şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 9-28 kasım 2018 tarihleri arasında londra'da düzenlenecek olan turnuva. 12 maç içinde üstünlüğü sağlayan taraf dünya satranç şampiyonu ünvanını kazanacak. magnus carlsen'in rakibini belirleyecek turnuva ise 10-28 mart tarihleri arasında berlin'de düzenlenecek.
 • fabiano caruana‘nin adaylar turnuvasini kazanarak magnus carlsen’in rakibi oldugu sampiyona.
 • magnus carlsen'in yine favori olduğu şampiyona.

  fabiano caruana ile biraz daha renkli maçlar olacağını düşünüyorum.

  carlsen'in petrof'a karşı nasıl bir yol izleyeceği merak konusu.
  bir çok af3, g3 gibi başlangıç görebiliriz diye düşünüyorum.
  nitekim 2018 norway altibox turnuvasında carlsen caruana karşısında beyaz ile 1.e4 e5, 2. fc4 ile yaygın olmayan bir açılışı tercih edip beraberliğe razı oldu.
 • karjakin'den sonra magnus reise leblebi gibi gelecek şampiyona. caruana karşısında uzatmalara gitmeden kazanarak ünvanını koruyacağını düşünüyorum.

  2016 dünya şampiyonası şifreli özel kanallarda canlı yayınlanmış biz satranç severler de taze limkler arayıp durmuştuk.

  bu başlık altında bol editlemeler yaparak izleyebileceğimiz mecraları paylaşacağım, nasip olur da izleyebilecek bir türkiye kalırsa.
 • magnus carlsen ve fabiano caruana arasında oynanacak maçlardır.

  favori tabiki de tosuncuk ama caruana, karjakin'den çok daha iyi bir rakip olacak magnus'a, şampiyonluğu alırsa şaşırmam. oyun ortasında magnus'tan bir tık önde. magnus ise bilindik oyunların dışında açılışlarla başlayıp rakibini bilmediği denizlere çekmeyi seven enteresan bir tip. açılışlarda ve oyun sonunda da caruana'dan iyi olduğunu söyleyebiliriz. fide ratingleri arasında fazla fark yok.

  magnus carlsen : 2839
  fabiano caruana : 2827

  şampiyonanın resmi sitesi : https://worldchess.com/…/11/without-pairing?event=5

  yorumcusu : judit polgar

  maçlar online olarak ücretli izlenebileceği veya şifreli kanallarda yayınlanacağı için link ihtiyacı olacak ve bulabildiğim kadarıyla bu mesajı editlereyek paylaşacağım.

  edit: (bkz: #83167814)
 • abd'li bobby fischer'ın 1972 yılında yalnızca final oynamakla yetinmeyip üstüne bir de şampiyon olmasından beri (bkz: pawn sacrifice) ilk kez abd uyruklu bir oyuncunun (bkz: fabiano caruana) final oynayacağı dünya şampiyonası.

  tabi ki geçen şampiyonanın galibi magnus carlsene karşı...

  bu şampiyonadaki rakibi, magnus carlsen için geçen şampiyonadaki (bkz: 2016 dünya satranç şampiyonası) rakibinden (bkz: sergey karjakin) daha dişine göre bir rakip gibi görünse de fabiano daha çok açılışlar konusunda mahir bir oyuncu olarak gösterilmekte olup, kendisinin en büyük dezavantajlarından birisi oyun sonlarıymış... *

  şahsen; magnus'un elinden şampiyonluğunun alınabilmesi için biraz daha vakit geçmesi gerektiği kanaatindeyim. nitekim bu işlerin öyle açılış çalışma ile olmadığını 2016 yılında magnus net bir şekilde kanıtlamıştı, yine aynısını yapmakta zorlanmayacak ve çekinmeyecektir. zira oyun belli bir noktadan sonra tabiri caizse yalnızca kaba kuvvetle kazanılıyor, bu alanda ise henüz kendisini pek fazla zorlayabilecek çok aday yoktur.

  *
 • geri sayım başladı sayılı günler kaldı.
  magnus, anand ve karjakin gibi büyük ustalara karşı bile kaybetmedi bu unvanı. caruana her ne kadar dişli bir rakip gibi görünse de psikolojisinin şampiyonluk için yeteceğini düşünmüyorum.
 • magnus carlsen'in alacağı şampiyonadır.
  magnus doğal bir yetenek. başarısında yeteneğinin katkısı, çalışmalarından daha fazla. rakiplerinde ise bu durum tam tersi.

  hele ki oyun sonlarını hatasız ve aşırı kompleks oynayan magnus'a karşı caruana'nın şansı yok. magnus gibisi gelmedikçe şampiyon değişmeyecektir.
 • carlsen'in favori olduğu su götürmez. üstün taraflarını sıralamak herkesin bildiği şeyleri yazmak olur. caruana'nın avantajına ya da carlsen karşısındaki en güçlü silahına gelince, bence en önemlisi duygularına fazla kapılmayan, kıvırcık saçlı bir robot olması.
 • carlsen'in favori olduğu dört gözle beklenen büyük kapışma.

  her ikisi de, hamlelerinin bilgisayar analizlerine göre bakıldığında gelmiş geçmiş en isabetli satrancı oyayan iki insan.

  yukarıda caruana'nın oyun ortasında bir tık daha iyi olduğu, carlsen'in de başında ve sonunda daha iyi olduğu söylenmiş, ama öyle değil

  burada bilgisayar hamleleriyle karşılaştırma yöntemiyle yapılan isabetlilik ölçümünde (caps by segment), caruana'nın sadece açılışta bi tık daha isabetli oynadığı, carlsen'in ise oyun ortasında açık farkla üstün olduğu, oyun sonunda da bi tık üstün olduğu görülüyor.

  bu klasik zamanlı satrançlarının karşılaştırması. orada eşitlik bozulmazsa hızlı oynayacaklar, orada da bozulmazsa yıldırım.

  hızlı ve yıldırım oyunda carlsen'in üstünlüğü klasiktekinden daha da bariz (özellikle yıldırımda).

  tabi bunlar geçmiş performanslarının dökümü.. işin psikolojisi ayrı bir faktör..