şükela:  tümü | bugün
  • en baştan not: yazacaklarım temenni içerir. transfer tek boyutlu bir süreç değil. gerçekleşip gerçekleşmemesini belirleyen bir çok parametre var. ben sadece elimden geldiğince takip ettiğim, sözleşmesi biten/bitmeyen oyunculardan bir liste yapmaya çalışacağım.

yaşlanan takımı gençleştirme hamlesinin gelmesini beklediğimiz, son gelen bilgilere göre sattığın kadar harca kuralının kalkacağı lakin ffp anlaşmasının yine de devam edeceği sezon üzerinden şekillenecek politikadır. benim önerilerime geçelim;

gidecekler

alvaro negredo: teklif gelmesi halinde gönderilmesi gerekiyor. beşiktaş'la doku uyuşmazlığı var. iyi veya kötü diyemem zira şu ana kadar kendini gösterecek süreler alamadı. bu entryi girdiğim tarih itibari ile 2 kez 11 başladı, gol atamadı.

jeremain lens: uyum sağlayamayan ikinci oyuncu. zaten oynadığı bölge oldukça kalabalık. yerine kimse alınmasa bile orkan, gökhan töre gibi oyuncular kendisinin yerini rahatlıkla doldurabilir.

ryan babel: beşiktaş'a maksimum katkı vermiş enfes oyuncu. ben misyonunu tamamladığını düşünüyorum. değerini bulduğu anda satılmasını isterim. son zamanlardaki form durumunu doymuşluğa bağlıyorum. olası bir dünya kupası kadrosu yapması durumunda yazın takımdan ayrılabilir.

dusko toşiç: devre arasında gidebilirdi takımda kaldı. sezon sonunda yaşı da düşünüldüğünde elden çıkarılması mantıklı bir hamle olur. şu aşamada yerinde vida'nın oynayabileceğini düşünüyorum. vida şenol güneş uyumu yakalandığında toşiç'i kesinlikle aramayız.

matej mitroviç: belçika'da kalacak gibi duruyor. ben türkiye serüvenini kafasında bitirdiğini düşünüyorum. olası bir dünya kupası kadrosu yapmasında durumunda belçika'da kalmasa bile kendisine çok rahat alıcı bulabileceğini düşünüyorum.

boyko, aras, veli: fazla söze gerek yok.

arada kaldıklarım

ricardo quaresma: misyonunu tamamladı. taraftarla arasında gerginlik başlıyor ufak ufak. kendisini bazen çok sevip, bazen de çok kızıyorum. gitmesi gereken zaman geldi. ayrılık her iki taraf için de hayırlı olur.

anderson talisca: bonservisi alınsın isterim ama yüksek meblağ olduğu için gidecek kategorisinde değerlendiriyorum.

atiba: kalırsa rotasyonda tutulmalı, giderse de kimseye kızmam. futbolu bırakma durumu olursa altyapıda veya kulüpte değerlendirilmesi beşikaş için güzel bir hamle olur. karakterli ve disiplinli bi adam. her hali faydalı.

gelelim alınmasını istediklerime;

bernard anicio caldeira duarte: isviçre çakısı bir arkadaş. sağ, sol kanat ve 10 numara pozisyonlarını oynayabiliyor. zaman zaman talisca gibi gizli forvet golleri atıyor. ayağı temiz, teknik. yaşı 26, bonservis bedeli entry tarihi itibari ile yok. sene sonu sözleşmesi bitiyor.

orbelin pineda: orta sahanın her bölgesinde oynayabilen meksikalı top tepici. oldukça teknik. zayıf yanı olarak fiziği ve bonservisi öne çıkıyor. orta saha dışında temiz bilekleri ve kıvraklığı ile kanat rotasyonunda da kullanılabilir. yaşı 22.

görkem sağlam: bochum takımında oynayan türk asıllı alman top tepici. yaşı 20. ikinci tolgay arslan vakası olabilir beşiktaş kendisini alırsa. merkez orta sahada türk pasaportlu oyuncu olarak tolgay ve oğuzhan'ı yedekleyebilir. bu ikiliden birinin satılması durumunda kendine kadroda yer bulabilir. milli takımımızı da seçerse ballı kaymak olur.

