şükela:  tümü | bugün
 • dolar ve euro endeksi bu şekilde giderse gelecek 5 sene boyunca türk türizmi zarar görmeden şahlanması lazımdır ki başlamıştır.

  ispanya'dan gelen haberlerde bu yöndedir. (ingilizceniz yoksa yapabileceğim bir şey yok)
 • avrupa'nın hademe takımı gelir artık, para harcayacak turistler bizi tercih etmez.
 • asya bolgesi turistik ada ulkesi oluruz artik. gunde 1 dolara calisan adamlar falan filan
 • turist kalitesini arttirmadiginiz surece olmayacak sahlanma.
  turist atiyorum tatilde gecen sene 1000 euro harcadiysa bu sene daha az harcayacak. anca 500 euro harcayacak turisti de cekebilme sansi var. en fazla birbirini notrlerler.
 • dalga geçilecek bir başlık değil, zira oldukça gerçekçidir.
  turizm sektörü, birçok şeyden olumsuz etkilenebilmesi itibariyle en kırılgan sektör olmasıyla bilinir. zira sel olur, deprem olur, darbe olur, iç savaş olur, komşuda siyasi istikrarsızlık olur, komşu komşuya savaş açar, çok uzakta yanardağ patlar, en uzakta terör saldırısı olur, hep senin işin etkilenir, iptaller yağar.
  ama bu tarz ekonomik sıkıntıların yaşandığı dönemlerde, özellikle de yerel para değersizleştiği zaman, eğer ki ülkede ve yakın çevresinde güvenlik zaafiyeti yoksa, elinizde de tarihi ve doğal güzellikler de varsa, tercih edilmemeniz için hiç bir sebep yok.
  terör saldırılarının her gün birbiri ardına sıralandığı 2013-2016 döneminde yerlere düşen otel fiyatları ufak ufak eski seviyelerine yükselmeye başladı. otel dolulukları, yurtdışından gelen incoming turist talep ve konfirmasyonları, gruplar vs hepsi artışta. bu adamlar size ya euro ya da usd bazında ödeme yapıyor ama senin maliyetlerin tl. her ne kadar tl maliyetleri de yükseliyor olsa da, hız olarak euro ve usd'deki artışla yarışması mümkün değil. böyle de olunca otel sahibi, acente sahibi vs gelirlerini artırıyor. çalışana tabii ki bu artış senede bir maaş artışıyla yansıyor ama en azından mevcut ekonomik şartlarda diğer sektörlerde çalışanlar gibi işini kaybetme korkusu yaşamaması, turizm çalışanı için çok olumlu bir durum.
  demem o ki, önümüzdeki süreçte yine bombalar vs patlamazsa, turizm sektörünün tüm bileşenleri için yine parlak günler öngörülebilir.
 • kısmen doğrudur. şu an ülkenin mevcut tüm sektörleri arasında en umut verenin turizm olduğunu söylemek yanlış olmaz. ancak turizmin mevcut iyimser koşullarını sürdürüp üstüne çıkartması için ülkenin güvenlik ve dış ilişkiler başta sorun yaşamaması gerekir bunu da unutmayalım.
 • bedavaya tatil hizmeti sunuyoruz. yabancı gelmesin de ne yapsın.

  oldu olacak turist gelsin diye teşvik primi falan verelim.

  turizm güzel şey, bacasız fabrika. imalat sektörü öyle mi yada tarım. 1 kilo domates yetiştirip kilosunu 1 euro'dan satıyorsun, maliyeti 0,70 euro.

  oysa turizmin en önemli girdisi, deniz, güneş, insan kaynağı. maliyet bedavadan biraz pahalı.

  fakat turizm konusuna daha çok çalışmalıyız.

  önümüzde 5-6 ay turizm gelirinden mahrum kalacağız.

  bu sektörden döviz akışı sıfırlandı. cari açık denen deliğin büyümesini engelleyen en önemli aktörümüz artık yok.

  oysa şu an ciddi bir döviz darboğazı yaşıyoruz. senenin yarısında yatmak yerine kış için turizm nasıl canlandırılır falan filan bunları araştırmak gerekiyor.

  güzel ülkemde ortaya bir fikir atıp geri çekilmek matah bir şeydir, araştırılsın, edilsin, cak, cek falan filan. çıkmaz sokak.