şükela:  tümü | bugün
 • bahisleri açıyorum. er ya da geç olacak bu. çöküşe reel sektör kaynaklı bir likidite krizinin yol açması pek muhtemel gibi.

  peki yılını tutturacak miyiz , işte asıl soru..

  (bkz: margin call)
 • #76040535

  ama beni çağırmamışsın :) geldim ama ben yine de :)

  tanım : 2016 eylül-ekim inde üfenin tüfeyi benchmarklarda geçtiğinin görülmesiyle başlayan ekonomik krizin 2018 ilk aylarında çöküşe dönmesi olayıdır.
  dolar kurunun psikolojik sınırı olan 4 tl yi aşması ile boyut atlamıştır. ayrıca abd suriyeyi vurarak jeopolitik olarak da canımıza ot tıkamıştır.

  başlık da çöküş de hepimize hayırlı olsun.

  edit: "çan kelimesini bilerek yazmadım, "can"dan kastım başka çünkü. msj atıp durmayın.
 • tamamen abd ile ilişkilere bağlıdır. ne kadar fazla ödün verirsek o kadar gecikecektir. rolumuzu iyi oynarsak borcumuzu borçla kapatmak için kredi vermeye devam edeceklerdir.
 • taş ve sopalarla yapılacaktır.
 • bu hafta ilk kurşun ile çıkışı yapılacak olandır.
 • aslında 2017’de de çökmüştü de evde işe yarar ne var ne yok satılarak ötelendi. şu an satacak bir şey de kalmadı, satın alacak olanlar da kalmadı, kaçtı.
 • (bkz: reserved)
 • ekonomiyi ve finansal piyasaları yakından takip eden bir ekonomi mezunu olarak “kriz” kelimesinden daha uygun bulduğum ifade. çünkü krizler geçicidir, burada geçici bir şey yok, dün cumhurbaşkanının konuşmasına denk geldim, yarım saat hem geçmiş hem gelecek inşaatları konuştu. üretime dair en ufak bir kırıntı dahi yoktu.

  bunun yanında 2018 ile sınırlandırmak da yanlış, çünkü 3-4 yıldır devam ediyor, 2019’da değişecek bir şey de yok, inşaata devam, üretim tamamen yabancı sermayeye bırakıldı. belki bir mucize olur da abd faiz düşürüp para basarsa ötelenebilir biraz. “ekonomik çöküşün 2018 ayağı” denilebilir.
 • atlasın artik vazgeçmesi gerektiğini gösteren durum (bkz: atlas vazgeçti). ulke artık tamamen işini yapanların sırtindan geçinen beceriksizler karakterine büründüğü için bu işini yapan veya yapmak isteyen kişilerin önünün açılması gerek. mevcut duzen anca üretken insanlarin daha fazla bu topal hükümeti sırtlanmadan bırakmasıyla değişecek. biz onlara değil onlar bize muhtaç arkadaşlar. 1 tl niz bile artsa dolar yapin kenara atin guvenli eviniz varsa sa nakit olarak cekin.

  daha insanlar çok uyanamadılar fakat akliniza hayalinize gelmeyecek şirketler paralarini yurt dışına kacirdi sadece kral çıplak denmesi bekleniyor. yurt dışı sermayeli olmayan lokomotif şirketler bitik olmasa bile tedirgin hele ki bankalar, öğrencilik zamanimda borsa nedir ne değildir talim yapmak için akbankta yatırım hesabı açmıştım içinde de çok değil 3k-5k dolar oldu bi aralar arkadaş insan 20 kere mi aranır yahu normalde açmam ama bu kadar çok aranıca telefonu açtım, eskiden bizde dolar hesabınız varmış geri getirin en yüksek faizi verelim diyorlar yuh yani minimum 10 sene onceden bahsediyorum. bu kadar umutsuzluk iş dünyası için hiç iyi değil.