevk alıyorum. var mı ötesi? keyfimin kahyası mısınız? arada bazı oyuncuları tekrar yazdım ama ilk entrye göre biraz daha derli toplu sanki. eklemeler çıkarmalar da yaptım. evet.