şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 15 nisan'da şangay'da düzelecek olan sezonun üçüncü yarışı.
  • vettel ve ferrari'nin kazandığı momentumu devam ettirmesini istediğim yarış. mercedes muhtemelen güzel bir güncellemeyle gelip galibiyet alacaklar ama ferrari'nin 2.likten aşağı ineceğini düşünmüyorum. vettel ise şampiyona liderliğini koruyacaktır diye umuyorum.
  • uzun düzlüklü ve genelde soğuk havası ile bilinen şangay pisti tam bir mercedes toprağı. 2012'den bu yana bir yarış hariç tüm yarışları kazandılar, hamilton ve mercedes bu sefer affetmez diyorum. ama vettel de mutlaka podyumda yer bulacaktır kendine.
  • şu avustralya ve bahreyn gp de gelemeyen double gelse ne güzel olur dediğim yarış.
  • muazzam bir yarış olabilir..
    özlediğimiz o pit stop stratejileri bu yarışta ortaya çıkabilir çünkü pirelli buraya medium soft ve ultrasoft'u getiriyor. ultrasoft ile soft arasındaki lastik olan süpersoft devredışı kaldı.
    daha hızlı olalım demek iki pitstop demek olacaktır...
    yada tek pit stop yapalım dengeli olalım...
    mercedes medium ve soft kullanımında çok iyi ve performans alıyor ama araç ultrasoft türünü erken yıpratıyor
    ferrari lastik kullanımı konusunda daha iyi ama medium performansları mercedes seviyesinde değil.
    pist yüzeyi soğuk olacağı için pist yapısı gümüş oklara uygun olacağından dolayı yarış hamilton-vettel-bottas şeklinde sonlanabilir.
  • şimdi bir bakalım,

vettel'den, webber'e yaptığı saygısızlıklar yüzünden nefret ediyorum.

hamilton konusunda düşüncelerim net.

bottas, barrichello* ve massa ekolünden. bir zik olmayacak tam bir tatlı su kurbağası, yazık. bu adamlar partnerlerini yüceltmek ve takım puanı için varlar.

alonso, bu adamın yeri başka.

raikkonen, bu adamın yeri bambaşka. ismini yukarıdaki bir grup dallamayla aynı alana yazdığım için bile rahatsız oluyorum, o derece.

sonuç: ben takım değil adam tutuyormuşum onu fark ettim. bahreyn de toro rosso her ne kadar honda ile iyi iş çıkarmış olsa da veya haas ferrari'nin birebir 2017 aracıyla her ne kadar mclaren'in önünde görünse de raikkonen veya alonso için heyecanla izleyeceğim gp.
  • 2018 bahreyn gp'de sakatlanarak sezonu kapatan francesco cigarini'nin yer alamayacağı gp. kendisine geçmiş olsun dileklerimi bir kez de buradan iletmek istiyorum. umarım sözlüğü okuyordur.

mercedes'in doğasına daha yatkın bir pist. ama yarış temposunda ne olur bilinmez. neyse yukarısı ayrı mevzu. ben yine mclaren'dan puan veya puanlar bekliyorum. ilk iki yarışta sıralamalarda sıçıp yarış içindeki tempo ve şansla puanları toplayan mclaren'ımız için zor bir yarış olması olası. takımın çok acil şekilde red bull ile aradaki farkı kapatması gerekiyor.
  • ilk iki yarışın sıcak havasından lastikleri daha iyi çalıştıran ferrari'nin, avantajını kaybedeceği gp. lewis hamilton yarışı büyük ihtimalle kazancaktır. iki vettel, üç raikkonen.
  • haftasonu sabahını şenlendirecek yarış. tsi 9'da başlayacak yarışlar. geçen yarışta raikkonen ve red bull'ların yaşadığı salaklıkların olmadığı güzel bir yarış olur umarım.
  • --- 1nci antreman özeti ---
    https://youtu.be/qdzooutebse
    --- 2nci antreman özeti ---
    https://youtu.be/fiwt1xb2pa0
    --- 3ncu antreman özeti ---
    https://youtu.be/jh-s9gxd2ec
    --- sıralama turları özeti ---
    https://youtu.be/rnx1x6-hct0
    --- yarışın özeti ---
    https://youtu.be/uiub1dnunkg

toro rosso: pierre gasly takım arkadaşı kazası ile yarışın kaderini değiştirdi. honda motoru yarış pek iyi de götürmedi. gasly kazası çaylak hatası diyebiliriz, ancak redbull ile olan bağları acaba " gasly kazası redbull tezgahı mı?" diye geliyor insanın aklına.

haas: magnussen 1 puan getirirken, grosjean araç ile olan sıkıntıları devam ediyor. halbuki grosjean takım arkadaşının önün'de 10 sırada start almıştı.

williams: lance yarışa çok iyi başlasada sonucu getiremedi.

sauber: güvenlik aracı ile tur yemişken tekrar yarış grubuna yetişmelerine rağmen yine yavaş kaldılar.

force india: perez 8nci başladığı yarışı 12nci bitirmesi epey üzücü, yarışın başında epey zorladılar lakin pit stop'tan sonra epey gerilediler. puan almaları için yeni güncellemelere ihtiyaçları var.

renault: hulkenberg 6 sainz 9 sıra ile takıma çifte puan kazandırdılar. vettel olayı olmasa belki hulkenber 7 bitirip istikrarını sürdürecekti. herhalde 3 yarıştan sonra şunu net diyebilirim, renault bu seneki en güçlü 4ncü takım. ek olarak renault motorlu 6 aracın 5i puan alması muazzam oldu.

mclaren: renault motoru ile istikrarlı bir şekilde her yarışta puan kazandıran koca yürekli alonso teşekkürler. vandoorne pit stopu alonso'dan sonra olsa takım çifte puan kazanabilirdi. alonso vetteli sollaması epey güzeldi.

red bull: geçen yazımda abdest alıp gelsinler demiştim, almışlar belli. horner abimiz güzel arabalar tasarladığını bilmeyen kalmadı herhalde. 2 yarıştır diğer takımların yapamadığı sorunsuz pitstop olayını, adamlar çift pilotlu şekilde harika bir şekilde 2 kere yaptılar. yumuşak hamur ile ön takımı mahvettiler. ricciardo temiz bir yarış yapıp lider olurken takım arkadaşı max verstappen yarışın tadını epey kaçırdı. verstappen bana göre artık şöyle bir şey, montoya gibi atak yapan ancak maldonado gibi geçemeyip kaza yaptıran bir yarışçı resmen. efendi olup düzgünce sürse, güçten düşen ferrari ve mercedes araçlarını zaten geçecek. ayrıca 10 saniyelik ceza saçmalık, bence bir yarışçının geçmişe dönük yarışlarına bakılıp cezaların artırılması gerekiyor.

ferrari:vettel yarıştan sonra çok sakin açıklama yapsa'da bir çok insan verstappen kızgın. kimi 3ncü yarış itibariyle 1 kere daha takımın piçi ilan edildi . ölmüş lastikler ile bottası tut tarzı düşünce saçmaydı. duble gelebilecekken mercedes göre aldıkları kararlar'da bir çok puan'dan oldular.

mercedes: gasly kazasına kadar mercedes takımı yarışı harika okurken, güvenlik aracı gireceği bildirildiği an pitstop kararı almaları gerekirdi. ferrari gibi mercedes'te rakibine odaklanıp bu tarz düşünceleri kapatıp redbull tarafından sollamaları izlediler. en azından hamilton pite alıp tırmanması için daha diri lastik verilebillirdi.

edit: vazife uyarısı için teşekkürler.