şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çok çok ince hesaplamaların ve stratejilerin devreye gireceği 1. ve 2. tur seçimlerinin tahminleri.

  muharrem ince'nin 2. tura kaldığı senaryo şu şekilde: (bir sonraki entry'de meral akşener'in de 2. tura kaldığı senaryoyu da işleyeceğiz)

  not: bütün bu senaryo tayyip erdoğan'ın %45 ya da altı bir oy oranı alması ve muharrem ince'nin akıllı bir strateji yürütebilmesi üzerine kuruludur.

  1. tur
  ---------------------------------------
  recep tayyip erdoğan: 44,7
  muharrem ince: 23,3
  meral akşener: 16
  selahattin demirtaş: 12,5
  temel karamollaoğlu: 3,5

  şayet muharrem ince 2. tura kalırsa:

  - meral akşener'i ve temel karamollaoğlu'nu cumhurbaşkanı yardımcısı yapacağını vaadedecek.

  - meral akşener ve temel karamollaoğlu, çok fazla muharrem ince'nin yanında gözükmeden ayrı ayrı mitingler yapacak ve cumhurbaşkanı yardımcısı olarak yapacaklarını halka anlatacaklar.

  - muharrem ince "selahattin demirtaş ve diğer tüm siyasi ve gazeteci tutukluları özgürleştireceğiz" vaadinde bulunacak.

  tayyip erdoğan da bu durumda şöyle bir strateji benimseyecek:

  - meral akşener'e kaymış olan akp oylarını geri çekmek için iyice milliyetçi söyleme yüklenecek.

  - "bakın pekaka-cehape ve fetö ittifak yapıyor" diye yeri göğü inletecek.

  - "cehape zihniyeti" edebiyatı dozunu arttıracak.

  - temel dede'yi ihanetle suçlayacak

  - milliyetçi ve muhafazakar söylemi arttıracak. "ben gidersem devlet yıkılır" şeklinde korkutmalarda bulunacak.

  tüm bunların sonucunda öngörülerim şu şekilde:

  - ilk turda "nasıl olsa kazanamaz" diye temel dede'ye değil de erdoğan'a oy veren seçmenin %1'i, temel karamollaoğlu'nun cumhurbaşkanı yardımcısı olma ve saadet'in iktidar ortağı olması ihtimaliyle birlikte muharrem ince'ye oy verecek.

  - ilk turda meral akşener'e oy veren %16'dan tahminimce %1,6 puanı kadarı milliyetçi söylemden etkilenerek tayyip erdoğan'a geri dönecek. %0,4 puanı sandığa gitmeyecek.

  - ilk turda selo'ya oy verenlerin, muhafazakar ve rte sempatizanı olanların %1'i tayyip erdoğan'a geri dönecek. %1'lik kesim ise sandığa gitmeyecek.

  - ilk turda temel karamollaoğlu'na oy veren %3,5'lik kitle, cumhurbaşkanı yardımcılığı teklifine rağmen eli muharrem ince'ye gitmek yerine, %0,3'ü rte'ye oy verecek. %0,3 de sandığa gitmeyecek.

  bütün bunların neticesinde tablo şu şekilde olacak:

  erdoğan: 47,4
  ince: 52,6

  detaylı dağılım ve analiz tablosu:
  https://ibb.co/mrrqjs

  görüldüğü gibi, muharrem ince'nin kazanma şansı hiç de az değil. hatta tayyip erdoğan'ın ilk turda %45'in altında alması ve ince'nin akıllı bir yol izlemesi çok büyük olasılıkla bize bu seçimi kazandırabilir.
 • meral akşener'in 2. tura kaldığı senaryonun ilk turu şu şekilde:

  recep tayyip erdoğan: 44,7
  muharrem ince: 18,3
  meral akşener: 21
  selahattin demirtaş: 12,5
  temel karamollaoğlu: 3,5

  not: bütün bu senaryo tayyip erdoğan'ın %45 ya da altı bir oy oranı alması ve meral akşener'in akıllı bir strateji yürütebilmesi üzerine kuruludur. rte %45 ve üzeri alırsa meral akşener'in neredeyse hiç şansı yok.

  şayet meral akşener ikinci tura kalırsa stratejisi şu şekilde olacaktır:

  - muharrem ince'yi cumhurbaşkanı yardımcısı yapmayacak. çünkü böyle yaparsa eski akp'lileri kaybedebilir. bunun yerine chp'yle yan yana çok görünmeden bazı sağ tandanslı chp'lilere bakanlık ya da cumhurbaşkanlığı yardımcılığı teklif edecek. gizli bir chp koalisyonu olacak bu. ama bu oldukça sınırlı bir koalisyon olacak.

  - temel karamollaoğlu'nu cumhurbaşkanı yardımcısı yapacağı sözünde bulunacaktır. temel bey'le ortak mitingler düzenleyecektir. her gittiği yere temel dede'yi de götürecektir. böylece muhafazakar seçmene daha fazla güven verecektir.

  - chp'li atatürkçü ve sosyal demokrat oyları kendisine ikinci turda çekebilmek için daha fazla "atatürk" diyecektir. "demokrasi ve insan hakları" vurgusunu yaparak da sosyal demokrat seçmene göz kırpacaktır.