max meyer: alman top tepici. kendisini anlatmaya gerek yok. sözleşmesi entry tarihi itibari ile sezon sonu sonra eriyor. schalke'de kalıp kalmayacağı belli değil. bitik milan kendisini takip ediyor. şampiyonlar ligi hedefi tutturulursa ikna etmek olası bir hale gelebilir. atiba'nın en sağlam alternatifi. genç ve potansiyelli.

umut bozok: fransa alt liglerinin tozunu atan genç forvet. bu sene sonunda transfer yapacağı kesin. fransa'da kendisinden ikinci lacazette diye bahsediyorlar. negredo'nun yerini doldurabilecek potansiyeli var. zamanlamasını iyi ayarlarsak almamamız için bir neden yok.

facundo ferreyra: takımdaşı bernard gibi sezon sonu sözleşmesi bitecek olan 27 yaşındaki arjantinli forvet oyuncusu. iki sezon önce bu adamı alalım deseniz bir soru işareti koyardım. her geçen sezon üzerine koyarak gidiyor. özellikle bu yıl çok iyi performans sergiliyor. bernard ile birlikte alınması durumunda ivmesinin düşmeden beşiktaş'ta da devam edeceğini düşünüyorum. ceza sahası içinde oldukça etkili ve güçlü bir forvet. beşiktaş'a çok katkı verir.

david hancko: zilina takımında oynayan 21 yaşındaki defans oyuncusu. pepe ve vida'nın yanında gelişimine devam ederse muhteşem bir defans oyuncusuna evrilebilir. tam yatırımlık transfer. bonservisine 2 civarı verilirse alınabilir. fakat önümüzdeki mitroviç örneği beni bu transferin ilerideki gelişimi hakkında endişelendiriyor.

salih özcan: yine alman altyapılı köln takımında oynayan oyuncu. ileride muhteşem bir oyuncu olabilir. türk milli takımını da seçerse efsane olur.

gökhan gül: yine alman altyapılı genç top tepici. stoper pozisyonunda oynuyor. böyle gençleri istiyorum çünkü pepe gibi bir dünya starı takımda. hırvat milli takımının stoperi bizde. gelişimlerine katkı verebilirsek uçar bu çocuk da.

fedor chalov: rusların yeni yıldız adayı. ruslar kendisinden çok şey bekliyor. gelişimini sürdürürse zaten önü açık çocuğun. inanılmaz bir fiziği var yaşına göre. ceza sahası içinde bitiriciliği fena değil. genç olması sebebiyle bazen tecrübesizlik yaşıyor ama yine de yaşına göre çok soğukkanlı.

kerim alıcı: altınordu takımında oynayan genç sağ bek. gökhan gönül'ün yerine düşünülebilecek bir oyuncu. altınordu ekolünün önde gelen oyuncularından birisi.

yusuf acer: yine altınordu, yine kanat bek. altınordu'nun sol bekinde forma mücadelesi veren genç oyuncu oldukça potansiyelli bir kardeşimiz. altınordu takımında dikkat çeken oyunculardan birisi. beşiktaş sol bek rotasyonunda adrianonun satılma ihtimaline karşın caner erkin'le forma mücadelesi verebilir.
    daha var ama şimdilik bu kadarı kafi. ileride belki başka bir transfer önerisi daha yaparım. evet.
  • iflasın eşiğindeki beşiktaş'tan fazla da birşey beklememek gerekir. elinizdeki utanmasa bastonla sahaya çıkacak bunakları göndermenize pek olasılık vermiyorum. elin çinlisi bile sizden daha zeki. kimse negredo'ya, lens'e, adriano'ya, pepe'ye sizin saçtığınız paraları saçmaz. yazar arkadaşın temenni ettiği listede dikkatimi çeken tek isim umut bozok. umut'u muhtemelen bizim takımlara yedirmezler.
  • hoşgeldin fmci kardeş
  • genç oyuncu stratejisi üzerine yoğunlaşması gerektiği gibi, umut güner/ahmet bulut denkleminden de kurtulup alternatifler üretmesi gerekiyor. bakın her ne kadar kendisini sevmesem de ibrahim altınsay bir seçenek, serkan reçber bir seçenek. alternatifler çoğaltılabilir. gelelim benim ikinci öneri listeme.

