şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
9679 entry daha
 • türkiye sorunlarını çözebilecek imkan ve zaman bulabilir.

  dün şu girdide yazmıştım; şu an net bir durum olmasa da abd'de resesyon fiyatlaması yaşandı. (bkz: #84055179) şu an net bir resesyon beklentisi oluştu diyemezsek de 2020 ya da 2021'de abd ekonomisinde ciddi sorunlar yaşanabileceğini gösteren veriler artıyor.

  abd geçmişteki her büyük krizde %5-8 arasında faiz indirimine gitmiş yine her büyük krizde faiz oranları bir önceki krizden daha düşük seviyelere çekildikten sonra piyasada hareketlilik sağlanabilmiş. finansal krizde abd’de faizler 0 seviyesine çekilse de varlık alım programları etkisiyle faiz oranları -%3 indirilmiş kadar piyasa desteklendi.(gölge faiz oranları) şu an abd’de fed faiz oranı %2.25 o yüzden en şahin politikada bile fed’in büyük bir krizde piyasayı tekrar hareketlendirebilecek kapasitesi yok.

  ecb ve boj’un faiz oranları negatif ve iki merkez bankası 2008 krizi'nden beri 4'er trilyon dolar değerinde bilançoları büyüttüler.(para bastılar) boe’ın faiz oranı %0.75 ve boe de 2008'den beri bilançosunu 650 milyar dolar değerinde artırdı; konuyu gereksiz ayrıntıya boğmamak için kısaca avrupa-japonya ve ingiltere ekonomileri büyük bir krize fed kadar bile hazır değil diyebiliriz.

  dünyadaki merkez bankalarının mentalitesini bir cümle ile açıklayın diye bir soru sorulursa kişisel görüşüm cevap ‘’bir sorun ertelenebiliyorsa bedeli her neyse ertelenir.’’ gibi bir cümle bence yeterli olur, dünyada büyük merkez bankasının çok daha büyük bedeller ödemek pahasına sorunları devamlı ertelemesine devamlı olarak şahit oluyoruz. bu sebeple muhtemel bir krizde büyük merkez bankalarının 2011’den çok daha büyük bir varlık alım programı uygulaması imkansız değil, böyle bir senaryoda türkiye birçok yapılsak sorununu çözebilecek kadar zaman(iki büyük kriz arasında genelde 10 yıl civarında bir zaman oluyor.) ve finansman bulabilir.

  (neden böyle bir şey yapılmaz, yapılmamalı onu başka bir girdide yazacağım)

  2020’de kriz senaryosu bizim için her açıdan olumlu değil ama çok da büyük bir sorun teşkil etmiyor, normalde türkiye’nin gelecek planı şöyle;

  2019-dengelenme yılı(zor.)
  2020- sorunlar çözülmüş olacak.(çok da parlak değil)
  2021- sorunlar çözülmüş bir halde tekrardan iyi bir ritm yakalayacağız.

  bunun dışında bizim gelecek planımızda(ovp) herhangi bir küresel kriz öngörüsü yok, b yüzden bu aralar hakkında şüphelerin arttığı 2020 yılı küresel resesyon yılı olursa bizim önümüzdeki yıllar ekonomik sıkıntılarımız daha da artar ama bu zaten eninde sonunda yaşanacak bir sıkıntı fakat küresel resesyonun ardından yeni bir varlık alım çılgınlığı başlarsa biz bu durumdan çok ciddi fayda elde edebiliriz.(küresel krizin zamanlaması bizim gelecek planlarımız açısından başlı başına bir risk. link
 • durmadan abd'de yeni bir resesyon beklentisiyle krizden çıkıp yükselme devri planları yapanlara kötü bir haberim var. en az 3 sene boyunca abd'de resesyon ihtimali çok düşük. mortgage krizi tarzı gizli bir balon olduğunu zannetmiyorum. büyüme oranı düşebilir ama resesyon olmayacak 3 sene boyunca.

  abd, artık teknoloji ve sanayi gücünün yanında dünyanın en büyük petrol ve gaz üreticisi durumuna geldi 2008 krizine göre. bu yüzden 70'lerdeki enerji krizleri tarzı şeyler olmayacak ve bunların ayrıca ekonomiye ciddi bir katkısı olmaktadır. bu da ekonominin sürdürülebilirliğinde fed politiklarının yanında yardımcı olmaktadır.

  abd'de mortgage balonu nedeniyle de 2008'den önceki yıllarda cari açık, ekonominin %6 civarına çıkmışken bu aralar sadece %2.6 civarında.

  https://www.bloomberg.com/…g-the-u-s-economy-afloat

  bizim ülke ekonomisi de tekrar hatırlatalım imf'ye gidilmezse 2001 krizinden çok daha kötü olacaktır. abd resesyonuyla kurtulacaksa da bir an önce resesyon olsun diye dua edin.
 • geçmediğiniz köprüye,
  kullanmadığınız otoyola,
  uçmadığınız havaalanına,
  inanmadığınız dinin diyanetine,
  olmayan adaletin adliyesine,
  vb. hortumlama ve israflara
  gık demeden para ödedikçe;
  daha çok krizler görürüz.