  - hdp ile kesinlikle yan yana gelmemeye özen gösterecektir. fakat kürt seçmenin oyunu alabilmek adına "selahattin demirtaş da dahil, tüm siyasi tutukluların serbest bırakılmasını istiyoruz. ohal'in kalkmasını istiyoruz" diyecektir. militarist bir söylemde bulunmaktan itinayla kaçınacaktır.

  - tayyip erdoğan o sırada milliyetçilik dozunu arttırsa bile bu konuda onunla polemiğe girmek yerine "demokrasi, eşitlik, adalet, ekonomik refah" vurgusu yapacaktır.

  bütün bunların sonunda hdp "bizce her ikisi de faşist ideolojinin aktörleridir. yine de boykot çağrısı yapmıyoruz, halkımıza güveniyoruz" diyerek el altından akşener'e destek verecektir.

  tayyip erdoğan'ın stratejisi ise şu olacaktır:

  - milliyetçi ve muhafazakar söylemin dozunu arttıracak. özellikle dini söylemlerde çok büyük bir yükseliş göreceğiz. 7 haziran seçimleri öncesi tablonun bir benzerini göreceğiz.

  - "cehape ve hedepe bu hanımefendinin gizli ortaklarıdır" diye yeri göğü inletecek.

  - "ben gidersem terör yeniden hortlar, ekonomi bozulur. beka sorunu yaşarız" diyecektir.

  -----------------

  tüm bunların sonucunda öngörülerim şu şekilde:

  - ilk turda erdoğan'a giden 44,7'lik kesimin 0,7 kadarı "karamollaoğlu'nu başkan yardımcısı yapıyor. korkmamıza gerek yok. bu iktidar döneminde muhafazakarlar rahat edecek." diye akşener'e gidecek.

  - ilk turda ince'ye oy veren %18,3'lük seçmenin %1,5'inin akşener gibi sağcı bir adaya oy vermeye eli gitmeyecektir.

  - ik turda meral akşener'e oy veren %0,1'lik kitle erdoğan'ın söylemlerinden etkilenerek "istikrarı yitirme korkusuyla" erdoğan'a oy verecektir.

  -ilk turda selo'ya oy veren %12,5'lik kitle... işte dananın kuyruğunun koptuğu yer tam da burası. bence bu kitlenin %3'ü akşener'dense erdoğan'ı seçecektir. %3'ü sandığa gitmeyecektir. ancak %6,5'lik kesimi meral akşener'e oy verebilecektir.

  - ilk turda temel dede'ye oy veren %3,5'lik kesimin %0,3'ü akşener'e oy vermek yerine erdoğan'ı tercih edecektir. geri kalan %3,2'lik kesim "cumhurbaşkanı yardımcılığı" ile yeniden iktidar olabilme vaadiyle birlikte büyük bir heyecanla akşener'e oy verecektir.

  burada tek kritik konu, hdp'li adayın olmadığı 2. tur seçiminde doğu ve güneydoğu'da sandıkları kimin koruyacağı sorusu. artık hdp'liler akşener'e müşahit mi olur, ya da hdp müşahiti olarak ikinci tura katılabilirler mi, ya da iyi parti, saadet ve chp ortak müşahit çalışması mı yaparlar bu bölgeye yönelik; onu bilemiyorum. ama ağırlıklı olarak saadet'li müşahitler burada görev alacaktır, diye tahmin ediyorum.

  bütün bu hesaplamaların sonucunda 2. tur sonunda oy dağılımı şöyle gerçekleşecektir:

  erdoğan: 49,5
  akşener: 50,5

  ayrıntılı analiz ve dağılım tablosu:
  https://ibb.co/dnutm7

  ancak %0,5'lik bir oy farkı o kadar kritik ki! %0,26'sı karşı tarafa geçse erdoğan kazanıyor. sandık güvenliği, hele ki doğu ve güneydoğu'da oldukça kritik önem taşıyor. artık nasıl hallederler onu bilmiyorum.

  ancak sonuç olarak, görülen o ki hem ince'nin, hem de akşener'in bu seçimi kazanma şansı hiç de az değil. fakat ince'nin şansı akşener'e göre çok daha yüksek.

  siz de kendi tahminlerinizi ve analizlerinizi yazarak, hatta mümkünse benim yaptığım gibi bir excel tablosunda matematik hesaplamalar yaparak konuya katkıda bulunabilirsiniz.
 • tarafsız anket sonuçları geldikçe umutların daha da yüksek olduğu sonuçlar olacaktır.
  (bkz: bıçak sırtı)
 • tutması imkansız olan tahminlerdir. ülkemizdeki seçmen profili çok garip.

  benim tahminim 1. tur

  erdoğan : %46
  akşener : %23
  ince : %21
  temel k. : %2
  demirtaş: %8

  2. tur

  erdoğan : %48
  akşener : %52
 • 1. tur ;
  erdoğan: %44 +-4
  ince: %30 +-4
  akşener: tahminime hiç güvenmiyorum ama %10+-3
  demirtaş: %12+-3
  karamollaoğlu: %4 +-2

  2. tur;
  erdoğan: %60 civarı
  ince: %40 civarı.

  edit: 2. tur eklendi.
 • konu kapanmıştır tamamen objektif