şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
9889 entry daha
  • hiç primatif konjekturel tarzı yandaş ve tayyipist yazarların yokmuş gibi manipülatif entry'lerine bakmayın dediğim krizdir. vardır, ortadadır ve -bence- kabul edilmemesi h.......r. 2018 ekonomik krizi bu tayyipist yazarlar kabul etse deeeee, etmese de vardır! zaten birkaç ay sonra kendilerine de 500 tl'lik elektrik veya gaz faturası gelince buralarda kuduracaklar. :))
  • gereksiz yere adım geçtiği için damladığım başlık,

hala okuduğunu anlayamayanların olması inanılmaz üzücü;ben asla kriz yok demiyorum. kriz var. tekrar yazıyorum kriz var.

--- anlayamayanlar için bir kez daha ---

kriz var...

--- herkesin kafası yeterince çalışmıyor sonuçta ---

size net bir şey söyleyeyim mi? aziz nesin'in türkiye'nin %60'ı aptal lafına eskiden kızardım. derdim ki "bu bir iftira bu halk zeki, kafası çalışıyor" ama sizleri gözlemledikçe emin oldum ki aziz abi kendini de dahil ederek, bir tespitte bulunmuş ve o zeka seviyesine rağmen; bu tespit, körün attığı taş misali denk gelmiş. evet doğru türkiyenin %60'ı gerizekalı ama bu homojen dağılıyor. zengin, fakir, sağcı, solcu, memur, esnaf, siyasetçi, asker farketmeksizin türkiye'nin çoğu harbi geri zekalı...

sizleri görüp de buna inanmak da apayrı bir geri zekalılık olur çünkü.

dostum kriz var, ama bu sizin iddia ettiğiniz gibi çöküş değil, sıkışan ekonomiye yeni bir ivme kazandıracak bir çıkış kapısı.

bu ülke en son krize 17 yıl önce girdi.

ondan önce her 3 yılda 1 veya 2 kriz yaşıyorduk.

dolar her yıl %50 ile %200 arası değer kazanıyordu. bir diğer ifadeyle her 6 yılda 1 paramıza bir "0" daha ekliyorduk.

bu ülke 17 yıldır kesintisiz büyüdü, güçlendi, atılım yaptı. kriz falanda yaşamadı ama siz 17 yıldır kriz var diyorsunuz. bu yüzden şimdi yalancı çoban misali halk buna inanmıyor sindiremiyorsunuz. bu halk size inanmaz. bu halk sizi düşman belliyor. ve bunun suçu halkın değil, halkın düşmanı olan sizlersiniz. bir de solcuyum dersiniz.

siz bunları kabul etmiyorsunuz sonuçta düşük kapasite, ben buna kızmıyorum ama gerçekler böyle.

almanya, abd, ingiltere dahil olmakla beraber dünya üzerinde ekonomik kriz yaşamayan ülke yok. bu krizler aslında sağlıklı bir ekonomi için olmazsa olmazlardır. elbette bizim ülkemizin 1938-2001 arasında yaşadığı gibi her yıl kriz, durmadan derinleşen bir krizden bahsetmiyorum.

hani olur ya; bir düzeltme gerekir. işte bu kriz o düzeltme ihtiyacından kaynaklı bir kriz ve. siz bu hayatı tanımayanların iddia ettiğinin aksine bu ülkeyi yatırıma açan bir kriz.

çok değil en sevdiğiniz bu kriz başlıkları da 2020 yılından sonra rağbet görmez olacak. çünkü bir geri zekalının bile anlayabileceği kadar işler pozitif yönde değişmiş olacak.

2021 yılında ben demiştim demek için burada olmak ümidiyle.

ümit kimse artık.
  • benim gibi istanbul gibi bir yerde maaş+kira ödemeyip üstüne kira alan biri bile sevgilisinin “artık fakir miyiz” sorusuna “fakirik höğğğkk” deyip kalp ağrısıyla yere yığılıyorsa ekonomik kriz kıdemli yoksulların götüne hayli hayli girmiştir.
  • hükümet bes’le, işsizlik fonu ile, yeni vergilerle halkın parasına nasıl çökerim derdinde, ibiş hala kriz var ama yükseliş trendine giriyoruz, fırsattır diyor. ulan bir insan nasıl bu kadar yalancı ve haysiyetsiz olabilir aklım almıyor.
  • ulan primat, rke zamanlarında karkas et falan saçmalıyordun, şimdi onu da diyemiyorsun. her geçen gün daha kötüye giden bir ekonomi var ama neymiş, sıkışan ekonomi için çıkış kapısı falan hahahah.

