şükela:  tümü | bugün
192 entry daha
  • 7. partiye 48.5 üst bahsimizi aldık, magnus kralın inadını bekliyoruz.
  • yarım saat sonra başlayacak karşılaşmada artık bu oyunda bir galibiyet olmasını umuyorum.

bu noktaya kadar rakipler birbirlerini tartarak geçirdi, ünvanını koruması gereken, yatışa geçmeye müsait olan magnus olmasına rağmen, değişik varyantlara girmeye çalışan da magnus oldu.

bu bana biraz psikolojik bir üstünlük gibi görünüyor.

bu jenerasyonda gerçekten magnus'u alt edecek yok gibi, beraberlik muhabbeti 70 yıldır var satrançta, capablanca'dan beri artık öldü bundan sonra böyle gider derken, tal çıkıyor, galibiyet rekoru kırıyor, fischer çıkıyor adaylar turnuvalarında beraberlik bile vermeden dağıtıp geçiyor, kasparov gibi adam çıkıyor.

yani demem o ki satrancın öldüğüne, artık ilermeyeceğine dair muhabbetler hep dönüyor. ama galiba bunu yapabilecek oyuncu magnus'un yıllardır mücadele ettiği oyuncular arasında değil.

yenilerden biri gelir canavara dönüşür, ya da magnus hevesini kaybedip performansı düşer, şampiyon ancak böyle değişecek gibi görünüyor.

geçmişten en beğendiğiniz oyuncu kim diye sorduklarında, 3-4 yıl önceki halim demişti. herkes ooo egoiste bak falan dedi de adam rekoru kırdı, boş konuşmuyor. 3-4 yıl önce resmen çabalamadan yeniyor gibi bir hali vardı.
  • caruana tüm oyunlarda bilgisayarın önerdiği ilk 3 hamleden birini oynadı adam insan değil sanki makine ya da stockfish açık gizli mikrofondan hamleleri alıyor. maçı bu kanaldan takip edebilirsiniz.
  • 7.maç da berabere gibi duruyor, ama caruananın zaman sıkıntısı çektiğini söyleyelim. 9 hamle daha yapması için 9 dakikası kaldı an itibariyle.

7 maç boyunca bir türlü oyuncularında göründüğü bir ekrandan izlemenin yolunu bulamadım. var mı bu konuda bilgi sahibi olan, yardımcı olursa çok sevinirim.
  • oynayacakları oyuna sokayım, rahmetli babaannemi kazak örerken izlemek bile daha eğlenceli oluyordu, koca dünya şampiyonasında 7. maç da berabere!
    nefret ettirdiler oyundan...
  • 7. maç da berabere bitmiştir. carlsen 6. ve 7. maçlarda iki kez üst üste beyazla oynamanın avantajını kullanamadı diyebiliriz.
  • saat 6 civarı youtube'da takip ettiğim kanalların canlı yayına başladığı bildirimi geldi sonra pozisyona açıp bir bakayım dedim önceki maçlardan birinin aynısı. direk kapadım. şimdi yine açıp bakayım dedim ne olmuş diye maç berabere bitmiş bile. valla bunlarla uğraşacağıma illa satrançla ilgili bir şeyler yapacaksam açar eski şampiyonalardan maç analiz izlerim. blitzlerde buluşalım.
  • beraberlik denen saçmalığın artık satrançtan kaldırılması gerektiğini gösteren bir başka maç. herkes son taşa kadar oynamalı.
  • 7. turda caruana'nın eksi hanesine yazan bir 1/2 puan daha. caruana yavaş yavaş infazına yürüyen bir idam mahkumuna benziyor. yarım adım, yarım adım tiebreak'teki giyotine doğru yürümekte. tıpkı önceki talihli karjakin gibi.
  • maçın berabere bitmesiyle oyunların sıkıcı olması arasında bir bağlantı yok. olsa bile en büyük faktör bu değil. o berabere biten oyunlar son taşa kadar oynansa da berabere bitecek. kale finalinde 300 hamle mi oynasınlar. oyunun devamındaki varyantlar belli. bilgisayara alıp oynatsan da son taşa kadar berabere götürecek. sorun oyuncuların açılışlarda teoriden ödün vermemeleri. izleyici açısından oyun zevkini artıran açılışlardan ziyade kendilerini daha güvende hissettikleri açılışları oynamaları.

carlsen 3 sene önce bu işin kitabını yazmış ama ahı gitmiş anand'dan ünvanı aldığı gibi oynayamıyor ya da caruana gerçekten robotik bir beyine sahip açılışta yapılacak bir risk almanın cezasını çok kesin kesebilir. biri ünvanını koruyan dünya şampiyonu, öbürü dünya şampiyonu olmak için önünde tek engel kalmış büyük usta. sanmıyorum ki onlar için, bu oyunu izleyenlerin aldıkları seyir zevki onların üzerinde bir baskı oluşturuyor olsun. carlsenin karşısına 2500 bir gm atıp dünya şampiyonası finalinde show mu yaptırsınlar?

özet olarak iki oyuncu da kendisini diğerinden üstün görecek güvene erişemedikleri için oyunlar olağan şekilde berabere bitiyor. 6 saatlik oyunlarda birisi major bir hata yapmadıkça bu oyun blitze gider ve blitzde carlsen kazanır. carlsenin bu haliyle caruanayı hataya sürekleyecek performansı yok. iki taraftan birinin güzel bir blunder yapmasını bekliyoruz.