şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sağlık ve gıda güvenliği hareketi’nin 2018 yılı için güncellediği ambalajlı su raporu tablosudur.

  önemli not:

  --- spoiler ---

  türkiye’de su analiz verilerini toplamanın hayli zor olduğunu belirten gıda hareketi yetkilileri, sağlık bakanlığı ve su firmalarının veri erişimine izin vermediğini belirtiyor. bu yüzden bazı veriler hayli eksik, bazı firmalar verilerini gıda hareketi’ne düzenli gönderirken, bazıları ise ne sitelerinde yayınlıyor, ne de gıda hareketi’nin ısrarlı isteğine rağmen vermeye yanaşmıyor. bazı markalar ise, ‘su değerim yüksek çıkarsa bürokrasinin gazabına uğrarım’ endişesi taşıdığını belirterek raporlarını vermeye yanaşmıyor.
  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  su raporunda su markası, kaynağın bulunduğu şehir, suda asla olmaması gereken biyolojik, kimyasal, radyolojik değerler ile su da mutlaka olması beklenen mineral değerleri ve suyun ph’ını gösteren bölümlerden oluşuyor. kırmızı renkli bölüm, su da asla olması istenmeyen tehlikeli maddelerin nispetlerini gösterirken, yeşil bölüm ise mineral ve ph değerlerini gösteriyor.

  --- spoiler ---
 • erikli’nin 163. sırada olduğu tablo.

  bir de zam yapmıştı di mi bunlar.

  favorim munzur su 4. sırada, bence lezzet olarak 1. sırayı hak ediyor. içtiğim en lezzetli şişe su.
 • ph oranı ideal diye kullanmaya başladığımız taşkesti su 5. sırada, iyi güzel hoş fakat içinde arsenik bulunmasıyla kafamı karıştıran rapor olmuştur. birileri bizi aydınlatsın. ilk 5'te olmasına güvenip kullanmaya devam etmek mi, vazgeç mi gerekir?
 • listede 10uncu sırada kipa var.

  bu bildiğimiz kipa marketlerde 3 kuruşa satılan kipa su mudur bunu halen anlamış değilim. geçen sene de vardı listede.

  edit: bizim kipa imiş valla.
 • ikinci tabloda verileri yer almayan, analiz raporlarına ulaşılamayan veya bunları vermekten imtina eden 118 firma daha olduğunu dikkate alırsak, erikli'nin sıralamada daha da kötü bir yerde olacağı düşünülen tablodur.
 • listede erikli su diplerde.

  damla su bile daha yukarda.

  ben bi ara damla su muhabbeti açıldığında bunu yazmıştım. normal bi insanın sular arası bu kadar bariz tat farkı hissetmesi imkansız. tamamen önyargı ile erikliyi övüp damlayı gömüyorsunuz demiştim.

  rapor beni kanıtlar nitelikte. nerde o erikli öven süper ötesi gurmeler? (bkz: #35200582)
 • abant ile devam kararı aldırmış rapor.
 • sağlık bakkanlığı laboratuarında yapılan analiz sonuçları kullanılarak hazırlanmasına rağmen aynı bakanlık tarafından bilimsel dayanağı olmadığı açıklanan tablodur. kim takar halk sağlığını, aman ticari şirketler zarar görmesin.
 • önceleri ucuz diye alıp tadını beğenmediğim buzdağ su şaşırtmıştır. bir şansı daha hakediyor. çenesuyu da fena değildir.
 • 173. sıradan sonraki suların verileri yok.

  --- spoiler ---
  verileri yer almayan, analiz raporlarına ulaşılamayan veya vermekten imtina eden firmaların arasında ünlü markalar dikkat çekti.
  --- spoiler ---

  verisi alınmayan/alınamayan ne demek lan?
  gıda güvenliği hareketi geliyor işletmeye ve işletmedekiler " yha biz vermeyelim şimdi, bilinmesin içeriği " mi diyorlar.
  ulan zaten piyasada olan su, adam gider 2-3 farklı şişeden/damacanadan da numune alıp testini yapar.
  madem vermiyorlar, sağlık bakanlığı neden kendisi bu verileri toplamıyor?
  ya da topluyor da yayınlamıyor mu?
  böyle saçmalık olur mu?
  bakıyorum bu firmalara, çoğu dev firmalar bir de.
  kimden, neyi saklıyorsunuz?