hani "ekonomi şöyle düzelecek" diyebileceğin bir parametre var mı? yastık altı altınları bozdurunca mı düzelecek ekonomi? ben sana söyliyim, 2019'da daha beter olacak ekonomi ve 2020'de halen başımızda rte varsa 2019'dan da beter olacak.

ulan adamlar seçim çalışmaları için bile tasarruftan bahsediyorlar alooo bizim mi anlayışımız kıt yoksa senin yalaman mı sınırsız?
  • http://www.hakanozyildiz.com/…-sefer-farkl.html?m=0

edit: özel kesim tasarruf oranı için (bkz: #71175374)
  • 21.yyda oy verdiği ve bütün gün yaladığı adamı kırk yıl önce zübük karakteri ile tasvir etmiş aziz nesin'in zekasına laf eden malların da bir tarafında patlayacak kriz.

ülke stagflasyonun eşiğindedir.

endüstri 4.0`ı kaçırmayı şimdiden garantileyen, devasa genç nüfusu yazılım sektörüne kanalize edemeyen, verimliliği ve standartları dert bile etmeyen, tarım ve hayvancılığı bitiren, sadece ve sadece vatandaşı sömürmeyi düşünen yönetim anlayışı değişmediği sürece bu kriz devam edecektir.

2001 krizi bir kalp krizi idi.

2018 krizi ise üçüncü evre kanser.

gereksiz harcama yapmayın, özel sektördeyseniz ek mesai yapın.

ve gençler;

hedefiniz yurt dışında çalışmak olsun.
  • bir aile dostumuzun oğlu ytü bilgisayar mühendisliği bölümünden geçen yaz mezun oldu şu sıralara kadar hala iş bulamadı tanıdıklar vasıtasıyla mesleğiyle alakası olmayan 1-2 firmadan kendini geliştirmesi mümkün olmayan bir masabaşı köleliği için 3000 civarı maaşı olan iş bulundu kendisi kabul etmedi perşembe günü ülkesini geri dönmemek üzere terk eden bir yazılımcıyı napoliye kaptırıyoruz söylediğine göre son varış yeri silikon vadisi olana kadar koşmaya devam edecekmiş ama ilk durağı apple developer academy naples oldu artık bizede robotlarla rekabet etme fakirliğine sahip nesiller yetiştirmek düşüyor
  • kurumsal bir market zincirinin şubelerinden birindeyim. mağaza müdürü arkadaşım olur. yaklaşık 8 yıldır bu işle iştigal. akşam fiziki para yok ne olacak böyle diye bana sorular sordu. ben de fazla derine inmeden olanlar oldu deyip kestirip attım. hafta boyu indirimde gördüğüm bir ürünü sordum ne oldu ona dedim alasım geldi dedim. indirim bitti ama nakit ödersen aynı indirimli fiyattan veririz dedi. bakın bu bana dün akşam vakitlerinde söylendi. bu adam mağaza müdürü ve satılan üründen cebine giren birşey yok. ücretli çalışan. böyle birşey oluyor mu yahu sizde dedim. nakitse verin dediler talimat böyle dedi. ürün de 15-20 liralık birşey bu arada.

çok bok atılan ecevit hükümetinde yaşanan 2001 krizinde bile gıda sektörü batmadı. oturun inceleyin holding dışı gıda firmaları kayıpsız atlattı o dönemi. gelin görün ki bu dönem gıda bile sakatta.

not: olay tamamen gerçektir. market adı belirtmiyorum sormayınız.
  • asgari ücretle geçinenler halinden memnun. kimse burda edebiyat yapmasin. olan senin benim gibi beklentisi,hayalleri, hobisi vs. olan insanlara oldu. alacağım gitarın fiyatı iki katına çıkmış. abd de adamlarin satin alip bir ay sonra somineye attigi ensturmani burda iki asgari ucrete cakiyorlar. bu sadece basit bir ornek. yurtdisinda dil egitimi almak istiyordum,tamamen zengin isi oldu bu kavram.digerleri ekmek yer yine mutlu olur. yani kriz sana bana var.
10 entry daha