kaleci

fabri: hakkında sözleşmesini uzatmayacak haberleri çıkıyor. yerine yerli ve tecrübeli bir kaleci bulmak zor. yabancı alternatifleri üzerine düşünülecekse sözleşmesi biten lukas hradecky güzel bir transfer olabilir. ben kısa vadede çağlar şahin akbaba gibi süper lig tecrübesi olan ama aynı zamanda genç bir kalecinin alınıp utku'nun oynayabileceği bir takıma kiraya verilmesi gerektiğini düşünüyorum. şu aşamada berke özer veya erce kardeşler gibi genç kalecilerinin beşiktaş'a doğrudan katkı vereceğini düşünmüyorum. altınorduyla olan durum da cabası.

sağ bek:

gökhan gönül performansında iniş çıkışları olan ama beşiktaş'ın oyun stiline nokta atışı uyum sağlayacak özelliklere sahip bir oyuncu. gel gelelim yaşı geçiyor ve sakatlık riski artıyor. yerine leo dubois alınsın istiyordum eleman sene sonu sözleşmesi biteceği için lyon'a imza attı bile. kaçan balık oldukça büyük oldu bana göre. yerine yerli alternatiflere bakıyorum fakat kara bir tablo karşımda duruyor. bu bölgede altınordu'dan genç bir oyuncu var. bana göre potansiyeli yüksek. yalnız artık altınorduyla aramızda yaşanan gerginlikten dolayı ismini sildiğim için en iyi alternatif zeki çelik gibi görünüyor.

yabancı oyuncu yazmayı unutmuşum onu da ekleyeyim. daha önce sözlükte başlığını da açmıştım. hırvat genç karlo bartolec bence bu bölge için değerlendirilebilecek en güçlü yabancı alternatif. oynadığı lig itibariyle ucuza alınabilir. katkı verip yüksek bedelle satılabilir. ben olsam direkt alırım bu gencoyu.

sol bek
    burası sağlam görünüyor aslında. olası bir adriano satışının sol bek bölgemizi oyun zekası anlamında geri götüreceği aşikar. burada sözleşmesi bitecek olan rus oyuncu georgi schennikov düşünülebilir. yalnız rus futbolcular çok sefa pezevengi olduğundan ülkeleri dışında genellikle tutunamıyorlar. riske girilir mi bilemem. ben olsam almam. aynı risk oranına sahip bir adam daha var o da luke shaw. bu şerefsiz de sakatlıktan kafasını kaldıramıyor. mustafa pektemek'e rahmet okutur. zaten sakatlık riski olmasa bugün sözleşmesi biten oyuncu statüsünde diye konuşamazdık bile. altınordu'da bir oyuncu var ama onlara kıl olduğum için yazmıyorum.

buraya en iyi alternatif yabancı genç oyuncu mads pedersen. genç viking potansiyeli ile resmen heyecan yaratıyor. ileride büyük paralara transfer yapabilecek kalibrede. en büyük eksiği tecrübe. adriano satılmazsa bu genç viking ondan edineceği tecrübe ile efsane bir oyuncuya dönüşebilir. parası neyse verin alın. üçe beşe bakmayın.

stoper

güçlü bir bölge gibi görülse de ben toşiç satışı bekliyorum sezon sonu. ayrıca mitroviç de büyük ihtimalle belçikadan dönmez. kaldı mı sana vida ve pepe. buranın alternatifi sözleşmesi biten stefan de vrij. şaka lan şaka :)

daha önce önerdim yine önereceğim david hancko bu bölgenin genç alternatifi. sol ayaklı bu stoper kardeşimiz kendi liginde zaman zaman gol de buluyor. geleceği parlak görünüyor ki şu aşamada üzerine atlamazsak zaten bir daha alamayız gibi. buraya ayrıca bir alaman önermek istiyorum. sezon sonu sözleşmesi bitecek olan marc-oliver kempf kağıt üzerinde risksiz bir transfer gibi duruyor. burada soru işareti doğuran şey bu sezon kendi takımında çok süre alamaması. iyi süreler almaya başlarsa kapı gibi olur bu çocuk.

yine bu bölgeye kaan ayhan, gökhan gül gibi alman altyapılı türk oyuncular da düşünülebilir. kaan sözleşmesini 1 sene daha uzattı. maliyet sıkıntılı olabilir ama düşünülebilir.

orta saha:

atiba yaşlandı, oğuzhan veya tolgay ya da her ikisi birden takımdan ayrılabilir. tolgay ve oğuzhan yerine yine altyapı eğitimini ülke dışında almış ve sözleşmesinin son senesindeki görkem sağlam kuvvetli bir alternatif olarak görünüyor. yine alman altyapılı salih özcan bölgenin diğer alternatifi olabilir. bu iki oyuncu genç ve geleceği parlak çocuklar.