  edit: gitmediğimiz hastaneye ödediğimizi unutmuşum, absent hatırlattı, sağolsun.

  edit 2: kullanmadığımız elektriği de lucasfargo hatırlattı, sağolsun.

  edit 3: izlemediğimiz trt'ye elektrik faturasında, bandrolünde ödediğimizi hatırlattı uçakta ağlayan çocuk ve nik dedi çok istedi, sağolsunlar.

  edit 4: faydasını göremediğimiz (bu kadar yumuşatabildim) arab'a ödenen 30 milyar doları hatırlattı o nick buraya gelecek aga, sağolsun.
 • -j.p. morgan geçen ay izledikleri bir modele göre 2019 yılında %20, 2020'de %60, 2021'de %80 ve bu üç yılda kriz çıkmazsa 2022'de kesin kriz beklediklerini açıklamıştı.

  - goldman sachs birkaç gün önce sistematik risklerin 2007 yılı seviyesinde olduğunu açıklamıştı, geçen ay m.lynch'in global görünüm anketinden de benzer bir sonuç çıkmıştı.

  - abd'de faiz artırımı olsa ya da olmazsa 2019 ya da 2020'de kamu borç stokunun ekonomi üzerindeki yükü 2000-2008 krizleri seviyesine ulaşacak, fed çok uzun yıllardan beri her krizde %4 civarında faiz artırıyor iken şu an fed faizleri %5'i aşmış durumda.(vergi indirimleri etkisi)

  -abd'de getiri eğrisi tersine döndü.

  -abd'de ev fiyatları ciddi sorunlu bir noktaya gidiyor, bu böyle devam ediyor.

  bu sebeple 2019 yılında şu an zor ama 2020-2021'de resesyon ihtimali ciddi var.

  tarih ne olursa olsun abd ve dünya bir sonraki kriz ya da resesyona hazır olamayacak ve sorunu çözmek için yeni bir varlık alım çılgınlığı yaşanması bir ihtimal ve bu durum türkiye açısından son derece olumlu olur.

  ben bu ihtimalin düşük olduğunu düşünüyorum.
 • vay be 2008 mortgage krizini öngöremeyen goldman sachs tarzı şirketler şimdi krizi öngörüyormuş. eminim doğru çıkar.
 • amerika gibi demokrasinin beşiği ülkelerde, iktidarı değiştirmek için manipülasyon filan yapılmadığı tüm gerçekler şeffaf bir şekilde halkla paylaşıldığı ve hiç bir ayırımcılığa göz yumulmadığı için son derece inandırıcı bir önermedir.
 • çıkabilme ihtimalini bile abd'de resesyon olmasına dayandıracak kadar aciz kaldığımızı gösteren başlıktır.

  üretmeyen, sadece tüketen, üstüne ekonomik canlılığını betonarme ve asfalt üstüne planlayan bir ülkede farklı bir şey beklemek de hayaldir.
 • 2008 krizi başlamadan sorun çözülmeye çalışılıyordu.2008 krizi; borsa, petrol krizleri gibi birden bire gelmemişti, tahmin edilemeyen lehman'ın iflası ve bu durumun sebep olduğu küresel şoktu, bunun da tahmin edilmesi mümkün değildi çünkü lehman'ı abd bilinçli olarak iflasa terk etti, bunu kimse bilemezdi.
 • 2008'den beri krizi dünya zaten yaşamakta, özellikle 2018 krizi çıkacak diye bişi yok, içindeyiz zaten. bütün dünya krize alıştığı için nasıl bir şeyin içinde olduklarını unuttular.

  şu ana kadar gözükenlere göre;

  trump/amerikan çözümü ekonomide izolasyon politikalarının tekrardan yürürlüğe girmesi; neoliberalizme/ globalizme devam edildikçe kriz derinleşecektir(derinleşiyor).

  herkes neoliberalizme/ globalleşmeye uygun ekonomi dersi aldığı için ne olup ne bittiği neredeyse bütün dunyanın gözden kaçıyor. farklı olarak bakabilenler amerikan izolasyoncuları ve çin. çin zaten bütün sistemini kapitalizmi abuse etmek üzerine kurmuş durumda, izolasyoncu trump'ın ne yapmaya çalıştığını da neoliberaller anlayamamaktalar.

  yani goldman sachs konuşur; trump/yi çinping yapar.
 • göstergelerinden biri de bankaların borsadaki hisselerinin sürekli gerileme halinde olması ve yabancı satışı yemeye devam edişidir. en son hamle olarak işsizlik fonundan bankalara aktarım yapıldı, lakin işsizler ordusu çığ gibi ve hortumlanan fon yerine konmak zorunda.
117 entry daha