atiba'nın yerine yine almanların potansiyelli sarı pipisi max meyer düşünülebilir. bu sarı pipi merkez orta saha, ön libero ve on numara oynayabiliyor. zaten haberlere yavaş yavaş adı düşmeye başladı. gerçi kendisiyle ingiliz kulüpleri de artık ciddi olarak ilgilenmeye başladılar. bu adama çökün diye götümüzü yırttık burada. artık iş işten geçmiş olabilir. bekleyip görelim.

on numara pozisyonuna ise ferdi kadıoğlu hamlesi gençlik aşısı olarak düşünülebilir.

kanatlar

ısrarla yazmaya devam edeceğim buranın en büyük adayı sezon sonu sözleşmesi biten bernard anicio caldeira duarte. italyan liginden ciddi teklifler olduğu iddia ediliyor ama roma dışında ben başarılı olabileceği bir takım göremiyorum orada. belki biraz napoli. zaten bunun ikisinden birisi talip olursa almamız imkansıza yaklaşır. kanat dedik ama talisca'nın olası ayrılma durumunda on numara/gölge forvet rollerinde de değerlendirilebilir. meyer'le birlikte alınırsa büyük iş olur gerçekten.

bu eleman dışında iki alternafim var. birincisini daha önce bu başlıkta yazdım orbelin pineda. ikincisi ise sezon sonu sözleşmesi bitecek olan jonathan bamba. bu genco sağ/sol kanat oynayabiliyor. sözleşmesi yok, yaşı genç, risksiz transfer. bu tarz adamları en kötü üçe beşe bakmadan fransa ligine geri satabilirsiniz. ben olsam sözleşmeyi çoktan imzalamıştım bu gencoyla.

forvet:

bu bölgenin en güçlü adayı facundo ferreyra. bernard'la beraber şaktar'dan bu elemanı kaparsak çok şahane bir iş olur. bu başlıkta fikirlerimi yazdım kendisi hakkında. ekürisi olarak cenk tosun sonrası yerli forvet adayım elbette umut bozok. onu da bu başlıkta yazdım.

ekstra olarak bu bölgeye brezilyanın bağrından çıkarmaya hazırlandığı lincoln correa dos santos'u yazıyorum. bu transfer yukarıda yazdıklarımın belki hepsinden zor ve pahalı olabilir ama beşiktaş'ın verecek parası varsa sadece bu çocuğa verseler yeridir. ileride gabriel jesus gibi bir sıçrama yapması muhtemel.

gelelim kişisel bölüme. bu isimleri buraya yazınca fmcilik oynuyor zannedenler var ama şunu söyleyeyim bu sözlükte türk takımlarının tamamının scout ağını cebinden çıkaracak sözlükçüler var. keşke o scout gibi çalışan sözlükçüler taşın altına elini sokacak duruma gelebilseler beşiktaş içinde. benimkisi amatör bir heves. bunların hepsinin alınamayacağını da biliyorum ama izlediğim, sözleşmesiz/sözleşmeli oyuncuları yazıyorum. alınsın alınmasın. ben bildiğimi, güvendiğimi yazar geçerim.

son kertede sözlüğü ben keyif alma aracı olarak kullanıyorum ve bu oyuncuları buraya yazarken bundan zevk alıyorum. var mı ötesi? keyfimin kahyası mısınız? arada bazı oyuncuları tekrar yazdım ama ilk entrye göre biraz daha derli toplu sanki. eklemeler çıkarmalar da yaptım. evet.
  • dusko toşiç satışı ile start verilmiştir. sanırım emre akbaba transferi ile devam edecek. evet.
  • umarım bizi iki sene şampiyon yapan jenerasyona benzer bir jenerasyon yaratmak üzerine kurulur.

şöhret futbolcular değil, ısıran - savaşçı ve hedefleri olan futbolcular istiyorum şahsen.

ayrıca cenk ve tosic kulübe dünyanın parasını getirdi. bir zahmet forvete 35’lik adamları ucuza getirme sevdasından vazgeçin. demba ba, burak gelecek diye ödüm kopuyor.
  • geçen sezon kimi transfer etmeyin dediysek bir burak yılmaz dışında herkesi alıp getirdikleri için ne denilse boş olan transfer politikasıdır. kimi alın dediysek de duymazdan geldiler. mesela eric maxim choupo-moting. yerine transfer edilen isim lens. yorumsuz.

insanlar iyice geçim derdine, hayat telaşına düştüler. bakın iddia ediyorum bu sezon sözlükte bile futbol o kadar konuşulan bir olgu olmayacaktır. kendimden biliyorum. bilenler bilirler, her zaman futbol içerikli entryler girer, bilgiler verirdim. artık gram umrumda değil. bunun birçok sebebi var ama en büyük sebebi yönetimin yanlış politikalarıdır. kötü işler yapmadılar ama bu sezon, iki sezonun sonrasında kapıldıkları rehavetle "şenol hoca yeaaaaaa kimi koysak şampiyon yapar yeaaa dur iki tane menajerin aklına uyalım" tribinde iş yaptılar. sonuç ortada. şampiyonluktan başka çıkar yolu olmayan takım ikinci bile olamayacak. ee gelirler, bütçe, borç yapılandırmaları falan ne olacak? üstüne bütün oyuncular euro üzerinden maaş alıyor. euro kuru ortada. gelirlerin %70'i falan tl üzerinden geliyor. tl'nin değeri son 1 yılda inanılmaz bir şekilde düştü. üzerine yabancı sınırı belli ki daraltılacak. hamleler de buna göre yapılmalı. türk takımlarının bu sınırlama içindeyken gösterdikleri iğrenç işgüzarlığı zaten çok iyi biliyoruz.

piyasada iyi genç gurbetçi falan da yok. olanları ya hali hazırda iyi takımdalar ya da iyi takımlar tarafından yakın markaj altındalar. misal son zamanlarda en çok beğendiğim adam umut bozok. herifi lyon ve monaco takip ediyor. bizde milli takıma bile çağrılmıyor, yerine umut bulut'u falan alıyorlar. 54 yaşındaki, en parlak zamanlarında bile boş kaleye taca vuran umut bulut'u fransa liglerinin en potansiyelli oyuncusuna tercih ediyorlar. güler misin ağlar mısın.

zaten internet ve teknoloji çok gelişti. hoş gelişse ne gelişmese ne? torpilli scoutlar var bizde. yeteneğin y'sinden anlamayan. gönder mitrovic'e kefil olsunlar. sahi ne oldu mitrovic'e? 5'e alınıp 55'e satıyorlardı en son? pedro franco part 2 oldu anlaşılan. scout'u geç zaten düzgün bir transfer politikası yok. "nerede eksik var? sol bek? arayayım x menajeri. abi elinde sol bek kimler var?" böyle bir düstur ile bu kulüp 2 yıl şampiyonluk yaşadı, uefa'da iyi işler yaptı, şl'de gruptan çıktı. gerçekten mucize. bu sezon hiçbiri olmayacak. beklentiyi düşük tutun. konuşulan isimler, burak yılmaz ve demba ba. burak neyse de demba mı? yok ohen amına koyim. ben sabaha kadar bak şu, bu yazayım kim sikleyecek beni? veya ben gibileri? adamlar bildiğini okuyacak. alın bakın mesela negredo henüz kesinleşmemişken neler yazdım.

sonra neler oldu anlatmaya gerek yok. bir bir çıktı yazdıklarım. ne yazmışım son entry'nin sonunda. "şimdilik kin kusmak için erken" bir sikten anlamayan ama otorite, ulema gibi konuşan boş beleşler susun da anlayanlara laf etmeyin. sikecem yıllardır kim alınırsa babanızın oğlu gibi savunup, dünya'nın en iyi futbolcusu ilan ediyorsunuz. gelen yönetim hangisi olursa olsun "bizim taraftar böyle vefalı be abi." kafasında iş yapıyor. bir tek burak yılmaz konusunda çekiniyorlar. ondan geri adım atıyorlar. geri kalan kim varsa aynı kafadalar, biliyorlar çünkü öveceksiniz. "ya bi şans verelim" diyeceksiniz. ulan davar, ulan mal herkes gomez mi? herif bana diyor ki "gomez'e şans verdik ne oldu?" mario gomez için diyor bunu. duyan da celil sağır, mithat yavaş, alp küçükvardar, saffet akyüz, serkan aykut, cenk işler falan zannedecek amına koyim. koskoca mario gomez. kariyeri sakatlık yüzünden bir süreliğine tepetaklak gitmiş bu adam geldi bizde sakatlanmadı he ayıp etti gitti yine mahvetti kariyerini o ayrı ama o adam hırs yapmıştı zaten. bizde değil de fiorentina dışında ve italya dışında nereye gitse benzer bir patlamayı yapacaktı zaten. şenol güneş de etkili oldu onun bu kadar coşmasında ama adam sinan kaloğlu değil ki coşması full hoca sayesinde olmuş olsun.

hep böyle övün. aha burak kesin gelecek. transferi kesinleşince diyecekler ki abi ligi biliyor zaten para da yok, leblebi gibi atıyor, geçen sezon istemedik negredo geldi bu olsa şampiyonduk falan övmeye başlayacaklar. ama şu an "gelmesin" diyecekler. bir günleri bir günlerini tutmuyor. he 2 yıl iyi kötü oynar, sürekli sakatlanabilir. beşiktaş'a zaten penaltı çalınmıyor. bu olur olmadık kendini bırakabilir. kart cezalısı da olabilir. gelsin mi? negredo mu love mı? larin mi? burak mı? üçünü toplasan bir burak etmez. kusura bakmayın. larin ne lan hem. çöp bir adam ama işte keçi yok ya yeterli bir süre alamadı diye bir abdurrahman gizemi var üzerinde. yine her boku öven taraftarımız sırtına beşiktaş formasını geçirince "star" sanıyor. patlama yapacak sanıyor. larin boş topçu. mitrovic gibi. bak orkan çınar bunu yapabilirdi. adama şans verilmedi. yolladılar konya'ya. orda da oynatmadılar. konya'nın bonservisli topçusu olsa her dakika oynayacak adamdı. toplasan 8 maçta 90 dakika oynamamıştır. yerine lens'e göz yumuldu.

şaklaban zaten bunların has adamıydı, ona göz yumuldu. "gökhan töre iyileşecek" dediler. adamdan ses seda yok hâlâ daha. onu bonservisiyle satmamakta büyük hataydı. baliç'i real madrid'e zamanında toshack sayesinde absürt paralara gönderme hikâyesi dururken(ki o da bizim hocamızdı bizden adam almayıp gitti kimleri götürdü pislik) böyle bir şeyi neden yapmadılar gerçekten anlam veremedim. üstelik west ham'ın acayip oyunculara iyi para yığdığı, biliç'in foyasının henüz çıkmadığı bir dönemdi. 3 milyon euro'ya kiralayacaklarına 15 milyon'da falan direteceklerine 7-8 arası bir paraya postalayabilirlerdi ki yıllardır oynamadığı için bize bir de maaşı ekstra külfet. şimdi kanat için basın serdar gürler falan yazacaktır. aman ha. aman. sakın. kafalayabiliyorsanız kayseri'yi deniz türüç'ü alın. haniz 3 sezon önce "aman napacağız onu" deyip de kayseri'ye bıraktığınız deniz türüç'ü. en olmadı ferdi kadıoğlu'nu kovalayın ve ne yapıp edip bu çocuğu alın. ilerde kafamızı bir başka oyuncu için duvarlara vurdurmayın. hazır kimse bilmiyor, talibi de pek yokken, bu sezon da yaratık gibi oynamışken 2-3 demeyip alın. 58 yaşındaki baston değnekleriyle sahada dolaşan vagner love'a verdiğiniz parayla bu adamı alabilirsiniz. hiç para yok ayağı çekmeyin o yüzden. ayrıca emre akbaba gs şampiyon olunca zaten havuzdan gelecek parayla muhtemelen gs'a gidecektir. onu kovalamayın. bir daha mümkünse alanya'dan da topçu almayın. ilgilenmeyin bile.

başarılardan hatalar görünmüyordu. artık başarı da yok. hatalar kabak gibi ortamda. fabri ile de bu iş olmuyor. yerine bir kaleci bulunacak mıdır? zannetmiyorum. tolga zengin yedek kulübesindeyken bile takımı sabote ediyor. şampiyonluğu yine sayesinde kaybettik. fenerbahçe maçında o olaylar olmasaydı belki de yenilsek bile takımın psikolojisi allak bullak olmayacak, galatasaray maçına ekstra bir motivasyonla çıkılacaktı. adam takım kaptanıyken arkadaşlarının emeklerini mahvetti. tamam takım 10 kişiydi, ofsayttan gol verilmedi falan da ilk kez mi başımıza geliyor bunlar? takımdan direkt şutlanması gereken adam ne negredo, ne love. ilk bu. ancak gönderilecek mi? hayır. bir kaleci transfer edilecek mi? hayır. atiba ölüyor artık. baya baya yaşlandı. yerine alternatif yok. medelli sistemi hoca çok sonradan akıl etti. tolgay arslan desen bir var bir yok. istikrar sıfır. oğuzhan desen bu yıl kariyerinin en kötü sezonunu geçirdi. gerçi öncekiler de müthiş değildi ama iş yapıyordu tek tük de olsa. bu yıl o da yok. necip desen 10 maç oynatılmayıp 1 maç oynatılınca o maç hangi maç olursa olsun şl, lig, derbi fark etmez. taş gibi oynuyor ama ölçeği 10 maçta 1.

özet olarak çok aşırı zor bir süreç bekliyor bu sezon beşiktaş'ı. "geçen sezonun şampiyonu, şampiyonlar ligi'nde mücadele edecek takım" titleları da yok bu sezon. oyuncu ikna etmek de bundan ötürü zor olacak. zaten maddi kısıtlamalar vardı bir de bu eklenince back to the 2015 olduk. talisca ve quaresma özellikleri itibariyle takım oyununun içine sıçtığından farklı bir taktikle oynandı, başarısız olundu. bir önceki sezon da böyleydi ama aboubakar vardı. bu sezon olmayınca patates olduk. talisca'nın kaybı aboubakar kadar acı olmayacaktır. gitsin nereye giderse. quaresma da umarım elden çıkarılır. alınabilirse sosa'yı alsınlar ts'den geri zaten maaşı yüksek onlar da göndermek istiyorlardır. ben artık "geçmişte şunu yaptı gelmesin aq" gururundan yana değilim. böyle yapılınca bok gibi adamlar alıyorlar. gidip saçma sapan adamları alıyorlar, formayı sırtına geçirince de siz deli gibi övüyorsunuz. yapmayın bunu. bu olacağına sosa, gomez, burak gibi geçmişte yaptıkları yüzünden taraftar tarafından istenmeyen adam ilan edilmiş adamların gelmesi kulübün mücadele edeceği kulvarlarda başarısı için daha hayırlı olacaktır. hiç değilse iyi performans göstereceklerdir. he gomez gelmez zaten o öylesineydi ama burak ve sosa ihtimali olan oyuncular. ayrıca menajerlerin de peşini bırakın bir zahmet ya. şampiyonlar ligi'nde gruptan çıkmış bir takım artık vizyoner olmalı, bırakın şu avamlığı. gözden düşmüş, yeni bir çıkış yapmak isteyen, patlama yapmak için fırsat bekleyen, kendi göstermek isteyen bir sürü adam var piyasada. kulüplerin gözden çıkardığı, o kulübün umrunda olmayan ama bizde epey iş yapacak da bir sürü isim var. bunları menajerler vasıtasıyla alamazsanız. alacağınız negredo olur, 4.5 milyon euro bir yıllık maaş verirsiniz çöp adama. örnek gözünüzün önünde. şampiyonluk sorun değil. sorun vizyonsuz transferler yapmak. iyi transferler yapın, şampiyon olamasak da olur.
  • 10 tane daha medel transfer etsinler, bu iş huzur içinde çözülsün.
  • iflasın eşiğindeki beşiktaş mı? senin ataların aya gönderilen maymun mu kardeş, hala ordasınız sanırım? bunu diyen bi de gsli gelmiş bize akıl veriyo tam kara mizah amk. yanlış transfer politikasından, menajerlere kaptırılan paralardan vs. sizden ötesi var mı? daha geçen haftayı avrupaya gidicez mi gidemicez mi yusuf yusufu yaşayarak atlattınız, sata sata bi ayağınızdaki donunuz kaldı. elin çinlisi bizden akıllı mı tartışılır ama net sizden akıllı amk... ayrıca o bunak adriano, pepeyi size verelim desek kulubün kapısında yatarsınız amk.
  • umut bozok ve kankası rachid alioui ni alınır forvet sorunu çözülür.

https://www.transfermarkt.com.tr/…daten/verein/1160